Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα, μόλις παρέλαβα το modem και θέλω την βοήθειά σας. Στο encryption type στο wi-fi, επιλέγω wpa2-psk/wpa3-sae ή μόνο wpa3-sae; Ποιό είναι πιο ασφαλές;

Επίσης στο port forwarding, στο WAN Host IP Address, τι βάζω; Υπάρχει κάποιος οδηγός για port forwarding για εφαμογές torrent;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Επιβεβαιώνω τη σταθερότητα και τις πολύ καλές επιδόσεις του ΖΤΕ, ειδικά μετά την ενεργοποίηση της οπτικής ίνας στο σπίτι και την  αφαίρεση το Asus AC2900 που το είχα έως τώρα σαν ασύρματο router μιας και βαριέμαι να το σετάρω για να παίξει σωστά με τον εξοπλισμό της οπτικής (Νοκια). Αν απλά συνδέσω το ASUS με τις default ρυθμίσεις πίσω από το ΖΤΕ, τότε έχω σε όλες τις συνδεδεμένες συσκευές ping πάνω από 17-18ms. Ενώ αν έχω μόνο το ΖΤΕ,  πέφτει στα 2-3ms.

Έχω ενεργά και τα 2 κανάλια wifi (2.4 & 5) με περίπου 8 συσκευές μόνιμα συνδεδεμένες (tv, ενισχυτής, media players, κάμερες, αισθητήρες, κλπ) και μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Θα ζητήσω να το κρατήσω ακόμη κι αν πάω στα 300mbps μιας και για την ώρα "κόλλησα" στα 100 επειδή την αίτηση με το κουπόνι την έκανα ...8μήνες πριν και πλέον δεν υπάρχουν ενεργά εμπορικά προγράμματα για triple play υπηρεσίες στα 300mbps! Αν ζητούσα τωρα να πάω στα 300mbps, θα έπρεπε να διακόψω την cosmote tv (παρόλο που απλά έχω δωρεάν την υπηρεσία entry από την προσφορά κατά την τελευταία ανανέωση), κάτι που θα τροποποιούσε το αρχικό μου συμβόλαιο και θα έχανα το δικαίωμα χρήσης του κουπονιού sfbb... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, camel555 είπε

Καλημέρα στην παρέα, μόλις παρέλαβα το modem και θέλω την βοήθειά σας. Στο encryption type στο wi-fi, επιλέγω wpa2-psk/wpa3-sae ή μόνο wpa3-sae; Ποιό είναι πιο ασφαλές;

 

 

προφανως το WPA3, το λεει και ο αριθμος 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2022 στις 2:23 ΜΜ, SabotazNic είπε

Συμφωνω οτι αξιζει η επενδυση σε deco και mesh network σε ολο το σπιτι παντως, ασχετως της αποδοσης του συγκεκριμενου ρουτερ

Επαυξάνω. Καμία 20ρια συσκευές non-stop στα deco. Δεν υπήρχε περίπτωση να τις καρφώσω αυτές στο ΖΤΕ (και σε κανένα router παρόχου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Υπάρχει κάποια δυνατότητα να μπει firmware μέσω USB - αλλάξα παροχο από nova σε cosmote και από τότε δεν έχω δει φως, δεν έχω καθόλου γραμμή στο σπίτι, ενώ μέχρι να αλλάξω πάροχο δούλευε κανονικά.Έχω ζητήσει να έρθει τεχνικός αλλά ακόμη περιμένω, έλεγα μήπως μπορώ να αλλάξω τουλάχιστον το firmware στην τελευταία έκδοση αντί να περιμένω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καταρχάς πουθενά ανεβασμένο  firmware για αυτό το router. Όταν ενεργοποιηθείς στην Cosmote, (λογικά πάντα) θα περάσει αυτόματα τις όποιες ενημερώσεις υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παντως απο την ωρα που εχω βαλει τα deco m4 v2, εχω κλεισει το wifi του ρουτερ, και τα εχω βαλει αυτα σε access point σε mesh network, εχω αρκετα μεγαλυτερα uptimes πριν χρειαστω restart. Πριν ειχα καθεματα εντος 70-100 ωρων. Τωρα φτανω ανετα και τις 200

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Speedport Entry 2i σε 50αρα αξίζει να ανέβουμε εκεί; - πρόσφατα σε ανανέωση του συμβολαίου τον Μάιο είχα αρνηθεί παραλαβή νέο μόντεμ καθώς μέχρι στιγμής 4 χρόνια το 2i είναι πραγματικός βράχος σταθερότητας για μέρες ακόμη και στη χαλασμένη γραμμή που έχω

CRC Errors(Up/Down) 0/1 
FEC Errors(Up/Down) 113203/3360374
IPv4 Online Duration 210 h 43 min 36 s
Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα που με πήρανε για να μου πούνε αν ήρθε ο εξοπλισμός για το Nova κουτάκι που είναι για την οπτική Ίνα αντί για να μου πούνε Πότε θα έρθει το συνεργείο να δουν το σπίτι και να περάσουνε το καλώδιο και έχω ξεκινήσει την αίτηση από τις 1/11/22 ότι να ναι αυτή η Cosmote

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είσαι από Α/Κ και όχι από καμπίνα (άρα και χωρίς Vectoring), τα νούμερα μου φαίνονται λογικά. Κοιτάξου και με την καλωδίωση του σπιτιού όπως στο οδηγό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geoavlonitis είπε

Επειδή είσαι από Α/Κ και όχι από καμπίνα (άρα και χωρίς Vectoring), τα νούμερα μου φαίνονται λογικά. Κοιτάξου και με την καλωδίωση του σπιτιού όπως στο οδηγό αυτό.

Συμφωνώ για αυτό που λες για την καλωδίωση. Ούτως η άλλως είναι must, ειδικά σε περιπτώσεις σαν και αυτήν αλλά απο που προκύπτει οτι είναι απο a/k και όχι απο k/v ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει κανείς να κάνει το εν λόγω να δουλέψει μόνο σα μόντεμ? Προσπαθώ εδώ και κάνα δύο μέρες αλλά δεν  βρίσκω άκρη. Θέλω να στήσω ένα UniFi USG από μέσα σαν main ROUTER. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει by default ενεργοποιημένο PPPoE Passthough να κάνεις την PPP σύνδεση από το USG; Σε bridge δεν θα δουλεύει η τηλεφωνία αφού βγαίνει από το ίδιο VLAN με το Internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geoavlonitis είπε

Επειδή είσαι από Α/Κ και όχι από καμπίνα (άρα και χωρίς Vectoring), τα νούμερα μου φαίνονται λογικά. Κοιτάξου και με την καλωδίωση του σπιτιού όπως στο οδηγό αυτό.

 

1 ώρα πριν, ethnik471 είπε

Συμφωνώ για αυτό που λες για την καλωδίωση. Ούτως η άλλως είναι must, ειδικά σε περιπτώσεις σαν και αυτήν αλλά απο που προκύπτει οτι είναι απο a/k και όχι απο k/v ;

Θα ρίξω μια ματιά στον οδηγό. Το μόντεμ το τοποθέτησε ο τεχνικός του ΟΤΕ. Το θέμα είναι ότι με ίδια καλωδίωση με την wind έπιανα υψηλότερη ταχύτητα. Το θεωρητικό είναι 5 up 50 down ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...