Προς το περιεχόμενο

Νομοθεσία για τις DashCam στην Ελλάδα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΔΕΝ βλεπω κατι που ανατρεπει τα λεγομενα μου.Ισα ισα το αντιθετο.

Σημειώνεται ιδιαίτερα ότι ακόμα και η απλή λήψη εικόνας, χωρίς καταγραφή, συνιστά επίσης επεξεργασία προσωπικών δεδομένων

Επισημαίνεται ότι σχετικά με τη χρήση συστημάτων βιντεοεπιτήρησης από αρχές που είναι αρμόδιες για την πρόληψη, διερεύνηση, ανίχνευση ή δίωξη ποινικών αδικημάτων ή την εκτέλεση ποινικών κυρώσεων, περιλαμβανομένων της προστασίας από απειλές κατά της δημόσιας ασφάλειας και της αποτροπής τους, εφαρμόζεται το κεφ. Δ του ν. 4624/2019, ο οποίος προβλέπει παρόμοια δικαιώματα και διασφαλίσεις.

Περισσότερες πληροφορίες για τους υπευθύνους επεξεργασίας διατίθενται στην ενότητα «Υποχρεώσεις υπευθύνων επεξεργασίας».

Οφείλει να εξασφαλίσει ότι τηρούνται όλες οι προϋποθέσεις νομιμότητας του Γενικού Μέρους της οδηγίας 1/2011 (Άρθρα 6-7). Επισημαίνονται ιδιαίτερα τα εξής:

  • Δεν επιτρέπεται η λήψη εικόνας από παράπλευρες οδούς ή/και πεζοδρόμια, ούτε από εισόδους ή εσωτερικό γειτονικών κατοικιών ή κτιρίων ή άλλων χώρων.
Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@filipprin Να σε ρωτήσω κάτι , είναι εύκολο να μας πεις την ιδιότητα σου ; Ως τι δηλαδή γράφεις και είσαι απόλυτος στα γραφόμενα σου. Και το ρωτάω αυτό γιατί σε κάθε σου μήνυμα αναφέρεις πράγματα με πολύ μεγάλη σιγουριά . Πες μας λοιπόν ποιο είναι το επάγγελμα σου προς διευκόλυνση της κουβέντας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, filipprin είπε

μια χαρα ισχυει και οχι μονο για την καμερα στο αυτοκινητο,ακομα και για το κινητο σου.

Αλλη μια φορα που απλά λες ο,τι νομίζεις, χωρις καμμία ουσιαστικη γνώση. 

Η Dashcams είναι νόμιμες. Η χρηση τους επιτρέπεται. Η δημοσιοποιηση υλικού χωρίς καλλυμένα τα χαρακτηριστικα που αφορούν GDPR όπως πρόσωπα και πινακίδες, είναι παράνομη. 

End of story. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filipprin είπε

 καμερα στο αυτοκινηητο ειναι παρανομη εκτός αν καταγραφει το εσωτερικο του...ΜΟΝΟ

 

4 λεπτά πριν, filipprin είπε

Exeis adiko end of story.Οι Dashcams επιτρεπονται μονο αν καταγραφουν τα καθισματα του αυτοκινητου.Τοτε ναι ειναι νομιμες

Oπότε σε ενα ΤΑΞΙ βαζει ενας και καταγραφει κανονικα το τι γινεται ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, αυτο ειναι νομιμο. Το αν μπω εγω και πω δεν θελω να με καταγραψεις και μου πει ειναι νομιμο το ειπε ο flipprin που κανει και quote τον εαυτο του και απαντάει σε αυτο ,πως πρεπει να φερθω εγω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filipprin είπε

Exeis adiko end of story.Οι Dashcams επιτρεπονται μονο αν καταγραφουν τα καθισματα του αυτοκινητου.Τοτε ναι ειναι νομιμες

Please, μαθε να διαβαζεις ΕΣΤΩ τα link που ο ιδιος βαζεις. 

Εναλλακτικά, μάθε απλά να διαβάζεις γενικότερα. 

Τι εννοούμε με τον όρο συστήματα βιντεοεπιτήρησης

Συστήματα βιντεοεπιτήρησης ονομάζονται τα συστήματα εκείνα που είναι μόνιμα εγκατεστημένα σε έναν χώρο και έχουν τη δυνατότητα λήψης ή/και μετάδοσης εικόνας ή και ήχου προς οθόνες προβολής ή μηχανήματα καταγραφής (όπου οι κάμερες μπορούν να συνδέονται με την οθόνη ή το μηχάνημα καταγραφής είτε απευθείας είτε μέσω δικτύου/διαδικτύου).

