Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/2/2024 στις 1:08 ΜΜ, elpenor είπε

Πιστεύω ότι σχετίζεται και με τα RMA των 13900K που δεν ήταν λίγα και εμφανίζονται ακόμα.

Και εμένα ο δικός μου παρουσίαζε τα θέματα τελικά. Έτσι φαίνεται. Άλλαξα μνήμες, ssd, τροφοδοτικό (άδικα κατηγόρησα το Corsair HX1000) και τελικά έφταιγε η cpu.

Την έχω κρατήσει ενώ την είχα προς πώληση, αλλά εσκεμμένα δεν προχωρούσα γιατί δε θέλω να δώσω προϊόν ελαττωματικό σε αγοραστή χωρίς να το γνωρίζει, αφού δε γνώριζα ούτε εγώ ποιο ακριβώς ήταν το προβληματικό κομμάτι.

Δεν ήξερα αν φταίει η cpu, η κάρτα γραφικών ή η μητρική καθώς φαινόταν να κάνει reset ο driver της κάρτας γραφικών, σαν να πατάς Win+Ctrl+shit+b αλλά συνεχόμενα.

Τι επανεγκαταστάσεις οδηγών μητρικής, τι restart, windows για να εγκαταστήσω έπαιρνε μιάμιση μέρα, έτρωγε blue screens. Μιλάμε για γκαντεμιά.

Τελικά φαίνεται ότι με τον 14900k όλα λύθηκαν. Περιμένω για να δω γιατί και με το τροφοδοτικό στις αρχές έτσι φαινόταν αν και στην πρώτη δεύτερη μέρα έφαγα ξανά μπλε οθόνη. Εδώ από το μεσημέρι χθες που άλλαξα cpu και είναι ανοιχτό το PC είναι rock stable, κάνει τα πάντα και επιτέλους δεν έχει παρουσιάσει απολύτως τίποτα.

Με τον 13900K όπως είπα οι μπλε οθόνες, τα crashes των browsers οι ξαφνικές επανεκκινήσεις, το κόλλημα του PC στο post ήταν συνεχή και περιέργως ενώ για κανένα μήνα ή λίγο παραπάνω λειτουργούσαν όλα σωστά εδώ και 3 ημέρες δε μπορούσα να κάτσω σε idle στο PC.

Αν είχα παιχνίδι δεν είχα πρόβλημα, συνέχιζε κανονικά μέχρι το τέλος, αν ήμουν σε browser ή έκανα κάτι στο PC τέλος. Για αυτό και αποφάσισα να προχωρήσω στην αγορά του νέου και όπως φαίνεται σώθηκα. Μένει να δούμε πόσο θα κρατήσει αυτό αν και από ότι φαίνεται και από το post σου αλλά και από το λίγο που το έψαξα στο Internet το πρόβλημα ήταν η cpu.

Σκέφθηκα πολύ σοβαρά την επιστροφή στο Λιζάκι που το έχω αφήσει παραπονεμένο, κυρίως για τις καταναλώσεις, αλλά θέλω να δω πρώτα τι θα πιάσει η σειρά 8000 και οι 15th gen πρώτα ο Θεός και έπειτα να αποφασίσω.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2024 στις 10:02 ΠΜ, Armoral είπε

Σκέφθηκα πολύ σοβαρά την επιστροφή στο Λιζάκι που το έχω αφήσει παραπονεμένο, κυρίως για τις καταναλώσεις, αλλά θέλω να δω πρώτα τι θα πιάσει η σειρά 8000 και οι 15th gen πρώτα ο Θεός και έπειτα να αποφασίσω.

Στην επόμενη σειρά το προβάδισμα σε upgrade path αν ισχύσουν ότι λένε και οι δύο εταιρείες θα το έχει η intel....τώρα είχε αξία να πας σε ρύζι....εκτός αν βγουν τελείως παρτάλια τα καινούργια ιντελ.

Ο 7800Χ3d  έχει πέσει τελευταία σε τιμή και καρα αξίζει,εντελώς εύκολο σεταρίσμα με δυνατή απόδοση / καταναλώση ...η ιντελ κλασσικα 14900KS μέχρι 15th gen.....

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Στην επόμενη σειρά το προβάδισμα σε upgrade path αν ισχύσουν ότι λένε και οι δύο εταιρείες θα το έχει η intel....τώρα είχε αξία να πας σε ρύζι....εκτός αν βγουν τελείως παρτάλια τα καινούργια ιντελ.

