Προς το περιεχόμενο

Εκτεταμένες αντιδράσεις για τη συμφωνία DuckDuckGo και Microsoft για θέματα tracking [Ενημέρωση]


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θετικό είναι ότι αφορά στον browser και όχι στη μηχανή αναζήτησης. Βέβαια ποιος μου λέει ότι αύριο δεν κάνει μια συμφωνία (κρυφά όπως και τώρα) για τη μηχανή αναζήτησης. Βέβαια σε κάθε περίπτωση η ιδιωτικότητα μας προστατεύεται καλύτερα στο duckduckgo από κάθε άλλη μηχανή αναζήτησης και ειδικά από το google.

Θα συνεχίσω να τη χρησιμοποιώ ως πρώτη στις αναζητήσεις μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο,τι βγαζει η μαικ παει άπατο,..την κυνηγανε πληρης.

τα ανδροιδ το γκουγκλ ιφον βιντια ιντελ αμαζονς κλπ μεγαλωνουν κ μαζευουν δις εκατομμυρια, η μαικ μαζευει  δεκαρικα κ τα διφραγκα τους

καλα τους εκανε η παπια κ αποκαλυπτει οτι το γκουγκλ κατασκοπευει κ παρακολουθει..γιαυτο δεν την αφηνουν..

Επεξ/σία από Stefanos683
  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, poulinos είπε

ποιος και ποσοι χρησιμοποιουν duckduck. ακουω ονοματα

Και εγώ.

Μια χαρά browser για android. Με βόλευε απίστευτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιαδήποτε μηχανή αναζήτησης και αν χρησιμοποιείς είναι θέμα χρόνου να σε κάνουν track απο αλλού.

https://news.slashdot.org/story/22/05/28/0255243/remote-learning-apps-tracked-millions-of-us-children-during-pandemic

Quote

The educational tools were recommended by school districts and offered interactive math and reading lessons to children as young as prekindergarten. But many of them also collected students' information and shared it with marketers and data brokers, who could then build data profiles used to target the children with ads that follow them around the Web.

Nearly 90 percent of the educational tools were designed to send the information they collected to ad-technology companies, which could use it to estimate students' interests and predict what they might want to buy.

The websites, the researchers said, shared users' data with online ad giants including Facebook and Google. They also requested access to students' cameras, contacts or locations, even when it seemed unnecessary to their schoolwork. Some recorded students' keystrokes, even before they hit "submit."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν την Google  δεν υπάρχει.

Παντοκρατορια.

Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι και το YouTube  δεν έχει κανέναν ανταγωνιστή. Ούτε στα βίντεο δηλαδή.

Μέχρι να σβήσει ο ήλιος θα υπάρχουν αυτά τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν αναφερθεί κι από άλλους σχολιαστές, αλλά ας τα μαζέψω αυτά που έχω χρησιμοποιήσει εγώ για όποιον θέλει μια επιλογή από privacy focused search engines.

1. DuckDuckGo: Τραβάει κυρίως από Bing results.

https://help.duckduckgo.com/results/sources/

Πάλαι πότε private και uncensored, πλέον δεν είναι. Από τις συμφωνίες που αρχίζει και υπογράφει, μέχρι το censoring των search results που κάνει πλέον, ήδη πολύς κόσμος την παρατάει για άλλες μηχανές αναζήτησης.

Ένα μεγάλο feature που με κρατούσε στο DDG είναι τα bangs που προσφέρουν τεράστιο functionality. Αλλά πλέον, για μένα δεν αξίζει, καθώς οι ίδιοι έχουν πατήσει τις αρχές τους (μιλάω για τις αρχές που διακήρυττε πολλάκις στο Twitter ο ιδρυτής της παλιότερα).

