Προς το περιεχόμενο

Νομοθεσία για τις DashCam στην Ελλάδα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, deedeemegadoodoo είπε

μισο λεπτο, απ τι στιγμη που μπορω να τραβηξω βιντεο η φωτος σε δημοσιους χωρους και να ανεβασω youtube, η ακομα και να κανω live stream, με ποια λογικη ΔΕΝ επιτρεπεται το dashcam footage συγκεκριμενα? 

Ούτε αυτό είναι νόμιμο... και εκεί μπορεί να σε κυνηγήσει νομικά κάποιος που φαίνεται το πρόσωπό του η ο αριθμός του αυτοκινήτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η χώρα είναι μια παράνοια. Θα σε κλέψει κάποιος στο δρόμο, θα τον βιντεοσκοπησεις και στο τέλος θα έχεις πρόβλημα εσύ με το gdpr. Αυτά συμβαίνουν όταν νομοθετουν απατεώνες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα το πω παντως.

Δε μου φαινεται παραλογο το θεμα με τις καμερες και το GDPR.

Ναι δε γουσταρω να περπαταω και να βλεπω παντου καμερες να με κοιτανε.

Η να καταληξω σε κανα πρωιναδικο επειδη εκανα καμια περιεργη κινηση και κανα καλοπαιδο ειδε το βιντεο και το πεταξε στο youtube για να γελασει με τα φιλαρακια του.

Η μονη μεση λυση που βλεπω για το θεμα των τροχαιων, ειναι νομοθεσια συγκεκριμενη για dash cam που κανουν κυκλικη εγγραφη και κρατανε μεγιστο 24 ωρες στη μνημη.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες τροχαία εννοείς και τις περιπτώσεις που ένα παρκαρισμένο όχημα δέχεται βανδαλισμό;

Γιατί πολλοί τις θέλουν και για τέτοιες περιπτώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Dantε είπε

Εγω θα το πω παντως.

Δε μου φαινεται παραλογο το θεμα με τις καμερες και το GDPR.

Ναι δε γουσταρω να περπαταω και να βλεπω παντου καμερες να με κοιτανε.

Η να καταληξω σε κανα πρωιναδικο επειδη εκανα καμια περιεργη κινηση και κανα καλοπαιδο ειδε το βιντεο και το πεταξε στο youtube για να γελασει με τα φιλαρακια του.

Η μονη μεση λυση που βλεπω για το θεμα των τροχαιων, ειναι νομοθεσια συγκεκριμενη για dash cam που κανουν κυκλικη εγγραφη και κρατανε μεγιστο 24 ωρες στη μνημη.

Το πιό απλό, να διαφοροποιήσουν την καταγραφή από την εκμετάλευση της βιντεοσκόπησης.

Δεν μπορείς να μου βάζεις νομικά στο ίδιο καζάνι αυτόν που τραβάει με το κινητό του ή μια action cam υλικό για να το ανεβάσει στα social και να κάνει χαβαλέ (ή να έχει ακόμα και έσοδα από αυτό), με κάποιον που κάνει λήψη για λόγους ασφαλείας και τεκμηρίωσης γεγονότων.

Όπως φαντάζομαι οι δημοσιογράφοι που καταγράφουν κάποιο γεγονός δεν διώκονται για παραβίαση προσωπικών δεδομένων.

Έτσι αν εγώ κάνω χαβαλέ με εσένα διαπομπεύοντας σε στο διαδίκτυο σαφώς και πρέπει να έχεις κάθε δικαίωμα να με κυνηγήσεις (ασχέτως αν η λήψη έγινε σε ιδιωτικό ή δημόσιο χώρο).

Αντιθέτως αν εγώ πέσω πάνω σου με το αμάξι ή μπω στο σπίτι σου να σε κλέψω και εσύ το καταγράψεις δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπορώ να επικαλεστώ τα προσωπικά δεδομένα εφόσον θέλεις να καταθέσεις το αποδεικτικό βίντεο στο δικαστήριο.

Μπερδεύουμε μήλα με πορτοκάλια νομίζω...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, phanispal είπε

Όταν λες τροχαία εννοείς και τις περιπτώσεις που ένα παρκαρισμένο όχημα δέχεται βανδαλισμό;

Γιατί πολλοί τις θέλουν και για τέτοιες περιπτώσεις.

Οχι.Μονο περιπτωσεις που υπαρχει σωματικη βλαβη.

Αν βαλουμε μεσα και τις υλικες ζημιες τοτε δικαιολογειται ουσιαστικα η χρηση καμερας για τα παντα.

Το βλεπετε μονο απο τη μια μερια το θεμα και δε μπερδευονται καθολου μηλα με πορτοκαλια. Τα θεματα θα προκυψουν αν επιτραπει η αλογιστη χρηση της καμερας και μετα δε μαζευεται με τιποτα...

