Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Φαινεται οτι η τραπεζα ηταν ηδη ενημερη οτι απο 'εκει' ερχεται απατη, οποτε δεν μου ζητησε καν εγκριση για πληρωμη.

Για σου στείλει κάποια 2fa ειδοποίηση η τράπεζα θα πρέπει να κάνεις μια πραγματική συναλλαγή. Στην περίπτωση σου μπορεί κάποιος να πήρε τα στοιχεία σου και να τα αποθήκευσε σε ένα αρχείο για να τα χρησιμοποιήσει αργότερα.

Ειδοποιήσεις στα 2fa δεν έρχονται σε όλες τις τράπεζες απ' το πρώτο ευρώ. Στην Πειραιώς για παράδειγμα το default είναι τα 100€ / Ημέρα αν δεν κάνω λάθος και για να το αλλάξεις πρέπει να πας στο κατάστημα.

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Μπηκα τωρα στην ibank, βλεπω εχει πολλες επιλογες.spacer.png

Αν απενεργοποιησω τις 'contactless συναλλαγες', και αφησω ενεργες τις 'συναλλαγες pos',

δεν σημαινει οτι στις 'συναλλαγες pos', παντα θα θελει το pin της καρτας μου; Αυτο το γνωριζω μονο εγω! (δεν δοθηκε ποτε online)

 

 

Εγώ όπως καταλαβαίνω τα παραπάνω πάνω ως εξής

1. Κάθε συνναλαγή που γίνεται στο internet
2. Ανάληψη από ATM
3. Συνναλαγές σε POS, φαντάζομαι αναφέρετε στα φυσικά καταστήματα μόνο
4. Contactless είναι οι συναλλαγές που γίνονται μέσω του NFC chip της κάρτας που έχει μέσα. Από μικρή απόσταση συνήθως 5cm-10cm απ' το POS.
5. Θα αναφέρετε φαντάζομαι σε οποιαδήποτε πληρωμή εκτός Ελλάδας
6. Στην πίσω μεριά η κάρτα σου έχει μια μαύρη μαγνητική ταινία η οποία διαβάζεται από ένα μηχανισμό που είναι στο πλάι του POS. Είναι διαφορετικό απ' το contactless του 4 ή της μεθόδου που το POS συνήθως τοποθετώντας την κάρτα απ' την από κάτω πλευρά διαβάζει το RFID chip. Το συγκεκριμένο chip μοιάζει με την sim του κινητού και είναι εμφανές και αυτό πάνω στην κάρτα

Οπότε αν απενεργοποιήσεις το 4 πιθανών απλώς δεν θα μπορείς να κάνεις ανέπαφες συναλλαγές σε POS και θα πρέπει να ακολουθείς τις μεθόδους που περιγράφω στο 6 και φυσικά κάποιος θα μπορεί να χρησιμοποιήσει την κάρτα σου στο Internet καθώς θα έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή 1.

Οπότε η δική μου πρόταση είναι όπως είπαν και οι υπόλοιποι να ακυρώσεις την κάρτα και να βγάλεις μία νέα. Όσο καθυστερείς τόσο πιο πολύ ρισκάρεις να σου τραβήξουν χρήματα και μάλιστα και το 2FA να λειτουργήσει, μπορεί να την πατήσεις όπως την πάτησες και πριν.
Έπειτα προτείνω να φτιάξεις μία Revolut. Μέσα θα βάζεις ένα μικρό ποσό χρημάτων έτσι ώστε κάποιος επιτήδειος να μην μπορεί να σου τραβήξει κάτι πέραν των χρημάτων αυτών, καθώς μπορείς να φτιάξεις και πολλές virtual κάρτες στις οποίες να ορίσεις ένα συγκεκριμένο μηνιαίο όριο έτσι ώστε αν πέσεις θύμα απάτης, διαγράφεις την virtual κάρτα και κοιμάσαι ήσυχος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Οπότε αν απενεργοποιήσεις το 4 πιθανών απλώς δεν θα μπορείς να κάνεις ανέπαφες συναλλαγές σε POS και θα πρέπει να ακολουθείς τις μεθόδους που περιγράφω στο 6 και φυσικά κάποιος θα μπορεί να χρησιμοποιήσει την κάρτα σου στο Internet καθώς θα έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή 1.

