Προς το περιεχόμενο

Αξιζει να Παω για ΕΠΟΠ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 29/06/2022 at 21:09, Mikel696 said:

Καλησπερα σε ολο το φορουμ... Δουλεω ως Διανομεας και Ψαχνω Για Μια Καλυτερη Δουλειά και Εκανα Ηλεκτρονικα αιτησεις για ΕΠΟΠ στον ΣΞ ΠΑ ΠΝ... Αξιζει να παω για Εποπ Σε Θεμα Χρηματων; Ολοι ξερουμε οτι υπαρχουν μεταθεσεις σε αυτη την Δουλειά αλλα Μισθο ποσο παιρνουν οι ΕΠΟΠ; Εχουν Ενοικια Ρευμα Τηλεφωνο Βενζινες κλπ Σε Βγαζουν τα Λεφτα που Παίρνεις η Μπαινεις και μεσα; 

Ευχαριστώ 

Καραμπαινεις μεσα και σκοπια φουλαριστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίρνω το θάρρος να γράψω το πώς και τι έχω βιώσει σαν ΕΠΟΠ πεζικού εδώ και 2 χρόνια.

 Λοιπόν ξεκινάω με το οικονομικό το οποίο νεμεν είναι αξιοπρεπές αν είσαι μόνος σου η έχεις γυναίκα στρατιωτικό (μακριά από εμάς).

 Είμαι 29 με proficiency και πτυχίο ΕΠΑΛ στην ηλεκτρονική μηχανική .

Έχω ατελείωτη γνώση μέσω προσωπικών ερευνών είτε διαδικτυακά είτε με πατροπαράδοτο βιβλίο.

 Είμαι γυμνασμενος με αντοχές και μπήκα καθαρά και μόνο για εργασιακή εξέλιξη και ο δρόμος μου είναι οι ειδικές δυνάμεις.

Αυτά τα γράφω διότι ο στρατός έχει τους ΕΠΟΠ για το φτύσιμο και τις αγγαρείες.

Θα είσαι σερβιτόρος σε εκδηλώσεις θα είσαι ο σκοπός της πύλης και προφανώς θα έχεις τον κάθε πικραμένο να σου λέει το πώς και τι θεωρεί σωστό και γιατί εσύ άλλη μια φορά δεν αρκείς η δεν είσαι αντάξιος.

Εγώ έφαγα παρατήρηση για τουρνικε,αορτηρα μόνου σημείου κτλπ με την αιτιολογία δεν πάμε σε πόλεμο (άκου εδώ τώρα) 

Θα είσαι εκπαιδευμένος και δεν θα σε αφήνουν ούτε την γεμιστήρα να βάλεις στην πύλη όπου θα είσαι απικο 5 24 τον μήνα

Υφακια από ανθρώπους μισής φαπας βλέμματα παρατηρήσεις και αποψεις από καρακάξες αγαμητες που δεν θα άντεχαν 6 λεπτά στο μέτωπο 

 Θα βλέπεις τους ΣΣΕ και τους ΣΜΥ να είναι σε γραφεία αραχτοί να κλαίγονται για υπηρεσίες και πόστα  της πλάκας καθώς και να τρώγονται πισώπλατα αλλά το επόμενο πρωί μαζί καφέ στο ΚΨΜ.

Θα είσαι τα πρώτα 4 χρόνια ο νέος που μπορεί να είσαι αστροφυσικός με iq 160 αλλά για αυτούς θα είσαι άλλος ένας μαλακας που θα χρησιμοποιηθεί μέχρι νευρικού κλονισμού στον βωμό της ιεραρχίας.(ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΆΕΙ) 

Μιλάμε για κρύο βροχή αέρα η κουνούπια με 42 βαθμούς ηλιοφάνεια.

Μπήκα με χαμόγελο μια μέρα νωρίτερα της ημερομηνίας με εξοπλισμό όρεξη και επιτέλους χαρά που υλοποίησα τον στόχο μου μετά από λύκειο στα 26 μου μάθηση ξένης γλώσσας κτλπ και πλέον 4.11 το πρωί περιμένοντας να πάει 5.30 γιατί φυλάω πύλη μέχρι της 8.30 πράγμα αδιανόητο και πρώτιστος παράνομο καθώς λογίζεται υπηρεσία οι 24 ώρες και όχι οι 25.5.

Μιλάμε για νυχτερινές ατελείωτες παρατάξεις και ελέγχους από το κάθε 55χρονο που το μόνο που τον νοιάζει είναι η σύνταξη.

Μεταθέσεις ανά 2-3 χρόνια όπου να ναι χωρίς να υπάρχει κάποιο πλάνο για οικογένεια καθώς ποια θα σε ακολουθεί σε όλη την παραμεθόριο....

