Προς το περιεχόμενο

Oppenheimer (Nolan, 2023)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την είδα και εγώ προχθές και δηλώνω υπερβολικά ευχαριστημένος. Σκηνοθεσία πολύ καλή αλλά πέρα από αυτό μένω στην ερμηνεία του cillian murphy που άνετα αξίζει ένα βραβείο και φυσικά στην μουσική που είναι απλά ένα έπος.

Προσωπικά, ήταν ακριβώς αυτό που περίμενα να δω. Μια αργή ταινία/αυτοβιογραφία του Oppenheimer και του Project Trinity και για αυτό με άφησε ικανοποιημένο. Γενικά έχω την εντύπωση από διάφορα σχόλια που πήρε το αφτί μου στην αίθουσα, μερικοί μάλλον πήγαν και περίμεναν να δουν ταινία τύπου Mission Impossible με κυνηγητό, δράση, ξύλο, πιστολίδια και στο βάθος μερικές ατομικές να κάνουν μπουμ.

Από εκεί και πέρα σε δυο σημεία θέλω να σταθώ:

Α) Η πολύσυζητημένη βόμβα, οριακά αδιάφορη και αν και εντυπωσιακό σαν επίτευγμα. Θα προτιμούσα ένα ακριβό και καλό φτιαγμένο CGI να σου σηκωθεί η τρίχα παρά αυτό.

Β) Συμφωνώ 100% ότι μπορούσε και έπρεπε να είναι 30 λεπτά μικρότερη. 

8.5/10 από εμένα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
On 09/10/2023 at 13:17, BlueBlade said:

Προσωπικά, ήταν ακριβώς αυτό που περίμενα να δω.

Same, αλλά σίγουρα δεν την βάζω στην κατηγορία ταινιών που τις βλέπω εύκολα πάνω από 1 φορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Thresh said:

Same, αλλά σίγουρα δεν την βάζω στην κατηγορία ταινιών που τις βλέπω εύκολα πάνω από 1 φορά.

Κάπου είχα ακούσει ότι κάποιος την έχει ήδη δει 5 στο σινεμά. Ίσως ειναι αστικός μύθος, δε ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/10/2023 at 17:39, DeadOrganPlayer said:

Κάπου είχα ακούσει ότι κάποιος την έχει ήδη δει 5 στο σινεμά. Ίσως ειναι αστικός μύθος, δε ξέρω..

Μπορεί να έχασε κάποιο στοίχημα το παιδί.

Συμβαίνουν και αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2023 στις 11:23 ΜΜ, Thresh είπε

Same, αλλά σίγουρα δεν την βάζω στην κατηγορία ταινιών που τις βλέπω εύκολα πάνω από 1 φορά.

Γιεπ. Το Tenet πιο ευκολα θα το ξανα εβλεπα, ή το Dunkirk

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαθέσιμο επιτέλους και ψηφιακά, για να το δούμε με απόλυτη ησυχία και προσήλωση. Καλή θέαση

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Διαθέσιμο επιτέλους και ψηφιακά, για να το δούμε με απόλυτη ησυχία και προσήλωση. Καλή θέαση

καλα εχω δει ηδη τις σκηνες που με ενδιαφερουν. B)

και μαλλον δεν θα ασχοληθω με την ταινια, διαβασα οτι δεν ασχολειται σχεδον καθολου με το επιστημονικο κομματι του MP,  δεν αναφερει καν τα ατυχηματα με το Demon Core. meh. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, KilliK said:

επιστημονικο κομματι του MP

Πλάκα κάνεις;! Αυτό περίμενα να είναι εννοείται μέσα. Είχα ακούσει (αποφεύγοντας κριτικές με σποιλερς) ότι έχει επίκεντρο το ιστορικό αυτό πρόσωπο από το πρώτο καρέ που ήταν πολύ νέος έως το ☢️💣-και μάλιστα αρκετοί "κουράστηκαν πολύ" από τους επιστημονικούς όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία λέγεται Oppenheimer και όχι Manhattan Project. Οπότε στο τέλος αυτό που βλέπουμε είναι 3 ώρες από τα δράματα και την πολιτική γύρω από το πρόσωπο αυτό, όχι πολλά πράγματα γύρω από τις δοκιμές και τις αποτυχίες. Το project στην πραγματικότητα είναι βαθιά χαμένο στο background της ταινίας και απλά βλέπουμε το αποτέλεσμα με την τελική δοκιμή. Τίποτα άλλο.

Δεν τρελάθηκα η αλήθεια είναι και το μόνο που τελικά μου έμεινε από την ταινία, ήταν τα 5 λεπτά της συζήτησής του με τον Αϊνστάιν.

7/10 πιο πολύ για την υψηλή της ποιότητα, παρά για κάτι άλλο. Κάλλιστα θα μπορούσε να είναι μια mini σειρά τριών επεισοδίων της μιας ώρας. Κάλλιστα κάποιος θα μπορούσε να την προσπεράσει και να μην έχει χάσει απολύτως τίποτα. Αν θέλει να μάθει για τις δοκιμές μέχρι και την χρησιμοποίηση της βόμβας, ακόμα και ένα ντοκιμαντέρ των 20-30 λεπτών θα του προσφέρει περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως η μοναδική ταινία του Nolan που δεν έχω διάθεση να δω δεύτερη φορά αν και βγήκε σε Blu-ray.

Το Tenet σε δεύτερη θέαση το βρήκα καλύτερο σε σχέση με την πρώτη που το θεώρησα βλακεία.

