Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση rlink σε renault kadjar


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, logokrimenos είπε

θέλει πάντα hard reset μετά απο αλλαγές. Εμένα το android auto δουλεψε μονο μετά απο reset

Και εμένα μετα το reset δούλεψε το android auto. Το apple δεν φόρτωσε. Θα το τσεκάρω αύριο πάλι απο το developer menu μπας και ξέχασα τίποτα.

 

Ps. Είδα και κάτι άλλες ρυθμίσεις... θέλω να δώ αν δουλέψει και το adaptive cruise control μιας και έχω αισθητήρες μπροστά .. με βλέπω να πηγαίνω συνεργείο και να λέω : δεν ξέρω τι έπαθε.. δεν έκανα τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To ACC δυστυχώς δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί, το έχουν δοκιμάσει και με το DDT4ΑLL (το ψάχνουν βέβαια μήπως το καταφέρουν). Χρειάζεται και μπροστινό Radar πίσω από το σήμα, που είναι σαν τζάμι και όχι ανάγλυφο, όπως επίσης και τους διακόπτες στο τιμόνι. Το ACC είναι επίσης κωδικοποιημένο στο VIN του αυτοκινήτου και χρειάζεται το ΟΚ από τους servers της Renault. Δυστυχώς δεν φτάνουν μόνο οι περιμετρικοί αισθητήρες. Αν τοποθετηθεί το Radar μαζί με το σήμα και γίνουν τροποποιήσεις και στην πλεξούξα, το μόνο που μπορεί να ενεργοποιηθεί προς το παρόν είναι μόνο η προειδοποίηση απόστασης από το προπορευόμενο όχημα και το αυτόματο φρενάρισμα πανικού. Το έχω ψάξει εκτενώς το θέμα και αποφάσισα ότι δεν αξίζει η φασαρία και τα χρήματα που απαιτούνται, ακόμη και με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά...

Η μόνη μόντα που θα κάνω είναι η τοποθέτηση των Shift Paddles από το GT / RS μιας και έχω EDC κιβώτιο. Έχω πάρει ήδη τα Paddles από Πολωνία (μεταχειρισμένα από τρακαρισμένο)...

Το ειδικό σήμα για το ACC / μπροστινό Radar...

ZNACZEK-EMBLEMAT-RADAR-RENAULT-MEGANE-IV-TALISMAN.jpg.201278bda6854f5aafba0c30944807f0.jpg

Και τα Paddles που θα βάλω...

EDC.jpg.7075d3bcfe23280ee466a18f5690ae5f.jpg

Και για τους χάρτες. Περνάς πρώτα την Patched έκδοση και μετά εγκαθιστάς τους ανεπίσημους χάρτες. Τα αρχεία των χαρτών έχουν όνομα Poland αλλά μην ανησυχήσεις, είναι ολόκληρη η Ευρώπη...

Λόγω μεγέθους του αρχείου και των περιορισμών στο Mega, χρησιμοποίησε τον Chrome και όταν φτάσεις το όριο, κάνεις μια επανεκκίνηση το Router σου ώστε να πάρεις νέα ΙΡ και μετά Refresh τον Chrome ώστε να σε αφήσει να κάνεις Resume στο Download...

Patched 9.0.37.2xx...

https://mega.nz/file/0WoxWRpB#LWo5ZYm0rX7HFgQiq3yapY9U2v5csclAV33WVW1S54w

Χάρτες...

https://mega.nz/file/0Qsi1RwB#JmiAlR6dfWt9Yqtg5xmLiZ4WHTWzkr7MQQE4Jisx5ZY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SaFiS είπε

To ACC δυστυχώς δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί, το έχουν δοκιμάσει και με το DDT4ΑLL (το ψάχνουν βέβαια μήπως το καταφέρουν). Χρειάζεται και μπροστινό Radar πίσω από το σήμα, που είναι σαν τζάμι και όχι ανάγλυφο, όπως επίσης και τους διακόπτες στο τιμόνι. Το ACC είναι επίσης κωδικοποιημένο στο VIN του αυτοκινήτου και χρειάζεται το ΟΚ από τους servers της Renault. Δυστυχώς δεν φτάνουν μόνο οι περιμετρικοί αισθητήρες. Αν τοποθετηθεί το Radar μαζί με το σήμα και γίνουν τροποποιήσεις και στην πλεξούξα, το μόνο που μπορεί να ενεργοποιηθεί προς το παρόν είναι μόνο η προειδοποίηση απόστασης από το προπορευόμενο όχημα και το αυτόματο φρενάρισμα πανικού. Το έχω ψάξει εκτενώς το θέμα και αποφάσισα ότι δεν αξίζει η φασαρία και τα χρήματα που απαιτούνται, ακόμη και με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά...

