Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση rlink σε renault kadjar


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά μπορεί να βοηθήσει κανένας? Έχω την έκδοση 2.2.15.703 στο rlink του kadjar μου. Η οποία έχει θέμα και δεν μπορώ να συνδέσω με bluetooth το samsung s22 ultra. Συνδέεται και αποσυνδέεται συνέχεια. Με αναζητήσεις στο ιντερνετ και ξένα φορουμ είδα οτι είναι γνωσ΄το πρόβλημα και λύνεται με μια αναβάθμιση. Έλα όμως που η συγκεκριμένη έκδοση δεν μπορεί να αναβαθμιστεί απο τον χρήστη αλλά πρέπει να πάει αντιπροσωπεία R-Link 2: Update software – GPS R-Link (gps-rlink.com)

Πήγα λοιπόν στην Renault στην Κοζάνη που μένω και πραγματικά δεν είχε ιδέα ο υπάλληλος. Έκανε ακριβώς τις ίδιες κινήσεις ψάχνοντας με αυτά που έκανα και εγώ πριν το πάω. Προφανώς θα υπάρχει κάποια έκδοση που έχουν μονο αυτοί και την καρφώνουν πάνω στο συστημα.

Γνωρίζει κανείς που αλλού μπορώ να πάω για να βγάλω άκρη ή αν είχε αντίστοιχο πρόβλημα και πως το έλυσε? Απο Κοζάνη μου είπαν θα μιλούσαν με Αθήνα μήπως βγάλουν άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με τα κεντρικά στην Αθήνα. Αν δεν τα καταφέρεις mail στη Γαλλία αναφέροντας τα εδώ χάλια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δεν γνωρίζουν σε αντιπροσωπείες, δυστυχώς. Δοκίμασε αυτόν τον οδηγό: http://kousholt.org/renault-kadjar-opdatering-til-rlink-v3-og-android-auto/ - χρειάζεται μετάφραση για να καταλάβεις τι εννοεί, ωστόσο ο σύνδεσμος με τα αρχεία αναβάθμισης είναι ενεργός (http://kousholt.org/wp-content/uploads/2019/03/R-LINK_V2_V3.zip)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θα σου πρότεινα επίσης να δοκιμάσεις registration εδώ: https://gb.rlinkstore.com με τον αριθμό πλαισίου του αυ/του. Στη συνέχεια έχει οδηγίες για το πως να προχωρήσεις με την αναβάθμιση:

image.png.f0324fd35e24e20eb9f3326b85cf9003.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιος το ξέθαψε αλλά εάν δεν έχεις βγάλει άκρη

.

.

Εδώ κατεβάζεις ένα πρόγραμμα για αναβάθμιση του navi.

https://renault.welcome.naviextras.com/index.html

Επεξ/σία από jimakos00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκαιρία να κάνω και το update σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος άλλος. Πήγα τελικά στην αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης και μου έκαναν το update στην έκδοση 7 και πλεον δουλεύει κομπλέ. Γενικά αυτές οι παλιές εκδόσεις μπορούν να αναβαθμιστούν μόνο σε αντιπροσωπεία με ειδικό λογισμικό και όχι μεσω των εφαρμογών που διαθέτει η renault

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 30/8/2022 στις 10:53 ΠΜ, logokrimenos είπε

Ευκαιρία να κάνω και το update σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος άλλος. Πήγα τελικά στην αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης και μου έκαναν το update στην έκδοση 7 και πλεον δουλεύει κομπλέ. Γενικά αυτές οι παλιές εκδόσεις μπορούν να αναβαθμιστούν μόνο σε αντιπροσωπεία με ειδικό λογισμικό και όχι μεσω των εφαρμογών που διαθέτει η renault

Καλησπερα φιλε, εχω κ γω kadjar κ ενώ η σύνδεση ήταν τελεια ξαφνικά σταμάτησε κ άρχισαν τα κολλήματα έφαγα 3 μερες αγανάκτησα.. επειδή ειμαι Θεσσαλονίκη αν μπορείς να μου πεις ποσό σε χρέωσαν για την αναβάθμιση μην παω άνετος κ φυγω πικραμένος.. ευχαριστω προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ketse88 είπε

Καλησπερα φιλε, εχω κ γω kadjar κ ενώ η σύνδεση ήταν τελεια ξαφνικά σταμάτησε κ άρχισαν τα κολλήματα έφαγα 3 μερες αγανάκτησα.. επειδή ειμαι Θεσσαλονίκη αν μπορείς να μου πεις ποσό σε χρέωσαν για την αναβάθμιση μην παω άνετος κ φυγω πικραμένος.. ευχαριστω προκαταβολικά!

