Προς το περιεχόμενο

Αξιζει να Παω για ΕΠΟΠ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και ο ΔΕΑ ανώτερος είναι από έναν ΕΠΟΠ.

Είπαμε ο θεσμός δεν αξιοποιήθηκε όπως θα έπρεπε, δημιουργήθηκε για ρουσφέτι κυρίως και για να μην κλείσουν κάτι ξεχασμένες μονάδες.

ΕΠΟΠ βολεύει μόνο όσους είναι από παραμεθόριο και δεν πληρώνουν νοίκι και μπορούν να κάνουν και δεύτερη δουλειά.

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, dionisis1925 είπε

Είπαμε ο θεσμός δεν αξιοποιήθηκε όπως θα έπρεπε,

Και πως νομίζεις ότι μειώθηκε η στρατιωτική θητεία? Ακόμα 18μηνο θα έκαναν όλοι αν δεν έμπαιναν οι ΕΠΟΠ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέροχο θέαμα ειναι φάτσες ΕΠΟΠ όταν τους βαζουν να κάνουν σκοπιές επειδή δε φτάνουν οι φαντάροι. Γιατι προφανώς ο Λοχίας ΕΠΟΠ θεωρεί εαυτόν επιτελή, έτοιμο για ΝΑΤΟ, οπότε δε μπορει να ανεχθεί πως θα πρέπει να κάνει νούμερο όπως ο ταπεινός φαντάρος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί ο επιθετικός λόγος

Αρχικά το πρώτο άκυρο πέφτει διότι έγραψα τις γνώσεις μου σαν σημείο αναφοράς.

Δεύτερον έχω κοπέλα 8 χρόνια και δεν παρακαλάω να βρω στρατιωτικό καθώς δεν μπλέκω δουλειά με ιδιωτικό βίο

Τώρα το θέμα δεν είναι να κρίνετε εδώ μερικοί το γιατί το έκανα και πώς.

 Μπόρεσα το έκανα και αν γουστάρετε και μπορείτε να το κάνετε και εσείς.

Εγώ έδωσα την δικιά μου εικόνα με το δικό μου μυαλό και κυρίως με τα δικά μου μάτια.

Να δω επιπλέον τι θα έκαναν οι ΣΣΕ και οι ΣΜΥ αν δεν υπήρχαν οι ΕΜΘ ΕΠΟΠ.

Επιπλέον όλοι επαγγελματίες φαντάροι είμαστε ανεξάρτητος προέλευσης.

Μην βγάζετε πικρία γιατί ίσως δεν μπορέσατε η έπαιξε αδικία.

 

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στράτευμα έτσι όπως είναι δομημένο όλους τους χρειάζεται. Απο τον αντιστράτηγο μέχρι τον τελευταίο φαντάρο. Το οτι όλοι ειναι χρήσιμοι, δε σημαίνει πως και ο ρόλος όλων είναι ο ίδιος. Καλώς ή κακώς οι ΕΠΟΠ προσλαμβάνονται για κάνουν λάτρα, να στελεχώσουν άρματα και καράβια, να κάνουν νυχτερινές βάρδιες, κλπ. Δε προσλαμβάνονται για να κάνουν καριέρα, δε προσλαμβάνονται για να αναγνωρίζονται οι δυνατότητές τους, δε προσλαμβάνονται για να κάνουν επιτελική δουλειά, δε προσλαμβάνονται για να διοικήσουν. Κι αυτό θα πρέπει καθε ενας που πάει για ΕΠΟΠ να το γνωρίζει. Πάει να κάνει τη βρώμικη δουλεια.

Και αν μια κοπέλα δε το γνωρίζει (αν και θα έπρεπε να ρωτήσει), ένας νέος άντρας που έχει πάει φαντάρος και εχει δει 6-9-12 μήνες εκ των έσω το πως δουλεύουν τα πράγματα, το πως δουλεύει η ιεραρχία, το πως (φυτο)ζωούν οι ΕΠΟΠ, δεν εχει καμία δικαιολογία να μη το ξέρει. Και μακάρι να βρίσκονται άτομα να πηγαίνουν που όντως τους σηκώνεται η τρίχα στον εθνικό ύμνο και όχι για τα λεφτά. Αλλά να ξέρουν που μπλέκουν. Γιατι αυτό ξεχωρίζει τον έξυπνο απο τον ημιμαθή - η εκ των προτέρων γνώση. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Panoskele είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί ο επιθετικός λόγος

Αρχικά το πρώτο άκυρο πέφτει διότι έγραψα τις γνώσεις μου σαν σημείο αναφοράς.

