Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το gov.gr Wallet για ταυτότητα και άδεια οδήγησης στο smartphone [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, jspawn είπε

Κάτσε δεν κατάλαβα δηλαδή σε περίπτωση ελέγχου πρέπει να σκαναρουν πχ την ταυτότητα και θα μου έρθει κωδικός για να τους τον πω και να κάνουν επιβεβαίωση;

Σωστά.

image.png.0c45dc365923babcb36437102dd1da8a.pngimage.png.f455cb40424a1607a2e2a505146f44ea.png

 

Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσαν να ενσωματωθούν τα έγγραφα και μέσω των συστημάτων ασφαλείας της Apple:

image.png.9f9c34eb8e9b1aca6710a026b0a2dbfb.pngimage.png.14a827356aa47570968226c1faf3f18b.png

image.png.d81d500d4265bf7fce9076067b957deb.png

 

Επεξ/σία από alexiosdimitriadis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 918
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπότε όπως ενημερώθηκα λοιπόν από το φόρουμ εδώ και όχι από τον κύριο που βγήκε στα κανάλια και μιλούσε για την εφαρμογή και πανηγύριζε (γιατί αλλιώς τα έλεγε στην τηλεόραση και τα παρουσίαζε ως πολύ απλά και χωρίς προβλήματα) η εφαρμογή αυτή είναι πλήρως άχρηστη χωρίς data η αν είσαι κάπου χωρίς σήμα και θα σε κάνει να μπλέξεις περισσότερο σε περίπτωση που δεν έχεις κανένα έγγραφο μαζί σου... Οπότε τι έκαναν; μια τρύπα στο νερό για να είχαμε να λέγαμε και πάλι πρέπει να κουβαλάμε τα έγραφα μαζί μας!

  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jspawn είπε

Κάτσε δεν κατάλαβα δηλαδή σε περίπτωση ελέγχου πρέπει να σκαναρουν πχ την ταυτότητα και θα μου έρθει κωδικός για να τους τον πω και να κάνουν επιβεβαίωση;

Αν πατήσεις στο "Προβολή QR κωδικού" ναι. το "Quck Scan" ισχύει για μια φορά και μόνο για 5 λεπτά και δεν χρειάζεται κωδικός. 
Υποθέτω πως αν γίνει αστυνομικός έλεγχος δεν χρειάζεται η σύνδεση στο διαδίκτυο αφού οι αστυνομικοί έχουν πρόσβαση στη βάση δεδομένων έτσι και αλλιώς; (στην εφαρμογή υπάρχει ο Α.Τ.)

5 λεπτά πριν, jspawn είπε

Οπότε όπως ενημερώθηκα λοιπόν από το φόρουμ εδώ και όχι από τον κύριο που βγήκε στα κανάλια και μιλούσε για την εφαρμογή και πανηγύριζε (γιατί αλλιώς τα έλεγε στην τηλεόραση και τα παρουσίαζε ως πολύ απλά και χωρίς προβλήματα) η εφαρμογή αυτή είναι πλήρως άχρηστη χωρίς data η αν είσαι κάπου χωρίς σήμα και θα σε κάνει να μπλέξεις περισσότερο σε περίπτωση που δεν έχεις κανένα έγγραφο μαζί σου... Οπότε τι έκαναν; μια τρύπα στο νερό για να είχαμε να λέγαμε και πάλι πρέπει να κουβαλάμε τα έγραφα μαζί μας!

Για λόγους ασφαλείας έγινε αυτό. Καταλαβαίνεις ότι έχει τα στοιχεία της ταυτότητας σου; 
Το Quick Scan ισχύει για μέχρι 5 λεπτά και για μία σάρωση. 
Θα μπορούσαν να κάνουν και άλλα κόλπα. 

Ξέχασα, εσείς στην Ελλάδα ακόμα πληρώνεται χρυσάφι τα δεδομένα....
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Αν πατήσεις στο "Προβολή QR κωδικού" ναι. το "Quck Scan" ισχύει για μια φορά και μόνο για 5 λεπτά και δεν χρειάζεται κωδικός. 
Υποθέτω πως αν γίνει αστυνομικός έλεγχος δεν χρειάζεται η σύνδεση στο διαδίκτυο αφού οι αστυνομικοί έχουν πρόσβαση στη βάση δεδομένων έτσι και αλλιώς; (στην εφαρμογή υπάρχει ο Α.Τ.)

