Προς το περιεχόμενο

Τουρισμός για όλους


xraxra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Mhdenistis είπε

Δεν κατάλαβα την ερώτηση, θέλει ο ηλικιωμένος να πάρει κινητό? Μπορείς να του δώσεις το δικό σου, δεν έχει καμιά σημασία ποιος το χρησιμοποιεί αρκεί να πληρώνεται ο λογαριασμός.

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Για να γίνει η αίτηση χρειάζεται κινητό που να είναι ταυτοποιημένο στο όνομα του αιτούντος, σωστά; Αν λοιπόν κάποιος δεν έχει κινητό (ούτε και ενδιαφέρεται να αποκτήσει), μπορεί να χρησιμοποιηθεί κινητό άλλου ώστε να γίνει η αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 864
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Για να γίνει η αίτηση χρειάζεται κινητό που να είναι ταυτοποιημένο στο όνομα του αιτούντος, σωστά; Αν λοιπόν κάποιος δεν έχει κινητό (ούτε και ενδιαφέρεται να αποκτήσει), μπορεί να χρησιμοποιηθεί κινητό άλλου ώστε να γίνει η αίτηση;

ΟΧΙ, το κινητό πρέπει να ανήκει στον κάτοχο. Αν ήταν έτσι όλοι θα είχαν ένα νούμερο και θα το δήλωναν σε τράπεζες κλπ.

Και πες ότι βάζεις ένα κινητό όποιο νάνε δικό σου, αυτό δεν είναι πιστοποιημένο σε άλλο κάτοχο;

Κάνε την αίτηση σωστά, και πιστοποίησε τον κάτοχο του τηλέφωνου μέσω του Μητρώου επικοινωνίας, εύκολο είναι

Δεν ενδιαφέρει το σύστημα αν έχει κινητό smart ή όχι σε πρώτη φάση, τον ενδιαφέρει να έχει ένα κινητό τηλέφωνο στο ΟΝΟΜΑ του. Το αν αργότερα κληρωθεί, το βάζεις και στο δικό σου smartphone

Επεξ/σία από Phoenix7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Για να γίνει η αίτηση χρειάζεται κινητό που να είναι ταυτοποιημένο στο όνομα του αιτούντος, σωστά; Αν λοιπόν κάποιος δεν έχει κινητό (ούτε και ενδιαφέρεται να αποκτήσει), μπορεί να χρησιμοποιηθεί κινητό άλλου ώστε να γίνει η αίτηση;

Δεν γνωρίζω για τι πράγμα είναι αυτή η αίτηση, πιθανότατα ισχύει αυτό που σου έγραψε ο επόμενος, αν σου ζητά όνομα και επώνυμο σαφώς πρέπει να δηλώσεις αυτά του κατόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έκανα αίτηση για την σύζυγό μου και έβαλα δικό μου αριθμό τηλεφώνου και email. Για εμένα δεν έκανα, δεν δικαιούμαι γιατί είχα πάρει πέρυσι.

Η αίτηση προχώρησε κανονικά. Έχει υποβληθεί και θα μπει στην κλήρωση. 

Υπάρχει περίπτωση να μην γίνει μετά δεκτή; Να μπω να την ακυρώσω και να την ξανακάνω με τα στοιχεία της συζύγου;

 

Edit: πήρα στο help desk, μου είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα, όλα καλά.

Επεξ/σία από Raki-meze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Mhdenistis είπε

Δεν κατάλαβα την ερώτηση, θέλει ο ηλικιωμένος να πάρει κινητό? Μπορείς να του δώσεις το δικό σου, δεν έχει καμιά σημασία ποιος το χρησιμοποιεί αρκεί να πληρώνεται ο λογαριασμός.

Δεν δέχεται το σύστημα κινητό που έχει δηλωθεί στο gov σε άλλο όνομα/ΑΦΜ. Το ποιο απλό, ένα νέο καρτοκινητό νούμερο, να δηλωθεί στον ηλικιωμένο...

17 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Σε ΚΕΠ δεν μπορεί να πάει αλλά εκδρομή μπορεί?

Είναι ο ίδιος μηχανισμός που μια χαρά  ..."λειτούργησε " επί Market Pass, το "δωράκι" των ηλικιωμένων προς τα παιδιά και εγγόνια τους...  Εκτός κι αν έχει κανείς την εντύπωση πως μια οικογένεια την "έβγαζε" με ένα μονο λογαριασμό Market pass...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kounga είπε

Δεν δέχεται το σύστημα κινητό που έχει δηλωθεί στο gov σε άλλο όνομα/ΑΦΜ. Το ποιο απλό, ένα νέο καρτοκινητό νούμερο, να δηλωθεί στον ηλικιωμένο...

Είναι ο ίδιος μηχανισμός που μια χαρά  ..."λειτούργησε " επί Market Pass, το "δωράκι" των ηλικιωμένων προς τα παιδιά και εγγόνια τους...  Εκτός κι αν έχει κανείς την εντύπωση πως μια οικογένεια την "έβγαζε" με ένα μονο λογαριασμό Market pass...

Υπάρχει μια διαφορά:

Το μάρκετ πας ήταν βάση κριτηρίων και το έπαιρνε οποίος το δικαιούται.

Εδώ έχουμε ΚΛΗΡΩΣΗ και όποιος κάνει 'κομπίνα' επειδή είναι αχόρταγος, το στερεί από κάποιον άλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Raki-meze είπε

Εγώ έκανα αίτηση για την σύζυγό μου και έβαλα δικό μου αριθμό τηλεφώνου και email. Για εμένα δεν έκανα, δεν δικαιούμαι γιατί είχα πάρει πέρυσι.