Ακατάλληλα κτίσματα πλεμπιαρικα στα οποία θα κοιμάσαι και θα ξυπνάς ανά 2-6 ώρες για να πας να βγάλεις νούμερο σε συνθήκες αντάρτικες.

Μηδέν σεβασμός σε ιδιαιτερότητα χαρακτήρα 0 βοήθεια σε θέματα εκτός στρατοπέδου 0 επαγγελματική εξέλιξη ΜΗΔΕΝ ΕΚΠΑΊΔΕΥΣΗ και κυρίως ΜΗΔΕΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΉ ΑΛΛΗΛΕΓΓΎΗ.

Σε περίπτωση πολέμου θα ΑΠΟΤΎΧΟΥΜΕ καθώς δεν υπάρχει στρατιωτικό δυναμικό καταρτιζόμενο και εκπαιδευμένο.

Μην βλέπετε προπαγάνδες και video games.

Τα οχήματα μας τα έχετε δεί?

Τον φόρτο μαχητή τον έχετε δεί? 

Τον ατομικό οπλισμό τον έχετε δεί?

Και δεν μιλάω για τις παρελάσεις....

Αν προσωπικά ο δρόμος μου δεν βγάλει αλεξίπτωτα το λέω μετά από αγώνα και πάθος για ένστολη ζωή καλύτερα στο ντελιβερι.....

Ελπίζω να σε κάλυψα 

Ταπεινά από μια μονάδα εξτρατειας μακριά και βόρεια....

 

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Panoskele είπε

 Είμαι 29 με proficiency και πτυχίο ΕΠΑΛ στην ηλεκτρονική μηχανική .

 

4 ώρες πριν, Panoskele είπε

Έχω ατελείωτη γνώση μέσω προσωπικών ερευνών είτε διαδικτυακά είτε με πατροπαράδοτο βιβλίο.

 

Και πως σου φανηκε καλη ιδεα να πας ΕΠΟΠ? Σε ποιο σημειο της ζωης σου ειπες να παρατησω τα παραπανω που γραφεις και να παω να ζησω το ονειρο στα ελληνικα στρατα? 

Τα υπολοιπα που περιγραφεις δεν τα εζησες σαν φανταρος? Ηθελες να τα επισφραγισεις πηγαινοντας μονιμος? Αν ειχες διαβασει το θεμα και αλλα αντιστοιχα στο ιντερνετ νομιζω θα εβλεπες λιγο πολυ αυτα που γραφεις.

4 ώρες πριν, Panoskele είπε

Θα είσαι τα πρώτα 4 χρόνια ο νέος που μπορεί να είσαι αστροφυσικός με iq 160 αλλά για αυτούς θα είσαι άλλος ένας μαλακας που θα χρησιμοποιηθεί μέχρι νευρικού κλονισμού στον βωμό της ιεραρχίας.(ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΆΕΙ) 

 

μα αν εισαι αξιολογος ανθρωπος με καποιο επιπεδο και επιλεξεις να πας ΕΠΟΠ τοτε σιγουρα σε βλεπουν σαν μ@λ@κ@ και χωρις παρεξηγηση η αποφαση να πας ΕΠΟΠ (εχοντας τα παραπανω προσοντα) παραπεμπει σε εναν ανθρωπο που οντως είναι ή δεν ξερει τι ακριβως ειναι και θελει να κανει. 

Καταλαβαινω καποιος που δεν εχει ιδιατερα προσοντα η εχει χωραφια κοντα στο στρατοπεδο και μηδεν γνωσεις να παει και εποπ να συμπληρωσει εισοδημα αλλα αν εχεις σπουδασει ή εχει καταπιαστει με μια χειρονακτικη δουλεια ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ να φτασεις να πεις θα παρω αυτη την στροφη στην ζωη μου? Αυτο μονο εξηγησε μου...

Παραιτηθηκες τελικα? Σκεφτεσαι τι θα κανεις μετα? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μήπως στα αλεξίπτωτα έχεις όλα αυτά συν το ΕΔλικι? Πάντως το 09-10 που ήμουν φαντάρος λέγανε οι εποπ ότι δυσκολο να πας σε πρασινο αν δεν εχεις επιλεχτει αρχικα.  Παντως οτι λεει ο φιλος παραπάνω το λεγανε και τοτε και σκεψου οτι ήμουν ΣΕΜ που αυτοι οι εποπ ηταν πιο βυσματιες σχετικά.  Καλα οι καλυτεροι εποπ ηταν αρτοποιοι, ψωμι απ τις 4 ως τις 9 κ μετα αραλικι * Αμεσως μετα οι μαγειρες (στη μοναδα οχι στο κεεμ) μαγειρευανε καποιες ωρες και μετα δουλεύανε και εξω.