Το πήγα στην Lion και κόστισε 50€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα ,

 

Είμαι με ενα megane iv του 2016 με σύστημα Rlink 2.2.19.300 και θελω να το παω σε 3.Χ ή 7.Χ  .

 

Καποιος που να βρήκε κάποια λύση?

 

Μίλησα με lion θεσσαλονίκη να το πήγαινα ως εκεί για να το κάνουν αλλά δεν ήταν και πολύ ζεστοί. 

Μου είπαν οκ , αλλά μπορεί να μη παιξει το κινητο σου , και δε ξέρουμε αν αξίζει να κανεις τον κόπο , και μπορεί να πάρει πάνω απο μέρα αν κάτι δε παει καλά κλπ κλπ κλπ.

Άλλοι που πηγατε σας έκαναν το update κανονικά?

Γνωρίζει κανείς άτομο ή συνεργείο που να το κάνει στην Αθήνα ?

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, George_Mass είπε

Καλησπέρα ,

 

Είμαι με ενα megane iv του 2016 με σύστημα Rlink 2.2.19.300 και θελω να το παω σε 3.Χ ή 7.Χ  .

 

Καποιος που να βρήκε κάποια λύση?

 

Μίλησα με lion θεσσαλονίκη να το πήγαινα ως εκεί για να το κάνουν αλλά δεν ήταν και πολύ ζεστοί. 

Μου είπαν οκ , αλλά μπορεί να μη παιξει το κινητο σου , και δε ξέρουμε αν αξίζει να κανεις τον κόπο , και μπορεί να πάρει πάνω απο μέρα αν κάτι δε παει καλά κλπ κλπ κλπ.

Άλλοι που πηγατε σας έκαναν το update κανονικά?

Γνωρίζει κανείς άτομο ή συνεργείο που να το κάνει στην Αθήνα ?

 

 

Ευχαριστώ

Την πρώτη φορά που πήγα μου είπαν οτι σε 2-3 ώρες θα είναι έτοιμο. Περίμενα στο σαλόνι και στο κλείσιμο μου λέει ο υπεύθυνος ξέρεις παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα κατα την αναβάθμιση και δεν έχει ολοκληρωθεί. Επίσης έχει χαθεί η κάμερα οπισθοπωρείας, οι αισθητήτρες παρκαρίσματος και κάποιες άλλες λιγότερο βασικές λειτουργίες. Με ενημέρωσε οτι πρέπει να κλείσουμε εκ νέου ραντεβού και να το πάω απο πρωί με προοπτική να ασχοληθούν όλη μέρα με αυτό. Έτσι και έκανα λοιπόν, το πήγα απο τις 9 και περίπου 2 το μεσημέρι μου τηλεφώνησε οτι είναι έτοιμο και αναβαθμισμένο στην έκδοση 7.0.24.16x και να λειτουργούν όλα άψογα.

Ίσως στο είπαν αυτο γτ χρεώνουν 50 ευρώ για την αναβάθμιση και αν γίνει σαν την περίπτωσή μου που ασχολήθηκαν απο 2 φορές μάλλον δεν τους συμφέρει και τόσο.

Κάνε μια ερώτηση και στο https://www.facebook.com/groups/greekrenaultclub/ μπορεί να υπάρχει κάποια σπασμένη έκδοση που μπορείς να την βλάεις μόνος σου

Επεξ/σία από logokrimenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα! Χθες πήρα μεταχειρισμένο ένα Renault Megane 2017 grand tour το οποίο έχει το rlink 2 αλλά η version του είναι 2.2.19.300. Αν πάω σε αντιπροσωπεία και ζητήσω αναβάθμιση σε version 7 θα έχω CarPlay ή τζάμπα ο κόπος; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, AggelosKrtz είπε

Καλησπέρα! Χθες πήρα μεταχειρισμένο ένα Renault Megane 2017 grand tour το οποίο έχει το rlink 2 αλλά η version του είναι 2.2.19.300. Αν πάω σε αντιπροσωπεία και ζητήσω αναβάθμιση σε version 7 θα έχω CarPlay ή τζάμπα ο κόπος; Ευχαριστώ 

Για αρχή η αναβάθμιση απο την συγκεκριμένη έκδοση που έχεις γίνεται αποκλειστικά και ΜΟΝΟ απο αντιπροσωπεία. Πάρε τηλέφωνο και πες ακριβώς οτι εχεις την συγκεκριμένη έκδοση και θες αναβάθμιση στην 7 για να δεις αν την κάνουν. Είναι γενικά πολύ περίεργη και δύσκολη αναβάθμιση (παίζε αν σε κάποιο σημείο δεν πάει κάτι καλά να βγει άχρηστη όλη η συσκευή), η οποία παίρνει αρκετό χρόνο. Αν λοιπόν βρείς αντιπροσωπεία που αναλαμβάνει την συγκεκριμένη εργασία, μόλις ολοκληρωθεί μπορείς μόνος σου φτιάχνοντας ένα φλασάκι με 2 αρχεία να μπείς στο developer mode της συσκευής και να ενεργοποιήσεις το carplay. 

