Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, michalis412 said:

επειδη εχει τη καρτα και στο wallet να ειχε ξεχασει ανοικτο το nfc στο κινητο και με καποιο αναγνωστη της πηραν τα στοιχεια 

Οταν τα ελεγα πριν μερικες σελιδες οτι κυκλοφορουν επιτηδειοι και ψαχνουν ανοιχτα NFC, με κοροϊδευαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, michalis412 είπε

στο google pay την εχει αλλα αμα εχεις ξεκλειδωτω το κινητο και ανοικτο το nfc γινετε

Προσωπικά το NFC το ανοίγω μόνο όταν ειναι να το χρησιμοποιήσω και οι κάρτες είναι σε πορτοφόλι που κόβει την εκπομπή να το πω λαικά.

Αυτό το πορτοφολι έχω, Τru Virtu είναι λίγο ακριβό αλλά είναι ασφαλές και βολικό.

Money_and_Cards_Black_Silk_OpenClose.jpg

 

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, michalis412 είπε

αν το σχολιο παει σε μενα το μονο λαθος που μπορει να εχει κανει ειναι επειδη εχει τη καρτα και στο wallet να ειχε ξεχασει ανοικτο το nfc στο κινητο και με καποιο αναγνωστη της πηραν τα στοιχεια 

165€ είμαι σίγουρος ότι ζητάει ξεκλείδωμα το κινητό ,δεν περνάει έτσι η συναλλαγή.

Ακόμα και σε μικρότερο ποσό πρέπει η οθόνη να είναι ανοιχτή.Δεν αρκεί το nfc να είναι ενεργό.

sto google wallet στην κάρτα,οταν πατάει πάνω της βλέπει την συναλλαγή;Οχι στην εφαρμογή της τράπεζας,sto google wallet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η συνναλαγή έχει γίνει από mobile app όπως αναφέρει ο @michalis412. Με τα στοιχεία του contactless απ' όσο γνωρίζω δεν μπορείς να βάλεις την κάρτα σε ένα κινητό αλλά πρέπει κανονικά να πληκτρολογήσεις τα στοιχεία. Μάλιστα όσες φορές το έχω κάνει πάντα ζητούσε 2FA αλλά ας πούμε ότι αυτό δεν είναι κανόνας.

Εγώ το συμπέρασμα που βγάζω είναι πως ο επιτήδειος κάπως πήρε τα στοιχεία, τα πέρασε στο κινητό του και έκανε την αγορά του κύριος και ωραίος.

Να πούμε ότι το google pay και apple pay δεν δίνουν τα στοιχεία της κάρτας πωλητή. Επίσης τα στοιχεία μια που δίνει η κάρτα με την contactless μέθοδο επίσης είναι διαφορετικά απ' τα στοιχεία που αναγράφει πάνω η κάρτα.

Edit: Τρόπος 2ος με μερικές τράπεζες για να περάσεις στο Google pay μία κάρτα είναι απευθείας μέσω του mobile app της τράπεζας. Το έχω δει σίγουρα να γίνεται στην Eurobank. Δεν ξέρω αν παίζει και στην εθνική.

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2024 στις 7:59 ΜΜ, mindreader είπε

Πως μπορω να το ορισω αυτο; Ή με το που βαζεις την καρτα στο pos, ζητα pin ανεξαρτητως ποσου;

 

12 ώρες πριν, Doubt είπε

Επειδή έχω καιρό που την έχω εγκαταλείψει τη μέθοδο αυτή, δεν θυμάμαι 100%, νομίζω ζητάει πάντα.

chip and pin (δλδ να βαλεις την καρτα μεσα στο Pos) ζηταει παντα pin. 

3 ώρες πριν, michalis412 είπε

αν το σχολιο παει σε μενα το μονο λαθος που μπορει να εχει κανει ειναι επειδη εχει τη καρτα και στο wallet να ειχε ξεχασει ανοικτο το nfc στο κινητο και με καποιο αναγνωστη της πηραν τα στοιχεια 

Καπου ειχε βαλει τα στοιχεια της καρτας πιο παλια. Δεν σημαινει επειδη εγινε σημερα-χθες η χρεωση, παρομοια περιοδο να εγινε και η διαρροη των στοιχειων της. Δηλαδη αν δεν θυμαται να το βαζει σε κανα μουφα site, τζαμπα ψαχνετε τα βηματα της (πχ οτι πληρωσε εναν καφε). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, michalis412 είπε

στο google pay την εχει αλλα αμα εχεις ξεκλειδωτω το κινητο και ανοικτο το nfc γινετε

Κάτι έχει κάνει και δεν σου το λέει ή δεν το θυμάται, μην ψάχνετε δράκους από Βιετνάμ.