*βεβαια σε καποια φαση ο ΕΣ το εδωσε σε ιδιωτη και οι αρτοποιοι γινανε-με (και οι φανταροι) σκοπετανθρωποι και ανευ ειδικοτητας ουσιαστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ξεχωρίζει αυτόν που θα πετύχει είναι η εκ των προτέρων γνώση. Θα έπρεπε φίλε να γνωρίζεις τι σε περιμένει (λογικά έχεις πάει ηδη φαντάρος), προτίμησες όμως πιθανώς να τα αγνοήσεις στο βωμό του βολέματος στο δημόσιο. Επαγγελματίας φαντάρος είσαι, για αυτό σε πληρώνει ο ΕΣ. Δε σε πληρώνει για να κάνεις επιτελική δουλειά, ούτε για τα ακαδημαϊκά σου προσόντα. Λάτρα σε πήρε να κάνεις, λάτρα θα κάνεις. Και πίστεψε με σε μια μονάδα που έχει ελάχιστους αξιωματικούς (ή και μόνο διοικητή-υποδιοικητή) είναι καλύτερα απο το να πας σε επιτελείο, γιατί εκεί όντως θα είσαι ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Αλλά το διάλεξες, οπότε τώρα σφίξε τα δόντια (ή παραιτήσου)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Panoskele said:

Παίρνω το θάρρος να γράψω το πώς και τι έχω βιώσει σαν ΕΠΟΠ πεζικού εδώ και 2 χρόνια.

 Λοιπόν ξεκινάω με το οικονομικό το οποίο νεμεν είναι αξιοπρεπές αν είσαι μόνος σου η έχεις γυναίκα στρατιωτικό (μακριά από εμάς).

 Είμαι 29 με proficiency και πτυχίο ΕΠΑΛ στην ηλεκτρονική μηχανική .

Έχω ατελείωτη γνώση μέσω προσωπικών ερευνών είτε διαδικτυακά είτε με πατροπαράδοτο βιβλίο.

 Είμαι γυμνασμενος με αντοχές και μπήκα καθαρά και μόνο για εργασιακή εξέλιξη και ο δρόμος μου είναι οι ειδικές δυνάμεις.

Αυτά τα γράφω διότι ο στρατός έχει τους ΕΠΟΠ για το φτύσιμο και τις αγγαρείες.

Θα είσαι σερβιτόρος σε εκδηλώσεις θα είσαι ο σκοπός της πύλης και προφανώς θα έχεις τον κάθε πικραμένο να σου λέει το πώς και τι θεωρεί σωστό και γιατί εσύ άλλη μια φορά δεν αρκείς η δεν είσαι αντάξιος.

Εγώ έφαγα παρατήρηση για τουρνικε,αορτηρα μόνου σημείου κτλπ με την αιτιολογία δεν πάμε σε πόλεμο (άκου εδώ τώρα) 

Θα είσαι εκπαιδευμένος και δεν θα σε αφήνουν ούτε την γεμιστήρα να βάλεις στην πύλη όπου θα είσαι απικο 5 24 τον μήνα

Υφακια από ανθρώπους μισής φαπας βλέμματα παρατηρήσεις και αποψεις από καρακάξες αγαμητες που δεν θα άντεχαν 6 λεπτά στο μέτωπο 

 Θα βλέπεις τους ΣΣΕ και τους ΣΜΥ να είναι σε γραφεία αραχτοί να κλαίγονται για υπηρεσίες και πόστα  της πλάκας καθώς και να τρώγονται πισώπλατα αλλά το επόμενο πρωί μαζί καφέ στο ΚΨΜ.

Θα είσαι τα πρώτα 4 χρόνια ο νέος που μπορεί να είσαι αστροφυσικός με iq 160 αλλά για αυτούς θα είσαι άλλος ένας μαλακας που θα χρησιμοποιηθεί μέχρι νευρικού κλονισμού στον βωμό της ιεραρχίας.(ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΆΕΙ) 

Μιλάμε για κρύο βροχή αέρα η κουνούπια με 42 βαθμούς ηλιοφάνεια.

Μπήκα με χαμόγελο μια μέρα νωρίτερα της ημερομηνίας με εξοπλισμό όρεξη και επιτέλους χαρά που υλοποίησα τον στόχο μου μετά από λύκειο στα 26 μου μάθηση ξένης γλώσσας κτλπ και πλέον 4.11 το πρωί περιμένοντας να πάει 5.30 γιατί φυλάω πύλη μέχρι της 8.30 πράγμα αδιανόητο και πρώτιστος παράνομο καθώς λογίζεται υπηρεσία οι 24 ώρες και όχι οι 25.5.

Μιλάμε για νυχτερινές ατελείωτες παρατάξεις και ελέγχους από το κάθε 55χρονο που το μόνο που τον νοιάζει είναι η σύνταξη.

