Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DW 34” Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Jts είπε

Ακριβή σίγουρα αλλά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο για gaming, ανεξαρτήτου τιμής.

13 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

ΠΟΛΕΣ

 

5 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Έχεις δοκιμάσει ποτέ τέτοια "οθόνη" σε PC ή τα φαντάζεσαι και τα γράφεις αυτά;; Είναι ότι χειρότερο υπάρχει και ξέρω πολύ λίγο κόσμο που τις επιλέγει. Έτσι πήγα να την πατήσω και εγώ με την U4320Q αλλά τη γλυτώσαμε. 

Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες πως είναι η συγκεκριμένη οθόνη του review..  είναι 21:9  (υπερμακρόστενη,ultrawide) εγώ μιλάω για 16:9 οθόνες (κανονική μακρόστενη) 

 

 



Δηλαδή έλεος ναι δεν έχω δει οθόνη ποτέ απλά έτσι λέω φαντασιώσεις εδώ ούτε PC δεν έχω μόνο ένα ericsson κινητό με κεραία έχω...  Πλάκα μας κάνεις τι "πως φαίνεται" μια 16:9 ;

Αυτό ειναι το στάνταρ εδώ και δεκαετίες απο τότε που φύγαμε απο τις CRT και πήγαμε στις TFT  έτσι ειναι το "κανονικό δηλαδή" αν γεννήθηκες κάπου στο 1995 και μετά... (για τους πιο παλιούς είναι 4:3 και 16:10 αλλά συνηθίσαμε και εμείς στο 16:9 τόσα χρόνια πλέον)  μην το παίζεις ότι σου φαίνεται περίεργο εκτός αν πρώτη φορά που αγόρασες υπολογιστή (πχ πρόπερσι ) πήρες ultra wide και αναβάθμισες σε κανονική οθόνη 16:9 δηλαδή και σου φάνηκε περίεργο. 

Η μπλε ειναι 16:9 32άρα ή  μαύρη 21:9 34άρα και η κόκκινη 38,5 (με ίδιο πλάτος με την μαύρη δηλαδή για να δεις πόσο χάνεις στην καλύτερη, γιατί ειναι ακόμη καλύτερα να πάρεις μια 42άρα που θα ειναι λίγο πιο πλατιά) 

image.png.c4b31a9006ce54de372c7a55b771b6cf.png

 

Δεν υπάρχει λόγος να σου παίρνουν τα ίδια λεφτά και να σου "κλέβουν" pixel και κάθετη διάσταση. Ειδικά πχ κάτι 32:9 ειναι τέρμα άκυρες για εμένα μιας και κοστίζουν πάρα πολύ. 

Το μόνο επιχείρημα για μια τέτοια οθόνη ειναι ότι όταν και μόνο όταν βλέπεις ταινίες κινηματογραφικές δεν θα έχεις τις μαύρες μπάρες και αυτό μόνο αν υποθέσουμε ότι δεν θα ειναι true black αλλά με oled και ακόμη και IPS black δεν θα έχεις πρόβλημα και το υπόλοιπο διάστημα χρήσης υπολογιστή (το 90 με 99% δηλαδή ) έχεις περισσότερο real estate για τις εφαρμογές σου. 


 

  

3 ώρες πριν, Jts είπε

Η qd-oled έχει καλύτερο colour volume και λίγο μεγαλύτερη φωτεινότητα.

250 nits είναι  σε όλη την οθόνη σιγά την φωτεινότητα το 1000 ειναι και καλά σημειακά και επειδή με τις OLED μπορείς να σβήσεις εντελώς τα pixel. 

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τέτοια Aspect ratio είναι νεκρά γιατί η πλήρης ultrawide υποστήριξη στα περισσότερα παιχνίδια είναι ανύπαρκτή και άρα είτε παίζεις με μαύρες μπάρες δεξιά και αριστερα(δηλαδη 16:9 ratio),είτε ψάχνεις προσωρινά fix στο internet που συνήθως απλά κάνουν stretch την εικόνα σε όλο το Monitor και άρα δεν προσαρμόζεται ανάλογα και το UI.

 

Καλά και αυτό που λες για τα παιχνίδια σωστό ειναι αλλά πες πχ ότι έχεις PC και για άλλες εφαρμογές όπως πχ premiere pro όπου κερδίζεις λίγο σε πλάτος αλλά χάνεις αρκετά σε ύψος και σαν φυσική διάσταση αλλά και pixel. 

