Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, OTTIPE είπε

Καλημέρα,

έχω βάλει στο marketplace ένα μπουφάν 200€ και μου έστειλε ένας από Αμερική που λεει θέλει να το κάνει δώρο σε έναν φίλο του που μένει εδώ Αθήνα, μου έδωσε και ακριβή διεύθυνση του "φίλου" για να το παραδώσω εγώ. Το αστείο είναι ότι μου έδωσε διεύθυνση παράδοσης Αχρίδος 34, ενώ στο Google Maps βλέπω ξεκάθαρα ότι η Αχρίδος πάει μέχρι 32:16351051_2023-01-1410_20_36-Window5.jpg.b2729cea840a2d5760e4216141fac64c.jpg

Του είπα ότι θα δώσω το μπουφάν χέρι χέρι στο φίλο του, μόνο εφόσον δω τα λεφτά στο λογαριασμό μου. Μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα και να του στείλω ονομα-τράπεζα και iban. Επίσης το πήγε κι ένα βήμα παραπάνω και ήθελε να κάνει κι άλλο δώρο στον φίλο του και έτσι μου είπε να αγοράσω μια steam κάρτα των 150€ (ούτε ήξερα τι είναι), να την ξύσω και να του στείλω σε φωτό τον κωδικό για απόδειξη. Οπότε θα μου κάνει κατάθεση 350€ σύνολο, αμέσως μόλις του στείλω το IBAN και πριν κάνω την παράδοση ή αγοράσω την steam κάρτα. Προφανώς δεν του έχω δώσει IBAN και άλλα στοιχεία, τώρα με ξαναρωτάει. Υπάρχει κάτι που μπορώ να του κάνω να τον παιδέψω, αξίζει ή απλά να τον αγνοήσω;

Απάτη είναι. Ου μπλέξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

https://www.protothema.gr/greece/article/1328664/kriti-vrethikan-oi-apateones-pou-paristanan-ton-kianou-rivs-gia-na-arpaxoun-150000-apo-gunaika/

 

Μία 55χρονη γυναίκα έχασε 150.000 ευρώ, όταν πίστεψε ότι ο γνωστός αμερικανός ηθοποιός Κιάνου Ριβς της έστειλε μήνυμα στο Instagram ζητώντας της χρήματα, δήθεν για να πληρώσει τους φόρους μιας ταινίας που ετοίμαζε, καθώς ο ίδιος δεν είχε.

Η 54χρονη τον πίστεψε και έβαλε σε διάφορους λογαριασμούς που της εστάλησαν... δήθεν από τον γνωστό ηθοποιό,  συνολικά 150.000 ευρώ,
 

 

Mήπως να της ορίσει το δικαστηριο  και κάποιον να την προσέχει;Είναι επικίνδυνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Mήπως να της ορίσει το δικαστηριο  και κάποιον να την προσέχει;Είναι επικίνδυνη.

ακριβώς αυτό. Αυτή και άοπλη είναι επικίνδυνη.

Τέτοια άτομα είναι δημόσιοι κίνδυνοι. Αντί να ψάχνουν να βρουν τον απατεώνα ας ασχοληθούν μαζί της.

Πως κυκλοφορούν ελεύθερα ρε τέτοια μπουμπούκια;

Υπάρχει κανείς που θεωρεί λογικό να αποζημειώσει η τράπεζα τη συγκεκριμένη;

Τέτοια αλάνια είναι οι περισσότεροι που την πατάνε, αλλά μας φταίνε τα μέτρα ασφαλείας

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Είχε ποσταριστεί κάπου τις προάλλες και φωτογραφία από ένα μήνυμα από τον Elon Musk που ζητούσε λεφτά γιατί δεν του έφταναν να κάνει εκτόξευση ενός δορυφόρου...😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Εγραψα θα μπορούσε να είναι επιλέξιμο απο τον πελάτη και οχι μόνιμα οτι γουστάρουν 

Και επίσης φαίνεται και η κουτοπονηριά τους, βαζουν οριο αποζημίωσης απο 50€ και πάνω όσο δηλαδή ειναι το οριο των ανέπαφων χωρις πιν.

Ειναι σαν να σου λενε είσαι στοκος και εμείς πανέξυπνοι 

Καταλαβαίνω τι λες, όμως αν είναι επιλέξιμα και δεν τα επιλέξει ο πελάτης και πέσει θύμα πάλι θα τα ρίχνει στην τράπεζα γιατί ήταν επιλέξιμα και όχι με το ζόρι επιλεγμένα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην γκρινιάζουμε για τον α' ή β΄ λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

https://www.protothema.gr/greece/article/1328664/kriti-vrethikan-oi-apateones-pou-paristanan-ton-kianou-rivs-gia-na-arpaxoun-150000-apo-gunaika/

 

Μία 55χρονη γυναίκα έχασε 150.000 ευρώ, όταν πίστεψε ότι ο γνωστός αμερικανός ηθοποιός Κιάνου Ριβς της έστειλε μήνυμα στο Instagram ζητώντας της χρήματα, δήθεν για να πληρώσει τους φόρους μιας ταινίας που ετοίμαζε, καθώς ο ίδιος δεν είχε.