Για λόγους ασφαλείας έγινε αυτό. Καταλαβαίνεις ότι έχει τα στοιχεία της ταυτότητας σου; 
Το Quick Scan ισχύει για μέχρι 5 λεπτά και για μία σάρωση. 
Θα μπορούσαν να κάνουν και άλλα κόλπα. 

Ξέχασα, εσείς στην Ελλάδα ακόμα πληρώνεται χρυσάφι τα δεδομένα....
 

Προσωπικά data έχω απεριόριστα δεν είναι το θέμα μου αυτό το θέμα περισσότερο είναι το σήμα πες ότι σε σταματάνε σε σημείο που δεν πιάνεις δεδομένα τι θα κάνεις θα τους πεις πάμε ένα τετράγωνο πιο κάτω να πιάσω σήμα;; και να ξέρεις πως όταν χρειάζεσαι κάτι τότε συμβαίνουν όλα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jspawn είπε

Προσωπικά data έχω απεριόριστα δεν είναι το θέμα μου αυτό το θέμα περισσότερο είναι το σήμα πες ότι σε σταματάνε σε σημείο που δεν πιάνεις δεδομένα τι θα κάνεις θα τους πεις πάμε ένα τετράγωνο πιο κάτω να πιάσω σήμα;; και να ξέρεις πως όταν χρειάζεσαι κάτι τότε συμβαίνουν όλα...

Πολύ σωστά τα λες.
Κατά την άποψη μου θα έπρεπε να υπάρχει ένας QR κωδικός μιας χρήσης που να λήγει πχ. σε έναν μήνα. 
Το πιστοποιητικό εμβολιασμού στο Η.Β. έληγε μετά από 30 ημέρες. Μετά έπρεπε να φτιάξεις καινούργιο QR πιστοποιητικό. Μου έκανε εντύπωση στην Ελλάδα που δεν έληγε ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το επαναλάβω γιατί πολλοί θα το έχασαν:

Αναφορά σε κείμενο

Δοκίμασα το passdroid, λήψη από

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.ligi.passandroid

ή

https://f-droid.org/en/packages/org.ligi.passandroid/

Δέχεται και τα δύο .pkpass αρχεία και δουλεύει offline. Η εφαρμογή του gov χρειάζεται διαδίκτυο για την επαλήθευση των αρχείων....

 

Υποθέτω ότι είναι φορμά της apple. Η google δεν το υποστηρίζει προς το παρόν

https://www.fileviewpro.com/en/file-extension-pkpass/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα προσπαθώ να βάλω τα στοιχειά μου στο wallet και μου βγάζει το εξής μήνυμα δεν υπάρχει Α.Δ.Τ στο φορολογικό μητρώο όπου στο μητρώο υπάρχουν κανονικά τα στοιχειά μου μια βοήθεια θα ήταν πολύτιμη
Η Απάντηση μας
 