Θα μπορεί να κάνει chip & pin, βάζοντας την κάρτα στο slot στο μπροστινό μέρος του pos.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, πως γινετε σε καρτα χρεωστική ενος μηνος που δεν εχει χρησιμοποιηθεί για online αγορες αλλα μονο σε pos ειναι στο wallet αλλα δεν εχει χρησιμοποιηθεί για να πληρώση μεσω κινητού να χρεωσουν τη καρτα χωρις να ερθει και μηνυμα αποδοχής συναλλαγής απο τη τράπεζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Doubt said:

Θα μπορεί να κάνει chip & pin, βάζοντας την κάρτα στο slot στο μπροστινό μέρος του pos.

Πως μπορω να το ορισω αυτο; Ή με το που βαζεις την καρτα στο pos, ζητα pin ανεξαρτητως ποσου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mindreader είπε

Ας ποσταρω εδω, μαλλον ειναι το καταλληλοτερο νημα.

Εκανα το λαθος, παροτι πεπειραμενος αλλα ομως παντα μπορει να ξεχαστεις και να γινει λαθος, να δωσω τα στοιχεια της καρτας μου-χρεωστικης, σε site με ρουχα (northfacegreece-δεν ειναι το επισημο, ισως στελνει 'μαιμουδες' κλπ), και ευτυχως, η συναλλαγη 'κοπηκε' απο την τραπεζα. Δηλαδη, δεν εφτανε ποτε μεσα στην τραπεζα το pop up window να δωσω εγκριση συναλλαγης. Φαινεται οτι η τραπεζα ηταν ηδη ενημερη οτι απο 'εκει' ερχεται απατη, οποτε δεν μου ζητησε καν εγκριση για πληρωμη.

Ομως, εμενα με φοβιζει λιγο οτι εδωσα τα στοιχεια της καρτας σε αναξιοπιστο site (και το cpv κωδικο-πως το λενε). Βεβαια, με το 2-factor authentication, ακομη κι αν παει καποιος να κανει συναλλαγη online με τα στοιχεια της καρτας μου, θα μου ερθει μηνυμα να δωσω εγω εγκριση, οποτε μαλλον (πειτε ομως κι εσεις), ολα καλα.

Δεν ξερω ομως πχ, αν μπορουν να 'φορτωσουν' τα στοιχεια της καρτας μου σε καποιο 'πλαστικο'/καρτα, και να με χρεωσουν σε pos με φυσικη ανεπαφη παρουσια.

Πειτε μου αν πιστευετε οτι υπαρχει οποιοσδηποτε κινδυνος ή αν πρεπει να κανω κατι.

Το έχουμε πει πολλές φορες για τα sites απάτηgreece  που ένας πεπειραμένος θα έπρεπε να ξέρει καλύτερα.

 

Ακυρώνεις την κάρτα άμεσα,το ότι δεν πέρασε σε ένα site δεν σημαίνει τίποτα,μπορουν να πουλήσουν τα στοιχεία σου και να δεις χρεώσεις απο όλον το κόσμο.

4 ώρες πριν, michalis412 είπε

καλησπερα, πως γινετε σε καρτα χρεωστική ενος μηνος που δεν εχει χρησιμοποιηθεί για online αγορες αλλα μονο σε pos ειναι στο wallet αλλα δεν εχει χρησιμοποιηθεί για να πληρώση μεσω κινητού να χρεωσουν τη καρτα χωρις να ερθει και μηνυμα αποδοχής συναλλαγής απο τη τράπεζα 

Ποιος σε χρέωσε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Ποιος σε χρέωσε;

τη κορη μου απο βιετναμ μεσω wallet απο οτι μας ειπε η τραπεζα,λιγο πριν ειχε παρει καφε απο τα εβερεστ στο αεροδρομιο αλλα ειχε βαλει τη καρτα στο πος και οχι το κινητο 

Επεξ/σία από michalis412
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, michalis412 είπε

τη κορη μου απο βιετναμ μεσω wallet απο οτι μας ειπε η τραπεζα,λιγο πριν ειχε παρει καφε απο τα εβερεστ στο αεροδρομιο αλλα ειχε βαλει τη καρτα στο πος και οχι το κινητο 

Λίγο με μπερδεύεις. Αν κάνεις την συναλλαγή μέσω POS δεν έρχεται μήνυμα αποδοχής, δηλαδή δεν υπάρχει 2 factor authenticator. Αν αυτή η χρέωση είναι σε POS λοιπόν και όχι στο Internet, δεν έχει γίνει κάτι λάθος.

