Προς το περιεχόμενο

Σπαζοκεφαλιά με Nikon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Έρχεται δύσκολος Σεπτέμβριος και είναι φρόνιμο να φυλαγόμαστε ...... για τον νηματοθέτη αυτό ....... όσο για τον @pifilos ακόμη δεν αποκλείω τις Fuji για λόγους γνωριμίας ....... οι φακοί με ζοριζουν ........ δώσε κανένα δείγμα εικόνας να χρυσωθώ κάπως ........ και επανέρχομαι με ερωτήσεις σχετικά με την χρήση ........ 

Άμα είναι μόνο ο Σεπτέμβρης καλά θα είναι αλλά προβλέπω μεγάλα ζόρια. Για τις fujifilm νομίζω το είχα πει και άλλη συζήτηση που είχαμε εκτός των Χ-Αn, Χ-Τ100, Χ-Τ200 που είναι πλαστικούρες γενικά και ενδείκνυνται μόνο αν κάποιος θέλει Bayer αισθητήρα αντί x-trans (λόγω των ζητημάτων με το lightroom - photoshop που προκύπτουν σύμφωνα με κάποιους χρήστες) όλες οι άλλες είναι εξαιρετικές δεν έχω να πω κάτι πέραν της Χ-Τ20 που ίσως είναι η πιο value for money μηχανή που έβγαλε ποτέ η εταιρεία. 
 

Φακοί δυστυχώς ακριβοί εώς πανάκριβοι αλλά...  για τα περαιτέρω θα στείλω μήνυμα μην καταχράζομαι το thread του φίλου. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 392
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, pifilos είπε

Άμα είναι μόνο ο Σεπτέμβρης καλά θα είναι αλλά προβλέπω μεγάλα ζόρια. Για τις fujifilm νομίζω το είχα πει και άλλη συζήτηση που είχαμε εκτός των Χ-Αn, Χ-Τ100, Χ-Τ200 που είναι πλαστικούρες γενικά και ενδείκνυνται μόνο αν κάποιος θέλει Bayer αισθητήρα αντί x-trans (λόγω των ζητημάτων με το lightroom - photoshop που προκύπτουν σύμφωνα με κάποιους χρήστες) όλες οι άλλες είναι εξαιρετικές δεν έχω να πω κάτι πέραν της Χ-Τ20 που ίσως είναι η πιο value for money μηχανή που έβγαλε ποτέ η εταιρεία. 
 

Φακοί δυστυχώς ακριβοί εώς πανάκριβοι αλλά...  για τα περαιτέρω θα στείλω μήνυμα μην καταχράζομαι το thread του φίλου. 

   Η μόνη που αγγίζω είναι η x t1 και η 10 αντίστοιχα . Όσο για τους φακούς δεν βλέπω να είναι πιο ακριβοί από τους καλούς άλλων εταιρειών , φυσικά δεν τους λες και οικονομικούς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KAKADI είπε

 

1.Οποτε ναι μεν η Sony αποτελει μια βασιμη επιλογη αλλα ειμαι και λιγο διστακτικος.

2. Τα m4/3 συστηματα φανταζομαι ακομα πιο βολικα αλλα εκει το ''ξυλο'' θα ειναι πιο εμφανες σε νυχτερινες βολτες!!

χαχαχαχα.. 

 

Για sony που λες τσέκαρες το μενού της; Αν είσαι συνηθισμένος στις ευκολες Nikon και Canon θα σπαστείς.

Τώρα για το σύστημα Μ4/3 και τις βραδινές, τα πράγματα δεν είναι τόσο δραματικά όσο τα παρουσιάζουν. Και θα σου πω τι εννοώ. Αν έχεις πχ έναν φακό f1,2 τα πράγματα την νύχτα μπορεί να είναι και καλύτερα απο μια aps-c ή και FF, ανάλογα βέβαια τι είδους φωτογραφίας κάνεις το βράδυ. Γιατί το λέω αυτό; Επειδή μπορείς να πετύχεις μεγαλύτερο άνοιγμα του διαφράγματος, έχοντας όμως περισσότερο βάθος πεδίου σε φόκους.

