Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, adi32 είπε

Απο οτι ειδα στο site του ΔΕΔΗΕ εχω περασει στη βολτον 

Στο site της βολτον δεν εχει περαστει η νεα παροχη 

Να κανω εγω εισαγωγη ή θα το περασουν αυτοι (καλα χριστουγεννα) ?

Καλημερα... Υπομονη λιγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5503

  • ekrepali

    2074

  • doomnx

    1020

  • takoulou

    638

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, adi32 said:

Απο οτι ειδα στο site του ΔΕΔΗΕ εχω περασει στη βολτον 

Στο site της βολτον δεν εχει περαστει η νεα παροχη 

Να κανω εγω εισαγωγη ή θα το περασουν αυτοι (καλα χριστουγεννα) ?

Αν είχες παλιά λογαριασμό θα πρέπει να κάνεις αίτηση για να μπεί ξανά ο μετρητής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, crazyhorse1 είπε

Παιδιά μια ερώτηση. Με επιστροφή στον Ήρωνα - αν υπάρχει προηγούμενο πιστωτικό υπόλοιπο, αυτό μπορεί να μεταφερθεί στη νέα παροχή ή χάνεται;

Τους στέλνεις email ή στο chat να το συμπεριλάβουν στο νέο λογαριασμό που θα εκδοθεί της νέας παροχής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζουμε το Yellow Simple & Green της Volton μέχρι πότε είναι διαθέσιμο ? ( με τα υπάρχοντα δώρα.)

Επεξ/σία από nebtios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, favou2000 είπε

Τους στέλνεις email ή στο chat να το συμπεριλάβουν στο νέο λογαριασμό που θα εκδοθεί της νέας παροχής 

Nαι, από την εμπειρία μου στον ΗΡΩΝ, αν δεν επικοινωνήσεις εσύ να ζητήσεις να μεταφερθεί το προηγούμενο πιστωτικό υπόλοιπο στην τρέχουσα εκπροσώπησή σου, κάνουν τις πάπιες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον εκκαθαριστικό λογαριασμό της NRG να φανταστώ ότι πάει περίπατο η έκπτωση συνέπειας, έτσι; Γιατί βλέπω οι χρεώσεις είναι με 0,21 τον Γενάρη, 0,1945 τον Φεβρουάριο και 0,19 τον Μάρτιο. Το πιστωτικό υπόλοιπο πώς το παίρνουμε; Το έχει ξανακάνει κάποιος; Κλασσικά με email, φωτοτυπία ταυτότητας κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/04/2024 at 13:30, Eatos said:

Ο ΗΡΩΝ μετέφερε από μόνος του στη μάνα μου μια παροχή που ήταν στο όνομα του πατέρα μου και εξέδωσε λογαριασμούς και στους δύο, οι οποίοι μάλιστα έχουν σχεδόν ένα μήνα κοινό στην περίοδο κατανάλωσης.

Έχει ξανακάνει αυθαίρετη αλλαγή εκπροσώπησης στο παρελθόν, χωρίς να έχουμε ιδέα, αλλά αυτό με τους λογαριασμούς πρώτη φορά το βλέπω.

Να σημειωθεί ότι στο ΔΕΔΔΗΕ φαίνεται πως η παροχή ανήκει ακόμα στον πατέρα μου.

Τους κάλεσα χθες και η υπάλληλος μου είπε ότι η αλλαγή εκπροσώπησης έγινε τον Ιούλιο του 2023 (ποτέ δεν έγινε αυτό γιατί πολύ απλά ποτέ δεν ήταν στο όνομα της μητέρας μου η συγκεκριμένη παροχή).
Αργότερα όταν της είπα ότι εκδόθηκαν δύο λογαριασμοί με κοινή περίοδο κατανάλωσης μου είπε ότι ο λογαριασμός που εκδόθηκε στη μάνα μου είναι ο πρώτος λογαριασμός μετά την αλλαγή εκπροσώπησης και ότι όντως έχουν κοινή περίοδο κατανάλωσης και της φαίνεται περίεργο.

Τη ρώτησα πώς γίνεται να είναι ο πρώτος λογαριασμός εφόσον η αλλαγή εκπροσώπησης έγινε τον Ιούλιο του 23 και μου είπε "έχετε δίκιο, δεν ξέρω πως έγινε αυτό, καταχωρώ το αίτημα και θα σας καλέσουν από βδομάδα να σας πουν".

Screenshot 2024-04-28 132034.png

Screenshot 2024-04-28 131852.png

Θα κάνω μια μαντεψιά ότι ο λογαριασμός της παροχής -09 είναι έναντι. 🔮

5 hours ago, adi32 said:

Απο οτι ειδα στο site του ΔΕΔΗΕ εχω περασει στη βολτον 

Στο site της βολτον δεν εχει περαστει η νεα παροχη 

Να κανω εγω εισαγωγη ή θα το περασουν αυτοι (καλα χριστουγεννα) ?

Θα περιμένεις να λάβεις το SMS... και μετά θα πας στο https://myportal.volton.gr/ να τη καταχωρήσεις.

Αν καταχωρήσεις τη παροχή πριν λάβεις το SMS... μετά σκαλώνει το myvolton και βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει η παροχή. Και θα πρέπει κάθε φορά που μπαίνεις να πηγαίνεις στη καταμέτρηση, να κάνεις κλικ στη παροχή και μετά εμφανίζει τους λογαριασμούς, αλλιώς θα βγάζει

1 hour ago, Demetroula said:

Nαι, από την εμπειρία μου στον ΗΡΩΝ, αν δεν επικοινωνήσεις εσύ να ζητήσεις να μεταφερθεί το προηγούμενο πιστωτικό υπόλοιπο στην τρέχουσα εκπροσώπησή σου, κάνουν τις πάπιες.
 

