Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DW 34” Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, nickvas19 είπε

έχουμε και λέμε.

1) 34αρα με 1200ε...όπου με τόσα χρήματα παίρνεις κάτι και μεγαλύτερο και καλύτερο. ακόμα και η τηλεόραση που βγάζει η lg.

2) 175hz απλα δεν θα βαλει κανεις ποτε. εκτος εαν παρεις καρτα οσο κοστιζει αυτη η οθονη.

3) input lag στον θεο.

4) φωτεινότητα μικρότερη και από xiaomi note 4.

5)γτ να την πάρει κάποιος;

1) για την χρηση που θελει να κανει αρκετος κοσμος, ειναι 3 φορες πιο καταλληλη απο την αντιστοιχη τηλεοραση της  LG

 

2) ελαφρως περισσοτερα πιξελ απο το 16:9 1440p , ΔΕΝ ειναι 4Κ αναλυση ουτε θελει καμια τρελη  gpu  το χέηλο (π)ριτς του  μαστερ τσιφσα collection πχ 

3) say what ? 

4) HDR1000 παιζει κανονικα αμα θες να καψεις τα ματια σου

5) γιατι απο το 2009 που αφησα επιτελους τις CRT  και πηρα το πρωτο μου gaming LCD monitor, παντα επρεπε να κανω καποιον συμβιβασμο με αυτη την  καταραμενη τεχνολογια !  η 2233RZ ητανε TN ειχε αθλιο contrast και απαλευτο bleed στα σκοτεινα games, η επομενη TN ητανε μια απο τα ιδια απλα  ενω  οσες φορες εχω παρει VA εχω clouding και ghosting ( και κερατας και δαρμενος δηλαδη )  στην περιτπωση της samsung G7 το ghosting ητανε σε πολυ χαμηλα επιπεδα για VA αλλα το bleed  ακυρωνει απο μονο του το υψηλο contrast ratio της οθονης ... ειναι 1300 ευρω αλλα επιτελους εχω την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο !!  ουτε ghosting ουτε  bleed ουτε ξεθωριασμενα μαυρα ουτε τιποτα !!!  τα ψεγαδια της ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου και κανενα  τους δεν αποτελει deal breaker για εμενα προσωπικα. 

Επεξ/σία από SoFGR
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Όλες οι 34αρες δεν ήταν πάντα 21:9 με 3440Χ1440 ή 2560Χ1080?

Εντάξει δεν ήταν σωστή διατύπωση εννοώ  παρόμοιων διαστάσεων σε πλάτως το 21:9 είναι ultrawide δηλαδή πολύ μακρόστενη γιατί να μην πάρω δηλαδή μια οθόνη με ίδιο πλάτος που όμως δεν θα είναι "μισή" στο ύψος 

https://www.ebay.de/itm/185195770765?var=0&mkevt=1&mkcid=1&toolid=20006&mkrid=707-53477-19255-0&campid=5337412747&customid=bBZnvkgWIoRuNysSfdAAEw
1150 ευρώ (20 εκατοστά πιο πλατιά απο την alienware)

https://www.computeruniverse.net/de/p/90857978?utm_channel=psm&utm_source=geizhals&utm_campaign=sofort-lieferbar&utm_medium=katalog&utm_content=artikel&agt=288
950 ευρώ (περίπου ίδιο πλάτος) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BabisTs είπε

Όχι ....την συγκεκριμένη περιμένω....oled rules

Oled rules μαζί σου και εγώ αλλά έχεις δει τι χρώμα γίνεται το μαύρο με ανοιχτά τα φώτα στο δωμάτιο?

Γκρι γίνεται και γ......ει την όλη εικόνα του.

Εγώ το είχα βάλει στην λίστα μου εδώ και ένα χρονο και όταν είδα αυτό του έριξα άκυρο κατευθείαν.. 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Armoral είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.5a504ed495b281f9fb34580ef20e5356.png

 

καλή η 42ρα τη lg αλλά παραμένει tv....έχω 55ρα αν ήθελα κάτι σε tv για το pc....απλά θέλω κάτι μαζεμένο και όχι τόσο μεγάλο σε ιντσες....το Alienware AW3423DW μου το προσφέρει.....

 

5 ώρες πριν, optimus prime είπε

Oled rules μαζί σου και εγώ αλλά έχεις δει τι χρώμα γίνεται το μαύρο με ανοιχτά τα φώτα στο δωμάτιο?

Γκρι γίνεται και γ......ει την όλη εικόνα του.

Εγώ το είχα βάλει στην λίστα μου εδώ και ένα χρονο και όταν είδα αυτό του έριξα άκυρο κατευθείαν.. 