Η 54χρονη τον πίστεψε και έβαλε σε διάφορους λογαριασμούς που της εστάλησαν... δήθεν από τον γνωστό ηθοποιό,  συνολικά 150.000 ευρώ,
 

 

Mήπως να της ορίσει το δικαστηριο  και κάποιον να την προσέχει;Είναι επικίνδυνη.

Μπορεί να την ειχε κάποτε γκόμενα 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο αναμενομενο και απο τα 40αρια στην Αθηνα το καλοκαιρι:
Τράπεζες: Αντιδρούν στη διάταξη για αποζημίωση των θυμάτων ηλεκτρονικής απάτης
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και αντέδρασαν οι τράπεζες και άμα περάσει αυτός ο νόμος πολύ απλά θα κατεβάσουν το όριο συναλλαγών στα 1.000 ευρώ ώστε να μην πληρώνουν από την τσέπη τους σε περίπτωση απάτης. 

Φαντάζομαι σε (Απειροελάχιστη) περίπτωση που περάσει να πουλάνε κανένα πρόγραμμα ασφάλειας συναλλαγών (Μιας και λατρεύουν να πουλάνε ασφάλειες)... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Doubt είπε

Υποθέτω πως η έγκυρη διατύπωση είναι αυτή που αναφέρεται εδώ

https://www.odigostoupoliti.eu/mechri-50-evro-efthyni-pliroti-gia-zimies-apo-phishing/

 

Ναι γιατί αντιγράφει από το νομοσχέδιο - το είχα γράψει εδώ σε αντιπαραβολή και με το υπάρχον αλλά μάλλον παραηταν μεγάλο το ποστ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2023 στις 10:26 ΠΜ, OTTIPE είπε

Καλημέρα,

έχω βάλει στο marketplace ένα μπουφάν 200€ και μου έστειλε ένας από Αμερική που λεει θέλει να το κάνει δώρο σε έναν φίλο του που μένει εδώ Αθήνα, μου έδωσε και ακριβή διεύθυνση του "φίλου" για να το παραδώσω εγώ...............

Οταν λαμβανεις τετοια μην ασχολεισαι καθολου, χανεις το χρονο σου. Εχω λαβει κι εγω πολλα παρομοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα

https://www.adslgr.com/forum/threads/1247369-ΑΔΑΕ-πρόστιμο-60-000€-στην-Vodafone-για-παραβίαση-απορρήτου-επικοινωνιών

Βλέπω από εδώ και πέρα τη Vodafone πρωτοπόρο στην εξάλειψη του sim swapping (όχι ότι αυτό το πρόστιμο είναι πολλά λεφτά για αυτούς αλλά λέμε τώρα...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστό το πρόστιμο εδώ. Αναρωτιέμαι όμως πώς αποκτήθηκε μέσω gov η εξουσιοδότηση. (Άσχετο προφανώς με τη VF και δεν αλλάζει κάτι για τη μη επικοινωνία με τον κάτοχο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόλις μου ήρθε το παρακάτω scam με κανονική διεύθυνση αποστολέα:

image.jpeg.6965a218a126669877a3c994647394a7.jpeg

Ο λόγος που το αναφέρω είναι ο τρόπος που λειτουργεί η απάτη. Εδώ το πρόβλημα δεν είναι ο σύνδεσμος αλλά το κείμενο στη σημείωση προς τον πελάτη. Θα πανικοβληθείς και θα καλέσεις, και τότε ξεκινάει το Ινδικό call center scam. 

Πώς λειτουργεί η απάτη: Καλείς και σου ζητούν να πατήσεις στην προβολή του τιμολογίου. Σου ζητούν το id και έτσι επιβεβαιώνουν το mail σου. Έπειτα σου ζητούν να πληρώσεις το τιμολόγιο (κάποιοι το έχουν ήδη πληρώσει οπότε αυτό παρακάμπτεται) και σου λένε ότι θα σου πιστώσουν το ποσό.

Αν πληρώσεις, σου ζητούν να κατεβάσεις anydesk ώστε να μπουν στο pc σου, να ανοίξεις το ebanking της τράπεζάς σου να δεις ότι έχεις ήδη το x ποσό μέσα και ότι θα σου στείλουν 479.00 USD. Σου λένε να ανοίξεις την κονσόλα (cmd) γιατί έτσι επικοινωνείς με τον server της τράπεζας (lol) και να γράψεις εσύ το ποσό. Μόλις βάλεις εσύ 479.00 αυτοί το αλλάζουν σε 4790.00 και αρχίζουν να "πανικοβάλλονται" ότι θα απολυθούν.

Έχουν αλλοιώσει και την εικόνα του λογαριασμού σου για να δείχνει αυτό το ποσό και έπειτα σου λένε να αγοράσεις κάρτες google κ.λπ. και να τους στείλεις του κωδικούς για να ισοφαρίσετε.

Πώς καταλαβαίνεις ότι είναι απάτη όμως εφόσον έρχεται με σωστή διεύθυνση αποστολέα;

1) Δεν έχεις κάνει καμία αγορά από Geek Squad.

2) Τσεκάρεις στο PP σου είτε γράφοντας μόνος σου την ιστοσελίδα είτε μέσω της εφαρμογής του κινητού για χρεώσεις.

3) Χτυπάς το τηλ. στο google και βλέπεις ότι δεν παραπέμπει σε Helpdesk ούτε του PP ούτε του Geek Squad.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...