Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Θα κάνω μια μαντεψιά ότι ο λογαριασμός της παροχής -09 είναι έναντι. 🔮

Ναι, έναντι είναι.

Μίλησα και με ΔΕΔΔΗΕ, η παροχή έχει περάσει στη ΔΕΗ μετά από αίτηση που είχαμε κάνει πριν δύο εβδομάδες περίπου.
Και όχι μόνο έχει περάσει στη ΔΕΗ, είναι και στο σωστό όνομα (αυτό του πατέρα μου δηλαδή).
Το ερώτημα είναι πώς στον ΗΡΩΝ πέρασε σε άλλο όνομα χωρίς έγκριση και δικαιολογητικά και μάλιστα εκδόθηκε και λογαριασμός.

Πήρα πάλι τηλέφωνο στην ΗΡΩΝ σήμερα και μου είπαν ότι το αίτημα έχει διαλευκανθεί και να περιμένω ενημέρωση από αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2177

  • doomnx

    1251

  • takoulou

    673

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/4/2024 στις 12:08 ΜΜ, kacey είπε

Προσοχή με τη VOLTON

θέλουν να μου κόψουν την έκπτωση συνέπειας επειδή "δεν πληρώθηκε στην ώρα του με πάγια ο λογαριασμός".
Η αλήθεια βέβαια, που την συζητήσαμε και συμφωνήσαμε με τράπεζα+Volton είναι ότι

α) για να φτιάξω την πάγια εντολή στην τράπεζα χρειάζομαι τον κωδικό RF που βρίσκεται στον λογαριασμό. Ως νέος πελάτης που τους πρωτοπήγα μια παροχή που δεν είχαν ως πελάτη, έλαβα 1ο λογαριασμό και πρωτοείδα τον RF σε αυτόν τον λογ/σμο.
β) (τράπεζα είπε) αν στήσω την πάγια ΑΦΟΥ έχει εκδοθεί "κάποιος" (δηλαδή αυτός ο 1ος που θα μου έδινε τον RF) λογαριασμός, τότε αυτός ο συγκεκριμένος λογαριασμός δεν μπορεί να πληρωθεί με την αυτή πάγια :D .

που σημάινει ότι εγώ είμαι ανάμεσα στο έκδοση λογαριασμόυ με RF ---> απαίτηση πληρωμής ---> μη πληρωμή επειδή είχε ήδη εκδοθεί ο λογ όταν έστησα την πάγια. Δηλαδή, βάσει της διαδικασίας ανάθεσης πάγιας δεν θα μπορούσε να έχει πληρωθεί
ο λογαριασμός που πρέπει να πληρωθεί με πάγια για να έχω έκπτωση...

(ότι λέω είναι κόπι - πάστε χ2 διαφορετικές παροχές)
Θυμάστε τη Volton που θέλει να μου κόψει την έκπτωση συνέπειας γιατί "δεν πληρώθηκε ο λογαριασμός έγκαιρα", ενώ έχω κάνει έγκαιρα πάγια εντολή?

Ε, σήμερα μου έστειλα μήνυμα ότι έχουν δώσει εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ να μου κόψει το ρεύμα γιατί δεν πληρώθηκε ΟΥΤΕ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ λογαριασμός, που είχε μέσα ληξιπρόθεσμο και τον 1ο που "δεν πληρώθηκε έγκαιρα"...

26 ΜΑΡΤΙΟΥ ανάθεση πάγιας
28 ΜΑΡΤΙΟΥ "εμφανίστηκε στο σύστημά μας η πάγια" έγραψε σε email η Volton
28 ΜΑΡΤΙΟΥ λήξη λογαριασμού, δεν πληρώθηκε.
26 ΑΠΡΙΛΙΟΥ λήξη 2ου λογαριασμού, ΟΥΤΕ αυτός πληρώθηκε με την πάγια που είναι εν ισχύ από 26 ΜΑΡΤΙΟΥ.
Σήμερα πρωί πρωί Viber ---> "θα σας κόψουμε το ρεύμα".

ΥΓ Ενώ από τις πρώτες μέρες του Απριλίου ΕΓΩ είμαι αυτός που τους κυνηγάει με email να πληρωθούν...

Επεξ/σία από kacey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Cmg__ said:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ ΤΗΣ VOLTON.