Η αίτηση προχώρησε κανονικά. Έχει υποβληθεί και θα μπει στην κλήρωση. 

Υπάρχει περίπτωση να μην γίνει μετά δεκτή; Να μπω να την ακυρώσω και να την ξανακάνω με τα στοιχεία της συζύγου;

 

Edit: πήρα στο help desk, μου είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα, όλα καλά.

Καλησπέρα. Ο δικός σου αριθμος τηλεφώνου είναι δηλωμένος στο όνομα σου ή στης συζύγου στο Μητρώο Επικοινωνίας;  Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Καλησπέρα. Ο δικός σου αριθμος τηλεφώνου είναι δηλωμένος στο όνομα σου ή στης συζύγου στο Μητρώο Επικοινωνίας;  Ευχαριστώ!

Στο δικό μου όνομα είναι δηλωμένος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Raki-meze είπε

Στο δικό μου όνομα είναι δηλωμένος 

Σε ευχαριστώ και πάλι. Συγγνώμη που θα επιμείνω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς εγινε αυτο. Τί εννοώ;  Αφ`ου βάλεις τους κωδικους ταξις στο https://vouchers.gov.gr/tourism4all-2024, εμφανιζονται τα προσωπικά στοιχεία του αιτουντος (εν προκειμένω της συζύγου), αν πατήσεις "συνέχεια", στελνει αυτομάτως μηνυμα στο κινητο (με ένα κωδικό) που ειναι δηλωμένο στο μητρωο επικοινωνίας στο όνομα του αιτούντος- της συζύγου ώστε να προχωρησει η αιτηση (αφ`ου καταχωρήσεις τον αποσταλέντα κωδικό). Εσυ δεν έκανες αυτην την διαδικασία; Σε ευχαριστώ!

 

Y: Το μόνο που "στέκει" είναι να έχει σταλεί ο κωδικός κανονικά στο κινητο  της συζύγου και σε δεύτερη φάση να έβαλες εκει που ζηταει επιβεβαιωση κινητού και e-mail τα δικά σου. Αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό από το θέμα μας εδώ.

Στις 28/3/2024 στις 11:18 ΠΜ, Phoenix7 είπε

 

Δεν ενδιαφέρει το σύστημα αν έχει κινητό smart ή όχι σε πρώτη φάση, τον ενδιαφέρει να έχει ένα κινητό τηλέφωνο στο ΟΝΟΜΑ του. Το αν αργότερα κληρωθεί, το βάζεις και στο δικό σου smartphone

Είναι εύκολο να το αναλύσεις λίγο αυτό; Πώς δηλ θα γίνει η "μεταπήδηση" της ψηφιακής κάρτας σε άλλη συσκευή; Σε ευχαριστώ!

Επεξ/σία από ΑΠΟΛΛΩΝ83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Εσυ δεν έκανες αυτην την διαδικασία

Αυτό που περιγράφεις έκανα, ακριβώς.

Ήρθε ο κωδικός επιβεβαίωσης στο κινητό της συζύγου. Έπειτα, έβαλα τα δικά μου στοιχεία επικοινωνίας και τα επιβεβαίωσα όπως ζητείται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτησω δεν εχω ξανακανει

1)το ποσο δινεται σε ψηφιακη μορφη σωστα?οχι σε καταθεση οπως τα μαρκετ

2)μπορει να χρησιμοποιηθει μονον σε ξενοδοχεια??σε οποιαδηποτε πολη πχ και στην αθηνα????

3)ουτε σε εστιατορια σε νησια??

4)πρεπει να χρησιμοποιηθει μεχρι καποιαν ημερομηνια??

5)ισχυει μονο για ελλαδα αν παω ιταλια περναει?

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

να ρωτησω δεν εχω ξανακανει

1)το ποσο δινεται σε ψηφιακη μορφη σωστα?οχι σε καταθεση οπως τα μαρκετ

2)μπορει να χρησιμοποιηθει μονον σε ξενοδοχεια??σε οποιαδηποτε πολη πχ και στην αθηνα????

3)ουτε σε εστιατορια σε νησια??

4)πρεπει να χρησιμοποιηθει μεχρι καποιαν ημερομηνια??

5)ισχυει μονο για ελλαδα αν παω ιταλια περναει?

Σε καταλύματα στην Ελλάδα 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

να ρωτησω δεν εχω ξανακανει

1)το ποσο δινεται σε ψηφιακη μορφη σωστα?οχι σε καταθεση οπως τα μαρκετ

2)μπορει να χρησιμοποιηθει μονον σε ξενοδοχεια??σε οποιαδηποτε πολη πχ και στην αθηνα????

3)ουτε σε εστιατορια σε νησια??

4)πρεπει να χρησιμοποιηθει μεχρι καποιαν ημερομηνια??

5)ισχυει μονο για ελλαδα αν παω ιταλια περναει?

1) ψηφιακή κάρτα για πχ το Google πορτοφόλι, όπως ήταν το Market pass.

2) Μονο ξενοδοχεία + ενοικιαζόμενα (αφου ρωτήσεις πρώτα αν δέχονται κάρτα) σε όλη τη χώρα.

3) ΟΧΙ

4) 31 ΔΕΚ 2024

5) ΟΧΙ

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο βήμα σου στέλνει κωδικό στο τηλέφωνο δηλωμένο στο μητρώο επικοινωνίας αλλά στο δεύτερο βήμα σε αφήνει να δηλώσεις όποιο νούμερο θέλεις (και email).

Αν δηλώσεις διαφορετικό νούμερο, σε ποιο από τα δύο θα έρθει ειδοποίηση; Λογικά το 2ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...