Προς το περιεχόμενο

Oppenheimer (Nolan, 2023)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/07/2023 at 15:20, georgesim1979 said:

Καλησπέρα! Θέλω να τη δω και διάβασα ένα αρκετά καλό review για το ότι αξίζει η οθόνη να είναι όχι μόνο IMAX, αλλά ταυτόχρονα 1570 ή DL2, ώστε να φαίνεται όλο το εύρος του φιλμ. Ξέρουμε κάτι για Αθήνα, δεν ξέρω εάν και πως μπορώ να τσεκάρω κάτι τέτοιο.

προσωπικα το ειδα σε νορμαλ αιθουσα, οχι IMAX. Η ταινια ειχε ωραια φωτογραφια και μουσικη κλπ αλλα δεν υπηρχαν σκηνες τυπου interstellar ή ποιος ξερει τι εκρηξεις ή σκηνες φαντασμαγορικες που να πεις θελω την καλυτερη οθονη που υπαρχει, αποψη μου. Ακομα και την εκρηξη της βομβας στο trinity test την δειχνει ελαχιστα και χωρις κατι το ουαου.

Οποτε μην σκας, δες το σε κανονικη. Dont get me wrong, η ταινια ειναι  καλη, οι ερμηνειες αριστες κλπ, απλα εχει φαει παρα πολυ hype.

Επεξ/σία από epp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/08/2023 at 21:17, SabotazNic said:

Αν και secret, φαινεται λιγο πολυ ποια ταινια ειναι.

image.png.3cf5164e3f5d503ce9402470ffacac0a.png

https://www.villagecinemas.gr/el/info/nea-press-box/secret-movie-nights/

Πήγε κανείς εδώ να μας πει ποια ταινία έδειξαν τελικά;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, thomasG4 said:

Πήγε κανείς εδώ να μας πει ποια ταινία έδειξαν τελικά;

Δεν πήγα, αλλά το Oppenheimer ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κλείσει 2 προβολές η μια σε "απλό" imax και η δεύτερη(χρονολογικά) σε 70mm. Ιδανικές θέσεις και στις 2 αίθουσες.

Σε όσους το έχουν δει: Αξίζει να το δω δύο φορές ή να πάω μόνο στα 70mm?

Επεξ/σία από kaliakman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kaliakman είπε

Έχω κλείσει 2 προβολές ή μια σε "απλό" imax και η δεύτερη(χρονολογικά) σε 70mm. Ιδανικές θέσεις και στις 2 αίθουσες.

Σε όσους το έχουν δει: Αξίζει να το δω δύο φορές ή να πάω μόνο στα 70mm?

Σε ποια χωρα βρηκες αιθουσα 70mm;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Στο Λονδίνο έχει 2: Μια στο bfi και μια στο Science Museum.

Εγω στην θεση σου θα πηγαινα και στις δυο αλλα οχι για το Oppenheimer. Δυστυχώς ομως σπανια γυρίζεται κατι με 70αρι συνεπως εαν αντεχεις πανε και στις δυο. Ειναι μια πρωτης ταξεως ευκαρια για μια σύγκριση οχι τοσο για το 70αρι αλλα για την σύγκριση μεταξυ αναλογικού και ψηφιακού σινεμα με υλικο απο την ιδια πηγη.

O BFI IMAX βλεπω πως πλεον εχει ψηφιακό ο προβολεα , ενω στο Science Museum εχουν εγκαταστήσει τον νεο ψηφιακό  laser IMAX.

Θα πρεπει να το ψαξεις λιγο με τι θα το παιξουν γιατι στον Science Museum εχουν ενεργους και τον κλασικο IMAX 70mm προβολεα αλλα και της νεας γενιας 4Κ Laser.

https://www.imax.com/news/imax-laser-here

Επεξ/σία από cinemusic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, cinemusic είπε

Εγω στην θεση σου θα πηγαινα και στις δυο αλλα οχι για το Oppenheimer. Δυστυχώς ομως σπανια γυρίζεται κατι με 70αρι συνεπως εαν αντεχεις πανε και στις δυο. Ειναι μια πρωτης ταξεως ευκαρια για μια σύγκριση οχι τοσο για το 70αρι αλλα για την σύγκριση μεταξυ αναλογικού και ψηφιακού σινεμα με υλικο απο την ιδια πηγη.

O BFI IMAX βλεπω πως πλεον εχει ψηφιακό ο προβολεα , ενω στο Science Museum εχουν εγκαταστήσει τον νεο ψηφιακό  laser IMAX.

Θα πρεπει να το ψαξεις λιγο με τι θα το παιξουν γιατι στον Science Museum εχουν ενεργους και τον κλασικο IMAX 70mm προβολεα αλλα και της νεας γενιας 4Κ Laser.

https://www.imax.com/news/imax-laser-here

Στο bfi έχω κλείσει. Δυστυχώς το science museum σπάνια παίζει ταινίες και αν θα το κάνει θα είναι για ελάχιστες προβολές που δεν προλαβαίνεις ούτε για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Στο bfi έχω κλείσει. Δυστυχώς το science museum σπάνια παίζει ταινίες και αν θα το κάνει θα είναι για ελάχιστες προβολές που δεν προλαβαίνεις ούτε για πλάκα.