Μεταθέσεις ανά 2-3 χρόνια όπου να ναι χωρίς να υπάρχει κάποιο πλάνο για οικογένεια καθώς ποια θα σε ακολουθεί σε όλη την παραμεθόριο....

Ακατάλληλα κτίσματα πλεμπιαρικα στα οποία θα κοιμάσαι και θα ξυπνάς ανά 2-6 ώρες για να πας να βγάλεις νούμερο σε συνθήκες αντάρτικες.

Μηδέν σεβασμός σε ιδιαιτερότητα χαρακτήρα 0 βοήθεια σε θέματα εκτός στρατοπέδου 0 επαγγελματική εξέλιξη ΜΗΔΕΝ ΕΚΠΑΊΔΕΥΣΗ και κυρίως ΜΗΔΕΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΉ ΑΛΛΗΛΕΓΓΎΗ.

Σε περίπτωση πολέμου θα ΑΠΟΤΎΧΟΥΜΕ καθώς δεν υπάρχει στρατιωτικό δυναμικό καταρτιζόμενο και εκπαιδευμένο.

Μην βλέπετε προπαγάνδες και video games.

Τα οχήματα μας τα έχετε δεί?

Τον φόρτο μαχητή τον έχετε δεί? 

Τον ατομικό οπλισμό τον έχετε δεί?

Και δεν μιλάω για τις παρελάσεις....

Αν προσωπικά ο δρόμος μου δεν βγάλει αλεξίπτωτα το λέω μετά από αγώνα και πάθος για ένστολη ζωή καλύτερα στο ντελιβερι.....

Ελπίζω να σε κάλυψα 

Ταπεινά από μια μονάδα εξτρατειας μακριά και βόρεια....

 

 

 

Ναι, τι; όλοι οι εποπ έτσι είναι. Και από αυτά που λες, καλά περνάς για εποπ.

Εάν δεν αντέχεις, φύγε. Άλλωστε όπως έχω πει πολλές φορές, οι βαθμοί στο στρατό είναι σαν τους βαθμούς στο δημοτικό. Μόλις βγεις στον πραγματικό κόσμο, δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα.

Έχεις ένα πτυχίο ηλεκτρονικού μηχανικού. Πήγαινε πάρε και ένα ηλεκτρολόγου μηχανικού από το ΕΠΑΛ, και γίνε ηλεκτρολόγος. Θα βγάζεις έναν σκασμό λεφτά, θα σε ψάχνουν όλοι, και θα δουλεύεις ότι ώρες και ποιες μέρες θέλεις (αλλά θα δουλεύεις όμως, δεν θα περιμένεις να περάσει το 8ωρο να πας σπίτι σου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που εγώ διάλεξα να μπω ήταν διότι είχα πάει φαντάρος το 2014 και τα συναισθήματα ήτανε μικτά.

 Σαφώς και υπάρχουν μονάδες που είναι αξιόλογες αλλά αυτές είναι 1 στις 8.

 Εμένα μου ανοίγει πόρτες ο στρατός για δουλειές όπως πχ ένοπλος φρουρός σε καράβια,μοριοδοτηση για πυροσβεστική αστυνομία (σε περίπτωση που τα όρια ηλικίας πάνε όντως στα 32) καθώς και μου δίνει μια εικόνα για ένα επάγγελμα διαφορετικό από τα συνήθη.

 Εμείς φάγαμε παπά περί ηγεσίας εκπαίδευσης αξιοκρατίας και κυρίως μιας αξιόλογης καριέρας.

 Το ότι είμαστε ΕΠΟΠ δεν σημαίνει ότι είμαστε ούτε τεμπέληδες ούτε δημόσιοι όπως νομίζουν οι περισσότεροι.

Το ότι στο παρελθόν μια μερίδα ΕΠΟΠ ήτανε σκουπίδια δεν πάει να πει ότι όλοι οι υπόλοιποι έχουν τοσο το ίδιο σκεπτικό όσο και την ίδια στάση ως προς το επάγγελμα.

 Δεν φταίνε οι ΕΠΟΠ επειδή είναι ΕΠΟΠ για την συμπεριφορά ορισμένων και την παράνομη ελαστικότητα των στρατιωτικών νόμων ως προς το όφελος και την άνεση τους.

Το ότι μας βλέπουν κάποιοι σαν τρίτης κατηγορίας η κάτι λιγότερο από αυτούς εμένα με προσβάλει και δεν το δέχομαι.

Δείτε πχ διάφορα σε έναν ιδανικό στρατό όπως ο Αμερικανός όπου η πλειοψηφία είναι οι enlisted δηλαδή οι ΕΠΟΠ το πώς και τι κάνουν και δεν μιλάω για τρελά πολεμικά σενάρια η οπλισμούς από άλλους γαλαξίες.

