Προς το περιεχόμενο

Οι κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς περνάνε πλέον στο Google Pay


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

"Συνδρομητές" δεν νομίζω γιατί δεν έχει μηνιαίο κόστος και επίσης ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ισχύει αυτό που γράφεις ότι όσοι έχουν ebanking δεν δουλεύουν οι κάρτες στο Google Pay, μια χαρά δουλεύουν, δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί με βιβλιάριο και κάρτα χωρίς ebanking, δεν θα δούλευε σε κανέναν εκτός από αυτούς

1ον Συνδρομητές λέγονται όσοι έχουν εγγραφεί σε αυτό, άλλωστε συνδρομή δεν έχεις μόνο σε πληρωμένες υπηρεσίες.

2ον Δεν είπα για όσους έχουν, όπως λες, αλλά για όσους ΔΕΝ έχουν.

3ον Για το αν ισχύει αυτό που λέω, δε νομίζω να ξέρεις κάτι παραπάνω από την ίδια την τράπεζα που μου το έχει πει.

4ον Αρκετός κόσμος δεν έχει e-banking, έστω και στο 2022.

5ον Μην εκφράζετε άποψη αν δε γνωρίζετε γιατί μπερδεύετε τον κόσμο που μπαίνει να διαβάσει μια άποψη και να ανταλλάξει πληροφορίες.

Υγ. Βιβλιάρια δεν εκδίδουν οι τράπεζες τη σήμερον ημέρα. Είναι προφανές με όλα αυτά που λες ότι είσαι άσχετος.

2 ώρες πριν, vagstef είπε

Που αναφέρεται αυτό και από που προκύπτει?

Μου το έχει πει τράπεζα πριν 2 εβδομάδες.

Επεξ/σία από thanos_sy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, CptBill είπε

ιδιο κινητο, revolut/n26/alpha/eurobank
Μονο οι καρτες της πειραιως δεν προστιθενται. 

Σε αντιστοιχη περιπτωση οπου κολλουσε το κομματι της "επικοινωνια με τραπεζα" λυθηκε με πολλες κλησεις προς alpha bank και αφου επεσα σε υπαλληλο που καταλαβαινε τι ειναι το google pay. Υπηρξε και υπαλληλος που μου ειπε να καλεσω τη google 😄
Πειραιως δεν τολμω να καλεσω. Δεν θα ξερουν καν οτι λανσαρανε google pay.

Καλησπέρα φίλε, θέλω κ γω να προσθέσω 3+ κάρτες. Όταν επιλέγω πληρωμή με gpay ανέπαφα θα με ρωτάει από ποια κάρτα θέλει να τραβήξει λεφτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Ας κοιταξουν να παιρνανε πρωτα στα ATM τους γιατι 9 στις 10 που παω ξερνανε τις καρτες και ακυρωνουν τις συναλλαγές!

Εχει τυχει να παω σερη σε 7 ΑΤΜ για να μπορεσω να κανω καταθεση μια φορα πριν κανα 10ημερο...

Μόνο σε Πειραιώς μου έχει τύχει, βράδυ ή Σαββατοκύριακο. Λογικά από ένα σημείο και μετά κόβουν τις καταθέσεις μέχρι την επόμενη εργάσιμη .

Γενικά καλό νέο αν και έχω πάντα μαζί μου τις κάρτες και κάποια μετρητά. Δεν ήρθε ακόμα η ώρα να κυκλοφορούμε χωρίς μετρητά νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, beatshooter said:

Καλησπέρα φίλε, θέλω κ γω να προσθέσω 3+ κάρτες. Όταν επιλέγω πληρωμή με gpay ανέπαφα θα με ρωτάει από ποια κάρτα θέλει να τραβήξει λεφτά; 

Αν έχεις κλειστή την εφαρμογή εκείνη τη στιγμή θα πληρώσει με αυτή που έχεις ορίσει προεπιλεγμένη. Αν την έχεις ανοικτή θα πληρώσει με την κάρτα που «βλέπεις» εκείνη τη στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanos_sy είπε

Μου το έχει πει τράπεζα πριν 2 εβδομάδες.

Δηλαδή πρόκειται για μία κρυφή προϋπόθεση η οποία δεν αναφέρεται καν στους όρους ή στο FAQ του Google Pay στο site της τράπεζας. 

Παντως το Google Pay είναι εντελώς άσχετο με το ebanking της κάθε τράπεζας. Αρκεί ένα δηλωμένο κινητό για την αποστολή του OTP 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η Πειραιώς εχει τη δική της εφαρμογή αλλά σε δύο ναυαρχίδες samsung σχετικά συχνά  η καθυστερεί να μου περάσει η δεν δουλεύει  και είναι εκνευριστική οπότε θα το συνδέσω στη google να ησυχάσω 

Έκανα σύνδεση πολύ εύκολα, αντε να δουλεύει ρολόι από εδώ κ πέρα... Πήγαινα στο σούπερ μάρκετ κ αρκετές φορές μου πετούσε η συναλλαγή απέτυχε κ αν το άφηνες λίγα δευτερόλεπτα έβγαζε τις αποδείξεις κανονικά... Άσε δε στα μηχανήματα viva wallet μερικες φορές μουλαρωναν κ δεν περνούσε... Πιστεύω τώρα θα είναι όπως πρέπει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα γίνω ο σπασικλας.

Ειναι γελοίοι όλοι τους που πανε σε Google pay.

Ολα για να μειώσουν το κόστος. Να μην κανουν σαπορτ σε κάρτες και να εχουν devs για αυτό το σκοπό.