"Η δυνατότητα ενεργοποίησης της εφαρμογής δίνεται προς το παρόν προοδευτικά στους πολίτες, σύμφωνα με το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους. Μπορείτε να δείτε για ποια ΑΦΜ είναι, την εκάστοτε στιγμή, διαθέσιμη η εφαρμογή στον ιστότοπο wallet.gov.gr. Αν κατά τη διάρκεια της ημέρας που σας παρέχεται η δυνατότητα ενεργοποίησης, αυτό δεν καταστεί δυνατό παρακαλούμε επαναλάβετε τη διαδικασία αργότερα. Η δυνατότητα ενεργοποίησης της εφαρμογής παρέχεται μέσω κωδικών taxis net και για όσους πολίτες έχουν πιστοποιημένο αριθμό κινητού τηλεφώνου Αν δεν διαθέτετε πιστοποιημένο αριθμό κινητού τηλεφώνου παρακαλούμε να το ταυτοποιήσετε με τους παρακάτω τρόπους: ή συνδεθείτε μία φορά με τους προσωπικούς σας κωδικούς web banking σε μια Ελληνική Τράπεζα, ή ακολουθείστε τη διαδικασία που περιγράφεται στο gov.gr στη διαδρομή (Αρχική\Πολίτης και καθημερινότητα\ Στοιχεία πολίτη και ταυτοποιητικά έγγραφα\Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας (ΕΜΕπ)) ή επισκεφθείτε ένα ΚΕΠ. Η εφαρμογή υποστηρίζει προς το παρόν μόνο τις ταυτότητες που έχουν εκδοθεί από την Ελληνική Αστυνομία και τις άδειες οδήγησης που έχουν εκδοθεί από το αρμόδιο Υπουργείο. Η εφαρμογή μπορεί να εγκατασταθεί και να ενεργοποιηθεί μόνο σε μια συσκευή. Για πληροφορίες αναφορικά με τις τεχνικές απαιτήσεις των συσκευών στις οποίες δύναται να εγκατασταθεί η εφαρμογή, παρακαλούμε επισκεφθείτε την ψηφιακή πλατφόρμα διανομής του gov.grWallet στην ενότητα "Περιγραφή εφαρμογής". Μετά την ενεργοποίηση της εφαρμογής επισκεφθείτε την ενότητα "Ρυθμίσεις" και ενημερωθείτε από τις Συχνές ερωτήσεις που υπάρχουν διαθέσιμες εκεί καθώς και στον ιστότοπο wallet.gov.gr Αν παρ όλα αυτά το ερώτημά σας εξακολουθεί να υφίσταται παρακαλούμε επαναλάβετε το ερώτημα."
Μόλις τώρα, Pure είπε
καλησπέρα προσπαθώ να βάλω τα στοιχειά μου στο wallet και μου βγάζει το εξής μήνυμα δεν υπάρχει Α.Δ.Τ στο φορολογικό μητρώο όπου στο μητρώο υπάρχουν κανονικά τα στοιχειά μου μια βοήθεια θα ήταν πολύτιμη
Η Απάντηση μας
 
"Η δυνατότητα ενεργοποίησης της εφαρμογής δίνεται προς το παρόν προοδευτικά στους πολίτες, σύμφωνα με το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους. Μπορείτε να δείτε για ποια ΑΦΜ είναι, την εκάστοτε στιγμή, διαθέσιμη η εφαρμογή στον ιστότοπο wallet.gov.gr. Αν κατά τη διάρκεια της ημέρας που σας παρέχεται η δυνατότητα ενεργοποίησης, αυτό δεν καταστεί δυνατό παρακαλούμε επαναλάβετε τη διαδικασία αργότερα. Η δυνατότητα ενεργοποίησης της εφαρμογής παρέχεται μέσω κωδικών taxis net και για όσους πολίτες έχουν πιστοποιημένο αριθμό κινητού τηλεφώνου Αν δεν διαθέτετε πιστοποιημένο αριθμό κινητού τηλεφώνου παρακαλούμε να το ταυτοποιήσετε με τους παρακάτω τρόπους: ή συνδεθείτε μία φορά με τους προσωπικούς σας κωδικούς web banking σε μια Ελληνική Τράπεζα, ή ακολουθείστε τη διαδικασία που περιγράφεται στο gov.gr στη διαδρομή (Αρχική\Πολίτης και καθημερινότητα\ Στοιχεία πολίτη και ταυτοποιητικά έγγραφα\Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας (ΕΜΕπ)) ή επισκεφθείτε ένα ΚΕΠ. Η εφαρμογή υποστηρίζει προς το παρόν μόνο τις ταυτότητες που έχουν εκδοθεί από την Ελληνική Αστυνομία και τις άδειες οδήγησης που έχουν εκδοθεί από το αρμόδιο Υπουργείο. Η εφαρμογή μπορεί να εγκατασταθεί και να ενεργοποιηθεί μόνο σε μια συσκευή. Για πληροφορίες αναφορικά με τις τεχνικές απαιτήσεις των συσκευών στις οποίες δύναται να εγκατασταθεί η εφαρμογή, παρακαλούμε επισκεφθείτε την ψηφιακή πλατφόρμα διανομής του gov.grWallet στην ενότητα "Περιγραφή εφαρμογής". Μετά την ενεργοποίηση της εφαρμογής επισκεφθείτε την ενότητα "Ρυθμίσεις" και ενημερωθείτε από τις Συχνές ερωτήσεις που υπάρχουν διαθέσιμες εκεί καθώς και στον ιστότοπο wallet.gov.gr Αν παρ όλα αυτά το ερώτημά σας εξακολουθεί να υφίσταται παρακαλούμε επαναλάβετε το ερώτημα."