Δεύτερον έχω κοπέλα 8 χρόνια και δεν παρακαλάω να βρω στρατιωτικό καθώς δεν μπλέκω δουλειά με ιδιωτικό βίο

Τώρα το θέμα δεν είναι να κρίνετε εδώ μερικοί το γιατί το έκανα και πώς.

 Μπόρεσα το έκανα και αν γουστάρετε και μπορείτε να το κάνετε και εσείς.

Εγώ έδωσα την δικιά μου εικόνα με το δικό μου μυαλό και κυρίως με τα δικά μου μάτια.

Να δω επιπλέον τι θα έκαναν οι ΣΣΕ και οι ΣΜΥ αν δεν υπήρχαν οι ΕΜΘ ΕΠΟΠ.

Επιπλέον όλοι επαγγελματίες φαντάροι είμαστε ανεξάρτητος προέλευσης.

Μην βγάζετε πικρία γιατί ίσως δεν μπορέσατε η έπαιξε αδικία.

 

 

Άρχοντα κανείς δεν βγάζει πικρία , τις παλιές εποχές μόνο που δεν σου έστρωναν χαλί για να μπεις ΕΠΟΠ.

Δεν είστε όλοι επαγγελματίες οπλίτες , οι προερχόμενοι από πανελλήνιες εκπαιδεύονται σε στρατιωτικές σχολές και οι ΕΠΟΠ σε κέντρα εκπαίδευσης που υπηρετούν και φαντάροι , επίσης η εξέλιξη τους ακαδημαϊκά τους παρέχει καλύτερες συνθήκες εργασίας ειδικά αν αποκτήσουν μεταπτυχιακό ή πτυχίο πάνω σε αντικείμενο της ειδικότητας.

Ένα απλό παράδειγμα για το παραπάνω που σου έχω αναφέρει , ένας απόφοιτος της ΣΣΕ που είναι αξιωματικός στις Διαβιβάσεις έχει τη δυνατότητα  να φοιτήσει στη σχολή τηλεπικοινωνιών αξιωματικών διαβιβάσεων του στρατού για 2 χρόνια οπού από κει λαμβάνουν πτυχίο ΑΕΙ στα ηλεκτρονικά και στους Η/Υ  τα μαθήματα γίνονται στο ΕΚΠΑ , οι περισσότεροι απόφοιτοι της συγκεκριμένης σχολής πηγαίνουν για 3 χρόνια περαιτέρω σπουδών σε πανεπιστήμια Αγγλίας / Αμερικής με όλα τα έξοδα πληρωμένα και ένας μικρός αριθμός πηγαίνουν στο ΕΜΠ στο τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών ξεκινώντας τις σπουδές από το 6ο εξάμηνο.

Επίσης ο στρατός έχει σχολές εξειδικευμένες στους Η/Υ και τα ηλεκτρονικά, σχολή προγραμματισμού Η/Υ και σχολή ηλεκτρονικού πολέμου.

Αυτά τα προνόμια και οι δυνατότητες να εξελιχθείς ως στρατιωτικός σαν ΕΠΟΠ δεν θα τις βρεις.

Οι προερχόμενοι από στρατιωτικές σχολές βγαίνουν υπαξιωματικοί και αξιωματικοί , ο θεσμός που είσαι εσύ ονομάζεται ΕΠΟΠ που σημαίνει Επαγγελματίας Οπλίτης τώρα αν εσένα σου αρέσει να θεωρείς τον εαυτό σου ισάξιο σίγουρα δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι.

Οι Στρατιωτικοί Κανονισμοί και η Ιεραρχία πάντως διαφωνούν με την δική σου οπτική. 

Αυτά τα ολίγα.

Αν δεν υπήρχαν υπάλληλοι να δω τι θα έκαναν και οι εργοδότες γενικά , άστοχο το παράδειγμα σου.

Επεξ/σία από dionisis1925
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 15/01/2024 at 19:56, aligato1000 said:

Καραμπαινεις μεσα και σκοπια φουλαριστος...

Εχω συννημενο αρχειο

Τι να Προσεξεις Εαν μπεις στον ΣΤΡΑΤΟ εκτος ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ.docx

Επεξ/σία από aligato1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...