Έστειλα μέιλ στην eurobank μου απαντησαν ευγενικά οτι με έχουν γραμμένο. Πραγματικά δεν το ειχα πιστέψει οτι μας εχουν γραμμένους.

Και μην πετάξει κανεις ε γιατι τι προβλημα έχεις.

Εχω δεν γουσταρω να δώσω την κάρτα στο google pay αν ηθελα θα το έκανα.

Θα στείλω και εκει ενα μέιλ για να παρω την απάντηση ότι με εχουν γραμμένο για το καλο μου

  • Confused 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alminaios είπε

Καλησπέρα! Άνοιξα σήμερα λογαριασμό Πειραιώς και προσπάθησα να περάσω την κάρτα στο GPay, αλλά στο τελευταίο στάδιο της διαδικασίας με πετούσε στην αρχική πάλι, όπως πολλούς. Τα κατάφερα τελικά χάρη σε ένα σχόλιο που διάβασα σε ένα site, για το συγκεκριμένο θέμα. Περνάς την κάρτα πρώτα στους τρόπους πληρωμής στο Google Play Store! Αφού περάστηκε εκεί, μετά την πρόσθεσα στο GPay στο Smartwatch και την δέχτηκε κανονικά αυτή την φορά και στο τέλος την ενεργοποίησα και από την εφαρμογή GPay του smartphone (που δεν με άφηνε αρχικά) εφόσον υπήρχε ήδη από την διαδικασία που έκανα πρίν. Δεν ξέρω τι είδους "hack" είναι αυτό, αλλά όντως δούλεψε και για μένα.

Είσαι μάστορας. Δούλεψε κ σε εμένα. Πλέον η google με το γάντι έχει τα στοιχεία από κάθε κάρτα μας σε οτιδήποτε σχετικό με google 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, thanos_sy said:

2ον Δεν είπα για όσους έχουν, όπως λες, αλλά για όσους ΔΕΝ έχουν.

 

4ον Αρκετός κόσμος δεν έχει e-banking, έστω και στο 2022.

Υγ. Βιβλιάρια δεν εκδίδουν οι τράπεζες τη σήμερον ημέρα. Είναι προφανές με όλα αυτά που λες ότι είσαι άσχετος.

Κατάλαβα το ακριβώς αντίθετο, ότι δεν δουλεύει σε όσους έχουν, mea culpa.

Non issue τότε, να κάνουν e-banking όσοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν Gpay. Εξάλλου μέχρι τώρα χρειαζόταν έτσι και αλλιώς e-banking γιατί οι ανέπαφες δούλευαν με το δικό της σύστημα μέσα από την δική της εφαρμογή

Εννοούσα πολύ παλιούς πελάτες που είναι 20+ χρόνια πελάτες πχ και έχουν μόνο κάρτα και βιβλιάριο, κάτι τέτοιους φαντάζομαι σαν περιπτώσεις που δεν έχουν e-banking

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Επιτέλους, σιγά σιγά δε θα κουβαλάμε πορτοφόλι. Αν λυθεί και το πρόβλημα με τους "φιλαράκι μου χάλασε χθες το POS", είμαστε πένα

Φιλέτο σολωμονιδης τα 4 τελευταία χρόνια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, kinitos είπε

Ειναι γελοίοι όλοι τους που πανε σε Google pay.

Ολα για να μειώσουν το κόστος. Να μην κανουν σαπορτ σε κάρτες και να εχουν devs για αυτό το σκοπό.

Έστειλα μέιλ στην eurobank μου απαντησαν ευγενικά οτι με έχουν γραμμένο. Πραγματικά δεν το ειχα πιστέψει οτι μας εχουν γραμμένους.

Και μην πετάξει κανεις ε γιατι τι προβλημα έχεις.

Εχω δεν γουσταρω να δώσω την κάρτα στο google pay αν ηθελα θα το έκανα.

Θα στείλω και εκει ενα μέιλ για να παρω την απάντηση ότι με εχουν γραμμένο για το καλο μου

Εκτός τόπου και χρόνου.
Ποιος σε υποχρέωσε να βάλεις κάρτα στο γοογλε παυ και να το χρησιμοποιείς?
Έχεις μπερδέψει το μέσω πληρωμης (καρτα, λογαριασμος) με τον τρόπο πληρωμης (pos, ανέπαφα, google pay, paypal)
,...... κοινος την βούρτσα με την ούτσα.

Και οι κεραίες 5G φταίνε για τον κορονοιό έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα 2 κάρτες της Πειραιώς έχω κάνει πάνω από 40-50 συναλλαγές .

Μια πιστωτική και μια χρεωστική . Όλα καλά .

Γνωστός πάει να περάσει χρεωστική visa  παλαιότερη και δεν την δέχεται . Παίρνει τηλέφωνο εξυπηρέτηση Πειραιως, εξηγεί το πρόβλημα, και η υπάλληλος του λέει ότι δεν υπάρχει επίσημη συνεργασία με την Google ,  και ότι μπορεί να χρησιμοποιεί το winbank pay ....χααχαχα ρε δεν πάνε καλά ...

9 ώρες πριν, speedman_26 είπε

Απορία αν έχεις την κάρτα στο ρολόι για να πληρώσεις πρέπει να είναι συνδεμένο το κινητό με το ρολόι ;

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, CptBill είπε

Είσαι μάστορας. Δούλεψε κ σε εμένα. Πλέον η google με το γάντι έχει τα στοιχεία από κάθε κάρτα μας σε οτιδήποτε σχετικό με google 😅

σε μένα πάλι δεν δούλεψε. Μόλις πατάω αποθήκευση μου λέει ότι πρέπει να επικοινωνήσω με την τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...