Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, atom7 said:

Και σε εμένα το ίδιο, έβγαλαν έναντι ενώ έχω φύγει και έχω ξαναεπιστρέψει και είχαν μετρήσεις για να βγάλουν εκκαθαριστικό. Στο myrae πώς ακριβώς θα κινηθείς; Εγώ σκέφτομαι να πληρώσω τον έναντι για να μη χάσω την έκπτωση συνέπειας στον τελικό...

Spoiler


4.jpg.1e9aa1bc70aed9de285d9bb195ce8fcd.jpg

2.jpg.06765db08cb3345f544ff9e25673f0a7.jpg

Πάλι τα ίδια... θέλει πληρωμή και ενεργοποίηση μαζί.

Επίσης αν σου ζήτησε όλα τα στοιχεία της κάρτας (όνομα, λήξη, CV) τότε είναι νέο σύστημα ασφαλές. Το παλιό ηταν αρπα κόλλα, έβαζες μόνο τον αριθμό της κάρτας και τέλος.

Και το πιο βασικό θέμα είναι αν μπορείς να την απενεργοποιήσεις άμεσα ή αν θα πρέπει να κάνεις αίτημα στο τμήμα διαχείρησης καρτών. Εγώ δε θα μπλέξω... προτιμών τη διαδικασία που ανέφερα χτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5555

  • ekrepali

    2084

  • doomnx

    1074

  • takoulou

    645

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

4.jpg.1e9aa1bc70aed9de285d9bb195ce8fcd.jpg

 

2.jpg.06765db08cb3345f544ff9e25673f0a7.jpg

Πάλι τα ίδια... θέλει πληρωμή και ενεργοποίηση μαζί.

Επίσης αν σου ζήτησε όλα τα στοιχεία της κάρτας (όνομα, λήξη, CV) τότε είναι νέο σύστημα ασφαλές. Το παλιό ηταν αρπα κόλλα, έβαζες μόνο τον αριθμό της κάρτας και τέλος.

Και το πιο βασικό θέμα είναι αν μπορείς να την απενεργοποιήσεις άμεσα ή αν θα πρέπει να κάνεις αίτημα στο τμήμα διαχείρησης καρτών. Εγώ δε θα μπλέξω... προτιμών τη διαδικασία που ανέφερα χτες.

Εγώ είχα βάλει με το παλιό σύστημα που ήθελε μόνο αριθμό κάρτας.. αλλά έβαλα προπληρωμενη οπότε δεν με ένοιαζε η ασφάλεια... τώρα όμως στο app δεν σε αφήνει να διαχειριστείς την πάγια εντολή η την πληρωμή με κάρτα...για να δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 8μηνο μπλέ σταθερό πρόγραμμα της Ελπε, βάση νόμου δεν μπορεί να αλλάξουν οι τιμές για ενα εξάμηνο αν γνωρίζω σωστά;

Γνωρίζουμε και πότε αποστέλεται η επιταγή Σκλαβενίτη των 80 ευρώ που έχουν ως δώρο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ekrepali είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

4.jpg.1e9aa1bc70aed9de285d9bb195ce8fcd.jpg

 

2.jpg.06765db08cb3345f544ff9e25673f0a7.jpg

Πάλι τα ίδια... θέλει πληρωμή και ενεργοποίηση μαζί.

Επίσης αν σου ζήτησε όλα τα στοιχεία της κάρτας (όνομα, λήξη, CV) τότε είναι νέο σύστημα ασφαλές. Το παλιό ηταν αρπα κόλλα, έβαζες μόνο τον αριθμό της κάρτας και τέλος.

Και το πιο βασικό θέμα είναι αν μπορείς να την απενεργοποιήσεις άμεσα ή αν θα πρέπει να κάνεις αίτημα στο τμήμα διαχείρησης καρτών. Εγώ δε θα μπλέξω... προτιμών τη διαδικασία που ανέφερα χτες.

Αν πληρώσεις 0,01€ ;

(απάντησες σε εμένα ενώ πήγαινε σε άλλον βέβαια, εγώ σε ρωτούσα πώς θα κινηθείς με τη Volton που έβγαλε έναντι ενώ μπορούσε τελικό εκκαθαριστικό) 🥹

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2024 στις 4:19 ΜΜ, bilham είπε

@doomnx Λες να είναι η διόρθωση στη λάθος χρέωση του Ιανουαρίου που λέγαμε ότι ίσως έρθει κάποια στιγμή;

 

Στις 13/4/2024 στις 4:23 ΜΜ, doomnx είπε

Αν τον χρέωσε λιγότερο, ναι. Να τσεκάρει τον έναντι.

Μίλησα με ΕΛΠΕ. Τελικά είναι αυτό. Συστημικό λαθος στη χρέωση Γενάρη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια!!! Εχω ενα θεμα με την elpedison.... εδω κ 3 σχεδον μηνες που υπεγραψα δεν μου εχει αποσταλει η δωροκαρτα edenred...στα τηλεφωνα κ στα email που πηρα μου λενε οτι θα προωθηθει κατ επειγον το θεμα κ θα με ειδοποιησουν χωρις φυσικα να με παρει ποτε κανεις πισω....

σας παρακαλω δωστε μου καποιο σημαδι πως να κινηθω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, desiro είπε

Καλημερα παιδια!!! Εχω ενα θεμα με την elpedison.... εδω κ 3 σχεδον μηνες που υπεγραψα δεν μου εχει αποσταλει η δωροκαρτα edenred...στα τηλεφωνα κ στα email που πηρα μου λενε οτι θα προωθηθει κατ επειγον το θεμα κ θα με ειδοποιησουν χωρις φυσικα να με παρει ποτε κανεις πισω....

σας παρακαλω δωστε μου καποιο σημαδι πως να κινηθω ?

