Προς το περιεχόμενο

Επιστροφη κινητού που έχει καταλήσει σε σιριαλ...Τα φώτα σας!


raven_g20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Black Demis είπε

οταν παιρνεις συσκευη απο καποιο σοβαρο καταστημα το παιρνεις σαν δεδομενο οτι ολα θα ειναι οκ και αν δεν ειναι θα σε καλυψει αντιπροσωπεία, οταν το παιρνεις απο καποιο περίεργο κατατημα τους ζητάς imei το στέλνεις στην samsung και ρωτάς τη συσκευη ειναι (αν ειναι κάποιου παροχου κλπ) αν εχεις εγγύηση και αν ειναι κλειδωμένο κάτι (στα απαντάνε αυτά)

οταν πας ετσι ντου δυστυχώς................... εχει και τετοια

μου έχει τύχη περίπτωση με iphone και samsung που ήταν από έξω ειδικά iphone απο ηνωμένες εμιρατες ήταν καρακλειδομενο (ελειπαν πολλα)

Δεν εχει καν βάση αυτό που λες, και απο κωτσόβολο να το ειχε πάρει αν η κατασκευάστρια εταιρία αφαιρούσε ενα μενου επιλογών δεν θα άλλαζε το παραμικρό ούτε το σέρβις θα του έφτιαχνε με ενα μαγικό τρόπο. Στην περίπτωση μας κιόλας, μια χαρά τα επίσημα σέρβις δέχτηκαν τη συσκευή δεν του ειπαν δεν καλύπτεται εδω πέρα και τον έδιωξαν, ασχέτως το πόρισμα που βγήκε απο τους εκάστοτε τεχνικούς. Τα περι κλειδωμένου ΙΜΕΙ που διάβασα πριν δεν θα ίσχυαν γιατι με το που θα έβαζε σιμ δεν θα είχε σήμα και θα του εμφάνιζε και μήνυμα.

Σκρουτζομάγαζα υπάρχουν πολλά και καλά με τίμιους επαγγελματίες. Οπότε δεν καταλαβαίνω τον λόγο να δώσω/δώσουμε το ελληνικό καπέλο. Προσωπικά αδιάφορο μου είναι αν η συσκευή που κρατάω είναι ελληνική η ρουμάνικη η ιταλικη η οτιδήποτε εφόσον καλύπτεται απο την εγγύηση στην χώρα μου. Αυτό είναι που θα πρέπει να μάθει ο καταναλωτής.

Συνεπώς πιστεύω οτι το μηλαράκι που πήρες θα ήταν απο κανένα κατάστημα ιντερνετικό καθώς τα μεγάλα και γνωστά με εκατοντάδες αξιολογήσεις τέτοιες παπάτζες δεν κάνουν για να χαλάσουν το όνομά τους.

Αν αγοράζουμε απο το πρώτο φτηνότερο χωρις καν φυσικό κατάστημα τότε καλά να πάθουμε (όλοι μας εννοώ)

 

Επίσης, και απο μεγάλα ελληνικά καταστήματα έχω δει να πωλούνται συσκευές κλπ και να είναι εισαγωγή απο βουλγαρία (ονόματα δε λέμε)

Σαφέστατα αν έχεις αμφιβολία να ζητήσεις το ΙΜΕΙ της συσκευής για έλεγχο αλλά ακόμα και να το αγοράσεις και να μην το ανοιξεις πάλι έλεγχο μπορεις να κάνεις και να τους το τρίψεις στα μούτρα μετά (δική μου τακτική αυτό για να τσεκάρω και αρκετά σκρουτζομάγαζα για το τι συσκευές φέρνουν)

 

Επεξ/σία από Xristaras12
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Όντως πρέπει να γίνεται καλός έλεγχος των μαγαζιών και των προϊόντων πριν να αγοραστούν. Αυτό κάνω και εγώ προσωπικά. Αλλά δεν είναι όλοι σαν εμένα.

