Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, 7nisiotis said:

Κάρτα γραφικών ?

Ανάλυση ?

Με πληγώνεις.😑 20 άτομα μιλάμε μεταξύ μας στις κάρτες γραφικών,έπρεπε να γνωρίζουμε μέχρι τώρα τι σύστημα έχει ο καθένας.Τέλος πάντων το προσπερνάω🙂 4Κ/4090/12700Κ,το θέμα είναι το τροφοδοτικό,Vertex 1000W το πήρα πρόσφατα και δεν το αλλάζω για καιρό.

Απ'την άλλη δεν κάνω βαρύ editing και είμαι ικανοποιημένος από 5GHz 12700K και όπως είπα τα watt/heat που βγάζουν 14700/14900Κ με προβληματίζουν.Κάθε φορά που θα παίζω κάνα διώρο θα φεύγει 10άρικο στο ρεύμα.
Ο Arrow σε καινούργιο node δε θα'ναι;

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 25/02/2024 at 20:05, BabisTs said:

Ψάξε λίγο καλύτερα

Τρελό μπουρδέλο στα Lake names η Intel, χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Westbaum είπε

Κάθε φορά που θα παίζω κάνα διώρο θα φεύγει 10άρικο στο ρεύμα.

άστα να πάνε εγώ που παίζω κάνα 8ωρο τη μέρα για κάνα μηνα θα δω κάνα 2χίλιαρο τη δεη.NOT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/02/2024 at 02:09, Westbaum said:

Με πληγώνεις.😑 20 άτομα μιλάμε μεταξύ μας στις κάρτες γραφικών,έπρεπε να γνωρίζουμε μέχρι τώρα τι σύστημα έχει ο καθένας.Τέλος πάντων το προσπερνάω🙂 4Κ/4090/12700Κ,το θέμα είναι το τροφοδοτικό,Vertex 1000W το πήρα πρόσφατα και δεν το αλλάζω για καιρό.

Απ'την άλλη δεν κάνω βαρύ editing και είμαι ικανοποιημένος από 5GHz 12700K και όπως είπα τα watt/heat που βγάζουν 14700/14900Κ με προβληματίζουν.Κάθε φορά που θα παίζω κάνα διώρο θα φεύγει 10άρικο στο ρεύμα.
Ο Arrow σε καινούργιο node δε θα'ναι;

κάτσε όπως είσαι μην αλλάξεις κάτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το παραμυθι με την κατανάλωση της ΔΕΗ και τον υπολογιστή εν ώρα gaming 😂 , ενδεικτικά το air-conditioning 9000btu(260 με 280 watt) 24 ώρες την ημέρα δεν καταναλώνει πάνω από 5.5 ευρώ ,άμα βάλεις και τους φόρους δεν νομίζω να περνάει τα 8 ευρώ.ο υπολογιστής δεν καίει πάνω από 600watt ultra High-end μηχάνημα καί πολλά βάζω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ενδεικτικά το air-conditioning 9000btu(260 με 280 watt)

πες μου που βρήκες AC 9000btu που καίει 280watt να πάω να τα αγοράσω όλα.

Επεξ/σία από mutexlock
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, mutexlock είπε

πες μου που βρήκες AC 9000btu που καίει 280watt να πάω να τα αγοράσω όλα.

τοσο καινε τα inverter κανε μια ερευνα φιλε μου δεν βλαπτει,εκτος αν τα δουλευεις τερμα ,υπαρχουν πιο ενεργοβορες συσκευες στο σπιτι απο το air contition .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

αυτό το παραμυθι με την κατανάλωση της ΔΕΗ και τον υπολογιστή εν ώρα gaming 😂 , ενδεικτικά το air-conditioning 9000btu(260 με 280 watt) 24 ώρες την ημέρα δεν καταναλώνει πάνω από 5.5 ευρώ ,άμα βάλεις και τους φόρους δεν νομίζω να περνάει τα 8 ευρώ.ο υπολογιστής δεν καίει πάνω από 600watt ultra High-end μηχάνημα καί πολλά βάζω .

επίσης μια απλή σημείωση... οποιος νομίζει ότι θα πουληθεί στη δεή μπορεί απλά να κλείσει το HT και έχει σχεδόν μισή κατανάλωση, καλύτερες θερμοκρασίες, καλύτερες επιδόσεις σε μερικά παιχνίδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει,coolάρετε,υπερβολή για την πλάκα κάνουμε,ο 14700Κ είναι ~100W περίπου πάνω από 12700Κ σε max usage,οι διαφορές δεν είναι πάνω από 3-5 ευρώ το μήνα σε ρεύμα και αν.Το πρόβλημα θα είναι το 1000άρι PSU που πήρα και αν κάνω flash  σε Galax 666W την 4090 τα spikes βλέπω να ξεπερνούν το όριο του τροφοδοτικού με 14700Κ/14900Κ.