Απάντηση στο πρόβλημα δεν πήρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Pure είπε
καλησπέρα προσπαθώ να βάλω τα στοιχειά μου στο wallet και μου βγάζει το εξής μήνυμα δεν υπάρχει Α.Δ.Τ στο φορολογικό μητρώο όπου στο μητρώο υπάρχουν κανονικά τα στοιχειά μου μια βοήθεια θα ήταν πολύτιμη
Η Απάντηση μας
 
"Η δυνατότητα ενεργοποίησης της εφαρμογής δίνεται προς το παρόν προοδευτικά στους πολίτες, σύμφωνα με το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους. Μπορείτε να δείτε για ποια ΑΦΜ είναι, την εκάστοτε στιγμή, διαθέσιμη η εφαρμογή στον ιστότοπο wallet.gov.gr. Αν κατά τη διάρκεια της ημέρας που σας παρέχεται η δυνατότητα ενεργοποίησης, αυτό δεν καταστεί δυνατό παρακαλούμε επαναλάβετε τη διαδικασία αργότερα. Η δυνατότητα ενεργοποίησης της εφαρμογής παρέχεται μέσω κωδικών taxis net και για όσους πολίτες έχουν πιστοποιημένο αριθμό κινητού τηλεφώνου Αν δεν διαθέτετε πιστοποιημένο αριθμό κινητού τηλεφώνου παρακαλούμε να το ταυτοποιήσετε με τους παρακάτω τρόπους: ή συνδεθείτε μία φορά με τους προσωπικούς σας κωδικούς web banking σε μια Ελληνική Τράπεζα, ή ακολουθείστε τη διαδικασία που περιγράφεται στο gov.gr στη διαδρομή (Αρχική\Πολίτης και καθημερινότητα\ Στοιχεία πολίτη και ταυτοποιητικά έγγραφα\Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας (ΕΜΕπ)) ή επισκεφθείτε ένα ΚΕΠ. Η εφαρμογή υποστηρίζει προς το παρόν μόνο τις ταυτότητες που έχουν εκδοθεί από την Ελληνική Αστυνομία και τις άδειες οδήγησης που έχουν εκδοθεί από το αρμόδιο Υπουργείο. Η εφαρμογή μπορεί να εγκατασταθεί και να ενεργοποιηθεί μόνο σε μια συσκευή. Για πληροφορίες αναφορικά με τις τεχνικές απαιτήσεις των συσκευών στις οποίες δύναται να εγκατασταθεί η εφαρμογή, παρακαλούμε επισκεφθείτε την ψηφιακή πλατφόρμα διανομής του gov.grWallet στην ενότητα "Περιγραφή εφαρμογής". Μετά την ενεργοποίηση της εφαρμογής επισκεφθείτε την ενότητα "Ρυθμίσεις" και ενημερωθείτε από τις Συχνές ερωτήσεις που υπάρχουν διαθέσιμες εκεί καθώς και στον ιστότοπο wallet.gov.gr Αν παρ όλα αυτά το ερώτημά σας εξακολουθεί να υφίσταται παρακαλούμε επαναλάβετε το ερώτημα."

Απάντηση στο πρόβλημα δεν πήρα!!!

