Προς το περιεχόμενο

Skroutz και καταγγελίες από καταναλωτές


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, poulinos είπε

καλα ναι πραγματι δεν τις εχουν κοψει μονο τα skroutzoμαγαζα αλλα γενικοτερα πολλοι.εδω σε ενα αλλο καταστημα δσν βρισκω καν πληρωμη στο καταστημα και ας ειναι ετοιμοπαραδοτο. οπως σωστα ειπες πεφτει πολυ πιστολιασμα

Υπάρχει και η παραλαβή από κατάστημα,οπότε δεν εμπλέκεται κανείς σε αποστολές και αντικαταβολές (έχω χρεωθεί έξοδα μετακίνησης ίσα με αντικαταβολή σε παραγγελία, απλά για να μην βάλω το κατάστημα σε διαδικασία αποστολής...Εαν δεν,τότε φυσική παρουσία σε μαγαζί και ψωνια από εκεί (και ας παίζει καπέλο οποιουδήποτε είδους).

Επίσης με όλο το σεβασμό και πάντα φιλικά , θέλει λίγο προσοχή ο όρος "πιστόλιασμα". Δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς τον λόγο που κάποιος/α δεν παρέλαβαν. Είναι δυστυχώς κίνδυνος του επαγγέλματος (occupation hazard που λένε και στο χωριό...)

Αν η μή παραλαβή με αντικαταβολή είναι "πιστόλιασμα" , τότε αδυνατώ να χαρακτηρίσω αυτό που έκανε το εν λόγω μαγαζί παίρνοντας λεφτά για αέρα...Μήπως "μπαζούκιασμα";-)))))

Λυπάμαι πάρα πολύ,αλλά λεφτά για κάτι που δεν θα πάρω επιτόπου,δύσκολα έως καθόλου...

Υποκειμενική άποψη,βέβαια, οποιαδήποτε κριτική δεκτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 314
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, ChrisOnceMore είπε

Επίσης με όλο το σεβασμό και πάντα φιλικά , θέλει λίγο προσοχή ο όρος "πιστόλιασμα". Δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς τον λόγο που κάποιος/α δεν παρέλαβαν. Είναι δυστυχώς κίνδυνος του επαγγέλματος (occupation hazard που λένε και στο χωριό...)

Ο λόγος που κάποιος/α δεν παρέλαβε δεν αλλάζει το γεγονός ότι πρόκειται για πιστόλιασμα, ο πωλητής ούτως ή άλλως θα χάσει χρόνο και χρήμα, πχ δεν κάνει καμία διαφορά για τον πωλητή αν αυτός/ή που ήταν να παραλάβει δεν παρέλαβε επειδή μετάνιωσε ή επειδή νοσηλευόταν σε νοσοκομείο ξέρω γω.

Το καλά να πάθει αφού πήρε το ρίσκο να πουλάει με αντικαταβολή (στην ουσία αυτό λες με άλλα λόγια), είναι άλλο θέμα.

42 λεπτά πριν, ChrisOnceMore είπε

Αν η μή παραλαβή με αντικαταβολή είναι "πιστόλιασμα" , τότε αδυνατώ να χαρακτηρίσω αυτό που έκανε το εν λόγω μαγαζί παίρνοντας λεφτά για αέρα...Μήπως "μπαζούκιασμα";-)))))

Με τον όρο "πιστόλιασμα" εννοούμε τη ζημιά που προκλήθηκε με υπαιτιότητα κάποιου άλλου, και όχι το ύψος της ζημιάς, πιστόλιασμα είναι και όταν κάποιος δεν παραλάβει μια αντικαταβολή προκαλώντας ζημιά 5€ στο κατάστημα, πιστόλιασμα είναι και όταν το εν λόγω μαγαζί προκάλεσε 400€ ζημιά σε πελάτη του επειδή δεν έστειλε μια τηλεόραση, πιστόλιασμα είναι και όταν ο ενοικιαστής προκαλεί ζημιά 10.000€ στον ιδιοκτήτη επειδή δεν πλήρωσε ενοίκια ή και λογαριασμούς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Σκρουτζ ούτε ελέγχει ποιον βάζει στη πλατφόρμα  (καταστήματα φαντάσματα χωρίς φυσική παρουσία κλπ) αλλά ούτε μετά δέχεται να δημοσιεύσει αρνητικές κριτικές ή να τερματίσει συνεργασία όταν είναι ξεκάθαρο ότι κάτι δε πάει καλά (πρέπει να φτάσει στο αμήν η κατάσταση και να αρχίσουν τα άρθρα και οι μηνύσεις).

Ας τα λουστεί λοιπόν τώρα που μπαίνει και ανταγωνισμός στο παιχνίδι. Κάθε χρόνο πλέον πέφτουν παρόμοια κανόνια και τίποτα δεν αλλάζει. 