2. Startpage: Είναι κυριολεκτικά τα Google αποτελέσματα χωρίς το tracking. Ιδιοκτήτρια της είναι μια Ολλανδική εταιρεία. Τώρα για το πώς βγάζει λεφτά, οι ίδιοι λένε ότι το κάνει μέσω context advertising (δηλαδή ανάλογα με το keyword που ψάχνεις, όχι με targeted advertising). Το ίδιο το advertising, το κλείνεις στα settings αν θες. Όποιος καίγεται για την ακρίβεια των Google αποτελεσμάτων, πάει εκεί χωρίς δεύτερη σκέψη. Μιας και ακούγονται φράσεις όπως "σαν τη Google δεν υπάρχει"...

3. Brave Search: Το Brave Search δεν είναι metasearch engine (δεν τραβάει τα δεδομένα από άλλες) αλλά κάνει το δικό του indexing. Στις αρχές ήταν οικτρό, μέσα στον τελευταίο χρόνο έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και πλέον τα αποτελέσματά του είναι κορυφαία (στα Αγγλικά, στα Ελληνικά μας τα χαλάει λίγο ακόμα). Επίσης, υποστηρίζει και bangs όπως το DDG, που σου λύνουν τα χέρια. Επίσης, κατά τη γνώμη μου, έχει το πιο "καθαρό" και σωστά δομημένο (δηλαδή να μην είναι στοιβαγμένα κοντά όλα τα αποτελέσματα) interface από όλες τις μηχανές.

4. SearX: Είναι μια free and open source metasearch μηχανή αναζήτησης όπου χρησιμοποιείς, είτε instances που έχουν φτιάξει άλλοι, είτε μπορείς να φτιάξεις δικό σου instance. Ακόμα και αν χρησιμοποιείς άλλων, έχει απίστευτο εύρος customization επιλογών, από ποιο instance θα χρησιμοποιείς ανάλογα με το delay των αποτελεσμάτων, έως και από ποιες μηχανές αναζήτησης θα τραβάει αποτελέσματα (Google, DDG, Bing, etc).

https://searx.github.io/searx/

https://searx.space/

Αυτές είναι οι κυριότερες που χρησιμοποιώ ΕΓΩ. Υπάρχουν κι άλλες όπως το Swisscows (που τραβάει από Bing και δεν το προτιμώ), το Qwant (που έχει επίσης δικό του indexing) και πολλές άλλες. Προσωπικά, χρησιμοποιώ πλέον Brave Search στο PC λόγω των bangs, στο κινητό Startpage και παλιότερα (ίσως το ξαναχρησιμοποιήσω στο μέλλον), χρησιμοποιούσα πολύ SearX (και DDG αλλά είναι irrelevant πλέον).

Ελπίζω να βοήθησα κάποιον που θέλει να κάνει επιλογή. Επίσης, αν εγώ έχω λάθος σε κάτι, καλοδεχούμενη η διόρθωση (γιατί αλλάζουν κατά καιρούς τα δεδομένα και μπορεί κάτι να χάσαμε).

Επεξ/σία από MikeKata
  • Thanks 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβουμε ότι το μπλοκάρισμα των trackers είναι μια δουλειά που κάνει ο browser και όχι η μηχανή αναζήτησης.Επομένως, όλα αυτά αφορούν τον browser της εταιρίας DuckDuckGO που τυχαίνει να έχει το ίδιο όνομα με την μηχανή αναζήτησής του(DuckDuckGO).Αντιλαμβάνομαι αυτό το μπέρδεμα από πολλούς διότι βλέπω σχόλια που παροτρύνουν κάποιον να αλλάξει μηχανή αναζήτησης και όχι browser-που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το πρόβλημα.Μπορείτε να χρησιμοποιείτε την μηχανή αναζήτησης DuckDuckGO σε έναν άλλο browser και όλα μια χαρά.Δεν είναι λόγος να αλλάξετε μηχανή αναζήτησης για κάτι που αφορά το πως δουλεύει o browser της συγκεκριμένης εταιρίας εκτός και αν το κάνεται για τους δικούς σας λόγους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Έχουν αναφερθεί κι από άλλους σχολιαστές, αλλά ας τα μαζέψω αυτά που έχω χρησιμοποιήσει εγώ για όποιον θέλει μια επιλογή από privacy focused search engines.