Δηλαδή αν χρειάζεσαι f1,2  πχ για να βγει καθαρά μια φωτογραφία, αλλά δεν θέλεις να είναι όλα πέρα απο το θέμα σου θολά, τότε έχεις μεν το φως ενός διαφράγματος f1,2 αλλά έχεις το βάθος πεδίου ενός f2,4. Αυτό θα διαπιστώσεις πως δουλεύει εξαιρετικά και στο βίντεο. Εκει που είσαι σε ένα event πχ και θες να τραβήξεις προς το σούρουπο με όσο πιο ανοικτό διάφραγμα γίνεται, έχεις πλεονέκτημα πως μπορείς να τραβάς με πολύ φως, και σχεδόν τα πάντα σε φόκους. Δες το κι έτσι. Δεν είναι πανάκεια το bokeh που όλοι κυνηγάνε. Οι Μ4/3 μπορούν να έχουν πλεονεκτήματα που άλλες δεν μπορούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Η μόνη που αγγίζω είναι η x t1 και η 10 αντίστοιχα . Όσο για τους φακούς δεν βλέπω να είναι πιο ακριβοί από τους καλούς άλλων εταιρειών , φυσικά δεν τους λες και οικονομικούς .

Ντάξει συγκρίνοντας πάντα ίδιους αισθητήρες μπορώ να βρω τόσο για canon dslr όσο και για ef-m μεταχειρισμένους 

10-18mm, 70-300mm , 50mm 1.8 όλους μαζί σε τιμή όσο έχει ένας 10-24mm μεταχειρισμένος της fujifilm. Σίγουρα δεν είναι ίδια η απόδοση, η κατασκευή κλπ αλλά σαν εικόνα δεν αντικατοπτρίζεται η διαφορά τιμής.Το λέω έχοντας δώσει 750 για καινούργιο gray market εννοείται 10-24 (η ζωή είναι μικρή κλπ :D ). Σε μήνυμα τα υπόλοιπα !! 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον καλημερα. Update.

Αποφασισα το καθαρο χρηματικο τωρινο μπατζετ να μην ξεπερασει τα 3000 ευρω σε καμμια περιπτωση.

Ισως πουληθουν και καποια πραγματα αναλογα την φαση.

Ειμαι αναμεσα στις 2 απο κατω επιλογες.

1) Nikon Z6ii μαζι με 24-70 f4 στα 2279 + τον 85αρη f1.8mm στα 870. Συνολο 3150.

Θα αγοραστει αργοτερα και ο 105 macro f2.8. Ισως και ο 35αρης f1.8.

Σε αυτη την επιλογη θα δωσω σιγουρα τον υπαρχων εξοπλισμο οποτε το κοστος θα πεσει αρκετα.

2) Sony a6600 στα 1500 + τον Sony zeiss 16-70 f4 στα 710. Συνολο 2200.

Εδω κραταω το υπαρχων εξοπλισμο μου και απλα θα προσθεσω 2 με 3 φακους αργοτερα οπως εναν καθαρο prime για πορτραιτα, εναν για macro και ισως εναν 35αρη για πιο ελαφρυ street.

 

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

   Καλημέρα , δώσε πρώτα αυτά που έχεις για ξεκίνημα .........      

Nikon D610 + MB-D14 grip + 2 μπαταριες

Nikon SB-700 speedlight

Nikkor 35mm f1.8 G

Nikkor 50mm f1.8 G

Nikkor 85mm f1.8 G

Nikkor 105mm f2.8 G VR macro

Nikkor 24-70mm f2.8 G ED

Nikkor 70-200mm f4 G ED VR

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Nikon D610 + MB-D14 grip + 2 μπαταριες

Nikon SB-700 speedlight

Nikkor 35mm f1.8 G

Nikkor 50mm f1.8 G

Nikkor 85mm f1.8 G

Nikkor 105mm f2.8 G VR macro

Nikkor 24-70mm f2.8 G ED

Nikkor 70-200mm f4 G ED VR

 

 

     Ξεκίνα στις αγγελίες εδώ μέσα .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

     Ξεκίνα στις αγγελίες εδώ μέσα .......

