Προς το περιεχόμενο

Σπαζοκεφαλιά με Nikon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Οριακά από 1000 ως 1600. Με τη σταθεροποίηση όμως για ακίνητα θέματα μπορείς να πέσεις χαμηλά σε ευαισθησία.

Εγώ αυτό το κανάλι το έκοψα λόγο μένους απέναντι στο σύστημα m43.

Η em5 iii έχει ίδιο αισθητήρα και άριστη σταθεροποίηση. Είναι μια em1 ii τσέπης. 

Οι φακοί f 1.2 σε μεταχειρισμένους μπορούν να βρεθούν σε λογικές τιμές.

Something new begins.

 

My old neighbourhood.

 

 

Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες..

Εξαιρετικη φωτο με το λουλουδι!! Πολυ ωραιο bokeh..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 392
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, KAKADI είπε

ΕΙναι πανεμορφη η ρημαδα ομως... Τυφλα να εχουν οι Fuji..

20191106152600_olympus_om_d_e_m5_mark_iii_body_silver.jpeg

20191106152600_a79e4a88.jpeg

     Μην παρασύρεσαι ........ αν και έχει βελτιωθεί το πλαϊνό grip ...... ο σοβαρός λόγος είναι οι Zuiko ....... τα άλλα άστα ......... 

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Μην παρασύρεσαι ........ αν και έχει βελτιωθεί το πλαϊνό grip ...... ο σοβαρός λόγος είναι οι Zuiko ....... τα άλλα άστα ......... 

     Φυσικά και οι Lumix φακοί ....... και ο ακριβός αντάπτορας της Olympus , ώστε να δουλεύεις και με 4/3 φακούς ........ και φυσικά ότι και να συμβεί έχοντας τους φακούς ...... βλέπεις κι' αλλά σώματα σε mft αργότερα ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύστημα στο οποίο δεν έχει αναφερθεί κανείς.  L mount. Panasonic full frame mirrorless .

Panasonic LUMIX DC-S5 S5 συγκεκριμένα .

Αν κάποιος έχει δυνατότητα να τη βρει από εξωτερικό , που παίζει πολύ φθηνότερα από εδώ , 

δεν παίζεται η μηχανή. Και έχει και τον καλύτερο κιτ που έχω δει από πλευρά εστιακής απόστασης , 20-60mm !

Panasonic-S5-Top.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Μην παρασύρεσαι ........ αν και έχει βελτιωθεί το πλαϊνό grip ...... ο σοβαρός λόγος είναι οι Zuiko ....... τα άλλα άστα ......... 

     Φυσικά και οι Lumix φακοί ....... και ο ακριβός αντάπτορας της Olympus , ώστε να δουλεύεις και με 4/3 φακούς ........ και φυσικά ότι και να συμβεί έχοντας τους φακούς ...... βλέπεις κι' αλλά σώματα σε mft αργότερα ........ 

Τα εχουμε πει αυτα.. Χωρις φακους δεν προχωρας..

Οι prime Zuiko Pro εχουν κοντα στο χιλιαρικο εκαστος..

Δεν λεω.. Οπως προειπα ωραια μηχανη και μικρη και χειριστηρια κομπλε αλλα απο τιμη αν βαλεις και τους πιο πανω φακους, περαστικα..

 

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταθέσω κι εγώ τη γνώμη μου. Είμαι κάτοχος Canon EOS-M. Έχω προγραμματίσει για το 2024, να αγοράσω ένα σύστημα με όλα όσα μου λείπουν τώρα. Έτσι, μελετώ την αγορά του Olympus Zuiko Pro 12-100. Έχοντας αυτόν ως δεδομένο, θα τον πλαισιώσω με μια Olympus E-M1 mark ii ή Olympus E-M1 mark iii ή ΟΜ-1, αναλόγως τις τότε τιμές. Γιατί όχι Olympus E-M5 ή Panasonic DC-G9; Επειδή με Olympus σώμα θα εκμεταλλευτώ καλύτερα τις δυνατότητες του φακού και, επίσης, η E-M5 δεν έχει grip ικανό για πολύωρη χρήση του 12-100.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σύστημα στο οποίο δεν έχει αναφερθεί κανείς.  L mount. Panasonic full frame mirrorless .

