Προς το περιεχόμενο

Oppenheimer (Nolan, 2023)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ διαφορετική ταινία για Νόλαν. Ναι έχει τις "εμμονές" του, κάνει μπαμ ότι είναι δική του αλλά λείπουν και κάποια συγκεκριμένα πολύ σημαντικά (για μένα) πράγματα που πάντα περιμένω από μια ταινία του επειδή έτσι με έχει συνηθίσει. Φταίει φυσικά το ότι το υλικό δεν προσφέρεται για για αυτά καθώς είναι στην ουσία βιογραφική.

Υπάρχει ένα υποτυπώδες twist , αν μπορείς να το πεις ετσι. Είναι από τις ταινίες του που δεν σηκώνουν δεύτερη προβολή γιατί δεν έχει κ κάποιο νόημα να την δεις δεύτερη φορά. Δεν είναι περίπλοκη , δεν σου ξεφεύγουν πράγματα που θες δεύτερη φορά για να πιάσεις και να εκτιμήσεις. Μεγάλη σε διάρκεια, θα την ηθελα ένα μισάωρο μικρότερη.

Η πολυδιαφημισμένη έκρηξη δεν με εντυπωσίασε καθόλου, ίσως φταίει το τρελό hype που έπεσε. 

Highlight είναι το soundtrack και ο ήχος γενικά, εκπληκτικά.

Προτιμώ τον Νόλαν σε πρωτότυπο σενάριο, εκεί που μπλέκει επιστήμη και ψευδοεπιστημη με την φαντασία του και στο τέλος σου πετάει και την ανατροπαρα του.

Εννοείται να την δείτε σινεμά.

Ένα 7/10 από μένα 😜

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη ταινία του Nolan που δεν θα δώ. Καθαρά για ιδεολογικούς λόγους όμως! Αν και για εμένα η καλύτερη ταινία του παραμένει η πρώτη του, το "Following", χωρίς να λέω πως δεν εκτίμησα κι άλλες του ταινίες, αυτή θα την προσπεράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, geor92 είπε

Έχει νόημα να τη δεις σε VMax ή είναι τελείως διαφορετικό αππ IMax?

Σε κανονική ούτε καν vmax την είδα εγώ και δεν νομίζω πως η συγκεκριμένη έχει να σου προσφέρει πια το κάτι παραπάνω σε ΙΜΑΧ. Οι υπέρμαχοι προφανώς θα πουν άλλα, κι ότι ο Νόλαν την γύρισε με ΙΜΑΧ κλπ οπότε έτσι "πρέπει" να την δεις, αλλά ειλικρινά η ταινία είναι 70% ομιλίες σε 2 αίθουσες, 29% εκτός αιθουσών και 1% έκρηξη. Δεν υπάρχουν σκηνές "δράσης" κι εννοώ κυνηγητά, πιστολιδια, εφέ που πρέπει να θαυμάσεις σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη οθόνη. Μια έκρηξη είναι όλη κι όλη κι αυτή προσωπικά έγινε και είπα μέσα μου αλήθεια "wtf αυτό ήταν όλο κι όλο που διάβαζα διθυράμβους για μηνες" ;

Καλό ήχο να έχει εκεί που θα την δεις, αυτό είναι το απόλυτο highlight για μένα της ταινίας.

Επεξ/σία από sheik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα με κούρασε το μόνιμο μουσικό χαλί σε όλη την ταινία. Έχει γίνει το χαρακτηριστικό πια του Nolan, αλλά δε βλέπω το λόγο.

Τις ελάχιστες σκηνές που υπήρχε ομιλία χωρίς μουσική τις απόλαυσα.

Και σε αυτή, όπως και στο Tenet, ο Nolan επιλέγει να κρατάει μονίμως μια τεχνητή ένταση, που όταν γίνεται σε όλη την ταινία, πρακτικά στο τέλος αφήνει flat εντύπωση. Πιστεύω ότι για αυτό το λόγο έχασε και η τελική σκηνή της έκρηξης, παρόλο που όταν από τις λίγες στιγμές ησυχίας.