χαχαχαχα.. Ωραιος.. Καπου πρπει να ξερεις το πατερα μου εσυ!!

Δε μπορω ομως ακομα.. Δεν ειμαι ελλαδα τωρα. Πιθανοτατα σε 1-2 μηνες που θα ερθω αν καταληξω στο πρωτο σεναριο θα μπουν οντως αγγελιες.

Για το δευτερο σεναριο μαλλον δε θα μπει αγγελια.

Εν τω μεταξυ αν πετυχω εδω εξω καλυτερη τιμη ισως μπορεσω και αποφασισω περισσοτερο βαση ευκαιριας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KAKADI είπε

χαχαχαχα.. Ωραιος.. Καπου πρπει να ξερεις το πατερα μου εσυ!!

Δε μπορω ομως ακομα.. Δεν ειμαι ελλαδα τωρα. Πιθανοτατα σε 1-2 μηνες που θα ερθω αν καταληξω στο πρωτο σεναριο θα μπουν οντως αγγελιες.

Για το δευτερο σεναριο μαλλον δε θα μπει αγγελια.

Εν τω μεταξυ αν πετυχω εδω εξω καλυτερη τιμη ισως μπορεσω και αποφασισω περισσοτερο βαση ευκαιριας..

    Και που είναι το ζήτημα , βαλτα αγγελία εδώ και τα στέλνεις από εκεί ........ εκτός και θέλει τελωνείο ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν επαγγελματίας από το 2013 θα σου πώ τα παρακάτω. 

Κατ αρχάς, η κίνηση σου είναι πολύ σωστή να πας σε mirrorless σύστημα. Τραβούσα με D810&D610 μέχρι το 2020. Το 2021 ξεκίνησα με την Z6ii & Z5. Η πρώτη μου αντίδραση ήταν 'Φιλε γιατί παιδευόμουν τόσα χρόνια'. 

Στα των μηχανών, νομίζω και μια Z5 θα σε καλύψει αν θες να ρίξεις το Budget. Η μεγάλη τους διαφορά ειναι στην εστίαση σε χαμηλό φωτισμό και στα ψηλά ISO. Και μπορείς την διαφορά να την καλύψεις με έναν επιπλέον φακό. 

Στις μάρκες, επειδή όλοι μου οι συνεργάτες τραβάνε με Sony, θα σου πώ ότι όντως η εστιάση των Sony είναι με αισθητή διαφορά καλύτερη αλλά τα χρώματα των Nikon δεν τα βγάζει. 

Αν θα παραμείνεις ερασιτέχνης θα σε καλύψει πιστεύω οποια νίκον διαλέξεις και δεν θα χρειαστείς το Γρήγορο AF των Sony. Εκτός αν έχεις κανα παιδί που παίζει κάποιο άθλημα οπότε εκεί ζορίζει το πράγμα, ιδιαίτερα σε εσωτερικούς χώρους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να κρατήσεις τον εξοπλισμό σου ως έχει και να επενδύσεις σε μια δεύτερη μικρή φωτογραφική όπως αυτές της Fujifilm X100 σειράς. Ανάλογα με τις καταστάσεις, και τα κέφια χρησιμοποιείς και την αντίστοιχη μηχανή. Εγώ έχω την Sony A7 Mark III. Είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με αυχεναλγίες και με τα χέρια ρημαγμένα από τα 10ωρα καθημερινά μπροστά στον υπολογιστή, οι βόλτες μαζί της και με έναν καλό (και συνάμα βαρύ) φακό έκαναν τα πράγματα δύσκολα. Επένδυσα λοιπόν σε μια fujifilm x100T. Έχει σταθερό φακό μεν, αλλά είναι πούπουλο σε σχέση με την Sony, χωρά παντού και η ποιότητα της φωτογραφίας της είναι πάρα πολύ ικανοποιητική.

