Προς το περιεχόμενο

Μονόπετρο


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
4 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Κάτι σε λεπτό διακριτικό θέλω με μια πέτρα, λογικά διαμάντι.

Καταλαβαινω και αυτά που αναφέρονται ότι μπορεί να είναι άδικα λεφτά, αλλά θέλω να τα δώσω.

Γενικά από μια έρευνα που έχω κάνει, ένα απλό ψιλοκαλης ποιότητας είναι κάπου 800€-1200€.

Απλά ο σκοπός του thread είναι μηπως κάπως μπορώ να γλιτώσω 100-200 ευρώ, γιατί όντως μεγάλο μέρος της τιμής είναι marketing και εκμεταλλεύονται τον λόγο αγοράς.

Δεν ειναι ολα μαρκετινγκ, ειναι και θεμα σχεδιου και ποιοτητας πετρας και χρυσου συνδυαστικα. 

Η δικη μου προταση για μονοπετρο, ειναι να δεις την συλλογη του Σπυρου Κανακη. Χειροποιητα μονοπετρα, φοβερη δουλεια και υπεροχα αισθητικα σε ματ χρυσο. Προσωπικα μαλιστα θα ζητουσα αντι για διαμαντι κατι σε αλλη πετρα, οπως ρουμπινι ή κατι τετοιο, θα κανει την διαφορα. Προσωπικα παντως, επειδη εχω δει αρκετα μονοπετρα, θα εδινα βαση στο σχεδιο, την ποιοτητα του χρυσου και τελος στην πετρα, με αυτην τη σειρα.

Δηλαδη κατα πως το βλεπω εγω, το μονοπετρο προφανως πρεπει να αναδεικνυει την πετρα, αλλα δεν ειναι μονο αυτο, δεν ειναι οπως παλια που εβαζαν μια κοτρωνα σε ενα απλο δεσιμο, τωρα μπορεις να βρεις πραγματικα υπεροχες δημιουργιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο μονόπετρο θα το φορέσει η σύζυγος τον 1 χρόνο και έως να μείνει έγκυος για πρώτη φορά. Μετά θα έρθει το πρήξιμο της εγκυμοσύνης όπου θα το βγάλει, μετά θα κάνει κανένα 8μηνο να φυγει το πρήξιμο και να χάσει τα κιλά της εγκυμοσύνης, όποτε θα κάνει κοντα 1.5 χρόνια να το φορέσει.

Ωσπου θα έρθει η ώρα που θα μείνει και αυτό μέσα στο κουτάκι του και εσυ θα αναρωτιέσαι αν αξίζει τα 1.5k+ χιλιάρικα που έδωσες, για τόσο σύντομο διάστημα που το φόρεσε.

Αν έρθει και στο καπάκι δεύτερο παιδί, καληνύχτα, δεν θα θυμάται ούτε που άφησε το κουτί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε κατι μικρο και διακριτικο μη ακριβο.

Αν η κοπελα ειναι σοβαρη δε θα ασχοληθει με το ποσο κανει.

Εχει τυχει περιπτωση που καποιος εδωσε δαχτυλιδι σε γυναικα και οταν ο γαμος δεν προχωρησε, του το γυρισε πισω. Αυτος δεν ειχε τι να το κανει, το κρατησε και το εδωσε στην επομενη η οποια το καταλαβε, και χαλασε και αυτη η φαση...

Βλαμμενη αμερικανια κατα βασει, που ευτυχως δεν εχει ερθει εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικη συμβουλη (2 φορες παντρεμενος, 1 χωρισμενος)
παρε οτι τραβαει η καρδια σου απλα κρατα 1000 ευρω στην ακρη για παν ενδεχομενο (διαζυγιο). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, spooker είπε

Γενικά θέλει λίγο ψάξιμο να μάθεις πληροφορίες γύρω από το  cut, color, clarity, and carat weight

Αυτοί οι όροι υπάρχουν χροοοοονια τώρα ανά την ελληνική επικράτεια, ως κοπή, χρώμα, καθαρότητα και βάρος (σε καρατία). Αυτό με τους ξένους όρους δεν το πολυπιάνω ακριβώς : προσθέτει πόντους ή περισσότερη αίγλη;... 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αναγκη να της αγορασεις μονοπετρο δηλαδη?