Αν ήταν φθηνότερες όμως θα υπήρχε λόγος για ταινίες και για να κερδίσεις λίγο σε πλάτος σε εφαρμογές και θυσία (για την χαμηλότερη τιμή φυσικά) θα ήταν το ύψος εκει ναι θα είχε νόημα 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ΠΟΛΕΣ

 

Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες πως είναι η συγκεκριμένη οθόνη του review..  είναι 21:9  (υπερμακρόστενη,ultrawide) εγώ μιλάω για 16:9 οθόνες (κανονική μακρόστενη) 

 

 



Δηλαδή έλεος ναι δεν έχω δει οθόνη ποτέ απλά έτσι λέω φαντασιώσεις εδώ ούτε PC δεν έχω μόνο ένα ericsson κινητό με κεραία έχω...  Πλάκα μας κάνεις τι "πως φαίνεται" μια 16:9 ;

Αυτό ειναι το στάνταρ εδώ και δεκαετίες απο τότε που φύγαμε απο τις CRT και πήγαμε στις TFT  έτσι ειναι το "κανονικό δηλαδή" αν γεννήθηκες κάπου στο 1995 και μετά... (για τους πιο παλιούς είναι 4:3 και 16:10 αλλά συνηθίσαμε και εμείς στο 16:9 τόσα χρόνια πλέον)  μην το παίζεις ότι σου φαίνεται περίεργο εκτός αν πρώτη φορά που αγόρασες υπολογιστή (πχ πρόπερσι ) πήρες ultra wide και αναβάθμισες σε κανονική οθόνη 16:9 δηλαδή και σου φάνηκε περίεργο. 

Η μπλε ειναι 16:9 32άρα ή  μαύρη 21:9 34άρα και η κόκκινη 38,5 (με ίδιο πλάτος με την μαύρη δηλαδή για να δεις πόσο χάνεις στην καλύτερη, γιατί ειναι ακόμη καλύτερα να πάρεις μια 42άρα που θα ειναι λίγο πιο πλατιά) 

image.png.c4b31a9006ce54de372c7a55b771b6cf.png

 

Δεν υπάρχει λόγος να σου παίρνουν τα ίδια λεφτά και να σου "κλέβουν" pixel και κάθετη διάσταση. Ειδικά πχ κάτι 32:9 ειναι τέρμα άκυρες για εμένα μιας και κοστίζουν πάρα πολύ. 

Το μόνο επιχείρημα για μια τέτοια οθόνη ειναι ότι όταν και μόνο όταν βλέπεις ταινίες κινηματογραφικές δεν θα έχεις τις μαύρες μπάρες και αυτό μόνο αν υποθέσουμε ότι δεν θα ειναι true black αλλά με oled και ακόμη και IPS black δεν θα έχεις πρόβλημα και το υπόλοιπο διάστημα χρήσης υπολογιστή (το 90 με 99% δηλαδή ) έχεις περισσότερο real estate για τις εφαρμογές σου. 


 

  

250 nits είναι  σε όλη την οθόνη σιγά την φωτεινότητα το 1000 ειναι και καλά σημειακά και επειδή με τις OLED μπορείς να σβήσεις εντελώς τα pixel. 

Καλά και αυτό που λες για τα παιχνίδια σωστό ειναι αλλά πες πχ ότι έχεις PC και για άλλες εφαρμογές όπως πχ premiere pro όπου κερδίζεις λίγο σε πλάτος αλλά χάνεις αρκετά σε ύψος και σαν φυσική διάσταση αλλά και pixel. 

Αν ήταν φθηνότερες όμως θα υπήρχε λόγος για ταινίες και για να κερδίσεις λίγο σε πλάτος σε εφαρμογές και θυσία (για την χαμηλότερη τιμή φυσικά) θα ήταν το ύψος εκει ναι θα είχε νόημα 

Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες που αναφέρομαι. Δεν μιλάω για το monitor του άρθρου, αλλά για τις τηλεοράσεις που μου έβαλες για οθόνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, M A T R I X είπε

Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες που αναφέρομαι. Δεν μιλάω για το monitor του άρθρου, αλλά για τις τηλεοράσεις που μου έβαλες για οθόνες. 

Δεν έβαλα καμία τηλεόραση για οθόνη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, BabisTs είπε

Δεν με προβληματίζει.....λόγω παιδιών βραδάκι θα καθίσω για κανα game ακόμα και τώρα.....οπότε πάντα με χαμηλό φωτισμό είμαι μπροστά στο pc....γενικά τα υπέρ είναι συντριπτικά περισσότερα από τα κατά της.

Ενταξει τοτε χτυπησε το,αφου πιστευεις οτι σου ταιριαζει.

Εγω δεν μπορω να εχω χαμηλο φωτισμο η και καθολου γιατι δεν κανει καλο για τα ματια οταν παραλακολουθεις ειτε τηλεοραση ειτε εισαι στο μονιτορ.

Πρεπει παντα να υπαρχει καποιο φως στο δωματιο,αν οχι φυσικο τοτε τεχνητο.

