Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ειχες σκεφτει την επιλογη να πηγαινες σε ενα κοντινο υποκαταστημα της τραπεζας σου να εκανες εκδοση επιτοπου; Εχω πετυχει κατι μικρα υποκαταστηματα της Eurobank, τα οποια δεν τα πιανει το ματι σου, και αφου ειχα κλεισει ραντεβου μου ειχαν βγαλει επιτοπου νεα καρτα, ηταν σε παλιο λογαριασμο που τον ειχα αφησει ανενεργο για χρονια για τον οποιο δεν ειχα ξαναβγαλει ποτε καρτα.

Ακομα και αν απαντησουν, η απαντηση θα ειναι του στυλ "το παιδι εχει φυγει". Πραγματικα, ειναι στα χερια των ΕΛΤΑ πλεον. Βασικα στο ελεος των ΕΛΤΑ. Φετος, οταν εληγαν οι καρτες μας, ενω ειχαν αποσταλει καποιες μερες πιο πριν (νομιζω 10-15, ειχαν στειλει email), καποιες ηρθαν πριν ληξουν οι παλιες και καποιες κατι μερες μετα την ληξη. Εχουν κλεισει απειρα υποκαταστηματα ΕΛΤΑ και στα αναπομειναντα εχουν φορτωσει εκεινες τις περιοχες.

Μονη ουσιαστικη ενημερωση ειναι αυτο που λεει στο ebanking, τουλαχιστον της Εθνικης, "προς εκδοση", "προς ενεργοποιηση" κοκ. Αφου εχουν αποδειξει ποσο φραγκοφονιαδες ειναι εκει στις τραπεζες, ας εδιναν επιλογη να τους δινεις κανα ταληρο επιπλεον να πηγαινε ο φακελος σε ενα υποκαταστημα και να το επαιρνες απο εκει.

Ακομα και να μην αργουσε ο ταχυδρομος, ειναι καπως προβληματικο να στελνουν την καρτα σου σ' εναν απλο σκατοφακελο σε μια πολυκατοικια. Φεραν πριν κανα μηνα στην δικη μας φακελο με καρτα για ενα γειτονα που λειπει στο χωριο και επειδη μαλλον ειχαν βαλει το χαρτι απο την λαθος μερια, εχει ξαναγινει, δεν φαινοταν τα στοιχεια στο παραθυρακι. Μετα απο μια μερα αλλου ο φακελος, αλλου τα χαρτα, αλλου η καρτα. Παλια ηταν τοσο ντουβαρια ορθια εκει στις τραπεζες και εβαζαν μεσα στον φακελο φατσα φορα με την νεα καρτα και το pin, νομιζω ειχαν πεσει μηνυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/02/2024 at 12:21, mindreader said:

Ακομη, το helpdesk της ΕΤΕ, μιλαει...

 

αν ειχες κλεισει ραντεβου να τη παρεις απο καταστημα θα ειχες ξεμπερδεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostasbm said:

αν ειχες κλεισει ραντεβου να τη παρεις απο καταστημα θα ειχες ξεμπερδεψει

Μιλησα με μια γνωστη μου σε καταστημα ΕΤΕ και μου ειπε οτι αν την παρεις απο εδω, θα ξεκινησει η χρεωση του 50λεπτου, ενω αν το κανεις απο το ebanking οχι. Γι'αυτο δεν πηγα να παρω την καρτα στο καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mindreader said:

Μιλησα με μια γνωστη μου σε καταστημα ΕΤΕ και μου ειπε οτι αν την παρεις απο εδω, θα ξεκινησει η χρεωση του 50λεπτου, ενω αν το κανεις απο το ebanking οχι. Γι'αυτο δεν πηγα να παρω την καρτα στο καταστημα.

επειδή ήθελα τη κάρτα άμεσα το έκανα με ραντεβού αλλά δε με χρέωσε η Πειραιώς.....δεν ήξερα ότι η ΕΤΕ κάνει τέτοια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα.  Χτες μπηκα στην εφαρμογή της εθνικης για να κανω μεταφορα από εναν λογαριασμό που εχω σε αυτον που ειναι συνδεμενη η χρεωστικη (παντα στον λογαριασμο που εχω συνδεμενη με την καρτα δεν εχω πολλα λεφτα μεσα)και με εβγαλε μυνημα ανανεωσης δαχτυλικου και 4- κωδικου. Τα εκανα, πολυ γρηγορα γιατι ηθελα να πληρωσω εκεινη την ωρα κατι και επρεπε να κανω μεταφορα.

Ηταν για το ειδοποιησεις otp, αλλα η εθνικη μου εστειλε μυνημα πως υπαρχει κινδυνος απατης κλπ. 