Φαίνεται η ταυτότητα σου στο https://my.gov.gr ; Αν όχι κάνε αίτημα στην ΑΑΔΕ https://www1.aade.gr/gsisapps5/myaad

Μόλις είδα ότι έχεις ταυτότητα για ενστόλους. Μάλλον δεν υποστηρίζεται για αυτές...;;;

Επεξ/σία από MarsLife
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Stoliver είπε


Το πιστοποιητικό εμβολιασμού στο Η.Β. έληγε μετά από 30 ημέρες. Μετά έπρεπε να φτιάξεις καινούργιο QR πιστοποιητικό. 

Τωρα λήγει σε 6 μηνες ο κωδικός μέσα απο την εφαρμογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, MarsLife είπε

Φαίνεται η ταυτότητα σου στο https://my.gov.gr ; Αν όχι κάνε αίτημα στην ΑΑΔΕ https://www1.aade.gr/gsisapps5/myaad

Μόλις είδα ότι έχεις ταυτότητα για ενστόλους. Μάλλον δεν υποστηρίζεται για αυτές...;;;

H ταυτότητα ναι οκ το δίπλωμα όμως? τα στοιχεία υπάρχουν κανονικά στο δίπλωμα απλώς δεν τα φέρνει στην εφαρμογή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Pure είπε

H ταυτότητα ναι οκ το δίπλωμα όμως? τα στοιχεία υπάρχουν κανονικά στο δίπλωμα απλώς δεν τα φέρνει στην εφαρμογή

Τόσα χρόνια είχατε καλές ταυτότητες τώρα πληρώνεται το τίμημα... 😅
Κακός δεν μπορείτε ούτε το δίπλωμα να έχετε, μάλλον σας ξέχασαν;
xb4WP1y.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση: πατώντας στο "Αποστολή κωδικού" για την Άδεια Οδήγησης  παίρνω απόκριση "Δεν είναι δυνατή η έκδοση ψηφιακού διπλώματος οδήγησης". Ακολούθησα τις σχετικές οδηγίες (#14 στο σχετικό faq για αντιστοίχιση του ΑΦΜ με τον αρ. άδειας, προφανώς γιατί έχω παλιό τρίπτυχο δίπλωμα) και έκανα αίτημα για Ενημέρωση στοιχείων (μου ήρθε και το σχετικό email επιβεβαίωσης ότι υποβλήθηκε).

Αυτό που μου έκανε εντύπωση, και θέλω να ρωτήσω εάν έγινε και σε άλλον, είναι ότι μία από τις φορές που πάτησα στο  "Αποστολή κωδικού" για την Άδεια Οδήγησης (υποθέτω την πρώτη φορά) μου ήρθε και SMS στο κινητό με 6ψήφιο κωδικό για έκδοση εγγράφου 'GOV-WALLET-REGISTER' GOVGR παρότι δεν μπόρεσε να γίνει η έκδοση. Έγινε και σε άλλον αυτό σε αντίστοιχη περίπτωση;

επεξεργασία: μάλλον λέω βλακείες και το μήνυμα αυτό είναι η αρχική ενεργοποίηση του govgr wallet και δεν έχει σχέση με την Άδεια οδήγησης, ε; :)

Επεξ/σία από greatst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jspawn είπε

Οπότε όπως ενημερώθηκα λοιπόν από το φόρουμ εδώ και όχι από τον κύριο που βγήκε στα κανάλια και μιλούσε για την εφαρμογή και πανηγύριζε (γιατί αλλιώς τα έλεγε στην τηλεόραση και τα παρουσίαζε ως πολύ απλά και χωρίς προβλήματα) η εφαρμογή αυτή είναι πλήρως άχρηστη χωρίς data η αν είσαι κάπου χωρίς σήμα και θα σε κάνει να μπλέξεις περισσότερο σε περίπτωση που δεν έχεις κανένα έγγραφο μαζί σου... Οπότε τι έκαναν; μια τρύπα στο νερό για να είχαμε να λέγαμε και πάλι πρέπει να κουβαλάμε τα έγραφα μαζί μας!

Εχει μαλιασει η γλωσσα μου να το λεω και καποια τρολ βαρανε dislikeS. Οι εφαρμογες του gov ειναι χαλια. Κουκουρουκου

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...