Συνολικά θα έβαζα 7/10.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H ταινία ήταν απλά μέτρια. Άρτια στο τεχνικό μέρος, αλλά χάνει πολύ στο σενάριο.

Όταν ειδικά είναι και τρίωρη θες να είσαι εκεί στο 100%.

Τα κομμάτια με το

Spoiler

κομμουνιστικό witch hunt είναι βαρετά, όσο και αν ήταν κομμάτι της Αμερικάνικης ιστορίας. Γενικά το προσπάθησαν να βγει ενδιαφέρον, αλλά δεν. Για εμένα θα ήταν πιο ωραίο να επικεντρώνονταν ας πούμε στο community που είχαν στήσει στο Los Alamos και να εμβάθυνε στις σχέσεις του Oppenheimer με τους υπόλοιπους επιστήμονες εκεί.

 

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/08/2023 at 16:35, geor92 said:

Έχει νόημα να τη δεις σε VMax ή είναι τελείως διαφορετικό αππ IMax?

δες την σε κανονικη αιθουσα, δεν εχει κανενα νοημα imax supermax κλπ δε ξερω εγω τι, δεν εχει εφε ή κατι το ουαου σε σκηνη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/8/2023 στις 5:35 ΜΜ, geor92 είπε

Έχει νόημα να τη δεις σε VMax ή είναι τελείως διαφορετικό αππ IMax?

ναι εχει καλυτερο σεναριο σε VMax...

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όσοι το είδατε θέλω να μου πείτε κατά πόσο είναι η ταινία για παιδί 10 ετών, το οποίο παίζει games και βλέπει ταινίες φαντασίας. Δεν βγάζω άκρη με τα reviews στο commonsensemedia, ο άλλος γράφει ότι δείχνει βυζί σε δύο σκηνές, άρα είναι 17+ η ταινία κατά τη γνώμη του.

Δεν με πειράζουν οι βρισιές ή οι ελαφριές σκηνές σεξ, με ενδιαφέρει από άποψη βίας τι δείχνει. Η βία είναι στα επίπεδα Marvel, Star Wars, LotR; Ή δείχνει μέσα τίποτα ρεαλιστικές μαζικές εκτελέσεις Εβραίων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Όσοι το είδατε θέλω να μου πείτε κατά πόσο είναι η ταινία για παιδί 10 ετών, το οποίο παίζει games και βλέπει ταινίες φαντασίας. Δεν βγάζω άκρη με τα reviews στο commonsensemedia, ο άλλος γράφει ότι δείχνει βυζί σε δύο σκηνές, άρα είναι 17+ η ταινία κατά τη γνώμη του.

Δεν με πειράζουν οι βρισιές ή οι ελαφριές σκηνές σεξ, με ενδιαφέρει από άποψη βίας τι δείχνει. Η βία είναι στα επίπεδα Marvel, Star Wars, LotR; Ή δείχνει μέσα τίποτα ρεαλιστικές μαζικές εκτελέσεις Εβραίων;

Δεν ειναι για παιδι 10 ετων οχι. Καμια ωρα ειδα απο την εκδοση που κυκλοφορει θα περιμενω BR οταν βγει αλλα σιγουρα δεν ειναι για 10 χρονων παιδι. Δεν εχει βια αυτη την πρωτη ωρα σεξ εχει οι αλλοι το κανουν επανω σε καρεκλα με κοσμο γυρω τους ολογυμνοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 minutes ago, Mpiftekis said:

Για πόση ώρα;; Θα του κλείσω τα μάτια :)

 

Υ.Γ.: Είμαι στην ίδια μοίρα με το Malthador.

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν, δέκα δευτερόλεπτα λένε στο commonsensemedia ότι είναι η σκηνή :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...