Δεν με προβληματίζει.....λόγω παιδιών βραδάκι θα καθίσω για κανα game ακόμα και τώρα.....οπότε πάντα με χαμηλό φωτισμό είμαι μπροστά στο pc....γενικά τα υπέρ είναι συντριπτικά περισσότερα από τα κατά της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Εντάξει δεν ήταν σωστή διατύπωση εννοώ  παρόμοιων διαστάσεων σε πλάτως το 21:9 είναι ultrawide δηλαδή πολύ μακρόστενη γιατί να μην πάρω δηλαδή μια οθόνη με ίδιο πλάτος που όμως δεν θα είναι "μισή" στο ύψος 

https://www.ebay.de/itm/185195770765?var=0&mkevt=1&mkcid=1&toolid=20006&mkrid=707-53477-19255-0&campid=5337412747&customid=bBZnvkgWIoRuNysSfdAAEw
1150 ευρώ (20 εκατοστά πιο πλατιά απο την alienware)

https://www.computeruniverse.net/de/p/90857978?utm_channel=psm&utm_source=geizhals&utm_campaign=sofort-lieferbar&utm_medium=katalog&utm_content=artikel&agt=288
950 ευρώ (περίπου ίδιο πλάτος) 

Έχεις δοκιμάσει ποτέ τέτοια "οθόνη" σε PC ή τα φαντάζεσαι και τα γράφεις αυτά;; Είναι ότι χειρότερο υπάρχει και ξέρω πολύ λίγο κόσμο που τις επιλέγει. Έτσι πήγα να την πατήσω και εγώ με την U4320Q αλλά τη γλυτώσαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ψαχνει καποιος για τετοιες διαστασεις και αναλυση εγω πηρα την Huawei Mateview GT Sound Edition Ultrawide που εχει τα μισα λεφτα και ειναι πολυ καλυτερη

 

https://consumer.huawei.com/en/monitors/mateview-gt/

Επεξ/σία από belkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Εντάξει δεν ήταν σωστή διατύπωση εννοώ  παρόμοιων διαστάσεων σε πλάτως το 21:9 είναι ultrawide δηλαδή πολύ μακρόστενη γιατί να μην πάρω δηλαδή μια οθόνη με ίδιο πλάτος που όμως δεν θα είναι "μισή" στο ύψος 

https://www.ebay.de/itm/185195770765?var=0&mkevt=1&mkcid=1&toolid=20006&mkrid=707-53477-19255-0&campid=5337412747&customid=bBZnvkgWIoRuNysSfdAAEw
1150 ευρώ (20 εκατοστά πιο πλατιά απο την alienware)

https://www.computeruniverse.net/de/p/90857978?utm_channel=psm&utm_source=geizhals&utm_campaign=sofort-lieferbar&utm_medium=katalog&utm_content=artikel&agt=288
950 ευρώ (περίπου ίδιο πλάτος) 

Η qd-oled έχει καλύτερο colour volume και λίγο μεγαλύτερη φωτεινότητα. Όχι ότι θα δεις τρελή διάφορα αν δεν τις έχεις δίπλα δίπλα αλλά εντάξει δεν είναι το ίδιο. Είναι και το g-sync module που βάζει +150€ δυστυχώς.

Ακριβή σίγουρα αλλά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο για gaming, ανεξαρτήτου τιμής.

10 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Όσοι λένε ότι είναι ακριβή, τότε προφανώς δεν είναι για εσάς. Απλά μαθηματικά
Όσοι λένε ότι "υπάρχουν καλύτερες", ας πάρουν τις υποτίθεται "καλύτερες", μέχρι να κάνουν calibration και να χτυπάνε το κεφάλι τους στο τοίχο.

Προφανώς η οθόνη απευθύνεται σε γραφίστες/φωτογράφους/μοντέρ που θέλουν ταυτόχρονα να παίξουν και λίγο από παιχνίδια. Σε αυτές τις ειδικότητες τα λεφτά δεν θα τους λείψουν καθόλου, και την οθόνη θα τη κρατήσουν παραπάνω χρόνια από ότι μια κάρτα γραφικών που την αλλάζουν ανά 2-3 χρόνια λόγω δουλειάς. :)

Σε gamers απευθύνεται ξεκάθαρα πρωτίστως, και μετά για ότι άλλο. 

Έχει πολλά μειονεκτήματα για καθαρά επαγγελματική χρήση, υπάρχουν καλύτερες σίγουρα.