Btw, αγόρασα κι ένα vertical mouse τ' οποίο με μόλις μιας βδομάδας χρήση εκμηδένισε τους πόνους στον καρπό και στον βραχίονα του δεξιού χεριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KAKADI είπε

Λοιπον καλημερα. Update.

Αποφασισα το καθαρο χρηματικο τωρινο μπατζετ να μην ξεπερασει τα 3000 ευρω σε καμμια περιπτωση.

Ισως πουληθουν και καποια πραγματα αναλογα την φαση.

Ειμαι αναμεσα στις 2 απο κατω επιλογες.

1) Nikon Z6ii μαζι με 24-70 f4 στα 2279 + τον 85αρη f1.8mm στα 870. Συνολο 3150.

Θα αγοραστει αργοτερα και ο 105 macro f2.8. Ισως και ο 35αρης f1.8.

Σε αυτη την επιλογη θα δωσω σιγουρα τον υπαρχων εξοπλισμο οποτε το κοστος θα πεσει αρκετα.

2) Sony a6600 στα 1500 + τον Sony zeiss 16-70 f4 στα 710. Συνολο 2200.

Εδω κραταω το υπαρχων εξοπλισμο μου και απλα θα προσθεσω 2 με 3 φακους αργοτερα οπως εναν καθαρο prime για πορτραιτα, εναν για macro και ισως εναν 35αρη για πιο ελαφρυ street.

 

Επειδή αναφέρεις το street εγώ θα πήγαινα στο 2 επειδή με απωθεί η σκέψη να κυκλοφορώ με κάτι μεγαλύτερο για πρακτικούς λόγους τόσο μεταφοράς όσο και λήψεων. Αν όμως δε σε ενοχλεί μια χαρά, έχω πετύχει αρκετό κόσμο στην Αθήνα με Nikon Z6, Canon R6, Sony A7. Αν όμως αυτό το είδος αποτελεί το 10% π.χ. τότε δε θα είναι αυτό το κριτήριο. 

Επίσης μιας και  είπες πως είσαι εκτός Ελλάδας και εδώ είναι δύσκολο κάποιες φορές να δοκιμάσεις μηχανές καθώς ακόμα και οι μεγάλες αλυσίδες πια έχουν περιορισμένο εκθεσιακό εύρος, πόσο πιθανό είναι να πας σε κάποιο μαγαζί εκεί που είσαι και να δεις από κοντά τις επιλογές που έχεις κατά νου ; Πιστεύω θα βοηθήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, denis_kos είπε

Σαν επαγγελματίας από το 2013 θα σου πώ τα παρακάτω. 

Κατ αρχάς, η κίνηση σου είναι πολύ σωστή να πας σε mirrorless σύστημα. Τραβούσα με D810&D610 μέχρι το 2020. Το 2021 ξεκίνησα με την Z6ii & Z5. Η πρώτη μου αντίδραση ήταν 'Φιλε γιατί παιδευόμουν τόσα χρόνια'. 

Στα των μηχανών, νομίζω και μια Z5 θα σε καλύψει αν θες να ρίξεις το Budget. Η μεγάλη τους διαφορά ειναι στην εστίαση σε χαμηλό φωτισμό και στα ψηλά ISO. Και μπορείς την διαφορά να την καλύψεις με έναν επιπλέον φακό. 

Στις μάρκες, επειδή όλοι μου οι συνεργάτες τραβάνε με Sony, θα σου πώ ότι όντως η εστιάση των Sony είναι με αισθητή διαφορά καλύτερη αλλά τα χρώματα των Nikon δεν τα βγάζει. 

Αν θα παραμείνεις ερασιτέχνης θα σε καλύψει πιστεύω οποια νίκον διαλέξεις και δεν θα χρειαστείς το Γρήγορο AF των Sony. Εκτός αν έχεις κανα παιδί που παίζει κάποιο άθλημα οπότε εκεί ζορίζει το πράγμα, ιδιαίτερα σε εσωτερικούς χώρους. 

Η a6600 είναι στο μυαλό μου ακόμα για το βάρος..