Πόσες φορές έχουν γράψει εδώ τα ίδια τα θύματα  και θυμούνται άλλα αντ' άλλων.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Οταν τα ελεγα πριν μερικες σελιδες οτι κυκλοφορουν επιτηδειοι και ψαχνουν ανοιχτα NFC, με κοροϊδευαν.

Το πίστεψες εσύ δηλαδη οτι κάποιος σκαναρε το κινητό της 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει πριν λιγες μερες, αιτημα ακυρωσης της χρεωστικης καρτας/ατμ, μεσω ibank, επειτα απο τον ατυχη χειρισμο μου σε περιεργη ιστοσελιδα, και αμεσα προχωρησα εντος ibank σε επανεκδοση.

Τηλεφωνησα πριν λιγο να ρωτησω για το αν εχει εκδοθει-αποσταλλει, μου ειπαν οχι ακομη, ειναι σε 'επεξεργασια'... Οταν ολοκληρωθει, θα αποσταλλει με ελτα.

Επειδη οπως καταλαβαινω, δεν θα εχω ενημερωση της προκοπης για την πορεια εκδοσης της καρτας και της αποστολης (η εκπροσωπος στο helpdesk μου ειπε 'ξανακαλεστε μας την επομενη εβδομαδα'-αλλα και παλι δεν θα εχει να μου δωσει πχ εστω ενα tracking number),

μηπως γνωριζει κανεις, μηπως λεω,

αν, εντος ibank, υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει εστω, η νεα καρτα, αν εχει εκδοθει και αποσταλλει απο την Εθνικη;

Εστω και αν δεν εχω ακομη παραλαβει το πλαστικο στα χερια μου; Ή 'φαινεται' η καρτα εντος ibank, μονο αν 'ενεργοποιηθει' την 1η φορα που θα την εισαγω σε ατμ της εθνικης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Εχω κανει πριν λιγες μερες, αιτημα ακυρωσης της χρεωστικης καρτας/ατμ, μεσω ibank, επειτα απο τον ατυχη χειρισμο μου σε περιεργη ιστοσελιδα, και αμεσα προχωρησα εντος ibank σε επανεκδοση.

Τηλεφωνησα πριν λιγο να ρωτησω για το αν εχει εκδοθει-αποσταλλει, μου ειπαν οχι ακομη, ειναι σε 'επεξεργασια'... Οταν ολοκληρωθει, θα αποσταλλει με ελτα.

Επειδη οπως καταλαβαινω, δεν θα εχω ενημερωση της προκοπης για την πορεια εκδοσης της καρτας και της αποστολης (η εκπροσωπος στο helpdesk μου ειπε 'ξανακαλεστε μας την επομενη εβδομαδα'-αλλα και παλι δεν θα εχει να μου δωσει πχ εστω ενα tracking number),

μηπως γνωριζει κανεις, μηπως λεω,

αν, εντος ibank, υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει εστω, η νεα καρτα, αν εχει εκδοθει και αποσταλλει απο την Εθνικη;

Εστω και αν δεν εχω ακομη παραλαβει το πλαστικο στα χερια μου; Ή 'φαινεται' η καρτα εντος ibank, μονο αν 'ενεργοποιηθει' την 1η φορα που θα την εισαγω σε ατμ της εθνικης;

Κατά 99% φαίνεται κανονικά η κάρτα στο ebanking απλά όχι ενεργή. Θα πρέπει δηλαδή να παραλάβεις να την ενεργοποίησεις σε ΑΤΜ η σε αγορά. Δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται να γίνει ενεργοποίηση μέσα από το ebanking χωρίς να έχουμε παραλάβει την κάρτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Arkin said:

Κατά 99% φαίνεται κανονικά η κάρτα στο ebanking απλά όχι ενεργή. Θα πρέπει δηλαδή να παραλάβεις να την ενεργοποίησεις σε ΑΤΜ η σε αγορά. Δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται να γίνει ενεργοποίηση μέσα από το ebanking χωρίς να έχουμε παραλάβει την κάρτα. 

