Προς το περιεχόμενο

Νομοθεσία για τις DashCam στην Ελλάδα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

η αλλιώς ο βασικός  λόγος καταγραφής δλδ αν φταις η δεν φταις κλπ δεν μπορει να γίνει δεκτός........ νομοθεσία για τον ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν βρίσκω καποιο αλλο θεμα γενικά οποτε θα ρωτησω εδω

Ειχα μια μικρη καμερα που εβαζα μπροστα και την εβγαζα. Ψαχνω dashcam που να βγαινει, δηλαδη να εχει βαση με ρευμα στο τζαμι και να μπαινει συρταρωτή.  Οσο και να εψαξα δεν βρήκα. Εχω βαλει starline στο αυτοκινητο με GPS οποτε υπαρχει μια που μπαινει στο τζαμι μονιμα και κανει και αλλα functions μαζι με το starline.

Η απορια που ειχα εξου και ο λογος του ναβγαινει, δεν θα σπασει καποιος το αυτοκινητο να την παρει ?
Θυμάμαι παλια ακομα οταν υπηρχαν τα GPS που βαζαν στα αυτοκινητα σπαγαν τζαμι και τα παιρναν, ακομα και την βαση να ειχες αφησει στον τζαμι στο σπαγαν γιατι ξεραν οτι το εχεις βαλει στο ντουλαπακι.

Ειναι ασφαλές, οσοι εχουν εχουν καποιο τετοιο συμβάν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, great είπε

Δεν βρίσκω καποιο αλλο θεμα γενικά οποτε θα ρωτησω εδω

Ειχα μια μικρη καμερα που εβαζα μπροστα και την εβγαζα. Ψαχνω dashcam που να βγαινει, δηλαδη να εχει βαση με ρευμα στο τζαμι και να μπαινει συρταρωτή.  Οσο και να εψαξα δεν βρήκα. Εχω βαλει starline στο αυτοκινητο με GPS οποτε υπαρχει μια που μπαινει στο τζαμι μονιμα και κανει και αλλα functions μαζι με το starline.

Η απορια που ειχα εξου και ο λογος του ναβγαινει, δεν θα σπασει καποιος το αυτοκινητο να την παρει ?
Θυμάμαι παλια ακομα οταν υπηρχαν τα GPS που βαζαν στα αυτοκινητα σπαγαν τζαμι και τα παιρναν, ακομα και την βαση να ειχες αφησει στον τζαμι στο σπαγαν γιατι ξεραν οτι το εχεις βαλει στο ντουλαπακι.

Ειναι ασφαλές, οσοι εχουν εχουν καποιο τετοιο συμβάν ?

Αν ζεις σε περιοχή που φοβάσαι να σπάσουν το αμάξι για το dashcam, έχεις μεγαλύτερα προβλήματα από το τι dashcam να πάρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, great είπε

Η απορια που ειχα εξου και ο λογος του ναβγαινει, δεν θα σπασει καποιος το αυτοκινητο να την παρει ?
Θυμάμαι παλια ακομα οταν υπηρχαν τα GPS που βαζαν στα αυτοκινητα σπαγαν τζαμι και τα παιρναν, ακομα και την βαση να ειχες αφησει στον τζαμι στο σπαγαν γιατι ξεραν οτι το εχεις βαλει στο ντουλαπακι.

Ειναι ασφαλές, οσοι εχουν εχουν καποιο τετοιο συμβάν ?

εννοείται θα το σπάσει.

Εγώ όταν χρησιμοποιούσα gps με τη βάση στο τζάμι, πάντα έβγαζα τη βάση όταν ήταν να παρκάρω κάπου.

Ο κανόνας είναι να μη δίνεις στόχο. Βάσεις, κινητά, τσάντες δε πρέπει να φαίνονται.

Υπάρχει και μια συγκεκριμένη συνομοταξια ανθρωποειδών που δε θα διστάσει να σου σπάσει το τζάμι όχι για να πάρει την κάμερα, αλλά ακόμα και για 1€. Έχει τύχει σε φίλο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2022 στις 8:56 ΜΜ, Black Demis είπε

η αλλιώς ο βασικός  λόγος καταγραφής δλδ αν φταις η δεν φταις κλπ δεν μπορει να γίνει δεκτός........ νομοθεσία για τον ...........

απλά εδω μιλάμε για μια χώρα που οι πολίτες κάνουν αγώνα για να μην μπουν κάμερες ελέγχου παραβάσεων στα φανάρια εδώ και 30 χρόνια. 

οπότε αναλογικα πάλι καλη είναι η νομοθεσία παρόλο που έχει ορισμένες ασάφειες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dashcam πάντα. Έχω μπροστά, και θα την αλλάξω να βάλω διπλή (να βλέπει και πίσω) κάποια στιγμή.

