Προς το περιεχόμενο

Skroutz και καταγγελίες από καταναλωτές


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω την αλήθεια μου, το περίμενα ένα τέτοιο άρθρο, και γενικά το θέμα με ηλεκτρονικές αγορές που καταλήγουν σε απάτες.

Έχοντας παρακολουθήσει σχεδόν όλα τα θέματα που έχουν ανοίξει εδώ στο φόρουμ, με καταγγελίες ανθρώπων που αγόρασαν μια συσκευή και δεν την έλαβαν ποτέ, με το κατάστημα να εξαφανίζεται, και να ψάχνονται μετά με ομάδικες καταγγελίες-μηνύσεις, ήταν ψιλο-αναμένομένο.

Αναμένομενο γιατί αν κάποιος διαβάσει τα παλιά θέματα με τις απάτες, θα δει αναρτήσεις που αποδίδονται ευθύνες παντού, τόσο στο σκρουτζ, όσο και στα μαγαζιά.

Και κακά τα ψέματα το σκρουτζ, φέρει μεγάλη ευθύνη σε αυτό, καθώς μέσω αυτού, βρίσκουν και τα κάνουν, όχι ότι δεν ευθύνεται το κράτος ή ότι δεν είναι απατεώνες αυτοί, αλλά το σκρουτζ με τους όρους, την πολιτική του και με την πλατφορμα του, βοήθαει στο να γίνονται αυτές οι απάτες. 

Προσωπίκα θα ήθελα κάτι να αλλάξει, απλά επειδή το βλέπω πολύ δύσκολο να γίνει κάποια αλλαγή από πλευρά νόμου, θα ήθελα να γίνουν πιο αυστήροι οι κανονισμοί και οι προυποθέσεις για να βάλει κάποιος το μαγαζί στις πλατφόρμες αυτές, αυξάνοντας την αξιοπίστια τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 314
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Το καλά να πάθει αφού πήρε το ρίσκο να πουλάει με αντικαταβολή (στην ουσία αυτό λες με άλλα λόγια), είναι άλλο θέμα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...Δεν αναφερα ούτε με άλλα ούτε με τα δικά μου λόγια "καλά να πάθει" για κανέναν και τίποτα...Όπως ο αστυνομικός μπορεί να κινδυνεύσει,ο οδηγός να τρακάρει, ο ναυτικός να ναυαγήσει (σε πολύ μικρότερη κλίμακα συγκριτικά πάντα...), ο e-shop holder/owner θα έχει και μη παραλαβές και αναίτιες-δικαιολογημένες επιστροφές,και,και....Αυτό εννοώ με το "κίνδυνος επαγγέλματος"...Οι οποίοι αυξάνονται εκατέρωθεν όταν δεν υπάρχει και φυσικό κατάστημα...

Επίσης, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης επισκεψιμότητας και όγκου πελατών μεταξύ καταστημάτων που έχουν και που δεν εχουν αντικαταβολή/φυσική παρουσία...Καλώς ή κακώς, ειδικά σε μεγαλύτερες ηλικίες, δεν πείθεις τον πελάτη να προπληρώσει, θα μείνει πιστός στο "δίνω και παίρνω επιτόπου ή παραλαμβάνω" και στο "παω στο μαγαζί"...

Σε κάθε περίπτωση, τίποτε δεν είναι τέλειο, και στην τελική επιλογές υπάρχουν,οπότε ότι γουστάρει κάποιος κάνει

Επεξ/σία από ChrisOnceMore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kage είπε

Κάθε χρόνο υπάρχει ένα μαγαζάκι π αποφασίζει να φεσωσει...Μια είναι η λύση Σταματήστε να προπληρωνεται πράγματα...αν είναι κάτι αξίας μόνο με αντικαταβολή δεν θα σας λείψουν τα έξτρα 2.5€ της προκαταβολης

Πολλα μαγαζιά δεν δέχονται αντικαταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Πολλα μαγαζιά δεν δέχονται αντικαταβολή.