Όπως είπα απ' την αρχή το συγκεκριμένο ήταν δώρο οπότε το να ζητάνε IMEI και να τσεκάρουν με Samsung και να κάνουν ελέγχους κτλ κτλ είναι κάτι παντελώς άγνωστο για τον απλό καταναλωτή. Αυτό ισχύει για, λογικά σκεπτούμενος, το μεγαλύτερο ποσοστό καταναλωτών. Όμως δεν σημαίνει πως ένας προμηθευτής/μαγαζί/κατασκευάστρια εταιρία έχει το δικαίωμα να αποκρύπτει "ελλατωματικά"(?) στοιχεία ή να πουλά προϊόν το οποίο να μην έχει όλα στοιχεία για τα οποία διαφημίζεται. Βέβαια η συζήτηση περί ευθύνης είναι αρκετά μεγάλη (προμηθευτής ή κατασκευάστρια) οπότε δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε.

Στην τελική, αν και δεν είναι λίγα τα λεφτά, δεν θα τρελαθούμε κιόλας. Απλά το γεγονός πως ό ένας λέει "όλα καλά" ο άλλος λέει "πρόβλημα" νιώθεις να σε περιπαίζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xristaras12 είπε

Δεν εχει καν βάση αυτό που λες, και απο κωτσόβολο να το ειχε πάρει αν η κατασκευάστρια εταιρία αφαιρούσε ενα μενου επιλογών δεν θα άλλαζε το παραμικρό ούτε το σέρβις θα του έφτιαχνε με ενα μαγικό τρόπο. Στην περίπτωση μας κιόλας, μια χαρά τα επίσημα σέρβις δέχτηκαν τη συσκευή δεν του ειπαν δεν καλύπτεται εδω πέρα και τον έδιωξαν, ασχέτως το πόρισμα που βγήκε απο τους εκάστοτε τεχνικούς. Τα περι κλειδωμένου ΙΜΕΙ που διάβασα πριν δεν θα ίσχυαν γιατι με το που θα έβαζε σιμ δεν θα είχε σήμα και θα του εμφάνιζε και μήνυμα.

Σκρουτζομάγαζα υπάρχουν πολλά και καλά με τίμιους επαγγελματίες. Οπότε δεν καταλαβαίνω τον λόγο να δώσω/δώσουμε το ελληνικό καπέλο. Προσωπικά αδιάφορο μου είναι αν η συσκευή που κρατάω είναι ελληνική η ρουμάνικη η ιταλικη η οτιδήποτε εφόσον καλύπτεται απο την εγγύηση στην χώρα μου. Αυτό είναι που θα πρέπει να μάθει ο καταναλωτής.

Συνεπώς πιστεύω οτι το μηλαράκι που πήρες θα ήταν απο κανένα κατάστημα ιντερνετικό καθώς τα μεγάλα και γνωστά με εκατοντάδες αξιολογήσεις τέτοιες παπάτζες δεν κάνουν για να χαλάσουν το όνομά τους.

Αν αγοράζουμε απο το πρώτο φτηνότερο χωρις καν φυσικό κατάστημα τότε καλά να πάθουμε (όλοι μας εννοώ)

 

Επίσης, και απο μεγάλα ελληνικά καταστήματα έχω δει να πωλούνται συσκευές κλπ και να είναι εισαγωγή απο βουλγαρία (ονόματα δε λέμε)

Σαφέστατα αν έχεις αμφιβολία να ζητήσεις το ΙΜΕΙ της συσκευής για έλεγχο αλλά ακόμα και να το αγοράσεις και να μην το ανοιξεις πάλι έλεγχο μπορεις να κάνεις και να τους το τρίψεις στα μούτρα μετά (δική μου τακτική αυτό για να τσεκάρω και αρκετά σκρουτζομάγαζα για το τι συσκευές φέρνουν)

 

Επειδή δουλεύω σε ένα παρόμοιο service και έχω άμεση σχέση και με Samsung όσα a52 5g είδα είχαν την επηλογη με εξαίρεση κάποια που ήταν από εξωτερικό (συσκευές παροχών), δεν την αφαίρεσε η Samsung την επηλογη ούτε είναι κάποιο πρόβλημα απλά η συσκευή προορίζεται για κάποιον συνγεκριεμενο παροχο και έχουν περαστεί διαφορετικά cust files με απαίτηση του.