Μιλάω καθαρά για θέματα εκπαίδευσης πειθαρχίας και συμπεριφορας.

Επιπλέον μιλάμε για το 2024 και όχι για το 1986 το οποίο ο στρατός δεν λέει να αποβάλει.

Δεν παραιτήθηκα όχι ακόμη διότι δεν έχω πάρει τα κέρδη που ήθελα καθώς ο στρατός είναι ένα πολύ μεγάλο σχολείο και ευτυχώς ακόμη νιώθω την ανατριχιλα της έπαρσης της σημαίας κάθε πρωί καθώς και ελπίζω ότι ίσως γίνει κάποιο θαύμα και αρχίζουν κάποια πράγματα να βελτιώνονται.

Αν θα φύγω θα φύγω γιατί δεν μπήκα ειδικές δυνάμεις δηλαδή για τον σκοπό τον οποίο εξ αρχής διάλεξα να ακολουθήσω αυτό τ επάγγελμα και όχι γιατί ο κάθε τυχαίος καραβανας δεν καταλαβαίνει την αξία μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Panoskele είπε

Το ότι στο παρελθόν μια μερίδα ΕΠΟΠ ήτανε σκουπίδια δεν πάει να πει ότι όλοι οι υπόλοιποι έχουν τοσο το ίδιο σκεπτικό όσο και την ίδια στάση ως προς το επάγγελμα.

 

Μια διορθωση μονο...η μεριδα που περιγραφεις ειναι που ΔΕΝ ειναι σκουπιδια. Καλως ή κακως αυτη ειναι η αληθεια που δεν ειδες οταν ησουν φανταρος και ισως δεν βλεπεις ακομα ή ξεκινησες να βλεπεις τωρα. Και αυτο θα συνεχιστει για παντα οσο δεν υπαρχουν κριτηρια για να υπηρετησεις καποιος σαν ΕΠΟΠ και για αυτο θα μπορει ενα πιτσιρικι 23 ετων που μολις βγηκε σαν υποαξιωματικος να τον εχει σουζα. 

Μπορεις να θες να γινει ο στρατος σαν της Αμερικης αλλα προσγειωσου, κοιτα τριγυρω σου, τους ανθρωπους διπλα σου, τους ανωτατους αξιωματικους και τους πολιτικους και ειμαι σιγουρος οτι θα καταλαεις γιατι δεν ΘΕΛΟΥΝΕ και δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να γινουν σαν τους Αμερικανους. (Στο θεμα στρατου αναφερομαι παντα)

14 ώρες πριν, Panoskele είπε

Επιπλέον μιλάμε για το 2024 και όχι για το 1986 το οποίο ο στρατός δεν λέει να αποβάλει.

 

Το γνωριζες φανταζομαι αυτο ομως...

Ελπιζω συντομα βρεις λυση στις σκεψεις-προβληματα που μας παραθετεις με τον εναν η τον αλλον τροπο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Panoskele είπε

Ο λόγος που εγώ διάλεξα να μπω ήταν διότι είχα πάει φαντάρος το 2014 και τα συναισθήματα ήτανε μικτά.

 Σαφώς και υπάρχουν μονάδες που είναι αξιόλογες αλλά αυτές είναι 1 στις 8.

 Εμένα μου ανοίγει πόρτες ο στρατός για δουλειές όπως πχ ένοπλος φρουρός σε καράβια,μοριοδοτηση για πυροσβεστική αστυνομία (σε περίπτωση που τα όρια ηλικίας πάνε όντως στα 32) καθώς και μου δίνει μια εικόνα για ένα επάγγελμα διαφορετικό από τα συνήθη.

 Εμείς φάγαμε παπά περί ηγεσίας εκπαίδευσης αξιοκρατίας και κυρίως μιας αξιόλογης καριέρας.

 Το ότι είμαστε ΕΠΟΠ δεν σημαίνει ότι είμαστε ούτε τεμπέληδες ούτε δημόσιοι όπως νομίζουν οι περισσότεροι.

Το ότι στο παρελθόν μια μερίδα ΕΠΟΠ ήτανε σκουπίδια δεν πάει να πει ότι όλοι οι υπόλοιποι έχουν τοσο το ίδιο σκεπτικό όσο και την ίδια στάση ως προς το επάγγελμα.

 Δεν φταίνε οι ΕΠΟΠ επειδή είναι ΕΠΟΠ για την συμπεριφορά ορισμένων και την παράνομη ελαστικότητα των στρατιωτικών νόμων ως προς το όφελος και την άνεση τους.

Το ότι μας βλέπουν κάποιοι σαν τρίτης κατηγορίας η κάτι λιγότερο από αυτούς εμένα με προσβάλει και δεν το δέχομαι.