Όποιο μαγαζί δεν δέχεται αντικαταβολή και δεν δέχεται και paypal, είναι λίγο red flag για εμένα (αν και πλέον δεν αγοράζω με αντιαταβολή γιατι δεν υπάρχουν μετρητά στο σπίτι).
Και γενικώς, ας είμαστε και λίγο πιο υποψιασμένοι. Όταν ο άλλος σου πουλάει το καινούριο iphone 150 ευρώ κάτω από τον ανταγωνισμό, ε, κάτι δεν πάει καλά!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filip123go είπε

Όποιο μαγαζί δεν δέχεται αντικαταβολή και δεν δέχεται και paypal, είναι λίγο red flag για εμένα (αν και πλέον δεν αγοράζω με αντιαταβολή γιατι δεν υπάρχουν μετρητά στο σπίτι).
Και γενικώς, ας είμαστε και λίγο πιο υποψιασμένοι. Όταν ο άλλος σου πουλάει το καινούριο iphone 150 ευρώ κάτω από τον ανταγωνισμό, ε, κάτι δεν πάει καλά!

Συμφωνώ.

Το τυρί το βλέπεις, την φάκα την είδες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Αναφέρομαι στο καλάθι του skroutz σε  θέμα το οποίο στον τίτλο του έχει το Skroutz. Δεν το λες και άσχετο. Δεν μίλησα για τη Μεση Γη.
Αναφέρω την εμεπιρία μου. Πλέον τα σκορυτζομάγαζα τα έχω καταργήσει. Ότι θέλω από το καλάθι, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Πλέον η διαφορά στις τιμές είναι αστεία.

μονο αστεια δεν ειναι.

η λαμογια στο σκρουτζ με τα καταστηματα πυροτεχνημα ειναι πλεον κανονας. ανοιγουν κλεινουν κλεβουν... rinse and repeat.

το σκρουτζ κονομαει οπότε δεν εχει κανενα λογο να ασχοληθει και προς το παρον ειναι σχεδον μονοπώλειο. δυστυχως το best price ακομα δεν λεει να συμβαδισει με το 2022 και η επισκεψιμοτητα του σκρουτζ του δινει το ελευθερο να συνενει στο εγκλημα. δεν ειδα δεν ακουσα φαση.

φτάσαμε στο σημερα να κανουμε λιγοτερες ιντερεντικες αγορες απο πριν 10 χρονια ακριβως για αυτο το λογο. πλεον παιρνω τηλεφωνο και παω ΕΓΩ εκει να παρω το προιον. λεφτα πριν το ακουμπησω δεν παιρνει κανενας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, C(r)y είπε

οτι άλλαξαν την πολιτικής τους και οτι πλέον στο skroutz plus, θέλει minimum 15Ε ΣΕ ΚΑΘΕ κατάστημα για να στα φέρει "δωρεαν" το είδες? ενώ τον προηγούμενο χρόνο ήταν στο σύνολο της παραγγελίας με ελάχιστο ποσό 20ε , είναι τραγικοί.

Εκανα παραγγελία 55ε μαζί με τα μεταφορικά και εάν τα έπαιρνα ξεχωριστά απο τα καταστήματα θα μου ερχόταν φθηνότερα.

Η πολιτική άλλαξε, αλλα είχες το δικαίωμα να μην αλλαξεις τους όρους σου, εστω μεχρι την επόμενη ανανέωση. Τωρα πλεον που θα υπαρχει και ο ανταγωνισμός, για να δουμε αν θα μαζεψουν πισω τους νεους ορους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

μονο αστεια δεν ειναι.

Τυχαία κοιτούσα πριν ένα ipad:
 

Spoiler

image.png.46dc44946fca9ecedd45809e2c7f7881.png

Δεν ξέρω τι γίνεται σε όοολα τα προιόντα, εδώ πάντως η διαφορά είναι ελάχιστη. (Και έχεις και 2 χρόνια εγγύηση απ' ότι γράφει) .

 

17 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

η λαμογια στο σκρουτζ με τα καταστηματα πυροτεχνημα ειναι πλεον κανονας. ανοιγουν κλεινουν κλεβουν... rinse and repeat.

γι αυτό είπα ότι πρέπει εμείς να είμαστε υποψιασμένοι σαν καταναλωτές.

 

18 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

το σκρουτζ κονομαει οπότε δεν εχει κανενα λογο να ασχοληθει και προς το παρον ειναι σχεδον μονοπώλειο.

Δεν είναι καθόλου μονοπώλειο. Πέρα από το best price (που το εκτιμώ ιδιαίτερα) υπάρχει και το Public Market place και πολλά άλλα μικρότερα (που δεν τα ξέρω ούτε και εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ChrisOnceMore είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...Δεν αναφερα ούτε με άλλα ούτε με τα δικά μου λόγια "καλά να πάθει" για κανέναν και τίποτα...Όπως ο αστυνομικός μπορεί να κινδυνεύσει,ο οδηγός να τρακάρει, ο ναυτικός να ναυαγήσει (σε πολύ μικρότερη κλίμακα συγκριτικά πάντα...), ο e-shop holder/owner θα έχει και μη παραλαβές και αναίτιες-δικαιολογημένες επιστροφές,και,και....Αυτό εννοώ με το "κίνδυνος επαγγέλματος"...Οι οποίοι αυξάνονται εκατέρωθεν όταν δεν υπάρχει και φυσικό κατάστημα...

