Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι θα δωσουν αναδρομικες αποζημιωσεις οι τραπεζες στον καθενα που εδωσε τους κωδικους του αλλου ενω κανουν αμαν για το μισοευρω της προμηθειας συναλλαγων

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Νόμος με αναδρομική ισχύ;

Αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται. Οι περισσότερες υποθέσεις πριν κλείσουν, υπέρ ή όχι του πελάτη της τράπεζας, χρειάζονται μήνες ελέγχων, πολύ πιθανόν για τις ενεργές υποθέσεις όταν θεσπιστεί και αν αυτός ο νόμος να γίνει κάτι. 

Εγώ προσωπικά είμαι κατά στην πλήρη κάλυψη από την τράπεζα της απώλειας σε περιπτώσεις όπως αυτή που ανέβασα προηγουμένως. Ειδικά τώρα που έχουν παντού Banners για να είμαστε προσεκτικοί, push notifications, 2fa για να μπεις στις εφαρμογές, otp για τις συναλλαγές, κ.λπ..

Το καλύτερο θα ήταν αυτό που είπε ένας συμφορουμίτης προηγουμένως να εκπαιδεύεται ο κόσμος, πράγμα αδύνατο.

Επεξ/σία από dkmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dkmaster είπε

Το καλύτερο θα ήταν αυτό που είπε ένας συμφορουμίτης προηγουμένως να εκπαιδεύεται ο κόσμος, πράγμα αδύνατο.

Να εκπαιδεύεται(π.χ. με τυποποιημένο on-line σεμινάριο) και στο τέλος να υπογράφει χαρτί, παρουσία του τραπεζοϋπαλλήλου, ότι είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για παραβίαση συγκεκριμένων κανόνων ασφάλειας όπως το άνοιγμα hyperlinks.

Καθόλου αδύνατο. Έτσι βάζεις μια τάξη, γιατί υπάρχουν πολλά ζα που σνομπάρουν γενικά την πληροφορική με την αιτιολογία ότι "δεν ασχολούνται με τέτοια" ή τους αποσπά από άλλα δήθεν πιο σημαντικά πράγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μη περιμενουμε να εκπαιδευτούν ποτέ οι πολίτες όταν ακόμα και οι σχετικές ειδήσεις σε κάνουν να ξεχνάς και αυτά που ήξερες:

"Σαν να μην έφτανε αυτό, ο 65χρονος φέρεται να έδωσε στον άγνωστο άνδρα τα στοιχεία και τον κωδικό πρόσβασης στο IBAN του με τον απατεώνα να αρπάζει συνολικά 25.000 ευρώ έχοντας όλους τους κωδικούς στη διάθεσή του."

10 λεπτά πριν, Doubt είπε

Και που γίνεται αυτό για να γίνει κι εδώ

Ας κάνουμε τη διαφορά μια φορά, προς τη σωστή κατεύθυνση, χοχοχο (αν και στάνταρ γίνονται και αλλού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως εύχομαι μετά απο αυτόν τον νόμο (αν περάσει), οι τράπεζες να αυξήσουν τις "δικλείδες ασφαλείας" στο e-banking και στις ηλεκτρονικές συναλλαγές. Έστω και αν είναι για να γλυτώσουν οι ίδιες χρήματα, επειδή ξέρουμε πως δεν δίνουν δεκάρα για τους πολίτες. Σαν παράδειγμα αδιαφορίας των τραπεζών για την ασφάλεια θα αναφέρω την περίπτωση της Eurobank, η οποία μόλις πριν απο λίγους μήνες (νομίζω απο τον Νοέμβριο του 2022) έκανε υποχρεωτική την αποστολή OTP για να συνδεθείς στο e-banking της μέσω ενός υπολογιστή. Πιο πριν έμπαινες μόνο με κωδικούς. Αδιανόητη καθυστέρηση για κάτι που θα έπρεπε να είναι standard εδώ και τουλάχιστον μια 5ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Strat8 είπε

Εγώ πάντως εύχομαι μετά απο αυτόν τον νόμο (αν περάσει), οι τράπεζες να αυξήσουν τις "δικλείδες ασφαλείας" στο e-banking και στις ηλεκτρονικές συναλλαγές. Έστω και αν είναι για να γλυτώσουν οι ίδιες χρήματα, επειδή ξέρουμε πως δεν δίνουν δεκάρα για τους πολίτες. Σαν παράδειγμα αδιαφορίας των τραπεζών για την ασφάλεια θα αναφέρω την περίπτωση της Eurobank, η οποία μόλις πριν απο λίγους μήνες (νομίζω απο τον Νοέμβριο του 2022) έκανε υποχρεωτική την αποστολή OTP για να συνδεθείς στο e-banking της μέσω ενός υπολογιστή. Πιο πριν έμπαινες μόνο με κωδικούς. Αδιανόητη καθυστέρηση για κάτι που θα έπρεπε να είναι standard εδώ και τουλάχιστον μια 5ετία.