Δείτε πχ διάφορα σε έναν ιδανικό στρατό όπως ο Αμερικανός όπου η πλειοψηφία είναι οι enlisted δηλαδή οι ΕΠΟΠ το πώς και τι κάνουν και δεν μιλάω για τρελά πολεμικά σενάρια η οπλισμούς από άλλους γαλαξίες.

Μιλάω καθαρά για θέματα εκπαίδευσης πειθαρχίας και συμπεριφορας.

Επιπλέον μιλάμε για το 2024 και όχι για το 1986 το οποίο ο στρατός δεν λέει να αποβάλει.

Δεν παραιτήθηκα όχι ακόμη διότι δεν έχω πάρει τα κέρδη που ήθελα καθώς ο στρατός είναι ένα πολύ μεγάλο σχολείο και ευτυχώς ακόμη νιώθω την ανατριχιλα της έπαρσης της σημαίας κάθε πρωί καθώς και ελπίζω ότι ίσως γίνει κάποιο θαύμα και αρχίζουν κάποια πράγματα να βελτιώνονται.

Αν θα φύγω θα φύγω γιατί δεν μπήκα ειδικές δυνάμεις δηλαδή για τον σκοπό τον οποίο εξ αρχής διάλεξα να ακολουθήσω αυτό τ επάγγελμα και όχι γιατί ο κάθε τυχαίος καραβανας δεν καταλαβαίνει την αξία μου.

Περίμενες αξιόλογη καριέρα ως ΕΠΟΠ; Ξεκινάει τελείως λάθος η συζήτηση. Αξιόλογη καριέρα ως προς τι; Περίμενες να μπεις ΕΠΟΠ και να σε κάνουν αξιωματικό όταν δουν οτι αξίζεις; Το καλύτερο που εχεις να κάνεις, εαν θέλεις να παραμείνεις στο στράτευμα, ειναι να φτιάξεις καλές σχέσεις με κάποιο ανώτερο ή ανώτατο αξιωματικό που να σε κουβαλάει μαζί του όπου πηγαίνει. 

Επαναλαμβάνω, you knew what you signed up for. Ήξερες οτι πας για επαγγελματίας φαντάρος. Διάλεξες το φανταρικό ως καριέρα, με τα καλά του και τα κακά του. Φαντάρος είσαι, απλά σας δινουν κάθε 7-8 χρονια ενα βαθμο (που πρακτικά δεν εχει καμία σημασία, αφού στο μεσοδιάστημα σας έχουν περάσει σχεδόν όλοι οι απόφοιτοι ΣΜΥ) και κάτι ψίχουλα στο μισθό. Απλά τώρα βιώνεις τις συνέπειες το πράξεων σου. Δεν είχες ακούσει τη μαγική φραση "η υπηρεσία με πάει εκεί"; Δε διαλέγεις, σε διαλέγουν, όπου έχουν ανάγκη. Αν έχουν ανάγκη στον Έβρο και σε 3 χρονια στην Κω και σε 3 χρονια στη Φλώρινα, guess what, θα κάνεις αυτο το δρομολόγιο.  

Η πλειοψηφια όσων μπαινουν ΕΠΟΠ το κανουν για το βόλεμα στο δημόσιο, δε μπόρεσαν να μπουν σε παραγωγική σχολή και νόμισαν οτι θα μπουν στις ένοπλες δυνάμεις απο την πίσω πόρτα. Ε καλό το τυρι, υπάρχει και η φάκα. Και μιας που φαίνεσαι έξυπνος άνθρωπος, θα έπρεπε να το γνωρίζεις. Και η σύγκριση με τον Αμερικάνικο στρατό είναι τελείως άτοπη, εκτός αν νομίζεις οτι μια απόφοιτη West Point και ένας enlisted στρατιώτης παίζουν φάπες στα διαλείμματα 

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/01/2024 at 12:05, ProponitisTouKanape said:

Περίμενες αξιόλογη καριέρα ως ΕΠΟΠ; Ξεκινάει τελείως λάθος η συζήτηση. Αξιόλογη καριέρα ως προς τι; Περίμενες να μπεις ΕΠΟΠ και να σε κάνουν αξιωματικό όταν δουν οτι αξίζεις; Το καλύτερο που εχεις να κάνεις, εαν θέλεις να παραμείνεις στο στράτευμα, ειναι να φτιάξεις καλές σχέσεις με κάποιο ανώτερο ή ανώτατο αξιωματικό που να σε κουβαλάει μαζί του όπου πηγαίνει. 