Η μόνη μόντα που θα κάνω είναι η τοποθέτηση των Shift Paddles από το GT / RS μιας και έχω EDC κιβώτιο. Έχω πάρει ήδη τα Paddles από Πολωνία (μεταχειρισμένα από τρακαρισμένο)...

Το ειδικό σήμα για το ACC / μπροστινό Radar...

ZNACZEK-EMBLEMAT-RADAR-RENAULT-MEGANE-IV-TALISMAN.jpg.201278bda6854f5aafba0c30944807f0.jpg

Και τα Paddles που θα βάλω...

EDC.jpg.7075d3bcfe23280ee466a18f5690ae5f.jpg

Και για τους χάρτες. Περνάς πρώτα την Patched έκδοση και μετά εγκαθιστάς τους ανεπίσημους χάρτες. Τα αρχεία των χαρτών έχουν όνομα Poland αλλά μην ανησυχήσεις, είναι ολόκληρη η Ευρώπη...

Λόγω μεγέθους του αρχείου και των περιορισμών στο Mega, χρησιμοποίησε τον Chrome και όταν φτάσεις το όριο, κάνεις μια επανεκκίνηση το Router σου ώστε να πάρεις νέα ΙΡ και μετά Refresh τον Chrome ώστε να σε αφήσει να κάνεις Resume στο Download...

Patched 9.0.37.2xx...

https://mega.nz/file/0WoxWRpB#LWo5ZYm0rX7HFgQiq3yapY9U2v5csclAV33WVW1S54w

Χάρτες...

https://mega.nz/file/0Qsi1RwB#JmiAlR6dfWt9Yqtg5xmLiZ4WHTWzkr7MQQE4Jisx5ZY

Οι χάρτες έχουν κάποια ιδιαίτερη διαδικασία για να εγκατασταθούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, logokrimenos said:

Οι χάρτες έχουν κάποια ιδιαίτερη διαδικασία για να εγκατασταθούν?

Όχι. Πρώτα περνάς την Patched έκδοση που στην ουσία απενεργοποιεί τον έλεγχο του License των χαρτών και μετά περνάς τους χάρτες. Το Patched αρχείο είναι διαφορετικό για κάθε έκδοση, οπότε αν έχεις άλλη, πες μου να ανεβάσω το Link για την αντίστοιχη έκδοση…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SaFiS είπε

Όχι. Πρώτα περνάς την Patched έκδοση που στην ουσία απενεργοποιεί τον έλεγχο του License των χαρτών και μετά περνάς τους χάρτες. Το Patched αρχείο είναι διαφορετικό για κάθε έκδοση, οπότε αν έχεις άλλη, πες μου να ανεβάσω το Link για την αντίστοιχη έκδοση…

Τωρα κανω τις αναβαθμίσεις. Το Android Auto θελει παλι ενεργοποίηση? Δοκίμασα με την 8 και δεν συνδέεται, δεν εχω μπει από developer mode ακομα να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω ποιος διάολος μου μπήκε να κανω αναβάθμιση. Αφού μια χαρα το ειχα στην v7 σεταρισμενο. 

Τωρα που έβαλα και την τελευταία της v9 εννοείται δεν εχω Android auto ενώ πριν δούλευε κανονικά. Εννοείται εχω προσπαθήσει 150 φορές να μπω developer mode και κατάφερα μονο 1 να μπω. Ενεργοποίησα το android auto, πρασίνισε, εκανα reboot αλλά πάλι δεν δουλεύει. 

Τωρα δεν μπορω να μπω ξανά με τπτ developer mode για να τσεκάρω τι παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το android δουλεύει μια χαρά. Το carplay ΔΕΝ λέει με τίποτα να παίξει ενώ το έχω ενεργοποιήσει κανονικα. Πήρα και καινούργιο καλώδιο ορίτζιναλ αλλά τζίφος. Τσέκαρα και το Iphone μην έχει τίποτα απανεργοποιημένο αλλά ήταν οκ. Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που δεν παίζει. 

Όσο για τα padles.. μπαίνουν και σε εμένα που είναι αυτόματο ή θέλει συγκεκριμένο αυτόματο; εμένα έχει το κλασικό πάνω κάτω στον λεβιέ αν το θέλεις να το αλλάζεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να προσπάθησα 200 φορές να μπω στο μενου. Την πρωτη φορα που καταφερα ενεργοποιώ android auto, γινεται πρασινο και βγαινω. Κάνω hard reset, ξεκιναω αμαξι και βαζω καλώδιο αλλα τσίφος. Καταφέρνω να μπω παλι στο developer mode και ήταν παλι απενεργοποιημένο. Λεω τι διάολο, δοκιμάζω να βάλω απευθείας το καλώδιο χωρίς να κάνω reset και δούλεψε. Κόντεψα να σπάσω την οθόνη χτες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, logokrimenos είπε