Καταγγελία στο myrae και έχεις αργήσει υπερβολικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, madboy είπε

Το 8μηνο μπλέ σταθερό πρόγραμμα της Ελπε, βάση νόμου δεν μπορεί να αλλάξουν οι τιμές για ενα εξάμηνο αν γνωρίζω σωστά;

Γνωρίζουμε και πότε αποστέλεται η επιταγή Σκλαβενίτη των 80 ευρώ που έχουν ως δώρο; 

Εγώ εχτές που έκανα συμβόλαιο μου έιπανε σε κανά μήνα θα με ειδοποιήσουνε  για την δωροεπιταγή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, desiro είπε

Καλημερα παιδια!!! Εχω ενα θεμα με την elpedison.... εδω κ 3 σχεδον μηνες που υπεγραψα δεν μου εχει αποσταλει η δωροκαρτα edenred...στα τηλεφωνα κ στα email που πηρα μου λενε οτι θα προωθηθει κατ επειγον το θεμα κ θα με ειδοποιησουν χωρις φυσικα να με παρει ποτε κανεις πισω....

σας παρακαλω δωστε μου καποιο σημαδι πως να κινηθω ?

Τι σημάδι περιμένεις 3 μήνες βρε άνθρωπε; Θεϊκό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

Τι σημάδι περιμένεις 3 μήνες βρε άνθρωπε; Θεϊκό;

Εκανα αιτημα κ περιμενω απαντηση!!! Αργουν να απαντησουν? Μηπως γνωριζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, mastrokwstas said:

Εγώ εχτές που έκανα συμβόλαιο μου έιπανε σε κανά μήνα θα με ειδοποιήσουνε  για την δωροεπιταγή

στις 20 μερες αρχισε να παιρνεις τηλεφωνα αν δεν εχεις παραλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NRG Αλλαγή στα κίτρινα τιμολόγια.

Στον υπολογισμό τιμής δεν θα χρησιμοποιεί πλέον την ΤΕΑ αλλά την ΜΤΑ με τον τύπο 1,05*[ΜΤΑ*(1+Απώλειες)]. Επίσης αλλάζουν τα πάγια και οι κλίμακές τους στο cost+, μάλλον προς τα επάνω...

Μάλιστα... Ουδέν σχόλιον!

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παλαιότερα, αλλά χθες που μπήκα στη ΔΕΔΔΗΕ εδώ

https://apps.deddie.gr/ccrWebapp/newccticket.html

συνειδητοποίησα ότι μπορείς να καταγράψεις την ένδειξή σου και λέει ότι αν δεν υπάρχει άλλη ένδειξη θα στείλουν αυτή στον πάροχο. (στην Κατηγορία αιτήματος βάζεις Ενδείξεις)

 

Γιατί έχει σημασία αυτό;

Αυτή τη στιγμή ζω το εξής:

Έχω φύγει από Vοlton για Zenith choice τελικά στις 20/3 (με καθυστέρηση 2 εβδομάδων). Η Volton ακόμα στέλνει έναντι! Συνολικά στη Volton έχω πληρώσει 77€ από 6/1/24, οπότε δεν είναι πολλά τα λεφτά, αλλά ακόμα δεν έχει γίνει εκκαθάριση των 500 kWh δωρεάν.

Η Ζενίθ μου στέλνει λογαριασμό για 20/3 ως 1/4, οπόταν έκανε μέτρηση η ΔΕΔΔΗΕ, με κατανάλωση 937KWh για 12 μέρες που είναι εξωφρενικό νούμερο (με τα δικά μου στοιχεία η αρχική τους μέτρηση 40050 θα ταίριαζε για 1/2 όχι για 20/3).

Το πρόβλημα είναι ότι μυρίζει συμπαιγνία! Αν με χρεώσουν (η αλήθεια είναι σε χαμηλότερη τιμή) τόσες kWh, τότε φαίνεται στη Volton ότι έχω καταναλώσει σε 2,5 μήνες μόλις 600kWh, ενώ στην πραγματικότητα είναι γύρω στις 1200. Όσοι ασχολείστε με το άθλημα καταλαβαίνετε τί σημαίνει αυτό για τις 500 δωρεάν. Αντί για 480 θα μου δώσουν 240 KWh δωρεάν.

Και ήδη είναι απατεώνες γιατί το Φεβρουάριο έχω υψηλότερη κατανάλωση από το Μάρτιο, άρα δεν βγαίνει σωστά ο πρώτος μήνας με απλή αναλογικότητα (αλλά τέλος πάντων μικρό το κακό).

Αν λοιπόν το ήξερα και είχα βάλει κάποια ένδειξη το Μάρτιο ή, ακόμα καλύτερα, στις 6/2 δεν θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό.

Προφανώς θα κάνω καταγγελία στη ΡΑΕ αφού περάσουν 10 μέρες να απαντήσει η Ζενίθ (που έκανε αλλαγή εκπροσώπησης ΧΩΡΙΣ ένδειξη ΔΕΔΔΗΕ!) μια που έχω 2 φωτογραφίες μετρητή από 7/3 & 13/3 (βέβαια πώς αποδεικνύεται αυτό μόνο από το κινητό, αν ο άλλος δεν έχει καλή θέληση να το δεχτεί;) οι οποίες δείχνουν πραγματικές τιμές στα 40456 & 40523 αντίστοιχα, πολύ παραπάνω από το 40050 της Ζενίθ. Η δεύτερη έχει αποσταλεί μέσω Viber στο Zenith sales στις 14/3

 

Υ.Γ. Αν δεν σας βγαίνουν τα νούμερα, είναι γιατί δεν γράφω το νυχτερινό για οικονομία χώρου

Επεξ/σία από Photios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...