 

Μετά τον βαθμό του Συνταγματάρχη  οι αξιωματικοί κρίνονται κάθε χρονο για τον βαθμό τους γιατί δεν υπάρχουν και περιθώρια ειναι μονο 220 οργανικές θέσεις  ταξιάρχων ακόμα λιγότερες υποστράτηγων και μόλις 11 αντιστράτηγων (τώρα πάνε να βάλουν αλλον ένα αντιστράτηγο και να τους κάνουν 12). Οπότε το να βγει στην αποστρατεία το βύσμα σου και να φυγεις απο το επιτελικο γραφειο του ΓΕΣ για κάναν Εβρο ειναι θεμα χρόνου ξανα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θέλω να ξενερώσω κανέναν η εικόνα είναι κατά το πλείστον αυτή και οι παραιτήσεις μιλάνε από μόνες τους.

 Δεν είπαμε να γίνουμε αφεντικά ούτε να έχουμε αραλίκι.

Να έχουμε εκπαίδευση εξειδίκευση και σεβασμό.

Όποιος θέλει να μπει ας μπει καλοδεχούμενος απλά το νόημα της κουβέντας είναι να έχει μια κακή αληθινή εικόνα γιατί οι περισσότεροι νομίζουν πώς θα παίξουν call of duty.

Για εμένα δηλώσετε αεροπορία στρατού, υγειονομικο, μηχανικό, διαβιβάσεις.

Όλα τα άλλα ψυχολογική αυτοκτονία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο ποσοστό κοιτάει μόνο να μπει, δεν τους ενδιαφέρει ειδικότητα όπλο/σώμα , πολλοί παραιτούνται στην τριετία και άλλοι πριν την μονιμοποίηση, τότε καταλαβαίνουν ότι η ειδικότητα που επέλεξαν όταν μπήκαν την παντρεύτηκαν και την πήρανε πακέτο μαζί με τις μεταθέσεις και όλα τα υπόλοιπα.

Ο θεσμός ως θεσμός μια χαρά είναι , όσοι επιλέγουν να μπούνε και νομίζουν πως έγιναν ξαφνικά δημόσιοι υπάλληλοι τον υποβάθμισαν και δυστυχώς αυτό ισχύει για την πλειοψηφία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βρίσκω πολύ σωστό καθώς η πλειοψηφία προ μονιμοποίησης είναι τέρμα ξεπλενια.

 Ειδικότητα είναι ανάλογα συνήθως τεχνικές ειδικότητες όπως οπλουργος π.χ τραβάνε μανίκι διότι πολλές μονάδες δεν τηρούν τον προγραμματισμό σε αναλιπανσεις κτλπ οπότε δεν έχουν τόσο φόρτο όπως πχ ένας τεο η ττο.

Εγώ βλέπω πως  συνήθως όλα ξεκινάνε από τους βολεμενους που μόνο κουβέντες ανοίγουν περί παραπόνων και ικανοποίησης αλλά δεν θα βγούνε ποτέ στην σέντρα για να μην χασουνε τα προνόμια.

 Όσοι μπούνε για την βολεψη δεν θα περάσουν καλά καθώς βολεψη δεν υπάρχει ειδικά τα πρώτα 5-7 χρόνια.

Όπως επίσης άτομα τα οποία είναι μαχημα και θέλουν να έχουν μια καριέρα μαχητική επισης δυστυχώς το ίδιο.

 Όπως προανέφερα αξίζει περισσότερο αν δεν έχεις τίποτα στην από έξω αν δηλώσεις σώματα και όχι όπλα πως και αν είσαι από ακριτική περιοχή. 

Τώρα ότι μέλη γενέσθαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 23/01/2024 at 20:50, Panoskele said:

Ο λόγος που εγώ διάλεξα να μπω ήταν διότι είχα πάει φαντάρος το 2014 και τα συναισθήματα ήτανε μικτά.

 Σαφώς και υπάρχουν μονάδες που είναι αξιόλογες αλλά αυτές είναι 1 στις 8.

 Εμένα μου ανοίγει πόρτες ο στρατός για δουλειές όπως πχ ένοπλος φρουρός σε καράβια,μοριοδοτηση για πυροσβεστική αστυνομία (σε περίπτωση που τα όρια ηλικίας πάνε όντως στα 32) καθώς και μου δίνει μια εικόνα για ένα επάγγελμα διαφορετικό από τα συνήθη.

 Εμείς φάγαμε παπά περί ηγεσίας εκπαίδευσης αξιοκρατίας και κυρίως μιας αξιόλογης καριέρας.

 Το ότι είμαστε ΕΠΟΠ δεν σημαίνει ότι είμαστε ούτε τεμπέληδες ούτε δημόσιοι όπως νομίζουν οι περισσότεροι.

Το ότι στο παρελθόν μια μερίδα ΕΠΟΠ ήτανε σκουπίδια δεν πάει να πει ότι όλοι οι υπόλοιποι έχουν τοσο το ίδιο σκεπτικό όσο και την ίδια στάση ως προς το επάγγελμα.