19 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Το πιό απλό, να διαφοροποιήσουν την καταγραφή από την εκμετάλευση της βιντεοσκόπησης.

Δεν μπορείς να μου βάζεις νομικά στο ίδιο καζάνι αυτόν που τραβάει με το κινητό του ή μια action cam υλικό για να το ανεβάσει στα social και να κάνει χαβαλέ (ή να έχει ακόμα και έσοδα από αυτό), με κάποιον που κάνει λήψη για λόγους ασφαλείας και τεκμηρίωσης γεγονότων.

Όπως φαντάζομαι οι δημοσιογράφοι που καταγράφουν κάποιο γεγονός δεν διώκονται για παραβίαση προσωπικών δεδομένων.

Έτσι αν εγώ κάνω χαβαλέ με εσένα διαπομπεύοντας σε στο διαδίκτυο σαφώς και πρέπει να έχεις κάθε δικαίωμα να με κυνηγήσεις (ασχέτως αν η λήψη έγινε σε ιδιωτικό ή δημόσιο χώρο).

Αντιθέτως αν εγώ πέσω πάνω σου με το αμάξι ή μπω στο σπίτι σου να σε κλέψω και εσύ το καταγράψεις δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπορώ να επικαλεστώ τα προσωπικά δεδομένα εφόσον θέλεις να καταθέσεις το αποδεικτικό βίντεο στο δικαστήριο.

Μπερδεύουμε μήλα με πορτοκάλια νομίζω...

 

Στο μεταξυ θα εχεις γινει ηδη ρεζιλι, ενδεχομενως θα εχεις αμαυρωθει κτλ.Λες και δεν εχει γινει ηδη. Τι να το κανεις αν μετα απο 2 χρονια που θα γινει το δικαστηριο κατεβασουν το βιντεο η παρεις μια αποζημιωση.

Και στους δημοσιογραφους μια χαρα βαζεις χερι αν θες.Απλα κανεις δεν ασχολειται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Dantε είπε

Το βλεπετε μονο απο τη μια μερια το θεμα και δε μπερδευονται καθολου μηλα με πορτοκαλια. Τα θεματα θα προκυψουν αν επιτραπει η αλογιστη χρηση της καμερας και μετα δε μαζευεται με τιποτα...

Στο μεταξυ θα εχεις γινει ηδη ρεζιλι, ενδεχομενως θα εχεις αμαυρωθει κτλ.Λες και δεν εχει γινει ηδη. Τι να το κανεις αν μετα απο 2 χρονια που θα γινει το δικαστηριο κατεβασουν το βιντεο η παρεις μια αποζημιωση.

Και στους δημοσιογραφους μια χαρα βαζεις χερι αν θες.Απλα κανεις δεν ασχολειται.

Μα όπως γράφεις και εσύ και τώρα γίνεται αυτό.

Υπάρχουν παντού κάμερες και κάνουμε σαν να μην υπάρχουν για λόγους gdpr!

Και λέω...εφόσον ο καθένας έχει τουλάχιστον μια κάμερα πάνω του πλέον...γιατί να μην μας φαίνονται κάπου χρήσιμες και να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας;

Αν μπει πλαίσιο στο πως διαχειρίζεται η πληροφορία θα υπάρχει όφελος...αλλιώς θα παραμείνει ένας αχταρμάς και ο καθένας θα κάνει ότι του καπνίσει!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά στις χώρες τις ευρωπαικής ένωσης, επιτρέπεται η dashcam αλλά χρησιμοποιείς το περιεχόμενο μόνο με εντολή δικαστηρίου. Οπότε είναι χρήσιμη για τυχών ατυχήματα που δεν λύνονται με τις ασφαλιστικές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Το συγκεκριμένο θέμα με "ταλαιπωρεί" από το μακρινό 2014, όποτε και είχα ανοίξει την συζήτηση εδώ : 

 

Έπειτα από εκτεταμένη αναζήτηση τόσο δική μου όσο κυρίως της γυναίκας μου λόγω νομικών γνώσεων, απάντηση συγκεκριμένη δεν υπάρχει. Και μάλιστα όχι από εμένα και τον οποιονδήποτε αλλά από νομικούς και δικαστές (ναι ρωτήθηκαν νομικοί και δικαστές συγκεκριμένα για αυτό το θέμα).

Στην έρευνα που είχα κάνει είχα απευθυνθεί και σε όλες τις γνωστές ασφαλιστικές. Αυτό που μπορώ να σας πω συνοπτικά είναι πως η χρήση της κάμερας είναι άτυπα νόμιμη. Υπάρχει ένα πολύ μεγάλο κενό στην νομολογία διότι μπλέκονται τα προσωπικά δεδομένα και η ευρωπαϊκή νομοθεσία που είναι πιο ισχυρή από την εγχώρια.