Ειναι παρά πολύ μικρή μηχανή και φορτωμένη για να την παραβλέψω. 
Η a7iii ή a7iv ήταν καιρό στο μυαλό μου. 
Τις έβγαλα καθώς φοβόμουν ακριβώς αυτό που λες. 
Μην επενδύσω φουλ εκεί και πουλήσω και τον εξοπλισμό μου και μετά με χαλάσουν τα χρώματα.

Οτι είναι τρομερές μηχανές δε το συζητάμε. 
Αξιζουν όμως να είναι μέρος του παιχνιδιού ποιοτικά; ( γιατί τεχνολογικά σίγουρα αξιζουν)

Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στο αποτέλεσμα που βγαίνει απ τη μηχανή χρωματικά σε σχέση με μια Z6ii?

Σέβομαι πολύ την γνώμη σου εφοσων είσαι κ επαγγελματιας και αν τις έχεις δουλέψει.

Απο φακούς εν τω μεταξύ τι παίζει;

Εχω ακούσει τα καλύτερα για το Z mount. Το E mount πως είναι συγκριτικα;;

Μήπως θα πρέπει να σκεφτώ αυτές αντί για την a6600;

2 ώρες πριν, spectaculator είπε

Εγώ θα πρότεινα να κρατήσεις τον εξοπλισμό σου ως έχει και να επενδύσεις σε μια δεύτερη μικρή φωτογραφική όπως αυτές της Fujifilm X100 σειράς. Ανάλογα με τις καταστάσεις, και τα κέφια χρησιμοποιείς και την αντίστοιχη μηχανή. Εγώ έχω την Sony A7 Mark III. Είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με αυχεναλγίες και με τα χέρια ρημαγμένα από τα 10ωρα καθημερινά μπροστά στον υπολογιστή, οι βόλτες μαζί της και με έναν καλό (και συνάμα βαρύ) φακό έκαναν τα πράγματα δύσκολα. Επένδυσα λοιπόν σε μια fujifilm x100T. Έχει σταθερό φακό μεν, αλλά είναι πούπουλο σε σχέση με την Sony, χωρά παντού και η ποιότητα της φωτογραφίας της είναι πάρα πολύ ικανοποιητική.

Btw, αγόρασα κι ένα vertical mouse τ' οποίο με μόλις μιας βδομάδας χρήση εκμηδένισε τους πόνους στον καρπό και στον βραχίονα του δεξιού χεριού.

Κοιτά. Πανέμορφη μηχανή αλλά όχι άλλη Fuji.

Έφυγα από εκεί. Δεν ήταν για εμένα.

Είχα δυσκολίες με τα χρώματα και στο post editing (έπρεπε να χρησιμοποιώ 2 προγράμματα) και αν και καινουρια σχετικά κάμερα, η εφαρμογή της ήταν σκουπίδι (τη χρειάστηκα για remote trigger) και γενικά δεν τρελάθηκα με αυτό που έβλεπα σαν φωτογραφία που έβγαινε απ τη κάμερα..

2 ώρες πριν, babisskg είπε

    Και που είναι το ζήτημα , βαλτα αγγελία εδώ και τα στέλνεις από εκεί ........ εκτός και θέλει τελωνείο ........ 

Είμαι σε καράβι για Αυστραλία τώρα. Σε 1-2 μήνες γυρίζω. Δε μπορώ να στείλω από εδώ όπως και να έχει..

15 λεπτά πριν, pifilos είπε

Επειδή αναφέρεις το street εγώ θα πήγαινα στο 2 επειδή με απωθεί η σκέψη να κυκλοφορώ με κάτι μεγαλύτερο για πρακτικούς λόγους τόσο μεταφοράς όσο και λήψεων. Αν όμως δε σε ενοχλεί μια χαρά, έχω πετύχει αρκετό κόσμο στην Αθήνα με Nikon Z6, Canon R6, Sony A7. Αν όμως αυτό το είδος αποτελεί το 10% π.χ. τότε δε θα είναι αυτό το κριτήριο. 