Θα περιμένω μάλλον για 16series με την ελπίδα πως θα ριξουν το wattage αν βγάλουν το HT,γιατί PSU δεν αλλάζω για πολύ καιρό ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

επίσης μια απλή σημείωση... οποιος νομίζει ότι θα πουληθεί στη δεή μπορεί απλά να κλείσει το HT και έχει σχεδόν μισή κατανάλωση, καλύτερες θερμοκρασίες, καλύτερες επιδόσεις σε μερικά παιχνίδια

μπορει να παρει και Ryzen 3D αν θελει να βλεπει μικρη καταναλωση σε gaming,με ετρωγε η τσεπη μου να εφτιαχνα ενα συστημα με 78003D αλλα διαβαζα για πολυ stutter σε gaming και το ανεβαλα .

8 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Εντάξει,coolάρετε,υπερβολή για την πλάκα κάνουμε,ο 14700Κ είναι ~100W περίπου πάνω από 12700Κ σε max usage,οι διαφορές δεν είναι πάνω από 3-5 ευρώ το μήνα σε ρεύμα και αν.Το πρόβλημα θα είναι το 1000άρι PSU που πήρα και αν κάνω flash  σε Galax 666W την 4090 τα spikes βλέπω να ξεπερνούν το όριο του τροφοδοτικού με 14700Κ/14900Κ.

Θα περιμένω μάλλον για 16series με την ελπίδα πως θα ριξουν το wattage αν βγάλουν το HT,γιατί PSU δεν αλλάζω για πολύ καιρό ξανά.

12700Κ δεν ειναι σιγουρα,αλλα δεν νομιζω να εχεις προβλημα με την 4090 και 1000αρι τροφοδοτικο,αφου εχεις παρει seasonic .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ICE-T είπε

μπορει να παρει και Ryzen 3D αν θελει να βλεπει μικρη καταναλωση σε gaming,με ετρωγε η τσεπη μου να εφτιαχνα ενα συστημα με 78003D αλλα διαβαζα για πολυ stutter σε gaming και το ανεβαλα .

το πρόβλημα με τα 3D είναι ότι όπου θέλει brute force ο 7800 ξεμένει από δύναμη γι αυτό έβλεπες σε κάτι tlou, kcd να πέφτει κάτω από 60 ενώ η κάρτα δούλευε στο 60% ενώ ο 14700k ok μπορεί να καίει 15-20 watt παραπάνω αλλα σε τέτοια σενάρια δε μασάει μια... γι αυτό τον προτίμησα. 

Αν η AMD βγάλει κάνα 12πύρινο με ένα CCD 3D θα τα σκουπίσει τα intel

18 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Εντάξει,coolάρετε,υπερβολή για την πλάκα κάνουμε,ο 14700Κ είναι ~100W περίπου πάνω από 12700Κ σε max usage,οι διαφορές δεν είναι πάνω από 3-5 ευρώ το μήνα σε ρεύμα και αν.Το πρόβλημα θα είναι το 1000άρι PSU που πήρα και αν κάνω flash  σε Galax 666W την 4090 τα spikes βλέπω να ξεπερνούν το όριο του τροφοδοτικού με 14700Κ/14900Κ.

Θα περιμένω μάλλον για 16series με την ελπίδα πως θα ριξουν το wattage αν βγάλουν το HT,γιατί PSU δεν αλλάζω για πολύ καιρό ξανά.

αφού παίζεις σε 4k ίδια κατανάλωση θα έχεις πάνω κάτω δε θα αλλάξει τίποτα.. ούτε επιδόσεις θα πάρεις εγώ θα περίμενα στη θέση σου να δω τα νέα cpu

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ICE-T είπε

ενδεικτικά το air-conditioning 9000btu(260 με 280 watt) 24 ώρες την ημέρα δεν καταναλώνει πάνω από 5.5 ευρώ ,άμα βάλεις και τους φόρους δεν νομίζω να περνάει τα 8 ευρώ.

Κάτι δεν πάει καλά στους υπολογισμούς σου.

Ας υποθέσουμε ότι τα 280W τα καταφέρνει το inverter. Πως έβγαλες τα 5,5€ και με φόρους 8€;

Αν κόστιζε τόσο το ρεύμα θα είχαμε πηδηχτεί από το παράθυρο όλοι 🤣

Μαζί με μηχανισμούς διακύμανσης, ρυθμιζόμενες χρεώσεις, δήμο, ΕΡΤ, κτλ κτλ πάνω από 0,35€/KWh δε βγαίνει

Ως εκ τούτου, 24 x 0,28KWh x 0,35 = ~2,4€ μαζί με τους φόρους το 24ωρο για το υποθετικό inverter των 280W.

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το πρόβλημα με τα 3D είναι ότι όπου θέλει brute force ο 7800 ξεμένει από δύναμη γι αυτό έβλεπες σε κάτι tlou, kcd να πέφτει κάτω από 60 ενώ η κάρτα δούλευε στο 60% ενώ ο 14700k ok μπορεί να καίει 15-20 watt παραπάνω αλλα σε τέτοια σενάρια δε μασάει μια... γι αυτό τον προτίμησα. 

