Προς το περιεχόμενο

Μονόπετρο


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφορουμήτες! 

Μεγαλώσαμε σε αυτό το φόρουμ και ήρθε η ώρα να κάνουμε την πρόταση γάμου όπως πρέπει!

Θέλω την βοήθεια των ρομαντικών της παρέας για οικονομικό / όμορφο μονόπετρο με διαμάντι.

Που να κοιτάξω; Τι να προσέξω;

Για να μην κάνουμε διαφήμιση, αν έχετε καλή εμπειρία από κάποιο κατάστημα στείλτε PM 👍

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic: Δεν ξεκινάς εύκολα Μεγάλη Πέμπτη σοβαρό θέμα...

 

on topic: Αποφάσισε πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις αρχικά. Μπορείς να βρεις με ημιπολύτιμη πέτρα με λιγότερα από 500€ και με διαμάντι από 1000€ και όσα θέλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η καθαρότητα και το μέγεθος του διαμαντιού. Αν πέσεις στην καθαρότητα γίνεται πιο φθηνό και μπορείς να δώσεις τα περισσευούμενα λεφτά για να ανέβεις στο μέγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Συμφορουμήτες! 

Μεγαλώσαμε σε αυτό το φόρουμ και ήρθε η ώρα να κάνουμε την πρόταση γάμου όπως πρέπει!

Θέλω την βοήθεια των ρομαντικών της παρέας για οικονομικό / όμορφο μονόπετρο με διαμάντι.

Που να κοιτάξω; Τι να προσέξω;

Για να μην κάνουμε διαφήμιση, αν έχετε καλή εμπειρία από κάποιο κατάστημα στείλτε PM 👍

Εγώ το πήρα από το 77diamonds μαζί με το επίσημο GIA certificate .
Οι τύποι είναι pro με όλη τη σημασία της λέξεως.
Μακριά απο ελληνικά μαγαζιά. Είναι πανάκριβα και αμφιβόλου ποιότητας και πραγματικά δεν ξέρεις τι παίρνεις στο τέλος.
Γενικά θέλει λίγο ψάξιμο να μάθεις πληροφορίες γύρω από το  cut, color, clarity, and carat weight
Βάλε ένα budget και δες videos στο youtube γύρω από το θέμα. 
Θα σε συμβούλευα να μην πας σε round cut diamond γιατί πληρώνεις μεγάλο καπέλο και κατ'εμε είναι πολυφορεμένα. Αλλά αυτά είναι γούστα, οπότε παίρνεις αυτό που σου αρέσει. Προτίμησε να δώσεις χρήματα στο κόψιμο του διαμαντιου και όχι τόσο στο χρώμα. Γενικά από κάπου θα χρειαστεί να κόψεις εκτός αν τα χρήματα δεν είναι θέμα :)

https://www.77diamonds.com/
"Greece - 77 Diamonds will dispatch your item to Greece free of charge. You will still be charged your local VAT rate of 24% at checkout. Your order will be dispatched from Frankfurt, Germany, import duties do not apply."

το μονόπετρο έρχεται ασφαλισμένο με την μεταφορική. Αν χρειαστεί να το στείλεις πίσω για δωρεάν resize το κανονίζεις και έρχεται η μεταφορική και το παραλαμβάνει από το σπίτι σου. 

Επεξ/σία από spooker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν απο δυο χρονια ημουν στην ιδια φαση με εσενα.Εψαχνα και πηγαινα απο κοσμηματοπωλειο σε κοσμηματοπωλειο κτλ,αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οι φοβερες εκπτωσεις που εκαναν στη τιμη.Πχ 300 ευρω κατω με τη μια,ε κατι δε μου πηγαινε καλα,καταλαβα λοιπον οτι υπαρχει μεγαλο περιθωριο κερδους,ετυχε λοιπον ο γειτονας να ειναι πρωην αργυροχρυσοχοος ,οποτε με συστησε σε συναδελφο του που του δινουν τα μαγαζια δουλειες και εκει εμαθα πολλα πραγματα.Πρωτον τα καταστηματα εχουν τεραστιο περιθωριο κερδους,δευτερον τα περισσοτερα κοσμηματα ειναι ετοιμα απο κινα.Παντως οτι και να παρεις να ζητησεις γκαραντι για τη πετρα που θα αναγραφει τι ακριβως ειναι.

Επεξ/σία από nyne
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα να βρεις ένα κόσμημα που θα έχει περισσότερο σημειολογική συναισθηματική αξία παρά εμπορική. Μπορεί δηλαδή να έχει αξία λόγω σχεδιασμού δίχως να μπαίνει μέσα ο παράγοντας του σκοτεινού δρόμου των πολύτιμων λίθων. 

Ας είναι δηλαδή κομψοτέχνημα στην επεξεργασία του μετάλλου και στο σχέδιο που μπορεί να γίνει. Κάτι μοναδικό που θα ξέρετε μόνο οι δυο σας. 

Το αν θα γυαλίζει μικρή η μεγαλη πέτρα έχει σημασία μόνο για τα σχόλια των γύρω σας. 

 

Ματωμένα διαμάντια κλπ. 

Πάντα υγεία και χαρές από μένα. 🥰😎

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διαμάντια δεν ειναι ούτε σπάνια, ούτε ακριβά. Η αγορά τους ειναι μονοπωλιακή και η ζήτηση τους θέμα marketing. 

