Προς το περιεχόμενο

Αγορα απο perishop/peristore/peristores.gr


George b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 minutes ago, stef157 said:

Εγώ μια απορία έχω. Όλοι αυτοί που έχετε αγοράσει από το συγκεκριμένο κατάστημα τι ακριβώς βρήκατε και πέσατε όλοι μαζί; Καλύτερες τιμές; Υποψιάζομαι ότι όλοι πήγατε για iPhone φθηνότερο και βγήκατε κουρεμένοι.

Τιμές προφανώς, κατάστημα νόμιμο είναι γιατί να μην το εμπιστευτείς, εδώ φαίνεται και η αδυναμία του κράτους και των υπηρεσιών γενικότερα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, user2163 είπε

Τιμές προφανώς, κατάστημα νόμιμο είναι γιατί να μην το εμπιστευτείς, εδώ φαίνεται και η αδυναμία του κράτους και των υπηρεσιών γενικότερα

Το ότι είναι νόμιμο δεν σημαίνει ότι θα είναι εντάξει και σε αυτά που υπόσχεται. Δεν είναι η πρώτη φορά που το έχουμε δει σε eshop. Αλλά αναρωτιέμαι όταν βλέπεις διαφορές σε τιμές 100€ και 200€ σε σχέση με άλλα καταστήματα, δεν υποψιάζεσαι ότι κάτι γίνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stef157 είπε

Το ότι είναι νόμιμο δεν σημαίνει ότι θα είναι εντάξει και σε αυτά που υπόσχεται. Δεν είναι η πρώτη φορά που το έχουμε δει σε eshop. Αλλά αναρωτιέμαι όταν βλέπεις διαφορές σε τιμές 100€ και 200€ σε σχέση με άλλα καταστήματα, δεν υποψιάζεσαι ότι κάτι γίνετε;

Οι τιμές καπέλο που έχουν οι αλυσίδες είναι γτ έχουν το προσωπικό, τα καταστήματα αλλά κ επειδή θέλουν να βγάλουν το συγκεκριμένο κέρδος ακόμη..

Ενώ ένα μικρό κατάστημα χωρίς τα έξοδα που προ είπα πιο πάνω, μπορεί να το έχει 100-200€ πιο κάτω την τιμή..δεν είναι κάτι το παράλογο κ μη ρεαλιστικό (ασχέτως ότι δεν πήραμε τα κινητά απο τον τύπο) πριν 6-12 μήνες, τα έστελνε τα κινητά με καθυστέρηση 10 ημερών από τις κριτικές που διάβαζα στο Google.. Τώρα τους 4 μήνες χάθηκε η μπάλα με τον όγκο παραγγελιών κ αντί να σταματήσει να παίρνει παραγγελίες για να εξυπηρετεί τα υπόλοιπα άτομα..τα άφηνε έτσι(δεν ξέρω αν το έκανε επίτηδες ή ήταν λόγω του όγκου παραγγελιών)

Εννοείται πως σε καμία περίπτωση δεν τον δικαιολογω τον μπαγλαμα....βλέπω τα άτομα που δεν έχουν πάει τις παραγγελίες τους να είναι 1.000 στάνταρ 

8 λεπτά πριν, Panagiotis 05 είπε

όχι μόνο χαμηλές τιμές, αλλά και μη ασφαλείς τρόπους πληρωμής καθώς και μη άμεση διαθεσιμότητα προϊόντων. είναι πολλά τα καμπανάκια. 

Όταν λες μη ασφαλής τρόπος εννοείς που δεν είχε PayPal κ αντικαταβολή; με PayPal να σου πω την αλήθεια μόνο 1 φορά είχα κάνει αγορά, τις υπόλοιπες πάντα με κάρτα..κ αντικαταβολή 3 φορές έχω κάνει όλο κ όλο.. Η αγορά με κάρτα σε προστατεύει, όπως κ έγινε στην περίπτωση μας, που πήραμε τα χρήματα με την αμφισβήτηση συναλλαγής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nat10 είπε

Οι τιμές καπέλο που έχουν οι αλυσίδες είναι γτ έχουν το προσωπικό, τα καταστήματα αλλά κ επειδή θέλουν να βγάλουν το συγκεκριμένο κέρδος ακόμη..

