Προς το περιεχόμενο

Oppenheimer (Nolan, 2023)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Για πόση ώρα;; Θα του κλείσω τα μάτια :)

 

Υ.Γ.: Είμαι στην ίδια μοίρα με το Malthador.

 

8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν, δέκα δευτερόλεπτα λένε στο commonsensemedia ότι είναι η σκηνή :P

 

Λιγο ειναι παιδια ναι 10-15 δευτερολεπτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βαριά 10 δευτερόλεπτα είναι οι σκηνές σεξ. Από βία, δεν υπάρχει κάποια σκηνή από όσο θυμάμαι που να είναι ακατάλληλη για ανηλίκους. Εμένα το θέμα μου είναι αλλο, 10 χρόνων αν ήμουν και με πήγαιναν σε τόσο "βαριά" και μη για την ηλικία μου (θεματικά, νοηματικά) ταινία, θα τους έβριζα τους γονείς μου 😅

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Arkin είπε

 

Λιγο ειναι παιδια ναι 10-15 δευτερολεπτα. 

ναι, ενω την υπολοιπη ταινια ειμαι βεβαιος οτι ενα 10χρονο θα την καταλαβει και θα την αναλυσει με τους φιλους του κιολας...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sheik είπε

Βαριά 10 δευτερόλεπτα είναι οι σκηνές σεξ. Από βία, δεν υπάρχει κάποια σκηνή από όσο θυμάμαι που να είναι ακατάλληλη για ανηλίκους. Εμένα το θέμα μου είναι αλλο, 10 χρόνων αν ήμουν και με πήγαιναν σε τόσο "βαριά" και μη για την ηλικία μου (θεματικά, νοηματικά) ταινία, θα τους έβριζα τους γονείς μου 😅

Δεν ειναι για παιδι.

Εδω καλα καλα θες Phd για να την κατανοησεις.

Το 10χρονο θα βαρεθει και θα  γκρινιαζει και θα ενοχλει κιολας.

Το ειδα κι εγω χτες σε Vmax. Μ αρεσε παρα πολυ και δε με κουρασε καθολου.

 

Το να δει καποιος oppenheimer σε θερινο δεν ειναι μαγκια, ειναι αυτοταπεινωση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια ταινια, πραγματικα την απολαυσα.

Το 3ωρο δεν κουραζει σε κανενα σημειο αλλα και να την δεις και σε σινεμα με break δεν ειναι απαγορευτικο καθως δεν ειναι οτι βλεπεις Avatar και χανεις τον ροη της ταινιας.

Οι τελευταιες σκηνες με τα μηνυματα που περνανε καταπληκτικα, ωστε να σε αφησουν με σκεψεις που πολυ κανουμε ετσι και αλλιως αλλα πλεον πιο συγκροτημενα και με μια νεα αισθηση καθως εχεις βιωσει το προηγουμενο 3ωρο. 

Σιγουρα πηγαιντε να την δειτε. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2023 στις 1:50 ΜΜ, Malthador είπε

Όσοι το είδατε θέλω να μου πείτε κατά πόσο είναι η ταινία για παιδί 10 ετών, το οποίο παίζει games και βλέπει ταινίες φαντασίας. Δεν βγάζω άκρη με τα reviews στο commonsensemedia, ο άλλος γράφει ότι δείχνει βυζί σε δύο σκηνές, άρα είναι 17+ η ταινία κατά τη γνώμη του.

Δεν με πειράζουν οι βρισιές ή οι ελαφριές σκηνές σεξ, με ενδιαφέρει από άποψη βίας τι δείχνει. Η βία είναι στα επίπεδα Marvel, Star Wars, LotR; Ή δείχνει μέσα τίποτα ρεαλιστικές μαζικές εκτελέσεις Εβραίων;

Ακριβως ο,τι ειπε ο Dinaras απο πανω. Δεν εχει βια, εχει λιγο σεξ οπως διαβασες. Αλλα ο λογος που δεν ειναι για 10χρονο ειναι οτι δεν εχει τιποτα να προσφερει αυτη η ταινια σε 10χρονο. 
 

Ειναι τρεις ωρες δυνατη μουσικη, διαλογος με εναλλαγες εποχων που μπορει να το κανουν πολυπλοκο, αναφορες σε ιστορικα γεγονοτα και προσωπα, πολιτικο συστημα, κομμουνισμος, φυσικη κλπ. Ενα δεκαχρονο απλα δεν θα καταλαβει τιποτα, θα βαρεθει και θα κοβει φλεβα και δεν θα το ευχαριστηθει ουτε εκεινο ουτε εσυ. Επισης ο Νολαν στις ταινιες του γενικοτερα θελει να αφηνει μερικα πραγματα στη σκεψη του θεατη. Τι να πιασει ενα 10χρονο απ τα υπονοουμενα;
 

Αν εχεις καπου να το αφησεις πηγαινε δες την χωρις το παιδι. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Menelaos83 είπε

Να υποθεσω οτι τρολαρεις....

spacer.png

33 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Ακριβως ο,τι ειπε ο Dinaras απο πανω. Δεν εχει βια, εχει λιγο σεξ οπως διαβασες. Αλλα ο λογος που δεν ειναι για 10χρονο ειναι οτι δεν εχει τιποτα να προσφερει αυτη η ταινια σε 10χρονο. 
 

