Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5484

  • ekrepali

    2070

  • doomnx

    1011

  • takoulou

    636

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρώην μετάβαση στη volton για τις πρώτες 500 δωρεάν kwh τον πρώτο μήνα. Δύο λογαριασμοί .. δεν βγάζω άκρη για κανένα λόγο πού είναι το δώρο και τι έχουν χρεώσει..  αυτό που κατάλαβα είναι ότι για 38 ημέρες συνολο πληρωνω 56 ευρώ . δλδ για 8 ημέρες κανονική χρέωση τόσα χρήματα..; Χρέωσαν αν καταλαβα για 8 ημέρες 364 kwh ? που είναι το δώρο; Και με ΚΟΤΒ.. 

EINV3310861.pdf 20240426-44002301206-EINV3488186.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, gemis XTX said:

Πρώην μετάβαση στη volton για τις πρώτες 500 δωρεάν kwh τον πρώτο μήνα. Δύο λογαριασμοί .. δεν βγάζω άκρη για κανένα λόγο πού είναι το δώρο και τι έχουν χρεώσει..  αυτό που κατάλαβα είναι ότι για 38 ημέρες συνολο πληρωνω 56 ευρώ . δλδ για 8 ημέρες κανονική χρέωση τόσα χρήματα..; Χρέωσαν αν καταλαβα για 8 ημέρες 364 kwh ? που είναι το δώρο; Και με ΚΟΤΒ.. 

EINV3310861.pdf 297.08 kB · 0 downloads 20240426-44002301206-EINV3488186.pdf 325.99 kB · 0 downloads

658 kw έκαψες σε 38 μέρες

Σε 30 μέρες αναλογούν 658*30/38= 519kw

Εκ των οποίων 519kw πρέπει να πάρεις δώρο τις 500kw, και να πληρώσεις τις 19kw.

Συν τις 158kw υπερβάλλουσες, άρα έπρεπε να χρεωθείς 158+19 = 177kw

Εσένα σου χρέωσαν λανθασμένα 236+128kw. Αν η εκπροσώπηση ξεκίνησε 13/2, σαφώς κάνεις αμφισβήτηση.

Eκτός κι αν έχει προηγηθεί κι άλλος εκκαθαριστικός πριν τον έναντι, οπότε τζάμπα κάνω υπολογισμούς.

Ρυθμιζόμενες, δήμοι κλπ σωστά είναι... από εκεί προκύπτουν οι μεγαλύτερες χρεώσεις.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

658 kw έκαψες σε 38 μέρες

Σε 30 μέρες αναλογούν 658*30/38= 519kw

Εκ των οποίων 519kw πρέπει να πάρεις δώρο τις 500kw, και να πληρώσεις τις 19kw.

Συν τις 158kw υπερβάλλουσες, άρα έπρεπε να χρεωθείς 158+19 = 177kw

Εσένα σου χρέωσαν λανθασμένα 236+128kw. Αν η εκπροσώπηση ξεκίνησε 13/2, σαφώς κάνεις αμφισβήτηση.

Eκτός κι αν έχει προηγηθεί κι άλλος εκκαθαριστικός πριν τον έναντι, οπότε τζάμπα κάνω υπολογισμούς.

Ρυθμιζόμενες, δήμοι κλπ σωστά είναι... από εκεί προκύπτουν οι μεγαλύτερες χρεώσεις.

13/2 ξεκίνησε η εκπροσώπηση. 2 λογαριασμοι εκδόθηκαν αυτούς που αναιβασα.. η βλακεία μου είναι ότι τον πλήρωσα τον λογαριασμό.. αλλά θα κάνω αμφισβήτηση όπως και να έχει τότε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/4/2024 στις 2:33 ΜΜ, Eatos είπε

Στον πάροχο που πήρα μου είπαν αυτά τα τρελά που γράφω παραπάνω.
Αύριο θα καλέσω και στο ΔΕΔΔΗΕ για λεπτομέρειες.

Καλησπερα... Τι εγινε με τον ΗΡΩΝ...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Preview στα ex-ante Μαΐου και τα ex-post Απριλίου με βάση την ΤΕΑ Απριλίου 60,11 €/MWh.

M8UTwIC.jpeg

MXlsClL.jpeg

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 8
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, gemis XTX said:

13/2 ξεκίνησε η εκπροσώπηση. 2 λογαριασμοι εκδόθηκαν αυτούς που αναιβασα.. η βλακεία μου είναι ότι τον πλήρωσα τον λογαριασμό.. αλλά θα κάνω αμφισβήτηση όπως και να έχει τότε.. 