Ενώ ένα μικρό κατάστημα χωρίς τα έξοδα που προ είπα πιο πάνω, μπορεί να το έχει 100-200€ πιο κάτω την τιμή..δεν είναι κάτι το παράλογο κ μη ρεαλιστικό (ασχέτως ότι δεν πήραμε τα κινητά απο τον τύπο) πριν 6-12 μήνες, τα έστελνε τα κινητά με καθυστέρηση 10 ημερών από τις κριτικές που διάβαζα στο Google.. Τώρα τους 4 μήνες χάθηκε η μπάλα με τον όγκο παραγγελιών κ αντί να σταματήσει να παίρνει παραγγελίες για να εξυπηρετεί τα υπόλοιπα άτομα..τα άφηνε έτσι(δεν ξέρω αν το έκανε επίτηδες ή ήταν λόγω του όγκου παραγγελιών)

Εννοείται πως σε καμία περίπτωση δεν τον δικαιολογω τον μπαγλαμα....βλέπω τα άτομα που δεν έχουν πάει τις παραγγελίες τους να είναι 1.000 στάνταρ 

Δεν μίλησα σύγκριση τιμών με μεγάλα καταστήματα αλλά με μικρά eshops. Ειδικά σε iPhone οι τιμές είναι ψιλο φιξ. Δεν μπορείς να έχεις μεγάλη διαφορά παρα μόνο με την επιλογή της αποφορολόγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω και χωρίς να θέλω να γίνω ο κακός της παρέας ότι το 90% των αγοραστών ξέρανε ότι αγοράζουνε με ρίσκο και απλά πιστέψανε ότι ίσως είναι από τους τυχερούς που προλάβουν και παραλάβουν το προϊόν τους. Δεν είναι η πρώτη φορά που ακούμε για καταστήματα με τόσο χαμηλές τιμές που τελικά βαράνε κανόνι και αποκλείεται όλη αυτή οι αγοραστές να μην είχαν υποψιαστεί κάτι ή να μην είχανε ακούσει κάποιου οδούς τέτοιο σκηνικό.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αντεχω θα το πω μιας και ειναι το 1000στο θεμα με τετοιο καταστημα που δαγκωσε αφελεις καταναλωτες. 

86 σελιδες μετα εχουμε καταληξει οτι φταιει:

  • O απατεωνας που σας εξαπατησε
  • Οι τραπεζες που δεν κανουν τιποτα για να προστατευσουν τους καταναλωτες
  • Το υπουργειο που δεν κανει τιποτα για να προστατευσουν τους καταναλωτες
  • "Καποιοι ισχυροι" που του κανουν πλατες και δεν τον αγγιζει τιποτα
  • Το best price που δεν φροντισε να προστατευσει τους καταναλωτες
  • Οι πλατφορμες που του επιτρεπουν να ανοιγει πολλαπλα site με αλλο ονομα
  • Η αστυνομια που δεν του εχει περασει ακομα βραχιολακια
  • Οι εισαγγελεις που βαζουν στη φυλακη μικροοφειλετες αλλα κατι τετοιους τους αφηνουν και κυκλοφορουν

Η πραγματικοτητα ειναι οτι οσο υπαρχουν κοροιδα θα υπαρχουν απατεωνες. Οχι δεν ειμαι εγω ο εξυπνος προφανως την εχω πατησει και εγω οχι με τον ιδιο τροπο αλλα σαν καταναλωτης την εχω πατησει. Απλα εγω ειπα "ειμαι μ@@@ς με πιασανε κωτσο" και προσπαθησα να ενημερωθω για να μην την ξαναπατησω.

Μακαρι να παρετε ολοι πισω τα λεφτα σας.

Επεξ/σία από james9tito
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ αλλά δεν θα έπρεπε ο πολίτης να έχει την ευθύνη σε ένα νόμιμο μαγαζί αν εξαπατηθεί, ο άνθρωπος αυτός είναι ακόμη έξω και κυκλοφορεί και βγάζει η αστυνομία κάτι δελτία για κάτι συλλήψεις πειρατικών καναλιών και άλλες τέτοιες βλακείες και εδώ που από ότι φαίνεται έχει εξαπατηθεί χιλιάδες κόσμος δεν κάνει τίποτα.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, user2163 είπε

Συμφωνώ αλλά δεν θα έπρεπε ο πολίτης να έχει την ευθύνη σε ένα νόμιμο μαγαζί αν εξαπατηθεί, ο άνθρωπος αυτός είναι ακόμη έξω και κυκλοφορεί και βγάζει η αστυνομία κάτι δελτία για κάτι συλλήψεις πειρατικών καναλιών και άλλες τέτοιες βλακείες και εδώ που από ότι φαίνεται έχει εξαπατηθεί χιλιάδες κόσμος δεν κάνει τίποτα.