 Δεν φταίνε οι ΕΠΟΠ επειδή είναι ΕΠΟΠ για την συμπεριφορά ορισμένων και την παράνομη ελαστικότητα των στρατιωτικών νόμων ως προς το όφελος και την άνεση τους.

Το ότι μας βλέπουν κάποιοι σαν τρίτης κατηγορίας η κάτι λιγότερο από αυτούς εμένα με προσβάλει και δεν το δέχομαι.

Δείτε πχ διάφορα σε έναν ιδανικό στρατό όπως ο Αμερικανός όπου η πλειοψηφία είναι οι enlisted δηλαδή οι ΕΠΟΠ το πώς και τι κάνουν και δεν μιλάω για τρελά πολεμικά σενάρια η οπλισμούς από άλλους γαλαξίες.

Μιλάω καθαρά για θέματα εκπαίδευσης πειθαρχίας και συμπεριφορας.

Επιπλέον μιλάμε για το 2024 και όχι για το 1986 το οποίο ο στρατός δεν λέει να αποβάλει.

Δεν παραιτήθηκα όχι ακόμη διότι δεν έχω πάρει τα κέρδη που ήθελα καθώς ο στρατός είναι ένα πολύ μεγάλο σχολείο και ευτυχώς ακόμη νιώθω την ανατριχιλα της έπαρσης της σημαίας κάθε πρωί καθώς και ελπίζω ότι ίσως γίνει κάποιο θαύμα και αρχίζουν κάποια πράγματα να βελτιώνονται.

Αν θα φύγω θα φύγω γιατί δεν μπήκα ειδικές δυνάμεις δηλαδή για τον σκοπό τον οποίο εξ αρχής διάλεξα να ακολουθήσω αυτό τ επάγγελμα και όχι γιατί ο κάθε τυχαίος καραβανας δεν καταλαβαίνει την αξία μου.

Σε εσενα ταιριαζει το "και ηξερες και δε ρωτησες..." τι εννοω, πηγες φανταρος ειδες ποσο "αγγελικα" ειναι για τους εποπ και τελικα επελεξες να πας εποπ...οπως λες εισαι πτυχιουχος ΕΠΑΛ...αληθεια? και περιμενεις να σε διαχειριστουν σαν τι? τελειωσες καποιο πανεπιστημιο? ΟΧΙ (οχι οτι θα ειχε τεραστια διαφορα) αλλα εαν τους πετας καθε μερα "στα μουτρα" το πτυχιουχος ΕΠΑΛ πιστευω οτι τους κανεις και γελανε και "φτιαχνονται" ακομα περισσοτερο...

Καριερα? γελαω...ποια καριερα ανθρωπε μου?φανταρος(συγνωμη εαν σε προσβαλω) πολυτελειας εισαι thats all no more, ο οποιος θα φτασει μεχρι ποιο βαθμο? ανθστης? οποτε ποια καριερα... .

Το οτι εισαι ΕΠΟΠ πρεπει να καταλαβεις (και οσο γρηγοτερα τοσο το καλυτερο) οτι εισαι ενας φανταρος πολυτελειας, διαφορετικα θα αρχισεις τα υπαρξιακα σαν αυτο που εγραψες "Το ότι είμαστε ΕΠΟΠ δεν σημαίνει ότι είμαστε ούτε τεμπέληδες ούτε δημόσιοι όπως νομίζουν οι περισσότεροι." δυστυχως ή ευτυχως η "προελευση" κανει τη διαφορα... Σχολες ΑΞΚΩΝ>Σχολες ΥΠΞΚΩΝ>ΕΠΟΠ κατι που επισης εαν το καταλαβεις γρηγορα θα σε κανει να "περασεις" καλυτερα και δεν θα προσβαλεσαι τοσο ευκολα...."Το ότι μας βλέπουν κάποιοι σαν τρίτης κατηγορίας η κάτι λιγότερο από αυτούς εμένα με προσβάλει και δεν το δέχομαι."

Συγκρινεις αμερικανικο στρατο με ελληνικο...ΟΚ

2024 - 1986...αληθεια? φανταρος πηγες ειπες, δεν το καταλαβες?

Επισης εγραψες σε προηγουμενη αναρτηση σου..."Λοιπόν ξεκινάω με το οικονομικό το οποίο νεμεν είναι αξιοπρεπές αν είσαι μόνος σου η έχεις γυναίκα στρατιωτικό (μακριά από εμάς)" Ελα πες την αληθεια και μην κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου, παρακαλας να βρεις γυναικα στρατιωτικο, 2πλος μισθος πρωτα πρωτα και ενα σωρο αλλα "καλα" τα οποια τα ξερεις σιγουρα καλυτερα απο εμενα...

 

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...