Προς το περιεχόμενο

Νομοθεσία για τις DashCam στην Ελλάδα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλη την παρέα.

Ξεκινώ ένα θέμα για να αναλύσουμε τις λεπτομέρειες της νομοθεσίας για τις DashCam στην Ελλάδα.

Αν επιτρέπεται να τις έχεις μόνιμα στο αυτοκίνητο, αν το υλικό που καταγράφουν μπορεί να αποτελεί δικαστικό ή αστυνομικό τεκμήριο, και άλλα παρόμοια θέματα.

Ευχαρίστως να ακούσουμε εμπειρίες και από κατόχους και από ανθρώπους που το έχουν διερευνήσει ως θέμα.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επιτρέπεται να τις έχεις μόνιμα εφόσον αρκετά μοντέλα κυκλοφορούν με dashcam σαν στοιχείο εξοπλισμού.

Δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσεις το υλικό εσύ (πχ να το ανεβάσεις στο youtube), ούτε στο δικαστήριο για διεκδίκηση αποζημίωσης από ασφαλιστική.

Μόνο η αστυνομία μπορεί να ζητήσει το υλικό της κάμερας αν θεωρεί πως μπορεί να βοηθήσει σε κάποια έρευνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο για προσωπική χρήση μπορείς να το εχεις οτιδιποτε άλλο ειναι παράνομο (πχ να τρακάρεις και να προσπαθείς να αποδειξεις ότι δεν φταις κλπ)

μόνο με εισαγγελική εντολή μπορει να χρησιμοποιηθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικές χώρες στον κόσμο, όπως η Ρωσία, η χρήση της dashcam είναι υποχρεωτική και για ενδεχόμενη χρήση του καταγεγραμμένου υλικού σε δικαστήριο αλλά και για την αποφυγή ασφαλιστικών απατών κλπ. Γκουχ-γκουχ. Εμείς φυσικά οι Έλληνες δεν είμαστε καθόλου απατεώνες, κουτοπόνηροι κλπ. και εννοείται δεν κάνουμε τέτοιου είδους φουστιές, οπότε και η νομοθεσία μας είναι ανάλογη. Το καταγεγραμμένο υλικό από dashcam, όχι μόνο είναι παντελώς άχρηστο, αλλά έτσι και το δημοσιοποιήσεις, ειδικά σε περίπτωση ατυχήματος και άσχετα με το εάν έχεις δίκιο ή όχι, μπορεί να σε βάλει και σε νομικές περιπέτειες εναντίον σου. Ξανα-μανα γκουχ-γκουχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα Ελλάδας και ελληνικής νομοθεσίας αλλά της ΕΕ. Λόγω GDPR δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εκτός αν καταφέρεις να καλύψεις κάθε πρόσωπο, πινακίδα κλπ στο βίντεο ώστε να διασφαλίζονται τα προσωπικά δεδομένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος ύπαρξης της κάμερας είναι για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί το υλικό ως αποδεικτικό στοιχείο σε περιπτωσεις τρακαρισματων η άλλων εγκληματικων ενεργειών. Αν δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιεί το υλικό, τότε και η παρουσία κάμερας είναι παντελώς άχρηστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Burgos είπε

Επιτρέπεται να τις έχεις μόνιμα εφόσον αρκετά μοντέλα κυκλοφορούν με dashcam σαν στοιχείο εξοπλισμού.

Δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσεις το υλικό εσύ (πχ να το ανεβάσεις στο youtube), ούτε στο δικαστήριο για διεκδίκηση αποζημίωσης από ασφαλιστική.

Μόνο η αστυνομία μπορεί να ζητήσει το υλικό της κάμερας αν θεωρεί πως μπορεί να βοηθήσει σε κάποια έρευνα

μισο λεπτο, απ τι στιγμη που μπορω να τραβηξω βιντεο η φωτος σε δημοσιους χωρους και να ανεβασω youtube, η ακομα και να κανω live stream, με ποια λογικη ΔΕΝ επιτρεπεται το dashcam footage συγκεκριμενα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μου ντε. Και εγώ έχω μείνει με αυτά που διαβάζω.

