Προς το περιεχόμενο

Οι κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς περνάνε πλέον στο Google Pay


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επίσημα πλέον, οι κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς περνάνε στο Google Pay, στο ψηφιακό πορτοφόλι της Google.

Όπως αναφέρει η επίσημη ανακοίνωση, οι κάτοχοι καρτών Visa και Mastercard μπορούν να τις δηλώσουν στο Google Pay και να πραγματοποιούν ανέπαφες πληρωμές με το smartphone τους σε όλα τα φυσικά καταστήματα που διαθέτουν τερματικά πληρωμών (POS) που δέχονται παρόμοιες συναλλαγές, αλλά και online σε ιστοσελίδες που δίνουν τη δυνατότητα πληρωμών μέσω Google Pay. 

Η διαδικασία προσθήκης της κάρτας στο Google Pay είναι απλή. Οι πελάτες, για να προσθέσουν την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη τους κάρτα εκδόσεως της Τράπεζας Πειραιώς στην Android συσκευή ή στο smartwatch τους, το μόνο που χρειάζεται να κάνουν είναι να κατεβάσουν την εφαρμογή από το Google Play και να ακολουθήσουν τις οδηγίες προσθήκης κάρτας. Στην περίπτωση του smartwatch, αυτό πρέπει να τρέχει το WearOS 2 ή νεότερη έκδοση, όπως την έκδοση που συναντάμε στο Galaxy Watch 4.

image.png.a5601637967f7adeeed295b7184530b7.png

Η Τράπεζα Πειραιώς έρχεται να ακολουθήσει αντίστοιχες κινήσεις που πραγματοποίησε η Eurobank από τον Ιανουάριο και η Alpha Bank ήδη από τον Σεπτέμβριο του 2021. Για την ιστορία, η Πειραιώς αποτέλεσε την πρώτη τράπεζα που κυκλοφόρησε android εφαρμογή που έδινε τη δυνατότητα ανέπαφων πληρωμών μέσω smartphone, με τις τράπεζες σταδιακά να τερματίζουν τη σχετική υποστήριξη από τις εφαρμογές τους και να στηρίζονται αποκλειστικά στο Google Pay. Σύμφωνα με πληροφορίες μας, η Εθνική Τράπεζα ετοιμάζεται να υποστηρίξει κι' αυτή το Google Pay για τις κάρτες της, κάτι που θα γίνει μέχρι το Φθινόπωρο.
 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει 10 φορες το τελευταίο διάστημα, σήμερα άλλες 2 και δεν δέχεται την κάρτα, είναι visa, βάζω τα στοιχεία και με πετάει πάλι στην αρχή! 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, teo lilio είπε

Έχω δοκιμάσει 10 φορες το τελευταίο διάστημα, σήμερα άλλες 2 και δεν δέχεται την κάρτα, είναι visa, βάζω τα στοιχεία και με πετάει πάλι στην αρχή! 

Τα ίδια. Δοκίμασα 2 πιστωτικες, visa και MasterCard και σε κάνει redirect στην αρχική σελίδα του google pay. Fail.

Good job Πειραιώς  😁

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CptBill είπε

Τα ίδια. Δοκίμασα 2 πιστωτικες, visa και MasterCard και σε κάνει redirect στην αρχική σελίδα του google pay. Fail.

Good job Πειραιώς  😁

Εμένα που πέρασε 2 κάρτες δλδ έχω βύσμα;;;; Ρε κάτι τύποι........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Επιτέλους, σιγά σιγά δε θα κουβαλάμε πορτοφόλι. Αν λυθεί και το πρόβλημα με τους "φιλαράκι μου χάλασε χθες το POS", είμαστε πένα

Θα γίνει και αυτό, όταν θα μπορούν να πάρουν τον ρόλο του Pos τα κινητά 

 

Αν και προσωπικά μου έχει τύχει μόνο μια φορά, όταν είχα πάει να βγάλω φωτογραφίες για διαβατήριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, teo lilio είπε

Έχω δοκιμάσει 10 φορες το τελευταίο διάστημα, σήμερα άλλες 2 και δεν δέχεται την κάρτα, είναι visa, βάζω τα στοιχεία και με πετάει πάλι στην αρχή! 

Το ίδιο παθαίνω και γω με το pixel 4a, όμως σε Xiaomi Redmi 10 δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, lefty_prin είπε

Το ίδιο παθαίνω και γω με το pixel 4a, όμως σε Xiaomi Redmi 10 δούλεψε.

Εγώ το δοκιμάζω με το samsung galaxy S22, μήπως θέλει μια ενημέρωση ή εφαρμογή? Ποιος ξέρει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...