Θα παραμεινω με την cx μου μεχρι να βγαλουν καποιο oled μονιτορ με φιλτρο..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν έβαλα καμία τηλεόραση για οθόνη... 

13 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Εντάξει δεν ήταν σωστή διατύπωση εννοώ  παρόμοιων διαστάσεων σε πλάτως το 21:9 είναι ultrawide δηλαδή πολύ μακρόστενη γιατί να μην πάρω δηλαδή μια οθόνη με ίδιο πλάτος που όμως δεν θα είναι "μισή" στο ύψος 

https://www.ebay.de/itm/185195770765?var=0&mkevt=1&mkcid=1&toolid=20006&mkrid=707-53477-19255-0&campid=5337412747&customid=bBZnvkgWIoRuNysSfdAAEw
1150 ευρώ (20 εκατοστά πιο πλατιά απο την alienware)

Αυτό τι είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, M A T R I X είπε

Αυτό τι είναι; 

high refreshrate oled Gaming monitor με USB 3 hub και display port (απο αυτό και μόνο καταλαβαίνει κάποιος ότι δεν ειναι TV) αλλά αν έχεις ακόμη αμφιβολίες δεν έχει καν TV tuner 

Και γενικά έβαλα και τα δύο αυτά μόνιτορ απλά ενδεικτικά για το τι μπορείς να πάρεις στα ίδια λεφτά, με παρόμοια ή καλύτερα χαρακτηριστικά, ένα με σχετικά παρόμοιο πλάτος λίγο μικρότερο και ένα με λίγο μεγαλύτερο πλάτος,  δεν ειναι οι μοναδικές επιλογές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

high refreshrate oled Gaming monitor με USB 3 hub και display port (απο αυτό και μόνο καταλαβαίνει κάποιος ότι δεν ειναι TV) αλλά αν έχεις ακόμη αμφιβολίες δεν έχει καν TV tuner 

Και γενικά έβαλα και τα δύο αυτά μόνιτορ απλά ενδεικτικά για το τι μπορείς να πάρεις στα ίδια λεφτά, με παρόμοια ή καλύτερα χαρακτηριστικά, ένα με σχετικά παρόμοιο πλάτος λίγο μικρότερο και ένα με λίγο μεγαλύτερο πλάτος,  δεν ειναι οι μοναδικές επιλογές 

Μεταφορικό ήταν, καθώς όπως ανέφερα και στο 1ο post, αυτά τα monitors δεν είναι καθόλου ideal για desktop usage. Αλλά γούστα είναι αυτά, άμα σε εξυπηρετεί εσένα, πάρτο. Το συγκεκριμένο monitor πάντως είναι πολύ κακό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Σε ποιο συμπαν ειναι πολύ καλύτερη μια οθόνη με VA Panel από μια άλλη με QD-OLED?

Την έχεις δοκιμάσει σαν PC monitor σε desktop με "static" taskbar 8-10 ώρες τη μέρα? 😛

Έχει παίξει αρκετά με xbox series x, πολλές ώρες με PS5, πολλή τηλεόραση με ταινίες, σειρές, ελληνικά κανάλια από όλη την οικογένεια οπότε είχε και από αυτά. Σαν pc monitor δε χρησιμοποιήθηκε όμως οπότε με αυτή τη χρήση δεν έχω δει τι θα μπορούσε να παρουσιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

ΠΟΛΕΣ

 

250 nits είναι  σε όλη την οθόνη σιγά την φωτεινότητα το 1000 ειναι και καλά σημειακά και επειδή με τις OLED μπορείς να σβήσεις εντελώς τα pixel. 

 

Η oled που ποσταρες είναι χειρότερη και πάλι.

Πες μου μια καλύτερη για gaming αφού υπάρχουν πολλές! Και δεν εννοώ μέγεθος αυτό είναι υποκειμενικό.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jts είπε

Η oled που ποσταρες είναι χειρότερη και πάλι.

Σε τι ειναι χειρότερη; 
 

 

5 λεπτά πριν, Jts είπε

Πες μου μια καλύτερη για gaming αφού υπάρχουν πολλές! Και δεν εννοώ μέγεθος αυτό είναι υποκειμενικό.


Εγώ θα σου βάλω και στο μέγεθος γιατί όντως αν δεν βάλουμε μέγεθος ειναι πολλές. 

https://geizhals.eu/msi-optix-mpg321urde-qd-9s6-3dc07t-002-a2638540.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
48 minutes ago, Armoral said:

Σαν pc monitor δε χρησιμοποιήθηκε όμως οπότε με αυτή τη χρήση δεν έχω δει τι θα μπορούσε να παρουσιάσει.