18 ώρες πριν, Doubt είπε

Θα μπορεί να κάνει chip & pin, βάζοντας την κάρτα στο slot στο μπροστινό μέρος του pos.

Λέω κάτι διαφορετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mindreader είπε

Πως μπορω να το ορισω αυτο; Ή με το που βαζεις την καρτα στο pos, ζητα pin ανεξαρτητως ποσου;

Επειδή έχω καιρό που την έχω εγκαταλείψει τη μέθοδο αυτή, δεν θυμάμαι 100%, νομίζω ζητάει πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιες φορες τα κάνουμε περίπλοκα τα πράγματα .....

τόσο δύσκολο είναι να ανοίξουμε ένα λογαριασμό τον οποίο θα τροφοδοτούμε όταν θελουμε από το βασικό λογαριασμό μας και να βγάλουμε μια κάρτα μόνο για τις αγορές μας η ότι άλλο ?? 

επίσης τα όρια της κάρτας ρυθμίζονται όσο θελουμε ανά περίπτωση..γιατί να έχουμε όριο αγορών 1000 και όχι 100 η 200??

γιατί το όριο μεταφορών εντός και εκτός να είναι 1000 και όχι 100 ??χρειάζεται να μεταφέρω παραπάνω το αλλάζω σε 1 λεπτό.....

 γιατί να είμαστε συνέχεια με το άγχος .....

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, manolis940 είπε

Λίγο με μπερδεύεις. Αν κάνεις την συναλλαγή μέσω POS δεν έρχεται μήνυμα αποδοχής, δηλαδή δεν υπάρχει 2 factor authenticator. Αν αυτή η χρέωση είναι σε POS λοιπόν και όχι στο Internet, δεν έχει γίνει κάτι λάθος

ενα καφε αγορασε δεν ερχετε μηνυμα αποδοχης για 1,5ε η συναλαγη αυτη εγινε κανονικα μετα απο 10 λεπτα της ηρθε μυνημα οτι πληρωσε 165ε σε αγορα στο βιετναμ. πηρε τηλ. τη τραπεζα για να ακυρωση τη καρτα και της ειπαν οτι η συναλλαγη εγινε μεσο mobile appl. ενω δεν ειχε χρησιμοποιηση το κινητο πουθενα και ναι γιαυτη τη συναλλαγη δεν ηρθε μυνημα αποδοχη συναλλαγης το 2 factor authenticator ειναι ενεργοποιημενο

Επεξ/σία από michalis412
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Κάτι δεν μου κολλάει καλά. Δεν γίνεται όπως τα λες να μην έχει υπάρξει κάπου λάθος.

αν το σχολιο παει σε μενα το μονο λαθος που μπορει να εχει κανει ειναι επειδη εχει τη καρτα και στο wallet να ειχε ξεχασει ανοικτο το nfc στο κινητο και με καποιο αναγνωστη της πηραν τα στοιχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, michalis412 είπε

αν το σχολιο παει σε μενα το μονο λαθος που μπορει να εχει κανει ειναι επειδη εχει τη καρτα και στο wallet να ειχε ξεχασει ανοικτο το nfc στο κινητο και με καποιο αναγνωστη της πηραν τα στοιχεια 

Aπό όσο ξέρω το google pay για να λειτουργήσει πρέπει να έχει ξεκλειδώσει με αποτύπωμα αλλιώς δεν δουλεύει τίποτα.

Η κάρτα από την άλλη αν είναι σε απλό πορτοφόλι και όχι σε κάποιο με προστασία rfid τότε ίσως έχει θέμα.

Αλλά πάλι είναι πολύ κουλό όπως το περιγράφεις χωρίς να λέω ότι δεν σε πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Aπό όσο ξέρω το google pay για να λειτουργήσει πρέπει να έχει ξεκλειδώσει με αποτύπωμα αλλιώς δεν δουλεύει τίποτα.

Η κάρτα από την άλλη αν είναι σε απλό πορτοφόλι και όχι σε κάποιο με προστασία rfid τότε ίσως έχει θέμα.

Αλλά πάλι είναι πολύ κουλό όπως το περιγράφεις χωρίς να λέω ότι δεν σε πιστεύω.

στο google pay την εχει αλλα αμα εχεις ξεκλειδωτω το κινητο και ανοικτο το nfc γινετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...