Επίσης μιας και  είπες πως είσαι εκτός Ελλάδας και εδώ είναι δύσκολο κάποιες φορές να δοκιμάσεις μηχανές καθώς ακόμα και οι μεγάλες αλυσίδες πια έχουν περιορισμένο εκθεσιακό εύρος, πόσο πιθανό είναι να πας σε κάποιο μαγαζί εκεί που είσαι και να δεις από κοντά τις επιλογές που έχεις κατά νου ; Πιστεύω θα βοηθήσει. 

Σίγουρα το street κομμάτι παίζει μεγάλο ρόλο στις διακοπές μου..Αφού κυριολεκτικά περπατάω με μια μήχανη πολλές φορές στο χέρι..

Και φαντάσου ότι τα τελευταία χρόνια το έκανα με την D610 συν grip..

Δε θα με χαλάσει η Z6 αλλά η a6600 θα είναι πούπουλο σίγουρα..

Τωρα δεν έχω την πολυτέλεια να τις δω από κοντά αλλά έχω υπόψην μου και στην Ελλάδα 1,2 μαγαζιά και στα αεροδρόμια ισως μπορέσω και τις πιάσω στα χέρια μου να τσεκάρω και το μέγεθος ακριβώς..

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Η a6600 είναι στο μυαλό μου ακόμα για το βάρος..

Ειναι παρά πολύ μικρή μηχανή και φορτωμένη για να την παραβλέψω. 
Η a7iii ή a7iv ήταν καιρό στο μυαλό μου. 
Τις έβγαλα καθώς φοβόμουν ακριβώς αυτό που λες. 
Μην επενδύσω φουλ εκεί και πουλήσω και τον εξοπλισμό μου και μετά με χαλάσουν τα χρώματα.

Οτι είναι τρομερές μηχανές δε το συζητάμε. 
Αξιζουν όμως να είναι μέρος του παιχνιδιού ποιοτικά; ( γιατί τεχνολογικά σίγουρα αξιζουν)

Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στο αποτέλεσμα που βγαίνει απ τη μηχανή χρωματικά σε σχέση με μια Z6ii?

Σέβομαι πολύ την γνώμη σου εφοσων είσαι κ επαγγελματιας και αν τις έχεις δουλέψει.

Απο φακούς εν τω μεταξύ τι παίζει;

Εχω ακούσει τα καλύτερα για το Z mount. Το E mount πως είναι συγκριτικα;;

Μήπως θα πρέπει να σκεφτώ αυτές αντί για την a6600;

Κοιτά. Πανέμορφη μηχανή αλλά όχι άλλη Fuji.

Έφυγα από εκεί. Δεν ήταν για εμένα.

Είχα δυσκολίες με τα χρώματα και στο post editing (έπρεπε να χρησιμοποιώ 2 προγράμματα) και αν και καινουρια σχετικά κάμερα, η εφαρμογή της ήταν σκουπίδι (τη χρειάστηκα για remote trigger) και γενικά δεν τρελάθηκα με αυτό που έβλεπα σαν φωτογραφία που έβγαινε απ τη κάμερα..

Είμαι σε καράβι για Αυστραλία τώρα. Σε 1-2 μήνες γυρίζω. Δε μπορώ να στείλω από εδώ όπως και να έχει..

Σίγουρα το street κομμάτι παίζει μεγάλο ρόλο στις διακοπές μου..Αφού κυριολεκτικά περπατάω με μια μήχανη πολλές φορές στο χέρι..

Και φαντάσου ότι τα τελευταία χρόνια το έκανα με την D610 συν grip..

Δε θα με χαλάσει η Z6 αλλά η a6600 θα είναι πούπουλο σίγουρα..

Τωρα δεν έχω την πολυτέλεια να τις δω από κοντά αλλά έχω υπόψην μου και στην Ελλάδα 1,2 μαγαζιά και στα αεροδρόμια ισως μπορέσω και τις πιάσω στα χέρια μου να τσεκάρω και το μέγεθος ακριβώς..

     Τζόβενο είσαι ......... 🤣🤣🤣 ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...