Όταν μιλάμε για περισσότερες δικλείδες ασφαλείας, είναι δεδομένο ότι η καθυστέρηση θα αυξηθεί.

Δεν γίνεται και την πίτα ολοκερη και το σκύλο χορτατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Strat8 είπε

Εγώ πάντως εύχομαι μετά απο αυτόν τον νόμο (αν περάσει), οι τράπεζες να αυξήσουν τις "δικλείδες ασφαλείας" στο e-banking και στις ηλεκτρονικές συναλλαγές. Έστω και αν είναι για να γλυτώσουν οι ίδιες χρήματα, επειδή ξέρουμε πως δεν δίνουν δεκάρα για τους πολίτες. Σαν παράδειγμα αδιαφορίας των τραπεζών για την ασφάλεια θα αναφέρω την περίπτωση της Eurobank, η οποία μόλις πριν απο λίγους μήνες (νομίζω απο τον Νοέμβριο του 2022) έκανε υποχρεωτική την αποστολή OTP για να συνδεθείς στο e-banking της μέσω ενός υπολογιστή. Πιο πριν έμπαινες μόνο με κωδικούς. Αδιανόητη καθυστέρηση για κάτι που θα έπρεπε να είναι standard εδώ και τουλάχιστον μια 5ετία.

δεν έχει κάνει τίποτα τέτοιο η eurobank. η Εθνική το κάνει όταν μπαίνεις από κάποιο σύστημα το οποίο δεν χρησιμοποιείς σωστά. το καλύτερο για την γνώμη μου είναι να υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας

2 ώρες πριν, marinna είπε

Πάντως μη περιμενουμε να εκπαιδευτούν ποτέ οι πολίτες όταν ακόμα και οι σχετικές ειδήσεις σε κάνουν να ξεχνάς και αυτά που ήξερες:

"Σαν να μην έφτανε αυτό, ο 65χρονος φέρεται να έδωσε στον άγνωστο άνδρα τα στοιχεία και τον κωδικό πρόσβασης στο IBAN του με τον απατεώνα να αρπάζει συνολικά 25.000 ευρώ έχοντας όλους τους κωδικούς στη διάθεσή του."

Ας κάνουμε τη διαφορά μια φορά, προς τη σωστή κατεύθυνση, χοχοχο (αν και στάνταρ γίνονται και αλλού)

αυτό με τα 25 χιλιάρικα είναι πως ο 65χρονος προφανώς δεν είχε όριο συναλλαγών στον λογαριασμό αυτό ή παίζει κάτι άλλο. γιατί κανένας λογαριασμός δεν έχει τόσο μεγάλο όριο συναλλαγών και για να φτάσει το όριο συναλλαγών σε αυτό το ποσό κάποιος είχε πρόσβαση και στο κινητό του 65χρονου. προφανώς ο 65χρονος έδωσε ότι κωδικούς του ζήτησαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα ειναι οι δικλείδες ασφαλείας, εγω ενα μονο θελω, και δεν καταλαβαινω και γιατι δεν ειναι επιλέξιμο.

Οταν αγοράζεις με κάρτα κατι έστω και με 10 λεπτά του ευρω με οποιοδήποτε τρόπο (ανέπαφα κλπ) να ζητά πιν, τόσο δύσκολο ειναι.

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Μια χαρα ειναι οι δικλείδες ασφαλείας, εγω ενα μονο θελω, και δεν καταλαβαινω και γιατι δεν ειναι επιλέξιμο.

Οταν αγοράζεις με κάρτα κατι έστω και με 10 λεπτά του ευρω με οποιοδήποτε τρόπο (ανέπαφα κλπ) να ζητά πιν, τόσο δύσκολο ειναι.

Πιστεύω έχει να κάνει με την "ευκολία" των συναλλαγών και την εξάλειψη των καθυστερήσεων που όπως φαίνεται με τόσες δικλείδες ασφαλείας που θα βάζουν οι τράπεζες θα αυξηθεί κατακόρυφα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dkmaster είπε

Πιστεύω έχει να κάνει με την "ευκολία" των συναλλαγών και την εξάλειψη των καθυστερήσεων που όπως φαίνεται με τόσες δικλείδες ασφαλείας που θα βάζουν οι τράπεζες θα αυξηθεί κατακόρυφα. 

Εγραψα θα μπορούσε να είναι επιλέξιμο απο τον πελάτη και οχι μόνιμα οτι γουστάρουν 

Και επίσης φαίνεται και η κουτοπονηριά τους, βαζουν οριο αποζημίωσης απο 50€ και πάνω όσο δηλαδή ειναι το οριο των ανέπαφων χωρις πιν.

