Προς το περιεχόμενο

Εκτεταμένες αντιδράσεις για τη συμφωνία DuckDuckGo και Microsoft για θέματα tracking [Ενημέρωση]


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Είχα κάνει μια προσπάθεια να γυρίσω σε duckduckgo και η μηχανή αναζήτησης μου έβγαζε εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα σε σχέση με την Google. Μιλάμε για εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα, ήταν η μέρα με την νύχτα, και τα περισσότερα ήταν εντελώς άκυρα και άχρηστα. Η Google έχει εξελίξει σε τέτοιο επίπεδο τους αλγορίθμους της που καταλαβαίνει τι θες να ψάξεις πριν το ψάξεις. Δυστυχώς όμως το πισωγύρισμα είναι ότι πρέπει να δώσεις προσωπικά δεδομένα, ώστε οι αλγόριθμοι να σε μάθουν και να σου πλασάρουν προσωποποιημένα αποτελέσματα. Ο καθένας αποφασίζει και παίρνει. Αν δεν δώσεις κάτι (προσωπικά δεδομένα) δεν θα πάρεις και κάτι, δηστυχώς.

Για μηχανή αναζήτησης , όσον αφορά φωτογραφίες για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως References για ελεύθερο σχέδιο, ζωγραφική, γλυπτική , 3D modeling και 3D Sculpting, εγώ εδώ και 2 εβδομάδες χρησιμοποιώ την μηχανή YANDEX.


Έχει πολύ ποιο φιλικό περιβάλλον όταν ψάνεις για φωτογραφίες, και όταν κάνεις ΚΛΙΚ επάνω στην φωτογραφία που θέλεις να χρησιμοποιήσεις , σου την βγάζει στο κέντρο της σελίδας μεγάλη σε μέγεθος ,σε αντίθεση με την GOOGLE , που βγάζει την φωτογραφία, επάνω δεξιά σε μικρό μέγεθος.

Σου ανεβάζω και 2 φωτογραφίες για να δεις διαφορά.

image.jpeg.f6760c56e90eb209f61f4499171cfd42.jpeg

image.jpeg.f59bbc63338f066d8da54ae308acfc13.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενταξει, οταν υποτιθεται οτι ο μονος λογος που θα χρησιμοποιουσε καποιος duck duck go ηταν γιατι θα σεβονταν και καλα την ιδιωτικοτητα του, ειναι πολυ ξεφτιλα αυτο... Και ναι, μπορει να ειναι μονο στα κινητα αυτο, αλλα σου δειχνει οτι αν μπορεσουν/μπορουσαν στον υπολογιστη θα το εκαναν, αφου δεν εχουν κανεναν ηθικο φραγμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, poulinos είπε

ποιος και ποσοι χρησιμοποιουν duckduck. ακουω ονοματα

Εγω. Στο 99% των αναζητήσεων μου, εδώ και χρόνια. 

Γιατί σου φαίνεται περίεργο; Δεν υπολείπεται στις περισσότερες περιπτώσεις. Είναι πολύ σπάνιο να μη βρεις αυτό που ψάχνεις. 

 

1 ώρα πριν, poulinos είπε

 

Επεξ/σία από SteliosThess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναζήτηση του DDG είναι σε πολύ καλά επίπεδα καμία σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Μπορεί o browser να βρέθηκε πως έχει την ευπάθεια αλλά αν έχε πέσει χρήμα δεν μπορείς να εμπιστευτείς και την αναζήτηση. Μάλλον πίσω στο Startpage θα γυρίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gokuthelegend είπε