Επίσης μου κάνει εντύπωση που στην ανακοίνωση του δείχνει να θεωρεί δεδομένο ότι οι καταναλωτές θα πάρουν πίσω τα λεφτά τους, εφόσον πλήρωσαν με κάρτα και άρα ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Δεν είναι δεδομένο το παραπάνω όταν μιλάμε για ελληνικές τράπεζες και χρεωστικές κάρτες της Visa/ Mastercard.

Δεδομένο ίσως θα ήταν άμα είχες πιστωτική κάρτα της Amex.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Το Σκρουτζ ούτε ελέγχει ποιον βάζει στη πλατφόρμα  (καταστήματα φαντάσματα χωρίς φυσική παρουσία κλπ) αλλά ούτε μετά δέχεται να δημοσιεύσει αρνητικές κριτικές ή να τερματίσει συνεργασία όταν είναι ξεκάθαρο ότι κάτι δε πάει καλά (πρέπει να φτάσει στο αμήν η κατάσταση και να αρχίσουν τα άρθρα και οι μηνύσεις).

Ας τα λουστεί λοιπόν τώρα που μπαίνει και ανταγωνισμός στο παιχνίδι. Κάθε χρόνο πλέον πέφτουν παρόμοια κανόνια και τίποτα δεν αλλάζει. 

Επίσης μου κάνει εντύπωση που στην ανακοίνωση του δείχνει να θεωρεί δεδομένο ότι οι καταναλωτές θα πάρουν πίσω τα λεφτά τους, εφόσον πλήρωσαν με κάρτα και άρα ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Δεν είναι δεδομένο το παραπάνω όταν μιλάμε για ελληνικές τράπεζες και χρεωστικές κάρτες της Visa/ Mastercard.

Δεδομένο ίσως θα ήταν άμα είχες πιστωτική κάρτα της Amex.

Έχεις κάποια εμπειρία με τις Visa/Mastercard και το λες αυτό;

Εφόσον αποδεδειγμένα υπάρχει απάτη, δεν βλέπω το λόγο να μην επιστραφούν τα ποσά από τις τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολές τα άρθρα όλως τυχαίως με την έναρξη εργασιών του νέου "παίκτη" στο χώρο . Πολύς ντόρος επίσης για κάτι που λύνεται απλά με το να κάνετε τις αγορές απο πιστοποιημένα καταστήματα μέσω του καλαθιού σκρούτζ. Ναι μπορεί να πληρώσεις 5 ευρώ παραπάνω από το no name κατάστημα αλλά ειδικά σε αγορές κινητών τηλεφώνων , λάπτοπ και γενικά ακριβών αγορών το θεωρώ χαζό να ρισκάρεις για ένα μαξ 5% αύξηση στο κόστος. Τώρα αν δείς no name μαγαζί με 0 κριτικές , χωρίς φυσικό κατάστημα , χωρίς καν νορμάλ στοιχεία επιχείρησης που πουλάει νέο iphone 300 ευρώ και πας να βάλεις τη κάρτα σου , ε συγνώμη κιόλας αλλά μάλλον πρέπει να κόψεις τις online αγορές γενικά. 

  • Like 8
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ είμαι υπέρ-ευχαριστημένος από το καλάθι του Skroutz. Άμεση παράδοση, και μια φορά που μου έστειλαν λάθος προϊόν, ήρθαν και το παρέλαβαν και έγινε επιστροφή χρημάτων άμεσα.

Σε αντίθεση με το shopflix, το οποίο επικοινώνησε μαζί μου για job offer, και όταν τους ζήτησα job description, Μου είπαν ότι δεν υπάρχει....

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το skroutz μια χαρα  ειναι.  Τ τι κανει ο καταναλωτης με μαγαζια τυπου 365shop ειναι δικο του θεμα. Δεκαετιες  χρήστης του

παντα αγοραζα με  αντικαταβολη έστω και ποιο ακριβα απο καταστημα που το υποστηριζε.  

Επεξ/σία από panagiotou
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Επίσης μου κάνει εντύπωση που στην ανακοίνωση του δείχνει να θεωρεί δεδομένο ότι οι καταναλωτές θα πάρουν πίσω τα λεφτά τους, εφόσον πλήρωσαν με κάρτα και άρα ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Δεν είναι δεδομένο το παραπάνω όταν μιλάμε για ελληνικές τράπεζες και χρεωστικές κάρτες της Visa/ Mastercard.

Δεδομένο ίσως θα ήταν άμα είχες πιστωτική κάρτα της Amex.

Σου κάνει εντύπωση επειδή δεν γνωρίζεις τι ισχύει, εφόσον κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής μια χαρά παίρνεις τα χρήματα σου πίσω, εκτός και αν το κατάστημα αποδείξει το αντίθετο δλδ ότι παρέλαβες το προϊόν.

50 λεπτά πριν, filip123go είπε

Πάντως εγώ είμαι υπέρ-ευχαριστημένος από το καλάθι του Skroutz. Άμεση παράδοση, και μια φορά που μου έστειλαν λάθος προϊόν, ήρθαν και το παρέλαβαν και έγινε επιστροφή χρημάτων άμεσα.