Έχε υπόψιν ότι και στο BFI έχουν εγκαταστήσει τον ψηφιακό imax .

Το μπέρδεμα είναι ότι εχουν διατηρήσει και τον αναλογικό 70αρι προβολέα και μάλλον πρέπει να ρωτήσεις με τι παίζουν κάθε φορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, cinemusic είπε

Έχε υπόψιν ότι και στο BFI έχουν εγκαταστήσει τον ψηφιακό imax .

Το μπέρδεμα είναι ότι εχουν διατηρήσει και τον αναλογικό 70αρι προβολέα και μάλλον πρέπει να ρωτήσεις με τι παίζουν κάθε φορά.

 

Σε όλο το site κτλπ γραφουν για 70mm για αυτό μπερδεύτηκα με αυτό που είπες. 

Η πρώτη προβολή που εχω κλείσει είναι στο Cineworld που έχει σίγουρα imax laser το θέμα είναι ότι με διαφορά περίπου 15 μέρες αν θα καταλάβω τίποτα..

 

Screenshot_20230821_205115_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kaliakman είπε

Σε όλο το site κτλπ γραφουν για 70mm για αυτό μπερδεύτηκα με αυτό που είπες. 

Η πρώτη προβολή που εχω κλείσει είναι στο Cineworld που έχει σίγουρα imax laser το θέμα είναι ότι με διαφορά περίπου 15 μέρες αν θα καταλάβω τίποτα..

 

Screenshot_20230821_205115_Chrome.jpg

Αδιαμφισβήτητα ο Νολαν χρησιμοποίησε 70αρι φιλμ και κάμερες imax αλλά το τι παίζει κάθε κινηματογράφος ειδικά στην περίπτωση που έχουν και τα δύο συστήματα ενεργά , δεν μπορώ να  εξακριβώσω.

Πάντως θα τολμήσω να μαντέψω πως η imax με τον 4Κ laser θα σε κερδίσει περισσότερο από την αναλογική προβολή.

 

Screenshot_2023-08-22-00-09-00-04_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2023 στις 8:17 ΜΜ, kaliakman είπε

Στο Λονδίνο έχει 2: Μια στο bfi και μια στο Science Museum.

H δικη μου συμβουλη ειναι αν μια απ τις δυο εχει υποτιτλους να πας σε οποια εχει υποτιτλους. Αν οχι, ψαξε για καποια με υποτιτλους. Ουτε imax ουτε 70mm το σωζουν διαφορετικά. Εγώ το ειδα Νεα Υορκη Imax και ειχα θεμα και δε νομιζω οτι ειμαι ο μονος. 

Πιστευω και native speaker να εισαι ειναι δυσνοητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλή την είδα το απόγευμα... Η μεγάλη διάρκεια δεν ήταν τόσο πρόβλημα τελικά. Καλές ερμηνείες, θεωρώ ότι πρέπει να την δείτε σε αίθουσα για να την εκτιμήσετε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2023 στις 12:13 ΠΜ, cinemusic είπε

Αδιαμφισβήτητα ο Νολαν χρησιμοποίησε 70αρι φιλμ και κάμερες imax αλλά το τι παίζει κάθε κινηματογράφος ειδικά στην περίπτωση που έχουν και τα δύο συστήματα ενεργά , δεν μπορώ να  εξακριβώσω.

Πάντως θα τολμήσω να μαντέψω πως η imax με τον 4Κ laser θα σε κερδίσει περισσότερο από την αναλογική προβολή.

 

Screenshot_2023-08-22-00-09-00-04_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg

Πήγα χθες στο laser! Πάρα πολύ καλή και όντως αξίζει σε imax. Ειδικά ο ήχος...

Αρχές Σεπτέμβρη στο 70mm οπότε θα επανέλθω!

23 ώρες πριν, Babis_allos είπε

H δικη μου συμβουλη ειναι αν μια απ τις δυο εχει υποτιτλους να πας σε οποια εχει υποτιτλους. Αν οχι, ψαξε για καποια με υποτιτλους. Ουτε imax ουτε 70mm το σωζουν διαφορετικά. Εγώ το ειδα Νεα Υορκη Imax και ειχα θεμα και δε νομιζω οτι ειμαι ο μονος. 

Πιστευω και native speaker να εισαι ειναι δυσνοητη.

Σε καμία δεν έχει υπότιτλους. Σε ελάχιστα σημεία δεν έπιασα λέξεις, γενικά δεν είχε τόσο θέμα όσο άλλες του Nolan, θεωρω επειδή δεν έχει τόση δράση.

-----

Πάρα πολύ καλή η ταινία. Θα μαζέψει χρυσά αγαλματίδια σωρηδόν θεωρώ. Δεν ήξερα τι να περιμένω στο δεύτερο μισό της ταινίας αλλά με εξέπληξε θετικά και πέρασε νεράκι το 3ωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...