Το ποιο όμορφο που μπορείς να κάνεις ειναι να πας να έναν χρυσοχόο (με την καλή σου ή μόνος σου), να σχεδιάσετε ενα δαχτυλίδι όπως σας αρέσει και να βάλειτε μια πέτρα πάνω που συμβολίζει κάτι για εσας. Αν θές να πάς σε διάφανη γυαλιστερή σου προτείνω moissanite, ειναι καλύτερο σε σχέση με τα διαμάντα στα πάντα εκτος απο την κλίμακα Μος.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Swimmer21 είπε

Συμφορουμήτες! 

Μεγαλώσαμε σε αυτό το φόρουμ και ήρθε η ώρα να κάνουμε την πρόταση γάμου όπως πρέπει!

Θέλω την βοήθεια των ρομαντικών της παρέας για οικονομικό / όμορφο μονόπετρο με διαμάντι.

Που να κοιτάξω; Τι να προσέξω;

Για να μην κάνουμε διαφήμιση, αν έχετε καλή εμπειρία από κάποιο κατάστημα στείλτε PM 👍

Με το καλό και κάθε ευτυχία!

Το μόνο που θα ήθελα να σου πω είναι να λάβεις σοβαρά υπόψη σου το γούστο της κοπέλας.

Γενικά τι κοσμήματα φοράει;

Προτιμάει τα μικρά και διακριτικά ή τα έντονα;

Αν ισχύει το πρώτο θα πρέπει να προσανατολιστείς σε κάτι κομψό και απλό, αν προτιμάει το δεύτερο μπορείς να πάρεις κάτι πιο ογκώδες και πιο περίτεχνο.

Αυτό δεν είναι υποχρεωτικά ανάλογο με την τιμή. Θέλω να πω ότι ένα απλό δαχτυλίδι μπορεί να είναι πολύ πιο ακριβό από κάποιο πιο "στολισμένο".

Την τιμή θα την καθορίσεις εσύ αλλά το στυλ του δαχτυλιδιού θα πρέπει να φροντίσεις να ταιριάζει με το γούστο της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, spooker είπε

τα διαμάντια δεν είναι σκουπίδια και αποκτάνε αξία με τα χρόνια όπως τα rolex.

Μόνο τα τρομερά σπάνια διαμάντια αποκτάνε αξία. Αν δεν μιλάμε για 5+ καράτια σε εξαιρετικό κόψιμο / clarity ή 10+ καράτια σε παράξενο χρώμα, η αξία μεταπώλησης ενός διαμαντιού ειναι κοντά στο 0. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Sibyl said:

Με το καλό και κάθε ευτυχία!

Το μόνο που θα ήθελα να σου πω είναι να λάβεις σοβαρά υπόψη σου το γούστο της κοπέλας.

Γενικά τι κοσμήματα φοράει;

Προτιμάει τα μικρά και διακριτικά ή τα έντονα;

Αν ισχύει το πρώτο θα πρέπει να προσανατολιστείς σε κάτι κομψό και απλό, αν προτιμάει το δεύτερο μπορείς να πάρεις κάτι πιο ογκώδες και πιο περίτεχνο.

Αυτό δεν είναι υποχρεωτικά ανάλογο με την τιμή. Θέλω να πω ότι ένα απλό δαχτυλίδι μπορεί να είναι πολύ πιο ακριβό από κάποιο πιο "στολισμένο".

Την τιμή θα την καθορίσεις εσύ αλλά το στυλ του δαχτυλιδιού θα πρέπει να φροντίσεις να ταιριάζει με το γούστο της.

Κάτι σε λεπτό διακριτικό θέλω με μια πέτρα, λογικά διαμάντι.

Καταλαβαινω και αυτά που αναφέρονται ότι μπορεί να είναι άδικα λεφτά, αλλά θέλω να τα δώσω.

Γενικά από μια έρευνα που έχω κάνει, ένα απλό ψιλοκαλης ποιότητας είναι κάπου 800€-1200€.

Απλά ο σκοπός του thread είναι μηπως κάπως μπορώ να γλιτώσω 100-200 ευρώ, γιατί όντως μεγάλο μέρος της τιμής είναι marketing και εκμεταλλεύονται τον λόγο αγοράς.

1 hour ago, spooker said:

Εγώ το πήρα από το 77diamonds μαζί με το επίσημο GIA certificate .
Οι τύποι είναι pro με όλη τη σημασία της λέξεως.
Μακριά απο ελληνικά μαγαζιά. Είναι πανάκριβα και αμφιβόλου ποιότητας και πραγματικά δεν ξέρεις τι παίρνεις στο τέλος.
Γενικά θέλει λίγο ψάξιμο να μάθεις πληροφορίες γύρω από το  cut, color, clarity, and carat weight
Βάλε ένα budget και δες videos στο youtube γύρω από το θέμα. 
Θα σε συμβούλευα να μην πας σε round cut diamond γιατί πληρώνεις μεγάλο καπέλο και κατ'εμε είναι πολυφορεμένα. Αλλά αυτά είναι γούστα, οπότε παίρνεις αυτό που σου αρέσει. Προτίμησε να δώσεις χρήματα στο κόψιμο του διαμαντιου και όχι τόσο στο χρώμα. Γενικά από κάπου θα χρειαστεί να κόψεις εκτός αν τα χρήματα δεν είναι θέμα :)

https://www.77diamonds.com/
"Greece - 77 Diamonds will dispatch your item to Greece free of charge. You will still be charged your local VAT rate of 24% at checkout. Your order will be dispatched from Frankfurt, Germany, import duties do not apply."

το μονόπετρο έρχεται ασφαλισμένο με την μεταφορική. Αν χρειαστεί να το στείλεις πίσω για δωρεάν resize το κανονίζεις και έρχεται η μεταφορική και το παραλαμβάνει από το σπίτι σου. 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Γενικά πόσες μέρες έκανε να έρθει;

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...