 

Για να λάβωμεν τις άγιες τούτες μέρες την πολυποόθητον ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ είναι απαραίτητη η πληρωμη ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΡΕΛΟΕΝΑΝΤΙ που ενδεχομένως χτυπήσουν την εξώθυρά μας. 

Eνοοειται αυτό. Βέβαια το κουλο είναι κάτι έχουν πάθει τα συστήματα τους και αργούν να ενημερωθούν για τον τερματισμό παροχής και βγάζουν έναντι μετά τη περίοδο εκπροσώπησης. Αν πάντως έχει γίνει αμφισβήτηση με σωστό τρόπο, μπορεί να γίνει διεκδίκηση της συνέπειας εκ των υστέρων.

42 minutes ago, Eatos said:

Ναι, έναντι είναι.

 

Εφόσον είναι έναντι δεν έχει γίνει επισήμως διπλοχρέωση. Πρέπει όμως στον τελικό να βεβαιωθεί ότι θα σου επιστρέψουν τα δημοτικά τέλη και ΕΡΤ που έχουν χρεωθεί στον έναντι και αφορά ημερομηνιες που η παροχή ήταν ΔΕΗ.

Όσο για το πώς καταχωρήθηκε η αλλαγή παρόχου σε λάθος ΑΦΜ, εσείς ξέρετε.

22 minutes ago, kacey said:

(
Σήμερα πρωί πρωί Viber ---> "θα σας κόψουμε το ρεύμα".

ΥΓ Ενώ από τις πρώτες μέρες του Απριλίου ΕΓΩ είμαι αυτός που τους κυνηγάει με email να πληρωθούν...

Αναμενομενο... το σύστημα είναι αυτοματοποιημένο όταν βλέπει 2 ανεξόφλητους λογαριασμούς να στέλνει Αθήνα διακοπής. 

Θα έπρεπε να πληρώσεις για να γλυτώσεις τέτοιες περιπέτειες πασχαλιατικα, και να διεκδικήσεις τη συνέπεια για τη μη σωστή ενημέρωση όσον αφορά τη πάγια στο 1ο λογαριασμό.

Όσο το για ποιο λόγο δεν εκτελέστηκε η πάγια στον 2ο λογαριασμό, θα ρίξουν το μπαλάκι σε σενα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτησουλα!

 

Εγώ που θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο συμφέρει το μπλε bright up της elpe μέχρι του 24 ή λέτε να πέσει κ' αλλο και να φτάσει ~0.05??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kapati1 είπε

Ερωτησουλα!

 

Εγώ που θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο συμφέρει το μπλε bright up της elpe μέχρι του 24 ή λέτε να πέσει κ' αλλο και να φτάσει ~0.05??

 

 

0.05€ μου φαινεται αδυνατον να πεσει. Προς το παρον τα κιτρινα/πρασινα αξιζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, bilham said:

Στον εκκαθαριστικό αποδίδεται κανονικά, γιατί το λες αυτό; Σε όλες τις παροχές δικές μου και πελατών την βλέπω κανονικά

Μήπως εννοείς στον Τελικό;

Ναι, τελικό εκκαθαριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, panosena said:

Κωδικό ανάθεσης; Που τον βρίσκω;

Στον λογαριασμό... το RF_____________

Ακόμα κι αν ενεργοποιήσεις τη πάγια εντολή, υπόψιν ο λογαριασμός που έχει ήδη εκδωθεί πρέπει να πληρωμή κανονικά... η πάγια θα εκτελεστεί από τον επόμενο.

Aν ο λογαριασμός είναι πιστωτικός, δεν αναγράφει RF και δε μπορείς να ενεργοποιήσεις τη πάγια... εκτός κι αν έρθει το RF με SMS.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώην μετάβαση στη volton για τις πρώτες 500 δωρεάν kwh τον πρώτο μήνα. Δύο λογαριασμοί .. δεν βγάζω άκρη για κανένα λόγο πού είναι το δώρο και τι έχουν χρεώσει..  αυτό που κατάλαβα είναι ότι για 38 ημέρες συνολο πληρωνω 56 ευρώ . δλδ για 8 ημέρες κανονική χρέωση τόσα χρήματα..; Χρέωσαν αν καταλαβα για 8 ημέρες 364 kwh ? που είναι το δώρο; Και με ΚΟΤΒ.. 

EINV3310861.pdf 20240426-44002301206-EINV3488186.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...