Ειναι σαν να σου λενε είσαι στοκος και εμείς πανέξυπνοι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

έχω βάλει στο marketplace ένα μπουφάν 200€ και μου έστειλε ένας από Αμερική που λεει θέλει να το κάνει δώρο σε έναν φίλο του που μένει εδώ Αθήνα, μου έδωσε και ακριβή διεύθυνση του "φίλου" για να το παραδώσω εγώ. Το αστείο είναι ότι μου έδωσε διεύθυνση παράδοσης Αχρίδος 34, ενώ στο Google Maps βλέπω ξεκάθαρα ότι η Αχρίδος πάει μέχρι 32:16351051_2023-01-1410_20_36-Window5.jpg.b2729cea840a2d5760e4216141fac64c.jpg

Του είπα ότι θα δώσω το μπουφάν χέρι χέρι στο φίλο του, μόνο εφόσον δω τα λεφτά στο λογαριασμό μου. Μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα και να του στείλω ονομα-τράπεζα και iban. Επίσης το πήγε κι ένα βήμα παραπάνω και ήθελε να κάνει κι άλλο δώρο στον φίλο του και έτσι μου είπε να αγοράσω μια steam κάρτα των 150€ (ούτε ήξερα τι είναι), να την ξύσω και να του στείλω σε φωτό τον κωδικό για απόδειξη. Οπότε θα μου κάνει κατάθεση 350€ σύνολο, αμέσως μόλις του στείλω το IBAN και πριν κάνω την παράδοση ή αγοράσω την steam κάρτα. Προφανώς δεν του έχω δώσει IBAN και άλλα στοιχεία, τώρα με ξαναρωτάει. Υπάρχει κάτι που μπορώ να του κάνω να τον παιδέψω, αξίζει ή απλά να τον αγνοήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, OTTIPE είπε

Καλημέρα,

έχω βάλει στο marketplace ένα μπουφάν 200€ και μου έστειλε ένας από Αμερική που λεει θέλει να το κάνει δώρο σε έναν φίλο του που μένει εδώ Αθήνα, μου έδωσε και ακριβή διεύθυνση του "φίλου" για να το παραδώσω εγώ. Το αστείο είναι ότι μου έδωσε διεύθυνση παράδοσης Αχρίδος 34, ενώ στο Google Maps βλέπω ξεκάθαρα ότι η Αχρίδος πάει μέχρι 32:16351051_2023-01-1410_20_36-Window5.jpg.b2729cea840a2d5760e4216141fac64c.jpg

Του είπα ότι θα δώσω το μπουφάν χέρι χέρι στο φίλο του, μόνο εφόσον δω τα λεφτά στο λογαριασμό μου. Μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα και να του στείλω ονομα-τράπεζα και iban. Επίσης το πήγε κι ένα βήμα παραπάνω και ήθελε να κάνει κι άλλο δώρο στον φίλο του και έτσι μου είπε να αγοράσω μια steam κάρτα των 150€ (ούτε ήξερα τι είναι), να την ξύσω και να του στείλω σε φωτό τον κωδικό για απόδειξη. Οπότε θα μου κάνει κατάθεση 350€ σύνολο, αμέσως μόλις του στείλω το IBAN και πριν κάνω την παράδοση ή αγοράσω την steam κάρτα. Προφανώς δεν του έχω δώσει IBAN και άλλα στοιχεία, τώρα με ξαναρωτάει. Υπάρχει κάτι που μπορώ να του κάνω να τον παιδέψω, αξίζει ή απλά να τον αγνοήσω;

Στείλε του τις παρακάτω φωτό 

https://prestmit.com/blog/different-pictures-of-steam-card-and-how-to-identify-them/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, james01gr είπε

δεν έχει κάνει τίποτα τέτοιο η eurobank. η Εθνική το κάνει όταν μπαίνεις από κάποιο σύστημα το οποίο δεν χρησιμοποιείς σωστά. το καλύτερο για την γνώμη μου είναι να υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας

Κάνεις λάθος φίλε μου. Έχω Eurobank και το γνωρίζω. Πρώτα ήρθε ένα email το οποίο ενημέρωνε για αυτήν την αλλαγή και μετά όντως έγινε αυτό. Όταν πήγα να κάνω log in, μου ζήτησε και επιβεβαίωση απο το app. Η Εθνική ξέρω οτι κάνει το ίδιο εδώ και πιο πολύ καιρό καθώς έχω και εκεί λογαριασμό. Δεν είναι σε "σύστημα που δεν χρησιμοποιείς σωστά", δεν ξέρω τι εννοείς με αυτό. Το κάνουν αν μπαίνεις στο site τους απο έναν browser για πρώτη φορά ή αν έχεις αρκετό καιρό να μπεις απο εκείνον τον browser και έχουν σβηστεί τα cookies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...