Η αλλιος η συσκευή δεν ήταν να κυκλοφορισει εδώ απλά το κατάστημά το πουλάει (τα κλασσικά παραεισαγογης)

Και όχι δεν είναι προβληματική συσκευή ούτε θέμα software απλά κάποια ρίσκα τα παίρνεις όταν αγοράζεις από μαγαζιά που δεν ξέρεις (και όταν το κάνεις έναν βασικό έλεγχο βάση του imei δεν θα ήταν κακό να κάνεις για να μην βρεθείς σε αυτή την κατάσταση)

 

Και όχι δεν πήρα apple device εγώ ήταν του πελάτη,  και όχι δεν είχε πρόβλημα απλά στο Dubai κλπ κάποιες υπηρεσίες όπως imessage κλπ δεν επιτρέπονται έτσι η απλές για να μπορεί να πουλάει εκεί όσες συσκευές προορίζονται για εκεί βάση imei κωβεις κάποια features

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αν μπορείς πήγαινε στο κατάστημα που το αγόρασες και παρουσία τους ακολούθησε τις οδηγίες του παρακάτω link. Είχα το ίδιο πρόβλημα με XIAOMI και το έλυσα με αυτόν τον τρόπο.

https://gadgetstouse.com/blog/2016/09/09/for-4g-phones-check-volte-support/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dkmaster είπε

Galaxy A52s 5g Update Android 12 - One Ui 4 - Σελίδα 3 - Samsung Community

Γενικά απ' ότι βλέπω δε φαίνεται να είναι θέμα κινητού αλλά καθαρά λογισμικού, με πιθανό συνδυασμό παρόχου κινητής.

 

Διαβάζοντας όλο το thread και βλέποντας την γραμματοσειρά στο screenshot από το link παραπάνω, ένας εξωτερικός παρατηρητής, τώρα ή στο μέλλον, μπορεί να καταλάβει πολλά για:

  1. Τους χρήστες Android
  2. Το Android οικοσύστημα γενικότερα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, raven_g20 είπε

 

@xp-user ευχαριστώ. Τη συσκευή να την παραλάβω? Δεν θα υπάρχει πρόβλημα μιας και θα έχουν περάσει οι 14 μέρες?

Κανε πρωτα την καταγγελεία στην οποία να αναφερεις  οτι θα παραλαβεις απο το service τη συσκευη γιατι σου χρειαζεται και επιφυλασεσαι παντως νομιμου δικαιωματος σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα εγώ νομίζω ότι η συσκευή δεν έχει κανένα θέμα απλά είναι παραεισαγωγης και κλειδωμένη σε κάποιο ξαίνω δίκτυο εγώ θα πρότεινα να βρείς έναν που ξέρει να σου αλλάξει την rom και να σου βάλει την ελληνική

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas443 είπε

Καλησπέρα εγώ νομίζω ότι η συσκευή δεν έχει κανένα θέμα απλά είναι παραεισαγωγης και κλειδωμένη σε κάποιο ξαίνω δίκτυο εγώ θα πρότεινα να βρείς έναν που ξέρει να σου αλλάξει την rom και να σου βάλει την ελληνική

πλεον δεν παιζει να γινει με samsung χωρίς να χάσεις εγγύηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα επίσημη rom θα βάλει απλά θα είναι η ελληνική
Εγώ έχω το s21 ultra αγορασμένο από skroutz και δεν είναι ελληνικό όταν το άνοιξα πρώτη φορά με sim wind μου ζήτησε μόνο του επαναφορά και μου το γύρισε σε ελληνικό

Επεξ/σία από andreas443
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Διαβάζοντας όλο το thread και βλέποντας την γραμματοσειρά στο screenshot από το link παραπάνω, ένας εξωτερικός παρατηρητής, τώρα ή στο μέλλον, μπορεί να καταλάβει πολλά για:

  1. Τους χρήστες Android
  2. Το Android οικοσύστημα γενικότερα

Και για τους άκυρους σχολιαστές επίσης ...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DjTony είπε

Μία χαρά αλλάζει χώρα και δε χάνεις καμία εγγύηση. 

χωρα ναι (δεν μηλαμε εδω για χωρα όμως ξανα δες το αρκχικο ποστ μηλαμε για αλλα cust)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Black Demis είπε

χωρα ναι (δεν μηλαμε εδω για χωρα όμως ξανα δες το αρκχικο ποστ μηλαμε για αλλα cust)

Το διάβασα το αρχικό post. Δε χρειάζεται να γίνει τίποτα άλλο πέρα από μια αλλαγή CSC και κατά 99% θα δουλέψουν όλα ρολόι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...