Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 11 δεν θα «τρέχουν» χωρίς webcam από το 2023 στους φορητούς υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Δεν ήταν ακριβώς "μόδα", αλλά παλιά το Ubuntu όντως προχωρούσε το Linux μπροστά σε διάφορους τομείς (user experience κλπ). Τα τελευταία χρόνια έχει πολλά κακά releases και διάφορα proprietary "παιχνιδάκια" (π.χ snap store κλπ) που έστρεψαν πολλούς μακριά του. Και δεν έχει πλέον ούτε το Unity που το διαφοροποιούσε από άλλα distros.

Πλέον της "μόδας" είναι το Fedora. Bleeding edge, με τις νέες τεχνολογίες ενσωματωμένες (Wayland, Pipewire κλπ) και γενικά τρελή βελτίωση στα τελευταία 5-6 releases.

Το Mint ανέκαθεν ήταν η βασική πρόταση για τους νέους χρήστες, καθώς είναι υπερβολικά όμοιο στο UI με τα legacy Windows. Για αυτό το πρότεινε ο φίλος.

Αλλα βγήκαμε off topic και θα πέσει ban.

το mint ειναι rock solid με αριστο ui κ user experience καθως κ ολο το software που μπορει να χρειαστεις εστω κ μεσω repos αλλα κ πολλα guides ελεω ubuntu/debian βασης

καλο χρυσο το fedora κ ειπα να το βαλω ως δευτερη επιλογη για τον φιλο παραπανω αλλα αμα ειναι να μπλεκω με repos κ θελω bleeding edge παω σε arch η arch based k εχω τα παντα ολα μεσω aur κ το καλυτερο wiki σε ολο το linux

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Παλιά ήταν της μόδας το Ubuntu, τώρα φαίνεται να είναι το Mint. 

δεν ειναι θεμα μοδας ,το mint ειναι σχεδον αψογη διανομη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

δεν ειναι θεμα μοδας ,το mint ειναι σχεδον αψογη διανομη 

Ναι.... Μόδα εννοώ, την προτίμηση νέων χρηστών και την προτροπή των παλαιών προς νέους που δεν έχουν δοκιμάσει ξανά Linux. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Ναι.... Μόδα εννοώ, την προτίμηση νέων χρηστών και την προτροπή των παλαιών προς νέους που δεν έχουν δοκιμάσει ξανά Linux. 

παιζουν μοδες κ στο linux μην νομιζεις αλλα παντα υπαρχει καποιου ειδους ορθολογισμος απο πισω

αν καποιος βαλει mint κ δεν το μπορει για ουσιαστικους λογους ,πλην εμφανισης εννοω (που οκ στο linux μπορεις να αλλαξεις τα παντα οτι διανομη κ να εχεις) ε τοτε το linux δεν ειναι για αυτον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού δεν άλλαξε ο κόσμος σε Linux όταν βγήκαν τα 8 δεν θα αλλάξει ποτέ, desktop linux θα έρθει μαζί με το μετρό Θεσσαλονίκης

Και γιατί να αλλάξει, ο περισσότερος κόσμος τρέχει chrome, MS office, viber και οι νεότεροι spotify, discord, LoL/Valorant/Fortnite, όλα αυτά θέλουν troubleshooting ή δεν παίζουν σε Linux οπότε δεν έχει κανένα λόγο να αλλάξει κανείς

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος βαριέται να ανοίξει να αποσυνδέσει καλώδια μετά την εγκατάσταση...να πάει να αγοράσει ενα μαύρο μαρκαδόρο,ένα κομμάτι χαρτί και ένα σελοτέιπ..win win...Και κάμερα έχεις...και δεν έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόση συζήτηση και κλάψα για κάτι που έχει ήδη λυθεί. Διακόπτης για την λειτουργία της κάμερας. Το έχει το φτηνό Lenovo μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καμερα αφορα την ασφαλεια και το authentication της συσκευης με το windows hello οπως ακριβως λειτουργει και το face id σε iOS/Macos,
και αυτος ειναι ο λογος που ο περιορισμος ισχυει για φορητες συσκευες,

αν καποιος χρηστης ενεργοποιησει το camera login και χασει τη συσκευη,  τα δεδομενα του θα παραμεινουν ασφαλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kyro είπε

Έδωσες τόσα λεφτά και δεν έχει κάμερα; Κότσο σε πιάσανε.

τα στρατιωτικά λάπτοπ με ειδικό κέλυφος, πιστοποιήσεις και αντοχή στο πεδίο μάχης έχουν 10πλάσια τιμή του ASUS, και εκεί "κότσο" τους πιάσανε ; έχω και άλλα 10 παραδείγματα που απαγορεύουν κάμερα και μικρόφωνο σε φορητούς και μη η/υ να σου παραθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Pokemon640 είπε

τα στρατιωτικά λάπτοπ με ειδικό κέλυφος, πιστοποιήσεις και αντοχή στο πεδίο μάχης έχουν 10πλάσια τιμή του ASUS, και εκεί "κότσο" τους πιάσανε ; έχω και άλλα 10 παραδείγματα που απαγορεύουν κάμερα και μικρόφωνο σε φορητούς και μη η/υ να σου παραθέσω.

Όσα και να μου παραθέσεις το συγκεκριμένο laptop δεν είναι για αυτές τις χρήσεις.

Όταν υπάρχει λόγος ναι. Εδώ ο λόγος είναι ότι είναι τσιφούτιδες.

Επεξ/σία από Kyro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Kyro είπε

Όταν υπάρχει λόγος ναι. Εδώ ο λόγος είναι ότι είναι τσιφούτιδες.

Εγώ θα το αγόραζα το asus και ας μην είχε κάμερα. Για τα δικά μου δεδομένα η Webcam με αφήνει αδιάφορο ως δυνατότητα. Είναι σαν να αγοράσω Πόρσε με κοτσαδόρο πίσω (ποτέ δεν πρόκειται να το λειτουργούσα). 

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, john_dr είπε

Αν και η πρώτη σκέψη είναι "Τι στο διάολο πίνουν εκεί στην Microsoft? Σιγά μην καθόμαστε να τους επιτρέπουμε να μας παρακολουθούν μέσα και από κάμερες 24/7"

Δες τα θετικά. Ποοοοοοοόσες θέσεις εργασίας θα ανοίξουν, δισεκατομμύρια μπανιστηρτζίδες μαν μου.

Μόνο στα αρνητικά εσείς.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...