Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, nantia_rd είπε

Καλησπέρα,  Έβαλα για πώληση μια τσάντα και μου έστειλε μια κοπέλα και μου αναφέρει ότι θέλει  να μου κάνει κατάθεση μέσω iris. Μου ζητάει απλά το κινητό μου. Βλέπω στο ebanking ότι εύκολα ενεργοποιείς την υπηρεσία αυτή, όμως είπα να ρωτήσω πριν μπω στην διαδικασία. Ξέρω, μπορεί να ακουστεί αστεία η απορία: όμως μπορεί κάποιος να κάνει ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ χρέωσης αντί για αποστολή χρημάτων? Ευχαριστώ!

Από όσα ξέρω, δεν μπορείς να ζητήσεις χρήματα μέσω IRIS.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Μηπως με την ασχετοσυνη που σας δερνει δε πρεπει να κανετε πωλησεις και γενικα συναλλαγες ?

Μήπως να απαντήσεις σε καμιά ερώτηση μιας είσαι σχετικός και να σταματήσεις να κάνεις λες και σου τρώει ο κόσμος μερίδιο της αγοράς;

48 λεπτά πριν, Doubt είπε

Από όσα ξέρω, δεν μπορείς να ζητήσεις χρήματα μέσω IRIS.

Τι εννοείς δεν μπορείς να ζητήσει χρήματα; Δίνεις τον αριθμό σου και σου βάζουν τα χρήματα. Εκτός και αν εννοείς το να δημιουργήσεις εντολές πληρωμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Εκτός και αν εννοείς το να δημιουργήσεις εντολές πληρωμής.

Ναι, με το να δώσεις το κινητό σου μπορούν να σου στείλουν χρήματα κι όχι να ζητήσουν να τους στείλεις εσύ.

Μιλάμε για άτομα με κοινή λογική πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ναι, με το να δώσεις το κινητό σου μπορούν να σου στείλουν χρήματα κι όχι να ζητήσουν να τους στείλεις εσύ.

Μιλάμε για άτομα με κοινή λογική πάντα.

Νομίζω ότι η @nantia_rd εννοεί κάποιος να κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής και να μην ολοκληρωθεί η πληρωμή έτσι ώστε να παραλάβει το αντικείμενο και να πάρει πίσω χρήματα του. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Νομίζω ότι η @nantia_rd εννοεί κάποιος να κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής και να μην ολοκληρωθεί η πληρωμή έτσι ώστε να παραλάβει το αντικείμενο και να πάρει πίσω χρήματα του. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Είναι από ΙΒΑΝ σε ΙΒΑΝ, δε νομίζω να γίνεται αμφισβήτηση. Σε πληρωμές με κάρτα γίνεται αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να μαθω τι εγινε, αν προχωρησε, το ζητημα της αντικαταστασης της χρεωστικης μου καρτας στην Εθνικη.

Ειναι δυνατον να καλω στο helpdesk, 210 48 48 484, και να μιλαει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ειναι δυνατον;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mindreader είπε

Θελω να μαθω τι εγινε, αν προχωρησε, το ζητημα της αντικαταστασης της χρεωστικης μου καρτας στην Εθνικη.

Ειναι δυνατον να καλω στο helpdesk, 210 48 48 484, και να μιλαει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ειναι δυνατον;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Καλως ήρθατε στο καρτέλ των συστημικών τραπεζών, αλλά μήπως είσαι λίγο υπερβολικός και εσύ; Μήπως δεν έχεις υπομονή 5 λεπτά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, manolis940 said:

Καλως ήρθατε στο καρτέλ των συστημικών τραπεζών, αλλά μήπως είσαι λίγο υπερβολικός και εσύ; Μήπως δεν έχεις υπομονή 5 λεπτά;

 

Μπα, επι ωρες προσπαθω καθε ενα τεταρτο, και διαρκως μιλαει...

Δεν ειναι θεμα αναμονης, ειναι οτι δεν μπαινει καν στο αυτοματο συστημα τηλεφωνητη, καλεις και μιλαει, λες και παιρνω το οποιοδηποτε τηλεφωνο σε σπιτι, που ο αλλος μιλαει και μου δειχνει οτι μιλαει...

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μπα, επι ωρες προσπαθω καθε ενα τεταρτο, και διαρκως μιλαει...

Δεν ειναι θεμα αναμονης, ειναι οτι δεν μπαινει καν στο αυτοματο συστημα τηλεφωνητη, καλεις και μιλαει, λες και παιρνω το οποιοδηποτε τηλεφωνο σε σπιτι, που ο αλλος μιλαει και μου δειχνει οτι μιλαει...

Απο περιέργεια κάλεσα και εγώ μολις είδα το ποστ σου και όντως "μιλάει" η γραμμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες κάτι άτομα δευτεριατικα θέλουν να επικοινωνήσουν λέει...  μην έρθει κανένας υπάλληλος να μπει στην εβδομάδα χαλαρά αμέσως να του την σπάσετε

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Ukforthemoment said:

Απο περιέργεια κάλεσα και εγώ μολις είδα το ποστ σου και όντως "μιλάει" η γραμμή.

Τετοιο wow helpdesk ουτε η τελευταια επιχειρηση του κ@λου δεν θα επρεπε να εχει. Οχι ...τραπεζα και μαλιστα η εθνικη. Απλα ντροπη τους.

Μιλουσε επισης και την προηγουμενη βδομαδα που καλεσα μια μερα, δεν ειναι πρωτη φορα που συμβαινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μπα, επι ωρες προσπαθω καθε ενα τεταρτο, και διαρκως μιλαει...

Δεν ειναι θεμα αναμονης, ειναι οτι δεν μπαινει καν στο αυτοματο συστημα τηλεφωνητη, καλεις και μιλαει, λες και παιρνω το οποιοδηποτε τηλεφωνο σε σπιτι, που ο αλλος μιλαει και μου δειχνει οτι μιλαει...

Δεν υπαρχει τετοια πιθανότητα να "μιλαει" να ειναι κατειλημμένο το νούμερο της εθνικής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν υπαρχει τετοια πιθανότητα να "μιλαει" να ειναι κατειλημμένο το νούμερο της εθνικής 

για την ιστορια οντως σημερα κατα τις 12 πηρα τηλ. την εθνικη και εβγαζε κατειλημμενο

νομιζα οτι ειχα κανει λαθος αλλα οχι

στην τεταρτη κληση παραδοξως μου απαντησε εκπροσωπος σχεδον αμεσως μετα 3λεπτη αναμονη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ioannischr είπε

στην τεταρτη κληση παραδοξως μου απαντησε εκπροσωπος σχεδον αμεσως μετα 3λεπτη αναμονη

Άμα είναι οι μισοί που παίρνουν να τρώνε άκυρο, το 3λεπτο είναι και υπερβολικά πολύ 🤣

Πάντως εγώ πιστεύω ότι υπάλληλος της Εθνικής είναι ο @Ducatista , πιο πάνω είπε αυτό που νιώθει και έπειτα είπε να σας κάνει την χάρη λίγο πριν το κλείσιμο και να σηκώσει και κάνα τηλέφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, NikosKallithea said:

Δεν υπαρχει τετοια πιθανότητα να "μιλαει" να ειναι κατειλημμένο το νούμερο της εθνικής 

E μαλλον φαντασιωνομαι τοτε, ή θελω να κανω κακο στην τραπεζα, ή δεν ξερω να χτυπαω τα πληκτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...