Άλλο παιχνίδι υπάρχει που ξεμένει από δύναμη;

Γιατί υπάρχουν και μερικά που ξεμένει από δύναμη ο 14700Κ ενώ ο 3D αλωνίζει ;)

Επίσης ... 15-20W???? Get your facts right. Σε καμία περίπτωση. Ο μέσος όρος κατανάλωσης σε gaming του 7800Χ3D είναι 55-60W (ας μιλήσουν αυτοί που τον έχουν)?

Του 14700Κ είναι καμιά 110-120W?

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Άλλο παιχνίδι υπάρχει που ξεμένει από δύναμη;

Γιατί υπάρχουν και μερικά που ξεμένει από δύναμη ο 14700Κ ενώ ο 3D αλωνίζει ;)

Επίσης ... 15-20W???? Get your facts right. Σε καμία περίπτωση. Ο μέσος όρος κατανάλωσης του 7800Χ3D είναι 55W (ας μιλήσουν αυτοί που τον έχουν)?

Του 14700Κ είναι καμιά 110-120W?

δεν έχω δοκιμάσει όλα τα παιχνίδια που υπάρχουν αλλά δεν έχω βρει παιχνίδι που να πέφτει από 60, αν βρείς κάποιο στείλε μου να το δοκιμάσω... επίσης έτσι όπως τον έχω εγώ κατανάλωση από 50-80 βλέπω ανάλογα το game

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Κάτι δεν πάει καλά στους υπολογισμούς σου.

Ας υποθέσουμε ότι τα 280W τα καταφέρνει το inverter. Πως έβγαλες τα 5,5€ και με φόρους 8€;

Αν κόστιζε τόσο το ρεύμα θα είχαμε πηδηχτεί από το παράθυρο όλοι 🤣

Μαζί με μηχανισμούς διακύμανσης, ρυθμιζόμενες χρεώσεις, δήμο, ΕΡΤ, κτλ κτλ πάνω από 0,35€/KWh δε βγαίνει

Ως εκ τούτου, 24 x 0,28KWh x 0,35 = ~2,4€ μαζί με τους φόρους το 24ωρο για το υποθετικό inverter των 280W.

λαθος υπολογισμος,μαλλον με ακραια σεναρια χρησης ρευματος μοιαζει με μεγαλες χρεωσεις κτλ😂 .

22 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Κάτι δεν πάει καλά στους υπολογισμούς σου.

Ας υποθέσουμε ότι τα 280W τα καταφέρνει το inverter. Πως έβγαλες τα 5,5€ και με φόρους 8€;

Αν κόστιζε τόσο το ρεύμα θα είχαμε πηδηχτεί από το παράθυρο όλοι 🤣

Μαζί με μηχανισμούς διακύμανσης, ρυθμιζόμενες χρεώσεις, δήμο, ΕΡΤ, κτλ κτλ πάνω από 0,35€/KWh δε βγαίνει

Ως εκ τούτου, 24 x 0,28KWh x 0,35 = ~2,4€ μαζί με τους φόρους το 24ωρο για το υποθετικό inverter των 280W.

Άλλο παιχνίδι υπάρχει που ξεμένει από δύναμη;

Γιατί υπάρχουν και μερικά που ξεμένει από δύναμη ο 14700Κ ενώ ο 3D αλωνίζει ;)

Επίσης ... 15-20W???? Get your facts right. Σε καμία περίπτωση. Ο μέσος όρος κατανάλωσης σε gaming του 7800Χ3D είναι 55-60W (ας μιλήσουν αυτοί που τον έχουν)?

Του 14700Κ είναι καμιά 110-120W?

Nathan Drake την συλλογη που υπαρχει και παιζω τωρα με τον 14700Κ 100 με 115 watt γραφει ,assasins creed Valhala που το εχω στα 144hz δεν περναει τα 80watt ,ειναι αναλογα το παιχνιδι και τα settings ,αλλα πανω κατω μεσα επεσες .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

επίσης έτσι όπως τον έχω εγώ κατανάλωση από 50-80 βλέπω ανάλογα το game

Στο βίντεο που ανέβασες από το TLOU έλεγε 80W;. Δε θυμάμαι αλλά μου φαίνεται 120+ W έβλεπα;

Επίσης στο CP2077 κατά την οδήγηση βλέπεις 80W;

εκτός και αν έχεις βάλει power limit 80W. Αλλά τότε μιλαμε για κάτι διαφορετικό.

Έκλεισες hyperthreading; Πάλι δε μας κάνει, ποιος χρήστης, ακόμα και power user θα τον έχει έτσι (εκτός από benchmarking);

edit: Στα 125-135W είσαι στο TLOU

Λίγο χαμηλότερα θα είσαι στο CP2077 αφού και αυτό φορτώνει πολλά threads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...