Άσχετο το παραπάνω με το θέμα, οι καταγγελίες δεν αφορούσαν αγορές από το καλάθι του σκρουτζ, απλά το κατάστημα εμφανιζόταν στην λίστα της πλατφόρμας στην αναζήτηση προϊόντων/τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Άσχετο το παραπάνω με το θέμα, οι καταγγελίες δεν αφορούσαν αγορές από το καλάθι του σκρουτζ, απλά το κατάστημα εμφανιζόταν στην λίστα της πλατφόρμας στην αναζήτηση προϊόντων/τιμής.

Αναφέρομαι στο καλάθι του skroutz σε  θέμα το οποίο στον τίτλο του έχει το Skroutz. Δεν το λες και άσχετο. Δεν μίλησα για τη Μεση Γη.
Αναφέρω την εμεπιρία μου. Tα σκορυτζομάγαζα τα έχω καταργήσει. Ότι θέλω από το καλάθι, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Πλέον η διαφορά στις τιμές είναι αστεία.

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κράτος είναι υπεύθυνο και μετά όλοι οι άλλοι. Το skroutz δεν είναι ελεγκτική αρχή, φέρει και αυτό ευθύνες αλλά πρώτα το κράτος θα έπρεπε να ελέγχει όλο αυτό το μπάχαλο.

Υποτίθεται ότι η εφορία και οι τράπεζες έχουν συνδεθεί και διασταυρώνουν στοιχεία για αυτούς τους λόγους. Τώρα ένα "μαγαζί" μάζεψε το χρήμα, δεν απέδωσε φράγκο σε φπα (άρα και το κράτος έχασε) και εξαφανίστηκε. Σε λίγο καιρό μιας και δεν υπάρχει έλεγχος θα ξαναδιαβάζουμε το ίδιο θέμα με άλλο "μαγαζί", μπορεί να είναι πίσω από αυτό πάλι οι ίδιοι άνθρωποι.

Οπότε ως καταναλωτές να προσέχουμε, μέσα από το φόρουμ έχουμε πει τι πρέπει να κάνει ένας καταναλωτής για να προστατέψει τον εαυτό του, ο καθένας μπορεί να ανατρέξει στα συγκεκριμένα νήματα. Στην κοινωνία που ζούμε μην περιμένετε να σας προστατέψει ούτε κράτος, ούτε αστυνομία, ούτε κανείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, filip123go είπε

Πάντως εγώ είμαι υπέρ-ευχαριστημένος από το καλάθι του Skroutz. Άμεση παράδοση, και μια φορά που μου έστειλαν λάθος προϊόν, ήρθαν και το παρέλαβαν και έγινε επιστροφή χρημάτων άμεσα.

Σε αντίθεση με το shopflix, το οποίο επικοινώνησε μαζί μου για job offer, και όταν τους ζήτησα job description, Μου είπαν ότι δεν υπάρχει....

οτι άλλαξαν την πολιτικής τους και οτι πλέον στο skroutz plus, θέλει minimum 15Ε ΣΕ ΚΑΘΕ κατάστημα για να στα φέρει "δωρεαν" το είδες? ενώ τον προηγούμενο χρόνο ήταν στο σύνολο της παραγγελίας με ελάχιστο ποσό 20ε , είναι τραγικοί.

Εκανα παραγγελία 55ε μαζί με τα μεταφορικά και εάν τα έπαιρνα ξεχωριστά απο τα καταστήματα θα μου ερχόταν φθηνότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Εκανα παραγγελία 55ε μαζί με τα μεταφορικά και εάν τα έπαιρνα ξεχωριστά απο τα καταστήματα θα μου ερχόταν φθηνότερα.

Γιατί δεν τα πήρες ξεχωριστά τότε;

 

14 λεπτά πριν, C(r)y είπε

οτι άλλαξαν την πολιτικής τους και οτι πλέον στο skroutz plus, θέλει minimum 15Ε ΣΕ ΚΑΘΕ κατάστημα για να στα φέρει "δωρεαν" το είδες? ενώ τον προηγούμενο χρόνο ήταν στο σύνολο της παραγγελίας με ελάχιστο ποσό 20ε , είναι τραγικοί.

Ναι οκ. Εμένα δεν με απασχόλησε ποτέ(δεν έχω skroutz plus). Μπορείς να κάνεις παράπονα στο ίδιο το skroutz και να απαιτήσεις να σου δώσουν το παλιο πρόγραμμα ή απλά να στανατήσεις να το χρησιμοποιείς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Εκανα παραγγελία 55ε μαζί με τα μεταφορικά και εάν τα έπαιρνα ξεχωριστά απο τα καταστήματα θα μου ερχόταν φθηνότερα.

Nαι αλλά δε θα είχες την ασφάλεια του skroutz plus. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...