Είχα κάνει μια προσπάθεια να γυρίσω σε duckduckgo και η μηχανή αναζήτησης μου έβγαζε εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα σε σχέση με την Google. Μιλάμε για εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα, ήταν η μέρα με την νύχτα, και τα περισσότερα ήταν εντελώς άκυρα και άχρηστα. Η Google έχει εξελίξει σε τέτοιο επίπεδο τους αλγορίθμους της που καταλαβαίνει τι θες να ψάξεις πριν το ψάξεις. Δυστυχώς όμως το πισωγύρισμα είναι ότι πρέπει να δώσεις προσωπικά δεδομένα, ώστε οι αλγόριθμοι να σε μάθουν και να σου πλασάρουν προσωποποιημένα αποτελέσματα. Ο καθένας αποφασίζει και παίρνει. Αν δεν δώσεις κάτι (προσωπικά δεδομένα) δεν θα πάρεις και κάτι, δηστυχώς.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το startpage.com που χρησιμοποιεί το api της Google (η ddg χρησιμοποιεί της Microsoft) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιο παλιά σε υπολογιστή δουλειάς χρησιμοποιούσα duck duck go και εξυπηρετούσε πολύ γιατί έβγαζε πολύ καλά αποτελέσματα σε θέματα εύρεσης αλγορίθμων και κώδικα

πρακτικά ήταν άχρηστο όμως όταν έψαχνες κάτι για την περιοχή σου (πχ να ψάξεις εστιατόριο κοντά σου ή ένα μαγαζί στη γειτονιά) οπότε για τέτοιες αναζητήζεις άνοιγα google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

ποιος και ποσοι χρησιμοποιουν duckduck. ακουω ονοματα

Αυτό θα πήγαινα να γράψω. 

Εαν δεν έχει τις ίδιες δυνατότητες αναζήτησης και εμφάνισης αποτελεσμάτων με το google τι να το κάνουν..... 

Οπως και να έχει, ήταν θέμα χρόνου κάτι να γίνει και να χάσουν την φήμη τους όλα αυτά τα λογισμικά οι σελίδες και οι εφαρμογές που γίνονται γνωστά πως σε προστατεύουν εντελώς από κινδύνους και διασφαλιζουν την ιδιοτικη ζωή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SaiNT_84 said:

Και ο λόγος που το χρησιμοποιώ , είναι ότι κόβει άπειρες διαφημίσεις όταν σερφάρω από το κινητό μου και διαβάζω ειδήσεις.
Επίσης, προσφέρει AD BLOCKER σε όλες τις εφαρμογές που είναι ήδη εγκατεστημένες στο κινητό μου.
 

Βάζεις Firefox Android και ublock origin που έχει και καθάρισες γενικότερα από διαφημίσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, poulinos είπε

ποιος και ποσοι χρησιμοποιουν duckduck. ακουω ονοματα

Εγω και το ποιο ωραιο feature που δεν γνωριζω αν το εχουν αλλοι ειναι αυτο: https://duckduckgo.com/bang

Βασικα το εχω ως default μονο για αυτο το feature, περα απο αυτο ομως χρησιμοποιω διαφορα search engines.

Επεξ/σία από xristos97
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gfcostas είπε

το duckduck  είναι η μηχανή αναζήτησης στο Tor, για οποίον γνωρίζει αυτό αρκεί....

Το tor ειναι πρωτόκολλο, δεν εχει μηχανη αναζήτησης. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίσω στον Opera στο Android. Χαμός γίνεται κι εκεί αλλά τουλάχιστον είναι πιο εύχρηστος. Θα το γύριζα σε Firefox αλλά στο Android είναι χάλια, έχει το χειρότερο interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

ποιος και ποσοι χρησιμοποιουν duckduck. ακουω ονοματα

Για τις βασικές αναζητήσεις είναι μια χαρά. Όσο γίνεται μακρυά από τη google. Καταγράφει τα πάντα. 

Δεν είναι τυχαίο ότι στα τηλέφωνα με ανοιχτή την εφαρμογή του FB, σου έρχονται άρθρα που αφορούν σε συζητήσεις σου με άλλα άτομα και όχι αναζητήσεις σου.

ΜΑΚΡΥΑΑΑΑΑΑ

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...