Panasonic LUMIX DC-S5 S5 συγκεκριμένα .

Αν κάποιος έχει δυνατότητα να τη βρει από εξωτερικό , που παίζει πολύ φθηνότερα από εδώ , 

δεν παίζεται η μηχανή. Και έχει και τον καλύτερο κιτ που έχω δει από πλευρά εστιακής απόστασης , 20-60mm !

Panasonic-S5-Top.jpeg

      Εσύ να τα βλέπεις αυτά ........ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Και έχει και τον καλύτερο κιτ που έχω δει από πλευρά εστιακής απόστασης , 20-60mm !

 

650€ για φακό f3,5-5,6 δεν δίνω ούτε αν κερδίσω το τζόκερ....
Η μηχανή πολύ καλή η έλλειψη οικονομικών φακών ίσως είναι λίγο θέμα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Τα εχουμε πει αυτα.. Χωρις φακους δεν προχωρας..

Οι prime Zuiko Pro εχουν κοντα στο χιλιαρικο εκαστος..

Δεν λεω.. Οπως προειπα ωραια μηχανη και μικρη και χειριστηρια κομπλε αλλα απο τιμη αν βαλεις και τους πιο πανω φακους, περαστικα..

 

Οι γρήγοροι φακοί είναι πάντα ακριβοί ανεξαρτήτως συστήματος όμως. Το θέμα είναι αν χρειάζονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

650€ για φακό f3,5-5,6 δεν δίνω ούτε αν κερδίσω το τζόκερ....
Η μηχανή πολύ καλή η έλλειψη οικονομικών φακών ίσως είναι λίγο θέμα...

Είπα για εξωτερικό . Υπάρχουν prime 20mm που κάνουν 900€ και 1000€ σκέτοι . Και δεν είναι πολύ πιο φωτεινοί από f/3.5

Στο μεταξύ όπως είπα, σε κανένα σύστημα δεν έχω δει κιτ φακό που να φτάνει σε τόσο ευρυγώνια εστιακή απόσταση , 20mm ή ισοδύναμο σε μικρότερες διαστάσεις αισθητήρα. 

Σχετικά με το αν χρειάζονται , πιστεύω κι εγώ ότι πλέον δεν χρειάζεται κανείς κάτι φωτεινότερο από f/4 , στο 99.99% των περιπτώσεων . Δεν μιλάμε πλέον για φιλμ 100 asa. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, TouPia είπε

Να καταθέσω κι εγώ τη γνώμη μου. Είμαι κάτοχος Canon EOS-M. Έχω προγραμματίσει για το 2024, να αγοράσω ένα σύστημα με όλα όσα μου λείπουν τώρα. Έτσι, μελετώ την αγορά του Olympus Zuiko Pro 12-100. Έχοντας αυτόν ως δεδομένο, θα τον πλαισιώσω με μια Olympus E-M1 mark ii ή Olympus E-M1 mark iii ή ΟΜ-1, αναλόγως τις τότε τιμές. Γιατί όχι Olympus E-M5 ή Panasonic DC-G9; Επειδή με Olympus σώμα θα εκμεταλλευτώ καλύτερα τις δυνατότητες του φακού και, επίσης, η E-M5 δεν έχει grip ικανό για πολύωρη χρήση του 12-100.

 

Πολύ καλά το σκέφτεσαι, ειδικά για το γκριπ. Βέβαια ο φίλος θέλει μαζεμένες διαστάσεις, οπότε το δικό του πλεονέκτημα είναι το δικό σου μειονέκτημα.

Για να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες, επειδή το έψαξα, μην το λαμβάνεις τόσο υπόψιν. Ταιριάζουν τα πάντα μεταξύ του συστήματος. Δεν είναι όπως στα αλλά με αντάπτορας και τέτοια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ταιριάζουν τα πάντα μεταξύ του συστήματος.