 

Κάτω από 1000€ τέτοια μόνιτορ ακόμα και σε 2-3 χρόνια (καινούργια) πάντως αμφιβάλλω αν θα βρίσκεις.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω φαινεται πανεμορφη φοβαμαι πολυ το burn in. Και με τετοιο προβλημα στο supply chain σιγα μην καταφερουν να κανουν αντικατασταση-επισκευη σε 24 ωρες σε περιπτωση burn in.

Πηρα πριν λιγες μερες αυτη aw3821DW και εχω ήσυχο το κεφάλι μου. Ας δοκιμάσουν οι πρωτοπόροι και βλέπουμε απο του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hliasgiannopoulos είπε

Ενω φαινεται πανεμορφη φοβαμαι πολυ το burn in. Και με τετοιο προβλημα στο supply chain σιγα μην καταφερουν να κανουν αντικατασταση-επισκευη σε 24 ωρες σε περιπτωση burn in.

Πηρα πριν λιγες μερες αυτη aw3821DW και εχω ήσυχο το κεφάλι μου. Ας δοκιμάσουν οι πρωτοπόροι και βλέπουμε απο του χρόνου.

Δεν υπάρχει burn in σε αυτή την τεχνολογία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δεν υπάρχει burn in σε αυτή την τεχνολογία.

Ναι ειδα τα specs και το τι υποσχονται.Ποσα χρονια δοκιμων κανανε? Γιατι το burn in εμφανιζεται μετα και απο 1-2 χρονια.... Και οπως ειπα... το να μου δινουν εγγυησεις με τοσο κακη φαση στο supply chain... δεν λεει κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hliasgiannopoulos είπε

Ναι ειδα τα specs και το τι υποσχονται.Ποσα χρονια δοκιμων κανανε? Γιατι το burn in εμφανιζεται μετα και απο 1-2 χρονια.... Και οπως ειπα... το να μου δινουν εγγυησεις με τοσο κακη φαση στο supply chain... δεν λεει κατι...

Είναι υβριδικός τύπος Oled, δεν έχει τέτοια θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Είναι υβριδικός τύπος Oled, δεν έχει τέτοια θέματα.

φιλε μου αφου την παρεις και την κανεις ενα test drive αμα μπορεις φτιαξε ενα thread στο forum με feedback. ισως του χρονου παω σε oled και πουλησω την ips. προς το παρον προσωπικα δεν την προτιμησα. ασε που ηθελα και παραπανω μεγεθος + ultrawide για την δουλεια.

Επεξ/σία από hliasgiannopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hliasgiannopoulos είπε

φιλε μου αφου την παρεις και την κανεις ενα test drive αμα μπορεις φτιαξε ενα thread στο forum με feedback. ισως του χρονου παω σε oled και πουλησω την ips. προς το παρον προσωπικα δεν την προτιμησα. ασε που ηθελα και παραπανω μεγεθος + ultrawide για την δουλεια.

Έχω την 65BX της LG εδώ και ένα μισή χρόνο, δεν έχω κανένα θέμα και την έχουμε χρησιμοποιήσει υπερβολικά πολύ για όλους τους τύπους περιεχομένου.

Αν θέλεις προσθέτεις επέκταση εγγύησης κατά την αγορά ή αμέσως μετά που καλύπτει μέχρι και θραύση οθόνης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, belkin said:

Αν ψαχνει καποιος για τετοιες διαστασεις και αναλυση εγω πηρα την Huawei Mateview GT Sound Edition Ultrawide που εχει τα μισα λεφτα και ειναι πολυ καλυτερη

 

https://consumer.huawei.com/en/monitors/mateview-gt/

Σε ποιο συμπαν ειναι πολύ καλύτερη μια οθόνη με VA Panel από μια άλλη με QD-OLED?

25 minutes ago, Armoral said:

δεν έχω κανένα θέμα και την έχουμε χρησιμοποιήσει υπερβολικά πολύ για όλους τους τύπους περιεχομένου.

Την έχεις δοκιμάσει σαν PC monitor σε desktop με "static" taskbar 8-10 ώρες τη μέρα? 😛

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Τέτοια Aspect ratio είναι νεκρά κατα την άποψη μου ειδικά λόγω της τιμής τους. 
 

Τέτοια Aspect ratio είναι νεκρά γιατί η πλήρης ultrawide υποστήριξη στα περισσότερα παιχνίδια είναι ανύπαρκτή και άρα είτε παίζεις με μαύρες μπάρες δεξιά και αριστερα(δηλαδη 16:9 ratio),είτε ψάχνεις προσωρινά fix στο internet που συνήθως απλά κάνουν stretch την εικόνα σε όλο το Monitor και άρα δεν προσαρμόζεται ανάλογα και το UI.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...