Σε ενα μελλον που η ΑΙ θα βγαζει δικαστικες αποφασεις σε δευτερολεπτα και θα υπαρχουν χιλιαδες Δικαστες Ντρεντ ισως γινει αυτο που λες και δεν το λεω ειρωνικα. Καταλαβαινω τη βιασυνη αυτων που εξαπατηθηκαν αλλα αυτα τα πραγματα απαιτουν χρονο και φυσικα μαζι με αυτη την υποθεση τρεχουν χιλιαδες ακομα , πολλες σοβαροτερες. 

Και επειδη that's life ο καθενας πρεπει να κανει πρωτα την αυτοκριτικη του και να προστατευσει τον εαυτο του γιατι αυριο δεν θα ειναι ο Περηφανης θα ειναι καποιος αλλος και μεθαυριο καποιος αλλος κ.ο.κ. 

Αν λοιπον δεν τσιμπαγε κανεις απο τις χαμηλες τιμες κανοντας μια απλη συγκριση με αλλα σκρουτζομαγαζα ή απλα χρησιμοποιωντας την κοινη λογικη, αν κανεις δεν αγοραζε με καταθεση , αν , αν , αν , ο καθε Περηφανης δεν θα εβγαζε ουτε μισο ευρω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, james9tito said:
  • O απατεωνας που σας εξαπατησε
  • Οι τραπεζες που δεν κανουν τιποτα για να προστατευσουν τους καταναλωτες
  • Το υπουργειο που δεν κανει τιποτα για να προστατευσουν τους καταναλωτες
  • "Καποιοι ισχυροι" που του κανουν πλατες και δεν τον αγγιζει τιποτα
  • Το best price που δεν φροντισε να προστατευσει τους καταναλωτες
  • Οι πλατφορμες που του επιτρεπουν να ανοιγει πολλαπλα site με αλλο ονομα
  • Η αστυνομια που δεν του εχει περασει ακομα βραχιολακια
  • Οι εισαγγελεις που βαζουν στη φυλακη μικροοφειλετες αλλα κατι τετοιους τους αφηνουν και κυκλοφορουν

Ο απατεώνας είναι υπεύθυνος, καθώς γνωρίζει τις πράξεις του.

Οι τράπεζες δεν ευθύνονται, αλλά οφείλουν να τηρούν τις συμβατικές τους υποχρεώσεις και να μην αποφεύγουν τις ευθύνες τους όταν ένας καταναλωτής που έχει πληρώσει με την κάρτα τους ζητάει επιστροφή χρημάτων για μη παραληφθέν προϊόν.

Για το υπουργείο, δεν είμαι σίγουρος αν φέρει ευθύνη.

Δεν γνωρίζω αν αυτό ισχύει, αλλά αν είναι αλήθεια, σίγουρα πρέπει να λογοδοτήσουν.

Όσον αφορά το Bestprice, αν ένα κατάστημα λειτουργεί νόμιμα, δεν μπορώ να το κατηγορήσω. Ακόμη κι αν είχε στοιχεία, δεν θα γινόταν δικαστής και δεν είμαι σίγουρος αν έχει την υποχρέωση να τα αξιολογήσει και να απομακρύνει το κατάστημα, καθώς είναι απλώς μια μηχανή αναζήτησης, οπότε δεν φέρει ευθύνη.

Σχετικά με τις πλατφόρμες, αν αναφέρεσαι στην πλατφόρμα Hosting, εκεί είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα και δύσκολο να γίνει κάτι ουσιώδες μιας και ο απατεώνας μπορεί να πηδάει από τη μία στην άλλη.

Η αστυνομία δρα βάσει του νόμου, δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να πράξει κάτι αυτεπάγγελτα ή αν απαιτείται εισαγγελική εντολή ή ίσως μήνυση.

Φέρουν ευθύνη σε κάποιο βαθμό, αλλά είναι δύσκολο να ξεκινήσουν έρευνα αυτεπάγγελτα χωρίς καταγγελία, ειδικά με τον όγκο εργασίας και την καθυστέρηση που ήδη υπάρχει.

