Προς το περιεχόμενο

20 εκατομμύρια πωλήσεις για το PlayStation 5


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια, αν και νομίζω και παρακαλώ διαρθρώστε με αν κάνω λάθος, αλλά παραμένει ακόμα εξαιρετικά δυσεύρετη κονσόλα παγκοσμίως.

Αν και είπαν θα ανέβει πολύ η παραγωγή πάλι πιστεύω ότι θα συνεχίσει να είναι η πλέον δυσεύρετη κονσόλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Ναι αλλά ο νικητής είναι το xbox. 

Καμία φορά τα πτώματα κάνουν κάτι σπασμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chocobo είπε

Έλεγα θα βρώ ένα λογικό σχόλιο σχετικά με αυτό τη ''διαμάχη'' μεταξύ πωλήσεων ps2 - ps4 - ps5...Να σαι καλά.

Πραγματικά απορώ πως γίνονται συγκρήσεις μεταξύ πραγμάτων που κυκλοφόρησαν με διαφορά 20 χρόνια σε μια εντελώς διαφορετική αγορά.Θα μπορούσαμε να πούμε τα late 90s - early 00 ώς πρό internet εποχή που απο μόνο του έχει βαρύ αντίκτυπο στην αγορά. Υπάρχουν κυριολεκτικά δεκάδες διαφορετικοί παράμετροι που ευνοούν το ps5 να κάνει περισσότερες πωλήσεις.

Γενικά δεν φαίνεται να έχει καταλάβει ο κόσμος πόσο πιο φυσιολογικό έχει γίνει να είναι κάποιος έστω και περιστασιακός gamer.PS έχουν πλέον και φίλοι που παίζουν κυριολεκτικά μια φορά το 6μηνο ένα ποδοσφαιράκι ή κάνα cod....δεν είναι μόνο τα ''nerds'' τον 90s..Να το πω απλά και η κουτσή Μαρία αγοράζει κονσόλα απλά για να υπάρχει στο σαλόνι...Αυτό απλά όσον αφορά το concept.

Να προσθέσουμε και ότι η μέση ηλικία του gamer έχει ανέβει. Οι κονσόλες ναι μεν ήταν πολύ πιο φθηνές 20 χρόνια πριν, αλλά άντε πείσε σαν 10χρονο τους γονείς σου να σου πάρουν μία. Δεν κατάφερα να πάρω PS2 ή GameCube όταν ήμουν 10 χρονών (παιδικό τραύμα) αλλά έπεισα τον πατέρα μου να μου πάρει PS3 όταν ήμουν 15, παρότι ήταν πολύ πιο ακριβό. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kalliosmanos είπε

Τρομερό DVD player το ps2 πάντως. Νομίζω έπαιζε και παιχνίδια αλλά δεν το γνωρίζουν πολλοί. 

Πρέπει να δεις τι προσέφερε σε τίτλους το PS2 μονο μεσα στο 2001 σε σχεση με τον ανταγωνισμό. Ηταν σοκ.

3 ώρες πριν, kalliosmanos είπε

Τρομερό DVD player το ps2 πάντως. Νομίζω έπαιζε και παιχνίδια αλλά δεν το γνωρίζουν πολλοί. 

Πρέπει να δεις τι προσέφερε σε τίτλους το PS2 μονο μεσα στο 2001 σε σχεση με τον ανταγωνισμό. Ηταν σοκ.

3 ώρες πριν, kalliosmanos είπε

Τρομερό DVD player το ps2 πάντως. Νομίζω έπαιζε και παιχνίδια αλλά δεν το γνωρίζουν πολλοί. 

Πρέπει να δεις τι προσέφερε σε τίτλους το PS2 μονο μεσα στο 2001 σε σχεση με τον ανταγωνισμό. Ηταν σοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChownTuen είπε

Ναι αλλά ο νικητής είναι το xbox. 