Όπως καταλαβαίνεις η Alienware αυτό το κουπί θα τραβάει κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Σε τι ειναι χειρότερη; 
 

 


Εγώ θα σου βάλω και στο μέγεθος γιατί όντως αν δεν βάλουμε μέγεθος ειναι πολλές. 

https://geizhals.eu/msi-optix-mpg321urde-qd-9s6-3dc07t-002-a2638540.html

Colour volume και φωτεινότητα, για την oled.

Αυτή η QLED που έβαλες, λίγο που έψαξα δεν έχει καν local dimming.(τελικά έχει 16(?) ζώνες είδα σε review, σαν να μην έχει σχεδόν)

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jts είπε

Colour volume και φωτεινότητα, για την oled.

Αυτή η QLED που έβαλες, λίγο που έψαξα δεν έχει καν local dimming.(τελικά έχει 16(?) ζώνες είδα σε review, σαν να μην έχει σχεδόν)

Ωραίο monitor η MSI, πολύ καλή απόδοση αλλά η qd oled είναι καλύτερη. QD oled σε 4k το ιδανικό σενάριο. Όπως οι νέες τηλεοράσεις της Samsung S95B που σκόραραν τη μεγαλύτερη βαθμολογία στο rtings που έχει εμφανισθεί σε τηλεόραση στις rtings.

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Όπως καταλαβαίνεις η Alienware αυτό το κουπί θα τραβάει κυρίως.

Δε νομίζω να είχα τόσο μεφαλκ πρόβλημα γιατί και το PS5 έχει πολύ στατικό  περιεχόμενο σε διάφορα σημεία ανάλογα με το παιχνίδι αλλά και τα διάφορα κανάλια έχουν τα σήματά τους σε σταθερά σημεία 

Νομίζω ότι το εχουν βελτιώσει αρκετά, ειδικά στις νεότερες εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jts είπε

Colour volume και φωτεινότητα, για την oled.

Αυτή η QLED που έβαλες, λίγο που έψαξα δεν έχει καν local dimming.

"δεν έχει καν" λες και ειναι φτωχή σε χαρακτηριστικά... Ειναι Qdot δεν χρειάζεται αυτό ειναι χαρακτηριστικό LCD που λες ούτε η alienware έχει local dimming. Με την διαφορά ότι ειναι πολύ πιο φωτεινή απο την alienware. 

Επίσης ειναι 10bit color (και η alienware αλλά σε χαμηλά herz σε high refreshrate ειναι 8bit) 

1 λεπτό πριν, Jts είπε

Colour volume και φωτεινότητα, για την oled.

 

Ναι οκ αλλά ειναι πολύ πιο μεγάλη πιο φθηνή OLED 4Κ, το color volume ειναι snakeoil παπάτζα που λένε οι πωλητές τηλεοράσεων . 

Απο εκει και πέρα δεν θα παίζουμε την κολοκυθιά για μεμονωμένα στατ με ρώτησες για gaming μονιτορ καλύτερο (που και στο review λέει ότι η συγκεκριμένη δεν ειναι καλή για τον συγκεκριμένο σκοπό γιατί έχει υψηλό χρόνο απόκρισης ) καμία οθόνη δεν έχει 100% ίδια χαρακτιριστικά με κάποια άλλη ή τεσπα ειναι πολύ δύσκολο να ψάξεις στα εκατοντάδες μοντέλα να βρεις ποια συμπίπτουν 100% σε στατς το όλο νόημα του ποστ μου ειναι ότι δεν είμαι υπερ των ultra wide και θεωρώ ανώτερο το 16:9 ο μόνος λόγος να πας σε ultrawide (21:9 και ειδικά 32:9) είναι αν προσφέρει ανταγωνιστική τιμή έναντι μιας 16:9 παρόμοιων ή καλύτερων δυνατοτήτων 

Τέσπα έτσι αναφορικά αφου σε νοιάζει η φωτεινότητα και το local dimming  να μια οθόνη που παρουσιάστηκε πρόσφατα στο insomnia με τριπλάσια ολική φωτεινότητα και 1,5 φορές περισσότερη φωτεινότητα σημειακά +  1552 full array local dimming ζώνες https://geizhals.eu/aoc-porsche-design-agon-pro-pd32m-a2709377.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk 

Δεν είναι αυτό "πρόσκληση" για να ξεκινήσουμε την κολοκυθιά απλά κάνω μια τελευταία αναφορά εξήγησα ποιο ειναι το νόημα του ποστ μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο 15:27 η Alienware AW3423DW.  Θέματα με την καθαρότητα του κειμένου αναφερει, το ανεμιστήρας που ακούγεται και τη χαμηλή φωτεινότητα. Επίσης αναφέρει ότι ίσως υπάρχει πιθανότητα burn in.

Δεν το προτείνει για productivity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...