Πρέπει να προσπάθησα 200 φορές να μπω στο μενου. Την πρωτη φορα που καταφερα ενεργοποιώ android auto, γινεται πρασινο και βγαινω. Κάνω hard reset, ξεκιναω αμαξι και βαζω καλώδιο αλλα τσίφος. Καταφέρνω να μπω παλι στο developer mode και ήταν παλι απενεργοποιημένο. Λεω τι διάολο, δοκιμάζω να βάλω απευθείας το καλώδιο χωρίς να κάνω reset και δούλεψε. Κόντεψα να σπάσω την οθόνη χτες

τις άλλες ρυθμίσεις απο τις ενεργοποίησες απο το gen 2 menu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, logokrimenos είπε

δεν καταλαβα τι εννοεις

Once in developer menu > DiagRW > Gen2.0 >

SVRP > Present

AAP > Present

Carplay > Present

Android auto > Present

SAVE (top of page) and return to developer menu. At bottom you will see Android Auto Projection & Car Play. Enable both before exiting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannis-21 είπε

Once in developer menu > DiagRW > Gen2.0 >

SVRP > Present

AAP > Present

Carplay > Present

Android auto > Present

SAVE (top of page) and return to developer menu. At bottom you will see Android Auto Projection & Car Play. Enable both before exiting.

Όχι μονο το Android Auto στο αρχικό μενού ενεργοποίησα και τώρα δουλεύει κομπλέ. Σκέφτομαι να ενεργοποιήσω και για το βίντεο εν κινήση του οχήματος μήπως βάζω κανα τραγουδάκι απο youtube. Αλλά νομίζβ η εφαρμογή του ΑΑ για youtube θα βγάζει διαφημίσεις και θα μ σπάσει τα νεύρα.

 

Επόμενη επιχείρηση είναι να βάλω τους χάρτες που ανέβασε ο φίλος, αλλά η αλήθεια είναι όποτε χρειάζομαι βάζω google maps, δεν ξέρω κατα πόσο είναι χρήσιμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2023 στις 9:31 ΜΜ, giannis-21 είπε

Εμένα το android δουλεύει μια χαρά. Το carplay ΔΕΝ λέει με τίποτα να παίξει ενώ το έχω ενεργοποιήσει κανονικα. Πήρα και καινούργιο καλώδιο ορίτζιναλ αλλά τζίφος. Τσέκαρα και το Iphone μην έχει τίποτα απανεργοποιημένο αλλά ήταν οκ. Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που δεν παίζει. 

Όσο για τα padles.. μπαίνουν και σε εμένα που είναι αυτόματο ή θέλει συγκεκριμένο αυτόματο; εμένα έχει το κλασικό πάνω κάτω στον λεβιέ αν το θέλεις να το αλλάζεις εσύ.

Έχεις δοκιμάσει με άλλο iphone ή με το δικό σου iphone σε άλλο όχημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι κάνατε?? Τα καταφέρατε?? Εγώ τελείωσα και με τα έξτρα που ήθελα να κάνω, με την βοήθεια του Developer Mode και παράλληλα με το OBD / DDT4ALL. Ενεργοποίησα Cornering Lights, Expert Mode ESP (το απενεργοποιεί για λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να ξεκινήσεις σε κάποιο δύσκολο σημείο) και την ειδοποίηση κόπωσης (ανάλογα με τον εξοπλισμό του αυτοκινήτου, μπορείς ή όχι)...

IMG_5705.JPG.224144c1963d90e686cb7121f465d0dd.JPG

IMG_5706.JPG.2125919e14953165f9757f0c80cebc88.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SaFiS είπε

Τελικά τι κάνατε?? Τα καταφέρατε?? Εγώ τελείωσα και με τα έξτρα που ήθελα να κάνω, με την βοήθεια του Developer Mode και παράλληλα με το OBD / DDT4ALL. Ενεργοποίησα Cornering Lights, Expert Mode ESP (το απενεργοποιεί για λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να ξεκινήσεις σε κάποιο δύσκολο σημείο) και την ειδοποίηση κόπωσης (ανάλογα με τον εξοπλισμό του αυτοκινήτου, μπορείς ή όχι)...

IMG_5705.JPG.224144c1963d90e686cb7121f465d0dd.JPG

IMG_5706.JPG.2125919e14953165f9757f0c80cebc88.JPG

Εγώ έκανα την αναβάθμιση, ενεργοποίησα τελικά και το android auto. Είμαι σε σκέψεις να βάλω τους χάρτες, αλλά η αλήθεια είναι οτι αν χρειαστώ πλοήγηση βάζω το google maps. 

Αυτό με το cornerning lights γίνεται απο developer mode ή θέλει ddt4all? Αν καταλαβαίνω σωστά πρέπει να είναι αυτό που στρίβεις και ανάβει το προβολάκι. Είναι κάτι που μου σπάει τα νεύρα και θέλω να το απενεργοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...