Ειχα την εντυπωση πως αυτα ηταν πραγματα του παρελθοντος και πως σημερα η κατασταση εχει απλοποιηθει. Μαλλον οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, MauroPaltoudias said:

Αυτοί οι όροι υπάρχουν χροοοοονια τώρα ανά την ελληνική επικράτεια, ως κοπή, χρώμα, καθαρότητα και βάρος (σε καρατία). Αυτό με τους ξένους όρους δεν το πολυπιάνω ακριβώς : προσθέτει πόντους ή περισσότερη αίγλη;... 

απλά συνηθίζεται τα 4 c, τίποτε παραπάνω….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

και ήρθε η ώρα να κάνουμε την πρόταση γάμου όπως πρέπει!

 

5 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Γενικά από μια έρευνα που έχω κάνει, ένα απλό ψιλοκαλης ποιότητας είναι κάπου 800€-1200€.

Κι άμα σου πει όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, umbrella co. είπε

Ειναι αναγκη να της αγορασεις μονοπετρο δηλαδη?

Ειχα την εντυπωση πως αυτα ηταν πραγματα του παρελθοντος και πως σημερα η κατασταση εχει απλοποιηθει. Μαλλον οχι.

Ο καθένας όπως αισθάνεται κάνει... Το άμα ότι είναι του παρελθόντος και έχει απλοποιηθεί, μπορείς επίσης να το πεις για μια πληθώρα πράγματα. 

Αλλά συμφωνώ ότι είναι κάτι τελείως άχρηστο που χάνει 95% της αξίας του όταν το αγοράζεις. Από την άλλη έχω πάρει στην συζηγο, αλλά τα λεφτά τα είχα περίσσευμα, δεν θα θυσίαζα ποτέ τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Μεγαλώσαμε σε αυτό το φόρουμ και ήρθε η ώρα να κάνουμε την πρόταση γάμου όπως πρέπει!

 

Μου αρέσουν οι αποφασιστικές δηλώσεις.

Αν με το "όπως πρέπει" εννοείς γονατιστός με χρυσό μονόπετρο 1~ 2 k και να περιμένεις απάντηση ένα σπαρακτικό εν μέσω δακρύων "ναι" τότε έχω να σου δώσω μία συμβουλή. 

Ξεκίνα αποταμίευση/οικονομία. Όχι για το μονόπετρο.

Με ευχαριστείς σε 2 χρόνια όταν θα έχεις καταλάβει γιατί.

Φιλικά και εύχομαι ό,τι καλύτερο.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να σου πώ την αλήθεια δεν της έδωσα μονόπετρο με διαμάντι. Αλλά ενα δαχτυλίδι με μαργαριτάρι , πολύ φαντεζί... εννοείται με πιστοποιήσεις κτλ κτλ. Μου ειχε βγει πριν 8 χρόνια στα 800 ευρώ. Ακόμη το φοράει. Μαγαζί δεν μπορώ να σου προτείνω γιατί είμαι επαρχεία αλλά εχε και αυτό το μυαλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι μια τυχαία μέρα που θα είστε για βολτα με την σύντροφο σου, για πλάκα σταμάτα σε ένα μαγαζί με μονόπετρα(στη βιτρίνα) και πες κάπως στα αστεία "έλα διάλεξε ένα μονόπετρο να στο πάρω". Αν τσιμπήσει, τότε θα σε καθοδηγήσει περίπου τι θέλει(μικρό διακριτικό, κουμούτσα κτλ). 

Μετά απο ένα μηνα το παίρνεις(όσο και να κάνει, αυτό διάλεξε!) και ρώτα στο μαγαζί αν πει όχι η κοπελιά σου, τι κάνουμε...

Τα παραπάνω τα έχω κάνει εγώ και ευτυχώς είπε ναι!

Καλή επιτυχία και καλά στέφανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...