Η συνηθέστερη περίπτωση ενός συστήματος είναι το κλειστό κύκλωμα τηλεόρασης.

Εφόσον ένα σύστημα βιντεοεπιτήρησης λαμβάνει εικόνα από πρόσωπα (ανεξάρτητα αν το σύστημα είναι σε μόνιμη λειτουργία ή όχι), τότε συντελείται επεξεργασία προσωπικών δεδομένων. Σημειώνεται ιδιαίτερα ότι ακόμα και η απλή λήψη εικόνας, χωρίς καταγραφή, συνιστά επίσης επεξεργασία προσωπικών δεδομένων.

Επισημαίνεται ότι δεν θεωρούνται συστήματα βιντεοεπιτήρησης οι κάμερες χειρός, φωτογραφικές μηχανές, συσκευές κινητού τηλεφώνου, καθώς και θυροτηλέφωνα/θυροτηλεοράσεις που ενεργοποιούνται κατόπιν ενέργειας του εισερχόμενου και δεν καταγράφουν: συνεπώς, το περιεχόμενο της παρούσας ενότητας (των συστημάτων βιντεοεπιτήρησης) δεν καλύπτει τη φωτογράφιση/βιντεοσκόπηση που πραγματοποιείται με αυτά τα συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι για πες που διαφωνεις.Και καταγραφει και μεταδιδει εικονα και μενει μονιμα σταθερα στο ταμπλο του αυτοκινητου.Εκτος αν την εχεις μονιμα στο χερι σου κρατημενη ενω οδηγας και δεν καταγραφει πουθενα.Οποτε δεν εχει νοημα αλλα τοτε ειναι νομιμη

11 λεπτά πριν, great είπε

Oπότε σε ενα ΤΑΞΙ βαζει ενας και καταγραφει κανονικα το τι γινεται ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, αυτο ειναι νομιμο. Το αν μπω εγω και πω δεν θελω να με καταγραψεις και μου πει ειναι νομιμο το ειπε ο flipprin που κανει και quote τον εαυτο του και απαντάει σε αυτο ,πως πρεπει να φερθω εγω ?

Οχι φυσικα ειναι προφανες.Το αναφερει αλλωστε και το κειμενο αλλα ειπαμε δεν διαβαζεις.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παλι δεν βαριεμαι

9 λεπτά πριν, great είπε

και εσυ δεν θυμασαι τι γραφεις!

ΜΙα χαρα θυμαμε. Εσυ εκανες το ΙΧ αμαξι ΤΑΧΙ δημοσιας χρησης και προσπαθείς να βγεις και απο πανω ενω λεω συνεχεια οτι απαγορευεται η δημοσια καταγραφη.Έλεος δηλαδη.Και τι να αποδείξεις δηλαδη δεν μπορώ να καταλαβω στην τελικη.Οσο για την λαθος παραθεση τα παραπονα σου στο μαγαζι εδω που μερικες φορες κανει οτι θελει.Αλλωστε δεν νομιζω οτι ηταν και τοσο σοβαρο παραπτωμα για να εκνευριστείς  τοσο ουτε χαλασε και τιποτα απο την κουβεντα

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια action camera στο κράνος μου, σε ολες μου τις διαδρομές. Με έχει σώσει τουλαχιστον 3 φορές. Έχω γλειτώσει 3 δικαστήρια όπου κανονικά θα έπρεπε να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.

 

Bottom line..
Ποιός χ@στηκε για την νομοθεσία, απο την στιγμή που τίποτα δεν δουλεύει σωστά σε αυτό το μπ@υρδέλο. :)

 

 

Επεξ/σία από Jimys2008
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλη μια φορά.

Επιτρέπεται η καταγραφή της διαδρομής με dash cam.

ΔΕΝ επιτρέπεται η δημοσιοποίηση.Παρόλα αυτά βοηθάνε πολύ,θυμάμαι βιντεάκια στο YouTube τη διαδρομή για Μπάλο και Σειταν λιμάνι στη Κρήτη.

Αν κάποιος οδηγός βρεθεί κατηγορούμενος για ένα τροχαίο,μπορεί να χρησιμοποιηθεί το υλικό της κάμερας του.

Ας ρωτήσουν κάποιοι τύποι εδώ μέσα 2-3 δικηγόρους,το έχω κάνει,

και μετά να ποστάρουν ανοησίες.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...