Προς το περιεχόμενο

Μπαγκαζιέρα και μπάρες


dimitris05

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 Είμαι σε αναζήτηση μπαγκαζιέρας αλλα και σε μπάρες για το αυτοκίνητο μου, για τις μπάρες θα πάω σε thule γιατί την έχω πατήσει παλαιότερα με τις φτηνές και θέλω να παίξω ψηλά σε ποιότητα, για μπαγκαζιέρα τώρα, τα 450lt είναι καλα? και επίσης, εκτος από thule, σε τι άλλη μάρκα θα μπορούσα να κοιτάξω?

Ευχαριστώ εκ των προτερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για την χωρητικότητα πρέπει να εξετάσεις τις ανάγκες σου. Αν για παράδειγμα έχεις παιδικό καρότσι πρέπει να κοιτάξεις το ύψος της μπαγκαζιέρας ώστε όταν το φορτώνεις εκεί να χωράει. Ακολούθησα το σκεπτικό ότι το μικρό δεν γίνεται μεγάλο, οπότε καλύτερα να έχεις περισσότερο χώρο για φόρτωμα, παρά όταν τον χρειαστείς να μην τον έχεις.

Προσωπικά έχω πάρει της HERMES 450 λίτρων και είμαι ευχαριστημένος. Δοκιμασμένη σε έντονη βροχή σε εθνική οδό δεν έβαλε σταγόνα. 

Έχει βέβαια θόρυβο μετά τα 120χλμ/ώρα το οποίο ήταν εν γνώση μου λόγω του καλουπιού που έχει, καθώς η αεροδυναμική της δεν είναι και η ιδανικότερη. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 400-450 λίτρα είναι μία "κλασσική" χωρητικότητα. Βέβαια, όπως αναφέρθηκε, εξαρτάται και από τις ανάγκες σου. Και η χωρητικότητα όπως και η γεωμετρία. Κάποιον μπορεί να τον εξυπηρετεί στα ίδια λίτρα μία πιο μακρόστενη (αν θέλει να βάζει πράγματα με μήκος μέσα, ή θέλει να του δώσει περιθώριο να βάλει στο πλάϊ κι ένα πχ ποδήλατο) ενώ άλλος να εξυπηρετείται από την πιο τετραγωνισμένη.

Προσωπικά έχω εδώ και χρόνια την Thule Pacific 200 (410 λίτρα πρέπει να είναι αν το θυμάμαι καλά) και με έχει βολέψει αφάνταστα. Τα έχει τα φράγκα της αλλά θεωρώ ότι για κάτι που το παίρνει κάποιος για μία φόρα (την μπαγκαζιέρα, όχι τις μπάρες) αξίζει τον κόπο.

Σημ. Ένα συν στην περίπτωση που πάρεις ίδια πράγματα της thule είναι ότι μπορείς να έχεις το ίδιο κλειδί για όλα (πχ μπάρες, μπαγκαζιέρα, ποδηλάτου, σκι) και άρα να μην μπλέκεις με 3-4 διαφορετικά κλειδιά (βέβαια αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι αφού αν κάποιος σου ανοίξει τη μία κλειδαριά, θα ανοίξει και τις υπόλοιπες ;))

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Αν βάλεις thule μπάρες και thule μπαγκαζιέρα, θες αρκετά πάνω από 500, γύρω στα 800. 

Έβαλα πρόσφατα. Αν αφήσω στην άκρη το οικονομικό του θέματος, νιώθω ότι είναι από τις πιο χρήσιμες αγορές που έκανα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αλλο ζητημα βεβαια, ειναι ποση χρηση κανει ο καθενας. Θα ηθελα να εχω μια μπαγκαζιερα(και μπαρες), μονο για ωρα αναγκης, δηλαδη πολυ περιστασιακη χρηση. Δηλαδη, ακομη και αν αγοραζα, δεν θα ειχε νοημα να ειναι μονιμα τοποθετημενες.

Εσεις, οι περισσοτεροι, τα εχετε μονιμα στο αμαξι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βαλεις μπαρες και μπαγκαζιερα, εχει παρόμοιο κοστος με το να βαλεις κοτσαδορο και τρειλερ.
Και στις 2 περιπτωσεις θα ταξιδευεις με 120-140χλμ.
Με το τρειλερ, οταν το αφηνεις δεν κουβαλας τις μπαρες στην οροφη.
Με το τρειλερ κουβαλας οτι μπορεις να φανταστεις. Ποδηλατα, λαδια, ξυλα, πορτοκαλια, βαλιτσες, καλαμια ψαρεματος, αυτοκινητακια, καρτ. Δεν σκαρφαλωνεις στους μασπιεδες για να το φορτωσεις και ξεφορτωσεις.