2 minutes ago, james9tito said:

Αν λοιπον δεν τσιμπαγε κανεις απο τις χαμηλες τιμες κανοντας μια απλη συγκριση με αλλα σκρουτζομαγαζα ή απλα χρησιμοποιωντας την κοινη λογικη, αν κανεις δεν αγοραζε με καταθεση , αν , αν , αν , ο καθε Περηφανης δεν θα εβγαζε ουτε μισο ευρω.

Συμφώνω 100% ειδικά με τις αγορές με κατάθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη το τραβαμε πολυ να πουμε μερικα πραγματα :
Δεν εχει συλληφθει γιατι δεν εχει καταδικαστικη αποφαση σε βαρος του .
Τεραστια ευθηνη εχουν οισοι εκαναν καταθεση χρηματων και οχι πληρωμη μεσω καποιας καρτας που θεωρητικα εχει ασφαλεια αγορων ( πιο πολυ επαγγελματιες που ηθελαν την αποφορολογηση απο οτι καταλαβα ).
Επισης ευθηνη τα site skroutz και bestprice που τον φιλοξενουσαν ( αραγε γιαυτο εbαλε τωρα πλεον αγορων ? )
Μα παραγγελια με αποστολη μετα απο 30+ ημερες ? μεχρι 10 εαν δεν το βρισκεις αλλου και παλι πολυ ειναι .
Και εγω ψωνισα απο perishop αλλα σε ΔΙΑΘΕΣΗΜΟ με αποστολη 1-3 ημερες ..

Ειπαμε στο πολυ πιο φτηνο εχει παντα καποιο τυρακι 

 

ΥΓ H Eurobank τρεναρει πολυ τις απιτησεις για ακυρωση συνναλαγης κλπ γιατι προωθει την δικη της ασφαλεια πιστωτικης καρτας ......

Ρε Revolut και Paypal ....... mono

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, villasg είπε

Τεραστια ευθηνη εχουν οισοι εκαναν καταθεση χρηματων και οχι πληρωμη μεσω καποιας καρτας που θεωρητικα εχει ασφαλεια αγορων ( πιο πολυ επαγγελματιες που ηθελαν την αποφορολογηση απο οτι καταλαβα ).

Από που προκύπτει ότι όσοι αγοράζουν με αποφορολόγηση πρέπει να πληρώνουν με τραπεζικό έμβασμα;...Υπάρχει τέτοιος νόμος; Μήπως ήταν υπόδειξη του απατεώνα σε χοντρές παραγγελίες (του χιλιάρικου ας πούμε);
Εχω πολλές φορές αγοράσει κινητό, λαπτοπ με αποφορολόγηση και πλήρωσα κανονικά με πιστωτική.|
Στην προκειμένη πλήρωσα μικρό ποσό (με αποφορολόγηση) με πιστωτική και πήρα τα λεφτά μου πίσω σε 10 ημέρες από την ακύρωση της παραγγελίας/συναλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσα με πιστωτική και η eurobank μου έχει βγάλει το λάδι μου ζητάει το ένα χαρτί μετά το άλλο τώρα Μ ζητάνε αντίγραφο απόδειξης συναλλαγής 🤯 και πρέπει να κλείσω πάλι ραντεβού να χάσω εργατοώρες να χάσω την ημέρα Μ για το τπτ , ο περήφανης εκτός από το κλέψιμο μας έχει και στο τρέξιμο !!!!!!! 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, natts said:

Πλήρωσα με πιστωτική και η eurobank μου έχει βγάλει το λάδι μου ζητάει το ένα χαρτί μετά το άλλο τώρα Μ ζητάνε αντίγραφο απόδειξης συναλλαγής 🤯 και πρέπει να κλείσω πάλι ραντεβού να χάσω εργατοώρες να χάσω την ημέρα Μ για το τπτ , ο περήφανης εκτός από το κλέψιμο μας έχει και στο τρέξιμο !!!!!!! 

Δεν φαινονται οι κινησεις της καρτας σου μεσα απο την εφαρμογη της τραπεζας σου;

Ειμαι στην Alpha, οπου δεν ειναι και καμια διαστιμικη τραπεζα και βλεπω τα παντα απο τις δοσοληψιες μου.

Τι στο καλο θελουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...