Μολις μπηκα, μετα το μηνυμα σου, ειδα οτι οντως φαινεται, και εχει αν πατησεις πανω της και πας σε επομενη σελιδα, μια ενδειξη 'προς εκδοση'.

Απλα τα ελτα ειναι λιγο οτι να ναι. Πχ μπορει ο ταχυδρομος να περασει ανα 2 εβδομαδες, οποτε σκεφτομαι οτι αν ηξερα οτι ηρθε η καρτα στο ταχυδρομειο θα πηγαινα να την παρω μονος μου, αλλα τα στελνουν untracked αν καταλαβαινω καλα, οποτε οοοοοποττεεεεε ερθει....

Θυμηστε μου, ιδιο pin με την προηγουμενη; Τι αλλο αλλαζει; Ο αριθμος της καρτας μενει ιδιος ή αλλαζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μολις μπηκα, μετα το μηνυμα σου, ειδα οτι οντως φαινεται, και εχει αν πατησεις πανω της και πας σε επομενη σελιδα, μια ενδειξη 'προς εκδοση'.

Απλα τα ελτα ειναι λιγο οτι να ναι. Πχ μπορει ο ταχυδρομος να περασει ανα 2 εβδομαδες, οποτε σκεφτομαι οτι αν ηξερα οτι ηρθε η καρτα στο ταχυδρομειο θα πηγαινα να την παρω μονος μου, αλλα τα στελνουν untracked αν καταλαβαινω καλα, οποτε οοοοοποττεεεεε ερθει....

Θυμηστε μου, ιδιο pin με την προηγουμενη; Τι αλλο αλλαζει; Ο αριθμος της καρτας μενει ιδιος ή αλλαζει;

Ναι φαίνεται αμέσως απλά όπως είπες τα ΕΛΤΑ είναι ότι να ναι. Κάπως έτσι είχε χαθεί κάρτα πήραμε και μας έβγαλαν νέα ακύρωσαν την άλλη. Ίδιο pin εφοσον ειναι αυτόματη έκδοση κάρτας που έληξε και ίδιος αριθμός. Cvc και ημερομηνία προφανώς αλλάζουν. Πρέπει να αρχίσουν να τις στέλνουν με κουριερ και όχι απλά ΕΛΤΑ γιατί χάνονται πανεύκολα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mindreader είπε

 

Θυμηστε μου, ιδιο pin με την προηγουμενη; Τι αλλο αλλαζει; Ο αριθμος της καρτας μενει ιδιος ή αλλαζει;

Σε eurobank άλλο νουμερο κάρτας άλλο πιν.Εχει ένα χαρτί με νούμερα και σου λέει η εφαρμογή είναι πχ το πρώτο το τεταρτο το εβδομο και το ενδέκατο νούμερο το πιν .

 

εδιτ και εγώ ακύρωση είχα κάνει της παλιάς..

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

 Ίδιο pin εφοσον ειναι αυτόματη έκδοση κάρτας που έληξε και ίδιος αριθμός. Cvc και ημερομηνία προφανώς αλλάζουν. 

Ετσι είναι και σε Alpha bank.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι φαίνεται αμέσως απλά όπως είπες τα ΕΛΤΑ είναι ότι να ναι. Κάπως έτσι είχε χαθεί κάρτα πήραμε και μας έβγαλαν νέα ακύρωσαν την άλλη. Ίδιο pin εφοσον ειναι αυτόματη έκδοση κάρτας που έληξε και ίδιος αριθμός. Cvc και ημερομηνία προφανώς αλλάζουν. Πρέπει να αρχίσουν να τις στέλνουν με κουριερ και όχι απλά ΕΛΤΑ γιατί χάνονται πανεύκολα. 

εδώ όμως ο φίλος έχει ακυρώσει την κάρτα.Δεν είναι αντικατάσταση ληγμένης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...