Καμία φορά τα πτώματα κάνουν κάτι σπασμούς. 

https://www.vgchartz.com/article/453791/ps5-vs-xbox-series-xs-vs-switch-2022-sales-comparison-charts-through-may-21/

νοτ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, για πολύ κόσμο το PS2 ήταν το πρώτο DVD player τους. Όταν πρωτοβγηκε, πολλά DVD players ήταν ακριβότερα. Σίγουρα βοήθησε στις πωλήσεις της κονσολας και αμφίδρομα η κονσόλα βοήθησε στην εξάπλωση του DVD format, την αναγέννηση των video clubs για κάποια χρόνια και τη δημιουργία gaming αλλά και κινηματογραφικής κουλτούρας στις γενιές X και Y. Επιπλέον,  παγίωσε το gaming ,ως mainstream μορφή ψυχαγωγίας που απευθύνεται σε όλους. Στην Ελλάδα το PS2 στα early 2000s ήταν συνώνυμο του gaming. Οι PC gamers ήμασταν ακόμα geeks. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2022 στις 4:51 ΜΜ, NickTG είπε

Από πότε?

Και πως το δείχνουν? Κυκλοφορούν με το PS5 στο δρόμο? Δείχνουν φωτογραφίες?

Ξέρεις κάποιον που σου είπε δεν παίζω παιχνίδια αλλά θα πάρω κονσόλα γιατί είναι της μόδας?

Μάλλον δεν έχεις επαφές με τέτοιο κόσμο αλλά ναι, βάζουν όλοι stories στο insta με το νέο τους ps5, να παίζουν ps5 δείχνοντας μόνο το μοχλό με μια και καλά artistic photo κτλπ.

Επίσης ναι, αρκετοί μου έχουν πει ότι είναι η πρώτη τους κονσόλα (μετά από 20 χρόνια, ένας είναι ο αδερφός μου) και πως μόνο mobile games έπαιζαν και λόγο που άκουγαν για το ps5 ότι γίνεται χαμός (χωρίς καν να ξέρουν ότι γίνεται χαμός λόγο έλλειψης chip) αποφάσισαν να το αγοράσουν για να σκοτώσουν χρόνο και γιατί γενικά το gaming έχει πιάσει εδώ και λίγα χρόνια την έκταση των ταινιών ως ψυχαγωγία ανεξαρτήτου ηλικίας (πέρα απο μας στην Ελλάδα που το μεγαλύτερο ποσοστό μέχρι και πρόσφατα θεωρούσε τα games παιδικά (εξαιρούνται fifa,2k,pro).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2022 στις 1:34 ΜΜ, Exodia The Forbidden One είπε

αν δεν πεσει σε λογικη τιμη δεν υπαρχει ουτε σαν σκεψη η αγορα του

Η τιμή του είναι αστεία, πόσο να πέσει;

8 ώρες πριν, Chocobo είπε

Γενικά δεν φαίνεται να έχει καταλάβει ο κόσμος πόσο πιο φυσιολογικό έχει γίνει να είναι κάποιος έστω και περιστασιακός gamer.PS έχουν πλέον και φίλοι που παίζουν κυριολεκτικά μια φορά το 6μηνο ένα ποδοσφαιράκι ή κάνα cod....δεν είναι μόνο τα ''nerds'' τον 90s..Να το πω απλά και η κουτσή Μαρία αγοράζει κονσόλα απλά για να υπάρχει στο σαλόνι...Αυτό απλά όσον αφορά το concept.

Ακόμα και στα 90s συνέβαινε αυτό που λες και κάποιοι αγόραζαν το πρώτο ps ως gadget και ας μην ήταν "nerds"

Μάλιστα η Sony πρέπει να ήταν η πρώτη η οποία έφερε αυτή τη παράμετρο στο ευρύ κοινό με παιχνίδια όπως το wipeout (και τη μουσική του) ή ακόμα και το crash bandicoot και Tekken που θυμάμαι να παίζουν και ενήλικοι

Το PS2 για πάρα πολλούς ήταν το μοναδικό μας DVD player για πολύ καιρό..

Οι υπόλοιπες κονσόλες λίγο πολύ πάντα απευθύνονταν κυρίως σε gamers και εδώ και χρόνια gamer είναι και η κουτσή Μαρία

Βέβαια στην Ελλάδα παρατηρώ ακόμα ότι σε πολλούς φαίνεται παράξενο ειδικά όταν παρέλαβα το ps5 στη δουλειά θυμάμαι μια να μου λέει "είσαι geek?" :lol:

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Εντομεταξύ το 2022 τα πάει όντως καλύτερα το xbox και με μεγαλή διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ChownTuen είπε

Εντομεταξύ το 2022 τα πάει όντως καλύτερα το xbox και με μεγαλή διαφορά. 