Ειναι τρεις ωρες δυνατη μουσικη, διαλογος με εναλλαγες εποχων που μπορει να το κανουν πολυπλοκο, αναφορες σε ιστορικα γεγονοτα και προσωπα, πολιτικο συστημα, κομμουνισμος, φυσικη κλπ. Ενα δεκαχρονο απλα δεν θα καταλαβει τιποτα, θα βαρεθει και θα κοβει φλεβα και δεν θα το ευχαριστηθει ουτε εκεινο ουτε εσυ. Επισης ο Νολαν στις ταινιες του γενικοτερα θελει να αφηνει μερικα πραγματα στη σκεψη του θεατη. Τι να πιασει ενα 10χρονο απ τα υπονοουμενα;
 

Αν εχεις καπου να το αφησεις πηγαινε δες την χωρις το παιδι. 

Να τον αφησει στη διπλανη αιθουσα που παιζει barbie :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ταινία είναι εξαιρετικά τίμια για τον τίτλο της, αλλά μέχρι εκεί.

Πολύ καλές ερμηνείες, αρκετά καλή φωτογραφία και σκηνοθεσία, μουσική/ήχος αδικουνται σε μέτριες αίθουσες (καθημερινή δεν είχα κουράγιο να τρέχω).

Παρά τη διάρκειά της, δεν κούρασε καθόλου.

Αλλά....

Spoiler

Φάγαμε το hype του Nolan, της έκρηξης, του σεξ και άλλων πόσων εντελώς αμασητο, και εκεί η ταινία χωλαίνει ξεκάθαρα.

Σε επίπεδο εφέ κλπ, ίσως συνειδητά, δεν υπάρχει τίποτα ιδιαίτερο. Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από ένα πανί για να τη δεις, αν έχει σωστό ηχοσύστημα. Η έκρηξη καθεαυτή ήταν αποκαρδιωτική, η διαφορά στην αντίληψη ανάλογα την απόσταση, αρκετά πειστική και έξυπνη. Τα άλλα σκηνικά του φουλ cgi μέτρια έως κακά, ειδικά προς το τέλος που πετάει με το μυαλό του και "βλέπει" το πιθανό μέλλον.

Στο σενάριο/υπόθεση, υπερβολική η αγιογράφηση, τόσο του τίτλου όσο και της όλης κατάστασης. Από την άλλη, το "δικαστικό" κομμάτι αλλά και οι φάσεις της δημιουργίας της βόμβας (από πριν τη σκεφθούν καν), ήταν κάτι που κρατούσε αμείωτο το ενδιαφέρον.

Τα μηνύματα, σε όλη τη διάρκεια αλλά προφανώς και στο τέλος, καλά δοσμένα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο πλέον. Για τότε, ναι, είχε νόημα και με το παραπάνω.

Να τη δείτε αλλά να έχετε κατά νου πως η ταινία λέγεται "Oppenheimer".

Μία λεπτομέρεια. Η επίσημη μετάφραση στους υπότιτλους είναι ντροπιαστική.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό δράμα. Μέχρι εκεί. Ένα απλό καλό βιογραφικό δράμα. Με καλές ερμηνείες. Θα μπορούσε και θα έπρεπε να είναι μία ώρα μικρότερη.  Αν κοιμηθεί κάποιος για μια ωρίτσα δεν θα χάσει κάτι.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι από τις ταινίες που δεν ξέρω τι να νιώσω. Ήταν καλή ταινία; Ναι. Ερμηνείες, σκηνοθεσία, φωτογραφία σε υψηλό επίπεδο. Ίσως θα μπορούσε να είναι τουλάχιστον μισή ώρα μικρότερη. Βλέπει κάποιος βαθμολογίες στο δίκτυο και νομίζει ότι θα δει αριστούργημα. Ήταν αριστούργημα; σαφέστατα όχι. Με την πολυδιαφημισμένη έκρηξη προσωπικά δεν μου έπεσαν τα σαγόνια. Ιστορικές ανακρίβειες πχ ο τρόπος που παρουσιάζει άλλη μία ταινία τους Εβραίους ήταν κάτι που περίμενα και δεν μου έκανε εντύπωση.

Στην τελική αν και είναι μία ταινία που έχει Νόλαν στοιχεία θα μπορούσε άνετα να σκηνοθετηθεί από κάποιον άλλο (πχ Σπίλμπεργκ). Προτιμώ ο Νόλαν να αφιερωθεί στο στοιχείο που τον ανέδειξε (metaphysical, sci-fi, memory, time manipulation etc).

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...