Ο 7800Χ3d  έχει πέσει τελευταία σε τιμή και καρα αξίζει,εντελώς εύκολο σεταρίσμα με δυνατή απόδοση / καταναλώση ...η ιντελ κλασσικα 14900KS μέχρι 15th gen.....

Θα δείξει να είμαστε καλά και ίσως και η σειρά 9000 να παίξει εκεί. Ίσως με τους 8000 να δούμε κάτι τόσο καλό που να μας οδηγήσει σε AMD.

Και φέτος έχουν πολύ δυνατά cpu και με φανταστικές καταναλώσεις. Η Intel το έχει ξεφτιλίσει λίγο το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο επόμενο σοκετ 3 νέες σειρές η ιντελ....η amd max δύο σειρές ακόμα με 8000 & 9000series στο am5 αν ισχύσουν τα λεγόμενα και από τους δύο.....

Η ιντελ απόδοση έχει...και πολύ καλή μάλιστα...κατανάλωση πρέπει να φτιάξει.

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, BabisTs said:

Στο επόμενο σοκετ 3 νέες σειρές η ιντελ....η amd max δύο σειρές ακόμα με 8000 & 9000series στο am5 αν ισχύσουν τα λεγόμενα και από τους δύο.....

Η ιντελ απόδοση έχει...και πολύ καλή μάλιστα...κατανάλωση πρέπει να φτιάξει.

Ο MeteorLake δεν θα βγει για το καινούργιο Socket 1851 , οπότε αυτήν την στιγμή ξέρουμε μόνο τον ArrowLake .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Ο MeteorLake δεν θα βγει για το καινούργιο Socket 1851 , οπότε αυτήν την στιγμή ξέρουμε μόνο τον ArrowLake .

Πάμε πάλι.....Arrowlake - ArrowLake  Refresh - PantherLake ...όλοι στο 1851 socket μαζί με αποκλειστικά ddr5.

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.0b10a312e07b863da5d542a3d5dc27f5.png



image.png.d3a01bbf4ed2e93f93b7999c88ac7be4.png
 

O 14900k φθηνότερος από 13900k😐,make that makes sense.Με το νέο Arctic III 420 που παρήγγειλα,μπαίνω στον πειρασμό,ειδικά αφού το μόνο που χρειάζεται είναι mb bios update,αλλά τα temp/watt usage με τρομάζουν.
Ας ελπίσουμε ο Arrow Lake να μην είναι τόσο ενεργοβόρος,διαφορετικά με βλέπω να μένω με 12700k για κανα δυο χρόνια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Westbaum είπε

image.png.0b10a312e07b863da5d542a3d5dc27f5.png



image.png.d3a01bbf4ed2e93f93b7999c88ac7be4.png
 

O 14900k φθηνότερος από 13900k😐,make that makes sense.Με το νέο Arctic III 420 που παρήγγειλα,μπαίνω στον πειρασμό,ειδικά αφού το μόνο που χρειάζεται είναι mb bios update,αλλά τα temp/watt usage με τρομάζουν.
Ας ελπίσουμε ο Arrow Lake να μην είναι τόσο ενεργοβόρος,διαφορετικά με βλέπω να μένω με 12700k για κανα δυο χρόνια ακόμα.

Χτύπα τον. Αυτόν η τον 14700k. Ειδικά αν είναι να μείνεις με την ίδια cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, Armoral said:

α μένω με 12700k για κανα δυο χρόνια ακόμα.

Κάρτα γραφικών ?

Ανάλυση ?

Χρήση ? Games single / mp competitive ?

Ενδεχόμενο αλλαγών σε εξοπλισμό , δηλαδή νέα οθόνη ή τηλεόραση σύντομα ? 

_____________

Θα πρότεινα υπομονή , εστίασε το μικρόβιο της αλλαγής πιθανότατα σ άλλο υποσύστημα και κάνεις αλλαγή στη 2η νέα γενιά (aka 16XXX) που θα έχουν επιλυθεί και οι " παιδικές ασθένειες " της 15ης

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Κάρτα γραφικών ?

Ανάλυση ?

Χρήση ? Games single / mp competitive ?

Ενδεχόμενο αλλαγών σε εξοπλισμό , δηλαδή νέα οθόνη ή τηλεόραση σύντομα ? 

_____________

Θα πρότεινα υπομονή , εστίασε το μικρόβιο της αλλαγής πιθανότατα σ άλλο υποσύστημα και κάνεις αλλαγή στη 2η νέα γενιά (aka 16XXX) που θα έχουν επιλυθεί και οι " παιδικές ασθένειες " της 15ης

Στον από πάνω πες τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...