Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, speedy23 είπε

Σε μενα το ζητησαν πισω για να μου δωσουν το H1600

Κι εμένα. Αν δεν το γυρίσεις θα στο χρεώσουν σε μελλοντικό λογαριασμό.

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα τελευταια συνεχεια ρεσταρτ ο οτε σφυριζει αδιαφορα γραμμη ουτε για πλακα να πιασεις γιατι τωρα ξαφνικα παιζει ρολο το νεο λογισμικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2022 στις 8:35 ΠΜ, Tsino είπε

Και εμένα μου κάνει κάποιες επανεκινήσεις που και που (1-2 μέσα στην εβδομάδα) 

Το 2i δεν το έχω επιστρέψει ακόμα. Θα με χρεώσει η Cosmote αν δεν το επιστρέψω?  Γνωρίζει κανείς ?

Ναι. Μαζι με το ρουτερ ερχεται και το συμβολαιο που αναφερει την αξια. Αν θυμαμαι καλα, αν δεν επιστρεψεις το zte 1600 στο μελλον, ειναι 60 ευρω (ισως ιδια τιμη για ολα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν θυμαμαι καλα, αν δεν επιστρεψεις το zte 1600 στο μελλον, ειναι 60 ευρω (ισως ιδια τιμη για ολα)

Σωστά. Το έζησα από πρώτο χέρι πέρυσι (δόθηκε στο courier όταν μου έφερε το καινούριο μαζί με τα χαρτιά και επειδή άργησαν να παραδώσουν αυτοί στην cosmote, είδα +60€ στον επόμενο λογαριασμό!).

Εκεί έσβησαν όλα μπροστά μου, μαύρο παντού, σκότος (και) έρεβος. Η επόμενη στιγμή που θυμάμαι, είναι να ξυπνάω στην καρέκλα μου με το τηλέφωνο στο χέρι (το τελευταίο νούμερο που είχα καλέσει, ήταν το 13888).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται σε άλλους δουλεύει καλά και σε άλλους όχι.

Οπότε είτε είναι το πόσο "καθαρή" είναι η γραμμή του καθενός ή αν σου έρθει καλό μηχάνημα από καλό batch.

Ο τεχνικός πάντως μου είπε ότι  μερικά από αυτά τα ρουτερ έχουν θέμα με το να "χάνουν την IP" και με συμβούλεψε να πάρω τα κεντρικά και να τους πω να μου το αλλάξουν με το Speedport Plus.

Προσωπικά θα το αλλάξω με το Plus και ας μου αρέσει οπτικά πιο πολύ το H1600 και ας έχει και WiFi 6. Στο κάτω κάτω το θέμα είναι η σταθερότητα της γραμμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ, εδώ και κάνα 3μηνο, το συγκεκριμένο router μετά από αλλαγή του Plus (είχα πολλές μικρές αποσυνδέσεις ενώ δεν θα έπρεπε να έχω καμία με FTTH).

Γενικά είμαι ευχαριστημένος με το WIFI και με την εμβέλεια του, αλλά έχω παρατηρήσει ένα θέμα. Σε online gaming με το PS5 όταν το έχω με wifi που και που έχω κάποια μικρά lag spikes, για κλάσμα του δευτερολέπτου, αλλά αρκετό για να με κάνει να χάσω το σουτ και να τσαντιστώ...χαχαχα. Με ethernet δεν έχω δει κάτι τέτοιο, 3-4 μέρες που το σύνδεσα. Έχει δει κανείς κάτι παρόμοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, χθεςμου δωσανε και εμενα ενα Η1600 αλλα το θεμα ειναι οτι παρολο που εχει καλυτερη καλυψη κια δεν εχω αποσυνδεσεις για καποιο λογο δεν ανοιγουν ολες οι σελιδες, πχ μετεο , outlook και τετοια ενω ανοιγουν κανονικα καποιες αλλες πχ youtube, netflix και αλλα. Δοκιμασα να αλλαξω τις ρυθμισεις του dns σε 1.1.1.1 και 1.0,0.1 αλλα και στις 8.8.8.8. και 8.8.4.4 αλλα παλι τα ιδια. Οτε helpdesk με τιποτα δεν πιανεις ΣΚ, καμια ιδεα??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2022 στις 10:08 ΜΜ, MAN0U είπε

Προσωπικά θα το αλλάξω με το Plus και ας μου αρέσει οπτικά πιο πολύ το H1600 και ας έχει και WiFi 6. Στο κάτω κάτω το θέμα είναι η σταθερότητα της γραμμής.

Αν το καταφερεις ενημερωσε μας. Τουλαχιστον καποιοι που επικοινωνησαν για να αλλαξουν το ZTE, εφαγαν ακυρο για παλιοτερα router

3 ώρες πριν, leouliss είπε

με το τελευταιο λογισμικο ειδατε διαφορα?σε μενα κολαει αναβει λαμπακι κοκινο και μονο με ρεσταρτ ερχεται

~2 μηνες που το εχω, δεν εχω παρομοιο θεμα με το δικο σου. Μονο τα ακυρα crc που θα αρχισουν να αυξανονται και θα θελει restart

image.png.1ba12b4bb9133b7f68dec803998e5e1e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δεν ειχα θεμα μονο η ταχύτητα ηταν πιο χαμηλη τωρα τελευταία εχει τρελαθει ρεσταρτ χανει τη ταχύτητα και κολαει με το ίντερνετ αναμενο μαλλον παει για επιστροφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδωσα το Entry 2i κι εγώ και πήρα το H1600. Μεχρι στιγμής όλα καλά απλά μου έκανε εντύπωση πως στις οδηγίες σύνδεσης για πρώτη φορά δεν ανέφερε την χρησιμοποίηση των splitter/filter και των έξτρα καλωδίων που περιείχε το κουτί.

Απλά έλεγε απο την γραμμή του οτε ένα καλώδιο στο ρουτερ(DSL) κι ένα άλλο καλώδιο για το τηλέφωνο χωρίς filter κατευθείαν στο phone 1/2 του ρούτερ. Ούτε διακλαδωτή, ούτε splitter ουτε κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, psof said:

Απλά έλεγε απο την γραμμή του οτε ένα καλώδιο στο ρουτερ(DSL) κι ένα άλλο καλώδιο για το τηλέφωνο χωρίς filter κατευθείαν στο phone 1/2 του ρούτερ. Ούτε διακλαδωτή, ούτε splitter ουτε κάτι άλλο.

Δεν βάζουμε splitters/filters όταν έχουμε VoIP.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...