Επαναλαμβάνω οτι το δύσκολο είναι να βρείς αντιπροσωπεία να σου κάνει σωστά την αναβάθμιση, το μετά είναι κάτι πολύ απλό που μέσα σε 10 λεπτά θα είναι όλα έτοιμα. Εγώ το έκανα στην Lion στη Θεσσαλονίκη, αν μπορεί να σε βοηθήσει αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, logokrimenos είπε

Για αρχή η αναβάθμιση απο την συγκεκριμένη έκδοση που έχεις γίνεται αποκλειστικά και ΜΟΝΟ απο αντιπροσωπεία. Πάρε τηλέφωνο και πες ακριβώς οτι εχεις την συγκεκριμένη έκδοση και θες αναβάθμιση στην 7 για να δεις αν την κάνουν. Είναι γενικά πολύ περίεργη και δύσκολη αναβάθμιση (παίζε αν σε κάποιο σημείο δεν πάει κάτι καλά να βγει άχρηστη όλη η συσκευή), η οποία παίρνει αρκετό χρόνο. Αν λοιπόν βρείς αντιπροσωπεία που αναλαμβάνει την συγκεκριμένη εργασία, μόλις ολοκληρωθεί μπορείς μόνος σου φτιάχνοντας ένα φλασάκι με 2 αρχεία να μπείς στο developer mode της συσκευής και να ενεργοποιήσεις το carplay. 

Επαναλαμβάνω οτι το δύσκολο είναι να βρείς αντιπροσωπεία να σου κάνει σωστά την αναβάθμιση, το μετά είναι κάτι πολύ απλό που μέσα σε 10 λεπτά θα είναι όλα έτοιμα. Εγώ το έκανα στην Lion στη Θεσσαλονίκη, αν μπορεί να σε βοηθήσει αυτό.

Έτσι διάβασα και εγώ αυτές τις μέρες που εχω βγάλει τα μάτια μου να δω αν γίνεται. Πάλι καλά είμαι από Θεσσαλονίκη και εχω πιθανότητες, θα τους πάρω από Δευτέρα μήπως και είμαι τυχερός! Ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/5/2022 στις 5:17 ΜΜ, logokrimenos είπε

Ρε παιδιά μπορεί να βοηθήσει κανένας? Έχω την έκδοση 2.2.15.703 στο rlink του kadjar μου. Η οποία έχει θέμα και δεν μπορώ να συνδέσω με bluetooth το samsung s22 ultra. Συνδέεται και αποσυνδέεται συνέχεια. Με αναζητήσεις στο ιντερνετ και ξένα φορουμ είδα οτι είναι γνωσ΄το πρόβλημα και λύνεται με μια αναβάθμιση. Έλα όμως που η συγκεκριμένη έκδοση δεν μπορεί να αναβαθμιστεί απο τον χρήστη αλλά πρέπει να πάει αντιπροσωπεία R-Link 2: Update software – GPS R-Link (gps-rlink.com)

Πήγα λοιπόν στην Renault στην Κοζάνη που μένω και πραγματικά δεν είχε ιδέα ο υπάλληλος. Έκανε ακριβώς τις ίδιες κινήσεις ψάχνοντας με αυτά που έκανα και εγώ πριν το πάω. Προφανώς θα υπάρχει κάποια έκδοση που έχουν μονο αυτοί και την καρφώνουν πάνω στο συστημα.

Γνωρίζει κανείς που αλλού μπορώ να πάω για να βγάλω άκρη ή αν είχε αντίστοιχο πρόβλημα και πως το έλυσε? Απο Κοζάνη μου είπαν θα μιλούσαν με Αθήνα μήπως βγάλουν άκρη.

Καλησπέρα σας. Έχω κι εγώ ένα kadjar 2016 1,6 Xmod και ενδιαφέρομαι για αναβάθμιση του rlink 2.Μηπως γνωρίζετε ποιες είναι οι διαφορές του 2.2 σε σχέση με την έκδοση 7;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...