1. DuckDuckGo: Τραβάει κυρίως από Bing results.

https://help.duckduckgo.com/results/sources/

Πάλαι πότε private και uncensored, πλέον δεν είναι. Από τις συμφωνίες που αρχίζει και υπογράφει, μέχρι το censoring των search results που κάνει πλέον, ήδη πολύς κόσμος την παρατάει για άλλες μηχανές αναζήτησης.

Ένα μεγάλο feature που με κρατούσε στο DDG είναι τα bangs που προσφέρουν τεράστιο functionality. Αλλά πλέον, για μένα δεν αξίζει, καθώς οι ίδιοι έχουν πατήσει τις αρχές τους (μιλάω για τις αρχές που διακήρυττε πολλάκις στο Twitter ο ιδρυτής της παλιότερα).

2. Startpage: Είναι κυριολεκτικά τα Google αποτελέσματα χωρίς το tracking. Ιδιοκτήτρια της είναι μια Ολλανδική εταιρεία. Τώρα για το πώς βγάζει λεφτά, οι ίδιοι λένε ότι το κάνει μέσω context advertising (δηλαδή ανάλογα με το keyword που ψάχνεις, όχι με targeted advertising). Το ίδιο το advertising, το κλείνεις στα settings αν θες. Όποιος καίγεται για την ακρίβεια των Google αποτελεσμάτων, πάει εκεί χωρίς δεύτερη σκέψη. Μιας και ακούγονται φράσεις όπως "σαν τη Google δεν υπάρχει"...

3. Brave Search: Το Brave Search δεν είναι metasearch engine (δεν τραβάει τα δεδομένα από άλλες) αλλά κάνει το δικό του indexing. Στις αρχές ήταν οικτρό, μέσα στον τελευταίο χρόνο έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και πλέον τα αποτελέσματά του είναι κορυφαία (στα Αγγλικά, στα Ελληνικά μας τα χαλάει λίγο ακόμα). Επίσης, υποστηρίζει και bangs όπως το DDG, που σου λύνουν τα χέρια. Επίσης, κατά τη γνώμη μου, έχει το πιο "καθαρό" και σωστά δομημένο (δηλαδή να μην είναι στοιβαγμένα κοντά όλα τα αποτελέσματα) interface από όλες τις μηχανές.

4. SearX: Είναι μια free and open source metasearch μηχανή αναζήτησης όπου χρησιμοποιείς, είτε instances που έχουν φτιάξει άλλοι, είτε μπορείς να φτιάξεις δικό σου instance. Ακόμα και αν χρησιμοποιείς άλλων, έχει απίστευτο εύρος customization επιλογών, από ποιο instance θα χρησιμοποιείς ανάλογα με το delay των αποτελεσμάτων, έως και από ποιες μηχανές αναζήτησης θα τραβάει αποτελέσματα (Google, DDG, Bing, etc).

https://searx.github.io/searx/

https://searx.space/

Αυτές είναι οι κυριότερες που χρησιμοποιώ ΕΓΩ. Υπάρχουν κι άλλες όπως το Swisscows (που τραβάει από Bing και δεν το προτιμώ), το Qwant (που έχει επίσης δικό του indexing) και πολλές άλλες. Προσωπικά, χρησιμοποιώ πλέον Brave Search στο PC λόγω των bangs, στο κινητό Startpage και παλιότερα (ίσως το ξαναχρησιμοποιήσω στο μέλλον), χρησιμοποιούσα πολύ SearX (και DDG αλλά είναι irrelevant πλέον).

Ελπίζω να βοήθησα κάποιον που θέλει να κάνει επιλογή. Επίσης, αν εγώ έχω λάθος σε κάτι, καλοδεχούμενη η διόρθωση (γιατί αλλάζουν κατά καιρούς τα δεδομένα και μπορεί κάτι να χάσαμε).

Εξαιρετικό ποστ. 
Saved!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...