Να επικοινωνησω με την εξυπηρέτηση ή απλα ειναι ενα αυτοματοποιημενο μυνημα; 

Μπηκα στα στοιχεια που εχω δηλωσει και ολα ειναι κομπλε.

Screenshot_20240310_105445_Messages.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς στη διαδικασία επανεπιβεβαίωσης των κωδικών, ενέκρινες χωρίς να το καταλάβεις τα push notifications. Και επιτέλους οι τράπεζες δεν στέλνουν ένα ξερό μήνυμα όταν γίνεται αυτό, αλλά γράφουν τουλάχιστον το "κίνδυνος απάτης" (δεν ξέρω αν το έχει κάνει και η alpha bank, αν όχι, πρέπει). Ήρθε το push στο κινητό σου όταν έκανες τη μεταφορά; Αν όχι,  μπορείς να ελέγξεις ποιες συσκευές είναι ταυτοποιημένες, από το ebanking σου για να βεβαιωθείς ότι είναι η δική σου που έχει ταυτοποίηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, marinna είπε

προφανώς στη διαδικασία επανεπιβεβαίωσης των κωδικών, ενέκρινες χωρίς να το καταλάβεις τα push notifications. Και επιτέλους οι τράπεζες δεν στέλνουν ένα ξερό μήνυμα όταν γίνεται αυτό, αλλά γράφουν τουλάχιστον το "κίνδυνος απάτης" (δεν ξέρω αν το έχει κάνει και η alpha bank, αν όχι, πρέπει). Ήρθε το push στο κινητό σου όταν έκανες τη μεταφορά; Αν όχι,  μπορείς να ελέγξεις ποιες συσκευές είναι ταυτοποιημένες, από το ebanking σου για να βεβαιωθείς ότι είναι η δική σου που έχει ταυτοποίηση.

Ολα αυτα τα εκανα. Μονο δικες μου συσκευες ειναι ταυτοποιημενες.  Απλα το κινητο ειναι δυο φορες περασμενο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα. Εχω απενεργοποιησει την συναλλαγές με την καρτα της εθνικης για το εξωτερικό.  Καπου στις 20 του μηνα θα πραγματοποιηθει μια χρεωση για κρατηση ενος καταλλυματος μεσω booking.

Θα υπαρξει προβλημα;  Να το ξανα ενεργοποιησω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Liverpool89 said:

Καλησπερα. Εχω απενεργοποιησει την συναλλαγές με την καρτα της εθνικης για το εξωτερικό.  Καπου στις 20 του μηνα θα πραγματοποιηθει μια χρεωση για κρατηση ενος καταλλυματος μεσω booking.

Θα υπαρξει προβλημα;  Να το ξανα ενεργοποιησω; 

εμείς έτσι παρά λίγο να την πατήσουμε με τη σύζυγο πάντως. Είχε απενεργοποιήσει τις συναλλαγές και προσπαθούσε να κάνει πληρωμή λίγο νωρίτερα ώστε να αποφύγουμε το σφάλμα της τελευταίας στιγμής και έτρωγε άκυρο. Παρόλο που το απενεργοποίησε και ανέβασε και το όριο των συναλλαγών πάλι δεν μπόρεσε να πληρώσει εκείνη τη στιγμή. ίσως να χρειάζεται κάποια ώρα για να ενημερωθεί το σύστημα όπότε κάναμε την πληρωμή με τη δική μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, BillT είπε

εμείς έτσι παρά λίγο να την πατήσουμε με τη σύζυγο πάντως. Είχε απενεργοποιήσει τις συναλλαγές και προσπαθούσε να κάνει πληρωμή λίγο νωρίτερα ώστε να αποφύγουμε το σφάλμα της τελευταίας στιγμής και έτρωγε άκυρο. Παρόλο που το απενεργοποίησε και ανέβασε και το όριο των συναλλαγών πάλι δεν μπόρεσε να πληρώσει εκείνη τη στιγμή. ίσως να χρειάζεται κάποια ώρα για να ενημερωθεί το σύστημα όπότε κάναμε την πληρωμή με τη δική μου. 

Κατεβασα τα ορια και απενεργοποιησα τις συναλλαγες στο εξωτερικο. Αλλα εφαγα φλασια οτι θα πρεπει να τραβηξει λεφτα για το καταλλυμα καποια στιγμη το booking και εχω παγια εντολη να πληρωνεται το ρευμα. Λεω μαλλον βλακεια εκανα. 

Υ.γ σημερα καταλαβα οτι κατεβαζοντας τα ορια θα χω θεμα, γιατι πηγα ATM και εφαγα ακυρο, πως ξεπερασα το οριο συναλλαγων. Λεω τι φαση. Αλλα μεσω του e-banking αλλαξα το οριο και το πηρε κατευθείαν.

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...