Το μοναδικο αρνητικο ειναι η οπισθεν στο τρειλερ. Ισως και λιγο ο χωρος αποθηκευσης, αν και η μπαγκαζιερα θελει χωρο.

Πηρα τρειλερ, και απορω πως ζουσα πριν απο αυτο! Εκανα αποσβεση σε 2 μηνες max. 
Σκέψου το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάρες βάλε Thule όλες οι άλλες είναι για τα πανηγυρια εκτος από τις mont-blanc που ειναι σε αντίστοιχη τιμη με Thule αλλα κατ' εμέ χειρότερες , μπαγκαζιερα πάρε και φθηνότερη (Ηermes κλπ) .

Μη κοιτας μονο τα λιτρα σαν απολυτο νουμερο. Δες τι πραγματα θα τοποθετεις σε αυτη. Εγώ π.χ.  ειχα παρει μακροστενη καθως εβαζα τα πέδιλα του σκι και τον υπολοιπο εξοπλισμό και διπλα στο χωρο που περισσευε ποδήλατο ή καγιάκ αναλογα τις εξορμησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Δεν νομίζω ότι με τρέιλερ κινήσαι νόμιμα με 120-140 😕

1 λεπτό πριν, andreaspA είπε

Το να βαλεις μπαρες και μπαγκαζιερα, εχει παρόμοιο κοστος με το να βαλεις κοτσαδορο και τρειλερ.
Και στις 2 περιπτωσεις θα ταξιδευεις με 120-140χλμ.
Με το τρειλερ, οταν το αφηνεις δεν κουβαλας τις μπαρες στην οροφη.
Με το τρειλερ κουβαλας οτι μπορεις να φανταστεις. Ποδηλατα, λαδια, ξυλα, πορτοκαλια, βαλιτσες, καλαμια ψαρεματος, αυτοκινητακια, καρτ. Δεν σκαρφαλωνεις στους μασπιεδες για να το φορτωσεις και ξεφορτωσεις.

Το μοναδικο αρνητικο ειναι η οπισθεν στο τρειλερ. Ισως και λιγο ο χωρος αποθηκευσης, αν και η μπαγκαζιερα θελει χωρο.

Πηρα τρειλερ, και απορω πως ζουσα πριν απο αυτο! Εκανα αποσβεση σε 2 μηνες max. 
Σκέψου το!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Το να βαλεις μπαρες και μπαγκαζιερα, εχει παρόμοιο κοστος με το να βαλεις κοτσαδορο και τρειλερ.
Και στις 2 περιπτωσεις θα ταξιδευεις με 120-140χλμ.
Με το τρειλερ, οταν το αφηνεις δεν κουβαλας τις μπαρες στην οροφη.
Με το τρειλερ κουβαλας οτι μπορεις να φανταστεις. Ποδηλατα, λαδια, ξυλα, πορτοκαλια, βαλιτσες, καλαμια ψαρεματος, αυτοκινητακια, καρτ. Δεν σκαρφαλωνεις στους μασπιεδες για να το φορτωσεις και ξεφορτωσεις.

Το μοναδικο αρνητικο ειναι η οπισθεν στο τρειλερ. Ισως και λιγο ο χωρος αποθηκευσης, αν και η μπαγκαζιερα θελει χωρο.

 

Σιγουρα με το τρειλερ κουβαλας πολυ περισσότερα πράγματα και τα φορτωνεις πιο ευκολα αλλά όλα εξαρτώνται από τι πραγματα θελει να κουβαλαει ο TS.

Πέρα απο τη δυσκολια στην οπισθεν και τις μανουβρες για το παρκαρισμα, αλλα αυτο πες οτι θα το μαθεις/συνηθισεις, όταν δε χρησιμοποιειται απαιτει δικό του χωρο σταθμευσης που δεν εχουν όλοι.

Μια μπαγκαζιερα τη βολευεις και στο μπαλκονι σου που λεει ο λογος (αν μενεις π.χ. στην Κυψελη ή το Παγκρατι). Απο την αλλη οι μπαρες αν ειναι καλης μαρκας (βλ. Thule) αφαιρουνται και τοποθετούνται πολύ ευκολα και γρηγορα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...