Κανένας πάροχος δε κάνει αυτόματα συμψηφισμό, εφόσον πρόκειται για νέα παροχή με διαφορετικό ψηφίο.

37 minutes ago, kirileman said:

Στον εκκαθαριστικό λογαριασμό της NRG να φανταστώ ότι πάει περίπατο η έκπτωση συνέπειας, έτσι; Γιατί βλέπω οι χρεώσεις είναι με 0,21 τον Γενάρη, 0,1945 τον Φεβρουάριο και 0,19 τον Μάρτιο. Το πιστωτικό υπόλοιπο πώς το παίρνουμε; Το έχει ξανακάνει κάποιος; Κλασσικά με email, φωτοτυπία ταυτότητας κλπ;

Μyrae, αίτημα με αιτιολογία άλλο. Ζητάς όλη τη συνέπεια (αν έχεις πληρώσει τα πάντα εμπρόθεσμα).

Ζητώ τη πίστωση της έκπτωση συνέπειας του λογαριασμού (τάδε xxxxxxxxxxxxxxx) καθώς:

1) Ο ΚΠΗΕ στο Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 2, παράγραφος 5δ ότι “Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας.

2)Αν δε σκοπεύατε να καταβάλετε τη συνέπεια της τελικής κατανάλωσης θα έπρεπε να ενημερώσετε τη ΡΑΕ ότι η τελική τιμή προϋποθέτει συνέπεια και παραμονή. Είναι λοιπόν καταχρηστικός όρος γιατί δε γίνεται να υφίσταται συνέπεια με προϋπόθεση παραμονής σε κυμαινόμενο τιμολόγιο (δηλαδή έμμεση ρήτρα αποχώρησης).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πότε καταργήθηκε το Smart UP for Business και δεν το πήρα χαμπάρι;

Τέσπα, πήρα το πρωί τη Befon για το Smart Zero for Business, πήγανε να μου σπρώξουν 30 Public... εγώ ζήτησα 40 Σκλαβενίτη. Μ'έβαλε μισό σε λεπτό σε αναμονή να ρωτήσει την υπεύθυνη και έδωσε το ΟΚ. Και μου είπε ξεκθάρα να διαλέξω ή το ένα ή το άλλο... και τα 2 δε γίνεται.

Οπότε 40 Σκλαβενίτη + 0.50 δώρο τη μέρα, και μηδενικό πάγιο... μια χαρά. Βέβαια αν ξαναπάρει η Volton για παραμονή, ξέρετε... 😆

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Georgebek2 είπε

Μεχρι ποτε ειναι η προσφορα βολτον με τα 50ε ρωτησε κανεις; Θα ισχυει και την επομενη εβδομαδα αραγε;

4 ώρες πριν, nebtios είπε

Γνωρίζουμε το Yellow Simple & Green της Volton μέχρι πότε είναι διαθέσιμο ? ( με τα υπάρχοντα δώρα.)

**Η πασχαλινή προσφορά (50€ Δωροεπιταγή Public) αφορά σε νέες αιτήσεις από 22/04/2024 έως 06/05/2024.

Τα Υellow Simple & Green δεν καταργούνται, τα δώρα δεν θα συνεχίσουν να προσφέρονται στις 6/5, εκτός και αν πάρουν παράταση...

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Στον εκκαθαριστικό λογαριασμό της NRG να φανταστώ ότι πάει περίπατο η έκπτωση συνέπειας, έτσι; Γιατί βλέπω οι χρεώσεις είναι με 0,21 τον Γενάρη, 0,1945 τον Φεβρουάριο και 0,19 τον Μάρτιο. Το πιστωτικό υπόλοιπο πώς το παίρνουμε; Το έχει ξανακάνει κάποιος; Κλασσικά με email, φωτοτυπία ταυτότητας κλπ;

Στον εκκαθαριστικό αποδίδεται κανονικά, γιατί το λες αυτό; Σε όλες τις παροχές δικές μου και πελατών την βλέπω κανονικά

Μήπως εννοείς στον Τελικό;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βεβαίωση εκπροσώπησης στον Ήρωνα, το email είναι ο 'σωστός' τρόπος να τη ζητήσω,
(ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα την πάρω και μάλιστα μέσα στο προβλεπόμενο 20ήμερο; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, panosena said:

Για βεβαίωση εκπροσώπησης στον Ήρωνα, το email είναι ο 'σωστός' τρόπος να τη ζητήσω,
(ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα την πάρω και μάλιστα μέσα στο προβλεπόμενο 20ήμερο; )

Spoiler

image.png.d63b0964230a5dc2e743129abd6d7f95.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ ΤΗΣ VOLTON.

 

Για να λάβωμεν τις άγιες τούτες μέρες την πολυποόθητον ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ είναι απαραίτητη η πληρωμη ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΡΕΛΟΕΝΑΝΤΙ που ενδεχομένως χτυπήσουν την εξώθυρά μας. Ποιος γιγνώσκει τι μανούβρα μας επιφυλάσσει η μοίρα..

 

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΤΡΟΥΜΦΟΧΩΡΙΟ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...