Ναι, δεν είναι αποδεκτή (μέχρι τώρα) σε δίκη, αλλά είναι τρομερά ισχυρό μέσο πίεσης. Μου το 'χουν πει κιόλας από τη ασφαλιστική μου σε παλιότερο συμβάν. Εάν υπάρχει βίντεο φτάνεις μέχρι και στα κανάλια αν αδικηθείς.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις, οχι δεν μενω σε περιοχη που φοβαμαι αλλα μπορει να πας βολτα σε περιοχη που να φοβασαι. Και απο τι καταλαβαινω δεν το γλιτωνεις. Κριμα. Μα να μην υπαρχει μια που βγαινει!!

Αυτη που ειχα απο κινα μια μικρη ξερετε καμερα αλλα μιλαμε ελιωσε ολη απο τον ηλιο πως δεν εσκασε με την μπαταρια. Ασε που μετα απο δυο φορες μπαταρια δεν επαιζε και επρεπε να το εχες συνεχεια με το καλωδιο.

2 ώρες πριν, Haldol είπε

Ναι, δεν είναι αποδεκτή (μέχρι τώρα) σε δίκη, αλλά είναι τρομερά ισχυρό μέσο πίεσης. Μου το 'χουν πει κιόλας από τη ασφαλιστική μου σε παλιότερο συμβάν. Εάν υπάρχει βίντεο φτάνεις μέχρι και στα κανάλια αν αδικηθείς.

Βασικά και ναι και οχι ειναι για το δικαστηριο, υπαρχουν ιστοριες που λενε και τις δυο πλευρες αλλα το θεμα ειναι με κατι τετοιο δεν θα φτασεις ποτε εκεί γιατι οι ασφαλιστηκες και ο "φταιχτης" θα το καθαρίσουν οπως λες γιατι ειναι η αλήθεια με το μέρος σου.

Παντως ναι, πρεπει ολοι να εχουν DashCam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, great είπε

Ευχαριστω για τις απαντησεις, οχι δεν μενω σε περιοχη που φοβαμαι αλλα μπορει να πας βολτα σε περιοχη που να φοβασαι. Και απο τι καταλαβαινω δεν το γλιτωνεις. Κριμα. Μα να μην υπαρχει μια που βγαινει!!

Αυτη που ειχα απο κινα μια μικρη ξερετε καμερα αλλα μιλαμε ελιωσε ολη απο τον ηλιο πως δεν εσκασε με την μπαταρια. Ασε που μετα απο δυο φορες μπαταρια δεν επαιζε και επρεπε να το εχες συνεχεια με το καλωδιο.

Βασικά και ναι και οχι ειναι για το δικαστηριο, υπαρχουν ιστοριες που λενε και τις δυο πλευρες αλλα το θεμα ειναι με κατι τετοιο δεν θα φτασεις ποτε εκεί γιατι οι ασφαλιστηκες και ο "φταιχτης" θα το καθαρίσουν οπως λες γιατι ειναι η αλήθεια με το μέρος σου.

Παντως ναι, πρεπει ολοι να εχουν DashCam

Η 70mai που έχω βγαίνει, το κομμάτι που μένει στο τζάμι είναι είτε το απλό πλαστικό είτε έχει και το gps. Έχω και αυτό με το gps αλλά μετά από κάποιο καιρό βγήκε εκτός λόγο του τρόπου που κουμπώνει με την κάμερα. Δεν κάνουν πλέον καλη επαφή τα pin οπότε είναι σαν να μην έχω gps. Αρχικά την έβγαζα οταν πάρκαρα αλλά πλέον δεν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Έχει τύχει να έχει κάποιος dashcam, και να τον σταματήσει η Τροχαία, και να γίνει κάποιος διάλογος επ' αυτού του θέματος;

Γιατί να γίνει διάλογος; Αναφέρει κάτι ο ΚΟΚ περί dashcam;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Γιατί να γίνει διάλογος; Αναφέρει κάτι ο ΚΟΚ περί dashcam;

Ρωτάω γιατί έχει τύχει σε διάφορα περιστατικά, εκπρόσωποι των σωμάτων ασφαλείας να μην είναι πλήρως ενήμεροι για την τρέχουσα νομοθεσία. Π.χ. έχει τύχει σε γνωστό μου, να τούς δείχνει το δίπλωμα από την ψηφιακή εφαρμογή, και να τού κόβουν κλήση ότι δεν φέρει μαζί του το έντυπο.

Το λέω περισσότερο για να ακούσουμε τυχόν τέτοια περιστατικά, έστω και σε επίπεδο διαλόγων, όχι κλήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Ρωτάω γιατί έχει τύχει σε διάφορα περιστατικά, εκπρόσωποι των σωμάτων ασφαλείας να μην είναι πλήρως ενήμεροι για την τρέχουσα νομοθεσία.