 

Τρελή απογοήτευση, αλλά τουλάχιστον χαίρομαι που δε τη τρώω στη μάπα τόσο καιρό και δεν έχασα 60€ επένδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μπορεί να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις το υλικό σε δικαστήριο, αλλά μια χαρά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εάν πχ κάνει κάποιος όπισθεν και σε χτυπήσει, αλλά είναι τόσο πονηρός που κατέβει κάτω και ισχυρίζεται ότι τον χτύπησες εσύ από πίσω. Δεν θα εξακολουθήσει να είναι το ίδιο πονηρός όταν του πεις ότι έχεις καταγράψει το χτύπημα. Όπως επίσης και ένα μηχανάκι πχ που μπορεί να περάσει να σου ξηλώσει τον καθρέφτη και να φύγει.
  Μπορεί να μην περνάνε στο δικαστήριο, αλλά μια χαρά θα σε ξελασπώσει όταν επικοινωνήσει η νομική κάλυψη της ασφάλειας σου με τον υπαίτιο και του πει "έχουμε βίντεο ότι προκάλεσες φθορά και έφυγες". Όπως επίσης θα μπορείς να φέρεις και 100 μάρτυρες που θα λένε ότι ΕΙΔΑΜΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ. 
 Δεν το συζητάμε το να πεταχτεί κάποιος πεζός και να γίνει κάτι χειρότερο. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, deedeemegadoodoo είπε

μισο λεπτο, απ τι στιγμη που μπορω να τραβηξω βιντεο η φωτος σε δημοσιους χωρους και να ανεβασω youtube, η ακομα και να κανω live stream, με ποια λογικη ΔΕΝ επιτρεπεται το dashcam footage συγκεκριμενα? 

Τι να σου πω, δεν είναι δικός μου ο νόμος :P

Νομίζω πως οι dashcam είναι στην κατηγορία κρυφής κάμερας όπου δεν υπάρχει τρόπος οι διερχόμενοι να γνωρίζουν πως βιντεοσκοπούνται ενώ θεωρητικά όταν τραβάς βίντεο με το κινητό μπορούν να το καταλάβουν και υποτίθεται πως το γνωρίζουν

Εγώ πάντως όποτε το θυμάμαι καταγράφω κανονικά τις διαδρομές και αν γίνει κάτι θα δω μετά τα νομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει πρόσφατα με νταλίκα που μου ξήλωσε καθρέφτη.(600€ ζημιά)

Ο νταλικιέρης το έπαιζε τρελίτσα και μαγκιά και ότι θα μου κάνει αρνητική δήλωση. Του λέω κανένα θέμα έχω νομική κάλυψη.

Όταν προχώρησε η νομική προστασία, τους έστειλα το βίντεο και η αρνητική έγινε θετική.

Απλά η όλη φάση μου πήρε 1,5 μήνα. (γιατί κάνουν 3 αιτήματα να δεχθεί υπαιτιότητα (τις οποίες και τις 3 τις αρνήθηκε) μέχρι να ξεκινήσει η νομική κάλυψη).

Φίλη δικηγόρος μου είπε ότι στον εισαγγελέα το δείχνουν (for his eyes only).

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτεπάγγελτα δεν την δέχονται (λόγω gdpr)...

Άτυπα από ότι ξέρω βγάζεις άκρη μέσω ασφαλιστικής!

Δεν ξέρω πως το μαγειρεύουν για να μπορούν να πατήσουν πάνω του και να το χρησιμοποιήσουν σαν στοιχείο...

Ίσως έχουν καταλάβει πόσο προβληματικός είναι αυτός ο νόμος και οτι δεν χρειάζεται να παίζουμε την κολοκυθιά όταν υπάρχουν οι αποδείξεις.

ΥΓ. Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω, είναι αστείο ο καθένας να κυκλοφοράει με ένα κινητό στο χέρι με 5 φακούς, τα καινούρια αυτοκίνητα να έχουν 10 κάμερες πάνω τους, σε κάθε γωνία να υπάρχουν 2-3 κάμερες ασφαλείας και αν γίνει κάτι να μην μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε νόμιμα αλλά να πρέπει να γίνουν πατέντες για να αποδειχτεί το αυτονόητο (την ίδια ώρα που ανεβαίνουν συνεχώς public videos στο youtube για λόγους διασκέδασης).