Επίσης, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης επισκεψιμότητας και όγκου πελατών μεταξύ καταστημάτων που έχουν και που δεν εχουν αντικαταβολή/φυσική παρουσία...Καλώς ή κακώς, ειδικά σε μεγαλύτερες ηλικίες, δεν πείθεις τον πελάτη να προπληρώσει, θα μείνει πιστός στο "δίνω και παίρνω επιτόπου ή παραλαμβάνω" και στο "παω στο μαγαζί"...

Σε κάθε περίπτωση, τίποτε δεν είναι τέλειο, και στην τελική επιλογές υπάρχουν,οπότε ότι γουστάρει κάποιος κάνει

Και εγώ σε ευχαριστώ που απομόνωσες μόνο μία φράση από όσα έγραψες και αγνόησες τα υπόλοιπα...

Προφανώς και κατάλαβα τι εννοούσες με το "κίνδυνος επαγγέλματος", αυτό όμως δεν δικαιολογεί ούτε τον πελάτη που δεν παραλαμβάνει την αντικαταβολή άσχετα αν δεν μπορούσε ή επειδή μετάνιωσε (και στις δύο περιπτώσεις πιστόλι έριξε στο κατάστημα), όπως επίσης δεν δικαιολογεί πχ τον ληστή που σκότωσε τον αστυνομικό άσχετα αν το έκανε επίτηδες ή αν το έκανε κατά λάθος πυροβολώντας για εκφοβισμό ώστε να διαφύγει (και στις δύο περιπτώσεις φονιάς είναι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας το shopflix δεν μπορει να ανταγωνιστει το σκρουτζ σε θεμα UI/UX. Ειναι ενα κακεχτυπο που θυμιζει αλλη δεκαετια.  Κανει μπαμ οτι βγηκε στα γρηγορα για να παρει κομματι της πιτας και μονο. Το θεμα ομως ειναι να κινηθεί και το σκρουτζ νομικα εναντια στις φυλλαδες που παραποιουν γεγονοτα επι πληρωμη μαρινακη. Πριν 3 βδομαδες που επεσε η πρωτη διαφημηση και μπηκα να δω το site , δεν ξαναμπηκα. το χαλι το μαυρο.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως έγραψαν κι άλλοι, το skroutz είναι απλά ένα μέσο. Συγκεντρώνει σε μια σελίδα τις τιμές για το προϊόν που σε ενδιαφέρει και παράλληλα δίνει τη δυνατότητα αξιολογήσεων ως ένα ακόμη στοιχείο για να επιλέξεις. Εκεί σταματούν οι υπηρεσίες που προσφέρει. Τόσο απλά.

Όσοι αδυνατούν να το καταλάβουν αυτό και αναπαράγουν γελοιότητες τύπου "cancel_skroutz" είναι ανόητοι ή έχουν σκοπιμότητα.

Επεξ/σία από nick_gr2
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο νέο μαγαζί που στήνει ο Μαριδάκης ΔΕΝ θα υπάρχουν παράπονα μιας και όλες οι παραγγελίες θα γίνονται αποκλειστικά με λευκά Polo

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filip123go είπε

Πάντως εγώ είμαι υπέρ-ευχαριστημένος από το καλάθι του Skroutz. Άμεση παράδοση, και μια φορά που μου έστειλαν λάθος προϊόν, ήρθαν και το παρέλαβαν και έγινε επιστροφή χρημάτων άμεσα.

Σε αντίθεση με το shopflix, το οποίο επικοινώνησε μαζί μου για job offer, και όταν τους ζήτησα job description, Μου είπαν ότι δεν υπάρχει....

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

εχω γνωστο που δουλευε εκει, και σηκωθηκε και εφυγε γιατι ηταν χρεπι η φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελει πολυ σκεψη, ηδη εχει ξεκινησει το ξεγυμνωμα, οποιος εχει twitter μπορει να δει ποτε ξεκινησε το hashtag και τι γραφουν. 

https://www.sportime.gr/media/polemos-shopflix-me-skroutz/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...