Η dashcam δε τους αφορά. Άλλο το δίπλωμα, που είναι στις αρμοδιότητές τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Π.χ. έχει τύχει σε γνωστό μου, να τούς δείχνει το δίπλωμα από την ψηφιακή εφαρμογή, και να τού κόβουν κλήση ότι δεν φέρει μαζί του το έντυπο.

Τι ειναι αυτα που λες!!!! εννοειτε πας τροχαια και απλα θα την σκισουν, ουτε καν αμφισβιτηση κλησης δεν χρειαζετε να κανεις. Βασικα εγω απλα θα ελεγα φερτε καποιον που ξερει. Δεν θα την δεχομουν την κληση (εχεις και αυτο το δικαιωμα, αλλη διαδικασια εκει)

17 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Γιατί να γίνει διάλογος; Αναφέρει κάτι ο ΚΟΚ περί dashcam;

οχι αλλα αναφερουν οι μαθουσαλες της ΑΠΠΔ οποτε εκει θα παιξει λιγο. Το ιδιο με τις καμερες που βλεπουν δημοσιους χωρους κτλ, μην ανοιξουμε παλι αυτη την κουβεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Haldol είπε

Η dashcam δε τους αφορά. Άλλο το δίπλωμα, που είναι στις αρμοδιότητές τους. 

H αρχη προστασίας προσωπικόν δεδομένων οριζει επακριβώς τούς κανονες βαση των οποιων επιτρεπέται να λειτουργει μια καμερα.Συμφωνα με αυτη λοιπον η καμερα στο αυτοκινητο νομικα απαγορεύεται.

Απο την αλλη υπαρχει μια ιδιοτυπη εφαρμογη του νομου οπου αν καποιος δεν διαμαρτυρηθεί η αστυνομια δεν ασχολειετε.Στη πραξη λοιπον αν καταλαβω οτι με καταγραφεις με καμερα σε αυτοκινητο και καλεσω αστυνομια-τροχαια τοτε η καμερα κατασχεται η σβηνεις το υλικο που με αφορα και εχεις προστιμο.

Στις 1/10/2022 στις 7:13 ΜΜ, Haldol είπε

Ναι, δεν είναι αποδεκτή (μέχρι τώρα) σε δίκη, αλλά είναι τρομερά ισχυρό μέσο πίεσης.

Πα@@@αρια ειναι απο την στιγμη που το υλικο ειναι παρανομο και δεν μπορει να χρησημοποιοηθει πουθενα χεστ@@.Σου τραβαω και μια μήνυση και αντε γεια......

Επεξ/σία από filipprin
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, great είπε

οχι αλλα αναφερουν οι μαθουσαλες της ΑΠΠΔ οποτε εκει θα παιξει λιγο. Το ιδιο με τις καμερες που βλεπουν δημοσιους χωρους κτλ, μην ανοιξουμε παλι αυτη την κουβεντα.

Πρώτον ο κανονισμός δεν αναφέρει τις dashcams αλλά τα συστήματα καταγραφής σε κτίρια (υπάρχει κενό).

Δεύτερον και σε εκείνη την περίπτωση δεν νομίζω οτι είναι αυτεπάγγελτο αδίκημα (πρέπει να γίνει καταγγελία πρώτα).

Τρίτον με τόσες κάμερες που έχουν εγκατεστημένες εργοστασιακά τα σύγχρονα αυτοκίνητα (και με δυνατότητες καταγραφής ως dashcams) είναι ανέκδοτο να ψάχνει η τροχαία ποιός έχει βάλει aftermarket (αν δεν είναι σύνομες, αλλά και σε αυτή την περίπτωση με τις εργοστασιακές τι θα γίνει;).

12 λεπτά πριν, filipprin είπε

H αρχη προστασίας προσωπικόν δεδομένων οριζει επακριβώς τούς κανονες βαση των οποιων επιτρεπέται να λειτουργει μια καμερα.Συμφωνα με αυτη λοιπον η ψαμερα στο αυτοκινητο νομικα απαγορεύεται.

Απο την αλλη υπαρχει μια ιδιοτυπη εφαρμογη του νομου οπου αν καποιος δεν διαμαρτυρηθεί η αστυνομια δεν ασχολειετε.Στη πραξη λοιπον αν κταλαβω οτι με καταγραφεις με καμερα σε αυτοκινητο και καλεσω αστυνομια-τροχαια τοτε η καμερα κατασχεται η σβηνεις το υλικο που με αφορα και εχεις προστιμο.

Δες παραπάνω.

Αν έχεις ενδείξεις οτι καταγράφεσαι κάνεις καταγγελία και περιμένεις...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...