Εν συντομία μπορούμε να έχουμε κάμερες στο αυτοκίνητο μας για την απόδειξη ενός συμβάντος όμως σε καμία περίπτωση δε μπορούμε να δημοσιοποιήσουμε το συγκεκριμένο υλικό στο internet. Στην ουσία του πράγματος, εάν μας χτυπήσουν/χτυπήσουμε και προσπαθούμε να αποδείξουμε πως δεν είμαστε ελέφαντες, το υλικό θα χρησιμοποιηθεί άτυπα. Πρώτα - πρώτα από τις ασφαλιστικές και σε δεύτερη φάση από το δικαστήριο. Μπορεί να αποτελεί παράνομο αποδεικτικό μέσο όμως ο εκάστοτε δικαστής είναι υποχρεωμένος να το δει. Δεν είναι υποχρεωμένος να το λάβει νόμιμα υπόψη του. Εσείς όμως τι πιστεύετε; Θα δει κάποιος δικαστής ότι παραβίασε ο αντίδικος σας τον κόκκινο σηματοδότη, με αποτέλεσμα τον βαρύ τραυματισμό σας και θα πει ότι πέρασε με πράσινο; 

Ελπίζω πραγματικά το συντομότερο να αλλάξει η νομοθεσία ή έστω να υπάρξει συγκεκριμένη πρόβλεψη καθώς όπως αναφέρατε πωλούνται αυτοκίνητα με εργοστασιακό εξοπλισμό τις dashcams. Προσωπικά έχω τοποθετήσει κάμερες σε όσα αυτοκίνητα είχα από το 2012. Με πατέρα τροχονόμο να έχουν δει πολλά τα μάτια του, δεν πρόκειται να το ρισκάρω. Μάλιστα πριν από 2 χρόνια, επειδή έμενα ακριβώς απέναντι από προξενείο και πάρκαρα μπροστά μου είχε κάνει έλεγχο η ασφάλεια. Με ρώτησαν για ποιο λόγο έχω την κάμερα (νόμιζαν ότι καταγράφω το προξενείο) και μου είπαν ότι είναι ποινικό αδίκημα. Τους εξήγησα τον λόγο που την έχω και την επόμενη μέρα πάρκαρα πάλι στο ίδιο σημείο. 

Πλέον χρησιμοποιώ στα 2 αυτοκίνητα μου το συγκεκριμένο σύστημα το οποίο είναι ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει: https://www.amazon.de/gp/product/B0811Q28N6/

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με τρακαρε (παρκαρισμενο το ειχα) αφρικανος οδηγος (Κυψελη) μου μενει Ελλαδα μονιμα. Ειχε μια φτηνη αχρηστη Ρουμανικη ασφαλιστικη (City insurance). Μου εκανε δηλωση και η City το επαιζε κοροϊδο. Ευτυχως ειχα το συμβαν απο την καμερα εισοδου πολυκατοικιας και το εστειλα μεσω YT private video στον πραγματογνωμονα. Εγινε δουλιτσα (4 μηνες πηρε!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/P-8-2018-000591_EN.html

Whilst they are allowed in France and the Netherlands, for example, they are banned in Germany and Austria, where their use is punishable by fines of up to EUR 10 000. Drivers can therefore unwittingly commit an offence whilst driving in Europe simply by crossing a national border. This cannot be reconciled with the objective of free movement for travellers in the EU.

 

https://www.viatech.com/en/2020/08/dash-cams-around-the-world/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράνομο μπορεί να είναι. Αλλά αν σε κατηγορούν για κάτι που δεν φταις, το βίντεο θα τους κάνει ενδεχομένως να αναθεωρήσουν και εσεις θα κοιμάστε καλύτερα το βραδυ.

Εγω έχω εδώ και 2-3 χρόνια κάμερα και είμαι πιο σίγουρος κ μόνο που την έχω. Τώρα μάλιστα λέω να αναβαθμιστώ και να πάω σε 2πλες ή 3πλές κάμερες (Vantrue Dashcam N4 )

Έχετε κατά νου πως οι κλασικές κάμερες με μπαταρία δεν κάνουν για υψηλές θερμοκρασίες και δεν ειναι για τη χώρα μας. Ιδανικές ειναι αυτές που έχουν Super Capacitor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που ειπώθηκε πιο πίσω ότι μπορείς να στήσεις κάποιον στον τοίχο υπό την απειλή του βίντεο, έχω την εντύπωση ότι μπορεί να σε βάλει σε μπελάδες μεγαλύτερους απ' ότι είχες αρχικά, αν δεν είναι κανάς ψαρωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά λέω η χώρα της παράνοιας. Έχει νομική υπόσταση στο δικαστήριο ένας (ψευδο) μάρτυρας πάρα η αντικειμενική κάμερα... Τι άλλο να πούμε; 

Η κάμερα της τράπεζας δεν μας πειράζει; μόκο εκεί; ή dash cam πειράζει που την έχουμε μη μας φάει κάνας μεθυστακας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...