Απ' όσο έχω καταλάβει, τίθεται θέμα αριθμού κέρδους stop λόγω IBIS. Αλλά θα το ξαναμελετήσω όταν ο καιρός γαρ εγγύς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, TouPia είπε

Απ' όσο έχω καταλάβει, τίθεται θέμα αριθμού κέρδους stop λόγω IBIS. Αλλά θα το ξαναμελετήσω όταν ο καιρός γαρ εγγύς.

Χρησιμότατο, αλλά πίστεψε με, δεν θα το χρειαστείς απο έναν βαθμό και πάνω. Δηλαδή δεν θα σου λείψει το 1 στοπ διαφορά όταν έχεις ήδη 5 ή 5,5 στοπ σταθεροποίησης στο σώμα

Μεταξύ μας τους ίδιους ενδοιασμούς είχα κι εγώ και ζοριζόμουν που ήθελα την E-m1 iii και έκανε 400-500 ευρώ πάνω απο την G9 και το χρονοτριβούσα το θέμα της αγοράς. Θα σου το πω μιας και έρχεσαι κι εσυ απο την ίδια μηχανή που ήρθα κι εγώ στο σύστημα. Την Μ50. Φίλε, η μέρα με την νύχτα. Σε όλα τα θέματα, αλλά κυρίως στην σταθεροποίηση. Αν λαμβάνεις το 1 στοπ κέρδος υπόψιν στην αγορά της μηχανής και είναι ο βασικός σου ενδοιασμός, μην τον λαμβάνεις καθόλου.

Εδώ εμένα το βασικό μου ζόρι ήταν τα handheld 40 mpix που μπορώ να πετύχω με την E-M1 iii σε hi-res ή το ενσωματωμένο ND φίλτρο και κατάφερα να τα ξεπεράσω.

Είναι μεγάλη η διαφορά στην τιμή για πρακτικά ίδιες μηχανές. Μισή φορά πάνω! 😉

Βέβαια για το 2024 που είδα προγραμματίζεις αγορά, μάλλον όλα τα μοντέλα που συζητάμε ήδη θα έχουν πέσει σε τιμή ή θα έχουν αντικατασταθεί.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pifilos είπε

Οι γρήγοροι φακοί είναι πάντα ακριβοί ανεξαρτήτως συστήματος όμως. Το θέμα είναι αν χρειάζονται. 

Σε ενα m4/3 αισθητηρα ισως χρειαζονται λιγο παραπανω οι πιο φωτεινοι φακοι..

Σε μια ff προσωπικα ειμαι happy και στο f/1.8.

Συμφωνω οτι καποιος μπορει να λεει, ε οκ θα βαλω λιγο νερο στο κρασι μου το βραδυ. Σιγα.

Αλλος ομως οχι.. Σου λεει αφου θα μου στοιχησει που θα μου στοιχησει εστω μακροπροθεσμα ενα συστημα 2κ - 3κ τουλαχιστον να παρω το καλυτερο που μπορω στα λεφτα αυτα..

Και οι 2 δικιο εχουν, απ την οπτικη του ο καθενας..

Καταλαβαινω πως το λες.. Και πως μιλαει ο @babisskg μερικες φορες. Ολα αυτα εχουν νοημα και μαλιστα πολυ.

Θα μπορουσα και εγω να πουλησω την D610 με το grip και τους 2 f/2,8 ζουμ φακους μου και να παρω μια μεταχειρισμενη D810.

Θα ημουν οκ να κανω τη δουλεια μου με prime φακους μονο, και πιο ελαφρυς θα ημουν και καλυτερο af το βραδυ θα ειχα και χρηματα στη τσεπη θα μενανε..

Ουτε επαγγελματιας ειμαι ουτε τιποτα να κυνηγαω τα πουλια και το βιντεο και να προσπαθω να ακολουθω την τεχνολογια απο πισω..

Ισως τελικα αυτο να ειναι πιο σωστο..

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...