Kοιτώντας στον εκκαθαριστικό κάτω δεξιά την ανάλυση...

Spoiler

4.jpg.654a5c55776b916641d376438bda70f4.jpg

...βρήκα που έγινε το (χοντρό) λάθος. Σου έβαλαν τζάμπα τις κιλοβατώρες του Φεβρουαρίου, και σου χρέωσαν όλη τη κατανάλωση του Μαρτίου! Αυτός που πείραξε τη μηχανογράφηση θέλει πολλές φάπες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, doomnx said:

Preview στα ex-ante Μαΐου και τα ex-post Απριλίου με βάση την ΤΕΑ Απριλίου 60,11 €/MWh.

M8UTwIC.jpeg

MXlsClL.jpeg

δηλαδη καλα ειπαν οτι τα ex-post Θα υπαρξουν και πιο φθηνα πιθανοτατα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kapati1 είπε

Ερωτησουλα!

 

Εγώ που θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο συμφέρει το μπλε bright up της elpe μέχρι του 24 ή λέτε να πέσει κ' αλλο και να φτάσει ~0.05??

 

 

Πάντως το Bright Up με τα δώρα είναι στα ίδια επίπεδα με το ZeniΘ Power Home Choice αυτή τη στιγμή. Μόνο αρνητικό ότι δεν πιάνει και τον χειμώνα που έρχεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Kοιτώντας στον εκκαθαριστικό κάτω δεξιά την ανάλυση...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

4.jpg.654a5c55776b916641d376438bda70f4.jpg

...βρήκα που έγινε το (χοντρό) λάθος. Σου έβαλαν τζάμπα τις κιλοβατώρες του Φεβρουαρίου, και σου χρέωσαν όλη τη κατανάλωση του Μαρτίου! Αυτός που πείραξε τη μηχανογράφηση θέλει πολλές φάπες..

Ειλικρινά, υπάρχει έστω ένας πάροχος ηλεκτρικής ενέργειας που να μην κάνει λάθη στις λογαριασμούς; Βαρέθηκα να ψάχνω σε λεπτομέρεια κάθε λογαριασμό και να ρωτάω μην τυχόν και με έχουν χρεώσει παραπάνω...

Τυχαίνει να είμαι και κι εγώ στη Volton αυτό το διάστημα και καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να δω δύο και τρεις φορές το λογαριασμό.

Επεξ/σία από Geoponer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Ειλικρινά, υπάρχει έστω ένας πάροχος ηλεκτρικής ενέργειας που να μην κάνει λάθη στις λογαριασμούς; Βαρέθηκα να ψάχνω σε λεπτομέρεια κάθε λογαριασμό και να ρωτάω μην τυχόν και με έχουν χρεώσει παραπάνω...

Τυχαίνει να είμαι και κι εγώ στη Volton αυτό το διάστημα και καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να δω δύο και τρεις φορές το λογαριασμό.

Η ΔΕΗ δεν κάνει.

Πήγαινε εκεί 

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Geoponer said:

Ειλικρινά, υπάρχει έστω ένας πάροχος ηλεκτρικής ενέργειας που να μην κάνει λάθη στις λογαριασμούς; 

Θα σου πω η weenergy... Η

η οποία βγάζει και μηνιαίους εκκαθαριστικός. Αλλά μετά θα .ου πεις ότι θες πάροχο με δώρα κλπ

Οπότε που καταλήγουμε.... σε αυτούς που βγάζουν λάθος λογαριασμους

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

δηλαδη καλα ειπαν οτι τα ex-post Θα υπαρξουν και πιο φθηνα πιθανοτατα !

αφου δεν γινονται πολεμοι  για να επηρεαστούν οι τιμες ρευματος/πετρελαιου/φυσικου αεριου κλπ

ohhhh... wait.... what??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες τα δώρα του Elpedison bright up( 4*20 Σκλαβενίτη και 30€ public) τα αναφέρει κάπου στη σελίδα τους; Γτ προσωπικά βλέπω μόνο τα 80 δωροεπιταγή για αιτήσεις απο κατάστημα. 
 

EDIT: με πήραν από Elpedison και μου είπαν ισχύουν μόνο του Σκλαβενίτη. Όχι Public

Επεξ/σία από Jake07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Jake07 said:

 

EDIT: με πήραν από Elpedison και μου είπαν ισχύουν μόνο του Σκλαβενίτη. Όχι Public

Τσεκαρε αυτό το post του doom και στείλ' του pm αν σε ενδιαφέρει κάτι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...