Το "μεγαλη" διαφορα ειναι σχετικο

https://www.vgchartz.com/article/453293/ps5-vs-xbox-series-xs-sales-comparison-march-2022/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Η τιμή του είναι αστεία, πόσο να πέσει;

Ακόμα και στα 90s συνέβαινε αυτό που λες και κάποιοι αγόραζαν το πρώτο ps ως gadget και ας μην ήταν "nerds"

Μάλιστα η Sony πρέπει να ήταν η πρώτη η οποία έφερε αυτή τη παράμετρο στο ευρύ κοινό με παιχνίδια όπως το wipeout (και τη μουσική του) ή ακόμα και το crash bandicoot και Tekken που θυμάμαι να παίζουν και ενήλικοι

Το PS2 για πάρα πολλούς ήταν το μοναδικό μας DVD player για πολύ καιρό..

Οι υπόλοιπες κονσόλες λίγο πολύ πάντα απευθύνονταν κυρίως σε gamers και εδώ και χρόνια gamer είναι και η κουτσή Μαρία

Βέβαια στην Ελλάδα παρατηρώ ακόμα ότι σε πολλούς φαίνεται παράξενο ειδικά όταν παρέλαβα το ps5 στη δουλειά θυμάμαι μια να μου λέει "είσαι geek?" :lol:

Καλά ναι ειδικά το ps2 είχε τεράστιο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα με το dvd player(είχε και το boost όντας το δεύτερο playstation) 

Παρόλα αυτά και πάλι άλλη αγορά σήμερα οπότε θεωρώ πως δεν έχει νόημα σύγκρισης. 

Εντύπωση μου κάνει αυτό με τη δουλειά.Στη δική μου δουλειά αν όχι όλοι οι 21-22 απο τους 25 συναδέλφους έχει κονσόλα και ντάξει δεν δουλεύω σε κάποιο έτσι κοντινό κλάδο , ανταλλακτικά αυτοκινήτων και εξοπλισμό συνεργείων πουλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, I'm_busy said:

Μάλλον δεν έχεις επαφές με τέτοιο κόσμο αλλά ναι, βάζουν όλοι stories στο insta με το νέο τους ps5, να παίζουν ps5 δείχνοντας μόνο το μοχλό με μια και καλά artistic photo κτλπ.

Επίσης ναι, αρκετοί μου έχουν πει ότι είναι η πρώτη τους κονσόλα (μετά από 20 χρόνια, ένας είναι ο αδερφός μου) και πως μόνο mobile games έπαιζαν και λόγο που άκουγαν για το ps5 ότι γίνεται χαμός (χωρίς καν να ξέρουν ότι γίνεται χαμός λόγο έλλειψης chip) αποφάσισαν να το αγοράσουν για να σκοτώσουν χρόνο και γιατί γενικά το gaming έχει πιάσει εδώ και λίγα χρόνια την έκταση των ταινιών ως ψυχαγωγία ανεξαρτήτου ηλικίας (πέρα απο μας στην Ελλάδα που το μεγαλύτερο ποσοστό μέχρι και πρόσφατα θεωρούσε τα games παιδικά (εξαιρούνται fifa,2k,pro).

Στο Instagram βάζουν stories με το οτιδήποτε. Δεν βλέπω πως είναι διαφορετικό όταν βάζουν με ένα PS5. 

Άρα θεωρητικά τουλάχιστον την πήραν για να παίξουν και όχι απλά για να υπάρχει κάπου και να τη βλέπει ο κόσμος. 

Το αν θα το κάνουν τελικά ή δουν ότι δεν είναι αυτή η ασχολία για αυτούς είναι άλλο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logistoulis είπε

Η τιμή του είναι αστεία, πόσο να πέσει;

Όντως είναι αστείο να ζητάνε 700 ευρώ για μια κονσόλα που όταν ανακοινώθηκε είχε τιμή 400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...