Το Oppenheimer είναι καλή ταινία αλλά για μένα αριστούργημα ούτε με σφαίρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα μια πολυ καλη ταινια απο τον Christopher Nolan η οποια μιας και βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα παραδιδει μαθηματα ενος κοσμου μιας εποχης οχι πολυ μακρια απο το σημερα μολις 80 χρονια πριν η οποια ξεκαθαρα καθορισε το μελλον που ολοι βιωνουμε σημερα. Διαχωρισα την ταινια σε 3 μερη. Το πρωτο μισο της ταινιας οπου βλεπουμε το ξεκινημα τη θεωρια γυρω απο την πρωτη ατομικη βομβα η καλυτερα την πρωτη βομβα σχασης με αρκετες επιστημονικες παρατηρησεις μαζι με αρκετες πτυχες του Oppenheimer απο την προσωπικη του ζωη και οχι μονο. Παραλληλα βλεπουμε σε ασπρομαυρο φοντο το μακρινο μελλον με κατι σαν ανακριση του J. Robert Oppenheimer αλλα και του Lewis Strauss για οτι συνεβη τα χρονια που εγιναν ολα αυτα. Το δευτερο μερος της ταινιας το οποιο κραταει 30-40 λεπτα και δειχνει τις πραξεις και το αποτελεσμα του πρωτου μερους με τον καθορισμο του πολεμου και το τριτο και τελευταιο μερος που αποσκοπει κυριως στην ηθικοπλαστικη ερμηνεια του Oppenheimer μιας και βρηκα αρκετα σουρεαλιστικη την ολη φαση με τον Strauss και την κοντρα με τον Oppenheimer για εναν τοσο χαζο λογο στην οποια κοντρα ομως πατησε ενα μεγαλο μερος της ταινιας οποτε κραταμε κυριως τα θετικα. Σκηνοθετικα ειναι υπεροχη δεν υπαρχει τιποτα να της προσαψεις ισως θα μπορουσε να διαχωρισει χρονολογικα της φασεις που βλεπουμε γιατι μπορει να δημιουργηθει ευκολα συγχυση αλλα τα κομματια του puzzle ευκολα δενουν. Ο Nolan ηθελε απο εποχες Batman Begins να φτιαξει ταινια με πρωταγωνιστη τον εξαιρετικο Cillian Murphy και νομιζω ηταν ιδανικη επιλογη απο τους καλυτερους ηθοποιους της γενιας του. Robert Downey Jr. αξιολογος ως Strauss ο Damon στο κλασικο στυλακι ως ο στρατηγος Groves που ξεκινησε ολο το προγραμμα και οι 2 μοιραιες γυναικες του Oppenheimer Emily Blunt[Kitty Oppenheimer] και Florence Pugh[Jean Tatlock] να μαγνητιζουν τα βλεμματα. Οι ρυθμοι της ταινιας παρολο που ειναι υποτονικοι χωρις καποια κορυφωση επικρατει ενα διαρκες συναισθημα αγχους και αγωνιας το οποιο κυριως πηγαζει απο το μυαλο του Oppenheimer. Ειναι μια ταινια που θα ξανα εβλεπα? Δεν νομιζω μιας και ειναι απο τις ταινιες που βλεπεις μια φορα στη ζωη σου και απλα κρατας τα σημαντικοτερα απο αυτη και δεν τα ξεχνας ποτε. Αλλα ειναι σιγουρα μια ταινια που κανει τον Nolan να δειξει και αλλες πτυχες του ταλεντου του σε μια διαφορετικου ειδους ταινια απο τις περισσοτερες που μας ειχε συνηθισει μεχρι σημερα. Και παραλληλα να διδαξει στους νεοτερους και μη τα βασικοτερα γυρω απο την ατομικη βομβα και τον ιδιο τεραστιο Oppenheimer που δυστυχως λιγοι γνωριζαν πριν κυκλοφορησει η ταινια. 8.4/10

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρία πραγματα που κατάλαβα βλέποντας την ταινία:

1.Την διαφορά μεταξύ δικαστηριού και επιτροπής @USA

2.To μετέπειτα "witch hunt"  όλων των κομμουνιστών από USA .

3. Ποιος-οι κρύβονται πίσω από την δολοφονία JFK.

Aν θέλετε να δείτε άναλυτικά όλο το project κατασκευής της βόμβας , θεωρώ πως πρέπει να αναζητήσετε κάποιο ντοκιμαντέρ.

Η ταινία επικεντρώνετε αποκλειστικά στον Openheimer σαν άνθρωπο και επιστήμονα (για αυτό άλλωστε και ο τίτλος).

Ακόμα και το όλο παρασκήνιο που προβάλει είναι αδιάφορο καθώς με τους τρόπους του ο σκηνοθέτης σε κάνει να το αγνοείς και να επικεντρώνεσαι στον πρωταγωνιστή.(εδώ έρχετε η μουσική - εφέ).

Οι τόσο περίπλοκοι επιστημόνικοι όροι που χρησιμοποιόυν σε αναγκάζει να τους αγνοήσεις (από κάποιο σημείο και μετά δε σε νοιάζει - σε κάνει να μη σε νοιάζει ακόμα και αν τους κατανοείς).

Θέλει να περάσει μυνήματα (κομουνισμός - ψυχρός πόλεμος κ.λ.) αλλά με πολύ "παιδικό τρόπο" .

Σαν ταινία ψιλομέτρια όμως η ερμηνία του Murphy νομίζω κορυφαία. Ο Nolan του έκανε δώρο μια υποψηφιότητα τουλάχιστον κατεμέ.

Επεξ/σία από chrkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrkon είπε

Οι τόσο περίπλοκοι επιστημόνικοι όροι που χρησιμοποιόυν σε αναγκάζει να τους αγνοήσεις

Αυτό το έχουν γράψει πολλοί, αλλά εγώ ειλικρινά σε κανένα σημείο δεν αντιλήφθηκα χρήση δυσνόητων ή περίπλοκων επιστημονικών όρων.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...