Επεξ/σία από agnostos13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Burgos είπε

Τι να σου πω, δεν είναι δικός μου ο νόμος :P

Νομίζω πως οι dashcam είναι στην κατηγορία κρυφής κάμερας όπου δεν υπάρχει τρόπος οι διερχόμενοι να γνωρίζουν πως βιντεοσκοπούνται ενώ θεωρητικά όταν τραβάς βίντεο με το κινητό μπορούν να το καταλάβουν και υποτίθεται πως το γνωρίζουν

Εγώ πάντως όποτε το θυμάμαι καταγράφω κανονικά τις διαδρομές και αν γίνει κάτι θα δω μετά τα νομικά.

χμμ, λες αν κολλησουμε τις καμερες στην οροφη η στο καπο αντι στο εσωτερικο, να βρουμε παραθυρακι σε αυτο? 
"Τι εννοεις bro δικαστη, η καμερα κανει μπαμ οτι ειναι εκει δεν ειναι κρυμμενη" 

 

αλλα σοβαρα τωρα, μιλαμε για καθρεπτες και γρατζουνιες. Φαντασου να καταγραψεις κανενα τραγικο ατυχημα που δεν ειδε κανενας αλλος, και να μη μπορεις να βοηθησεις ειτε τον εαυτο σου ειτε τον ανθρωπο που του τυχε ενω εχεις ξεκαθαρες αποδειξεις στα χερια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, deedeemegadoodoo είπε

χμμ, λες αν κολλησουμε τις καμερες στην οροφη η στο καπο αντι στο εσωτερικο, να βρουμε παραθυρακι σε αυτο? 
"Τι εννοεις bro δικαστη, η καμερα κανει μπαμ οτι ειναι εκει δεν ειναι κρυμμενη" 

 

αλλα σοβαρα τωρα, μιλαμε για καθρεπτες και γρατζουνιες. Φαντασου να καταγραψεις κανενα τραγικο ατυχημα που δεν ειδε κανενας αλλος, και να μη μπορεις να βοηθησεις ειτε τον εαυτο σου ειτε τον ανθρωπο που του τυχε ενω εχεις ξεκαθαρες αποδειξεις στα χερια σου. 

Νομίζω ότι ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις θα βρεθεί το "παραθυράκι". Εδώ βλέπεις ότι σε εγκλήματα και ατυχήματα που πήραν δημοσιότητα ακούγεται ότι η αστυνομία ψάχνει να βρει άκρη από τις κάμερες καταστημάτων/σπιτιών της περιοχής. Που (θεωρητικά) δεν πρέπει να καταγράφουν τίποτε προς τα έξω (πεζοδρόμιο/δρόμο) και άρα αν ήταν νόμιμες και "σωστά" στημένες μηδενική αξία θα είχαν για την παροχή στοιχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, deedeemegadoodoo είπε

χμμ, λες αν κολλησουμε τις καμερες στην οροφη η στο καπο αντι στο εσωτερικο, να βρουμε παραθυρακι σε αυτο? 
"Τι εννοεις bro δικαστη, η καμερα κανει μπαμ οτι ειναι εκει δεν ειναι κρυμμενη" 

 

αλλα σοβαρα τωρα, μιλαμε για καθρεπτες και γρατζουνιες. Φαντασου να καταγραψεις κανενα τραγικο ατυχημα που δεν ειδε κανενας αλλος, και να μη μπορεις να βοηθησεις ειτε τον εαυτο σου ειτε τον ανθρωπο που του τυχε ενω εχεις ξεκαθαρες αποδειξεις στα χερια σου. 

Σε σοβαρά θέματα επεμβαίνει εισαγγελέας και θεωρώ ότι θα βγει άκρη.

Για γρατζουνιές, μικρό ζημιές, καθρέφτες και τα συναφή δεν ασχολείται κανένας για υλικό απο dash cam. Ίσως, αν το τρέξει η νομική προστασία, αλλά και πάλι αν ο άλλος δεν το αποδεχτεί δεν μπορείς να κάνεις τπτ... νόμιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...