Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Στο βίντεο που ανέβασες από το TLOU έλεγε 80W;. Δε θυμάμαι αλλά μου φαίνεται 120+ W έβλεπα;

Επίσης στο CP2077 κατά την οδήγηση βλέπεις 80W;

εκτός και αν έχεις βάλει power limit 80W. Αλλά τότε μιλαμε για κάτι διαφορετικό.

Έκλεισες hyperthreading; Πάλι δε μας κάνει, ποιος χρήστης, ακόμα και power user θα τον έχει έτσι (εκτός από benchmarking);

edit: Στα 125-135W είσαι στο TLOU

Λίγο χαμηλότερα θα είσαι στο CP2077 αφού και αυτό φορτώνει πολλά threads.

Στο cp εμενα ειναι καπου στα 100w σε 1440p οπως ειναι τωρα με undervolt

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Στο βίντεο που ανέβασες από το TLOU έλεγε 80W;. Δε θυμάμαι αλλά μου φαίνεται 120+ W έβλεπα;

Επίσης στο CP2077 κατά την οδήγηση βλέπεις 80W;

εκτός και αν έχεις βάλει power limit 80W. Αλλά τότε μιλαμε για κάτι διαφορετικό.

Έκλεισες hyperthreading; Πάλι δε μας κάνει, ποιος χρήστης, ακόμα και power user θα τον έχει έτσι (εκτός από benchmarking);

edit: Στα 125-135W είσαι στο TLOU

Λίγο χαμηλότερα θα είσαι στο CP2077 αφού και αυτό φορτώνει πολλά threads.

ρε συ δε μιλάω για cpu bound σενάρια... λέω ότι σε 4k max settings καίει 10-20 watt παραπάνω, πιο πολύ για τον φίλο @Westbaum να ξέρει τι θα πάρει... το HT εννοείτε ότι το έχω κλειστό ένα κλικ είναι μέσα στο bios και η γιαγιά μου ξέρει να το κάνει όπως και εσείς στο 3D βάζετε -30co...

έβγαλα ένα alan wake 2 που έχει και pt μέσα ορίστε 50 watt είναι... στο cyber 70-80 είμαι αν δε σου φτάνει ο λόγος μου πες μου να βγάλω και εκεί (και τρέχω και ένα καρο προγράμματα και καμια 10αρια tabs με stream να παίζει στη δεύτερη οθόνη)

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Στο βίντεο που ανέβασες από το TLOU έλεγε 80W;. Δε θυμάμαι αλλά μου φαίνεται 120+ W έβλεπα;

Επίσης στο CP2077 κατά την οδήγηση βλέπεις 80W;

εκτός και αν έχεις βάλει power limit 80W. Αλλά τότε μιλαμε για κάτι διαφορετικό.

Έκλεισες hyperthreading; Πάλι δε μας κάνει, ποιος χρήστης, ακόμα και power user θα τον έχει έτσι (εκτός από benchmarking);

edit: Στα 125-135W είσαι στο TLOU

Λίγο χαμηλότερα θα είσαι στο CP2077 αφού και αυτό φορτώνει πολλά threads.

μιας και έχεις 78003D το stutter έχει μειωθεί κάπως? Ρωτάω γιατί όπως είχα γράψει πιο πάνω με έτρωγε η τσέπη για να έφτιαχνα ένα all team red AMD σύστημα στον ανιψιό.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2024 στις 5:33 ΜΜ, Thresh είπε

Τρελό μπουρδέλο στα Lake names η Intel, χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα...

Τα name είναι ότι να ναι όντως. Η διαφωνία μας παραπάνω ήταν ότι η ιντελ έχει υποστηρίξει ότι θα πάρει τρεις γενιές cpu το νεο socket...τώρα το πως θα της πει μόνο αυτή ξέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

το HT εννοείτε ότι το έχω κλειστό ένα κλικ είναι μέσα στο bios και η γιαγιά μου ξέρει να το κάνει όπως και εσείς στο 3D βάζετε -30co...

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Το -30 CO είναι undervolt. Δεν είπε κανείς να μην κάνεις, εξάλλου και εσύ έχεις κάνει.

Με το HT off χάνεις 8 threads από τους P-cores. Δεν το κάνει αυτό ο μέσος χρήστης ή το κάνει μόνο για benchάκια.

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

έβγαλα ένα alan wake 2 που έχει και pt μέσα ορίστε 50 watt είναι...

LOL

Βρήκες παιχνίδι να ζορίσει τη CPU. Και με FG κιόλας 🤣

Το έβαλα λίγο και ο 5800X3D ίσα που φτάνει τα 30W. Δεν ανεβάζει καν boost, τόσο λίγο ζόρι τραβάει.

W2.jpg.7f6289cdc8cdabe7a657b9fb2d38aa2f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tambas91 said:

Γομαρακι η arctic η άλλη είναι η silent loop 2IMG_2183.jpeg.3a7e95ff15591eabf2f3ae0e8d0edf28.jpegIMG_2182.jpeg.b36fd9c12632f220c3b174ba88f645b8.jpeg

Καλά με τέτοιο ψυγείο πώς να μην είναι η καλύτερη. Βάζεις και κατεψυγμένα μπιφτέκια πάνω και ησυχάζεις.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Το -30 CO είναι undervolt. Δεν είπε κανείς να μην κάνεις, εξάλλου και εσύ έχεις κάνει.

Με το HT off χάνεις 8 threads από τους P-cores. Δεν το κάνει αυτό ο μέσος χρήστης ή το κάνει μόνο για benchάκια.

αυτός που θα ενδιαφερθεί να ρωτήσει για τον AMD και του πεις βάλε CO θα ρωτήσει και για intel και άμα τον θέλει για gaming θα βγάλει το HT εν προκειμενου ο west που έχει και γνώσεις...

εγώ μονο για gaming έχω το pc όχι για bench, επίσης ο 14700k με τα κουτσά κόρς έχει 20 πυρήνες οποτε είναι υπεραρκετοί για κάθε χρήση...

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

LOL

Βρήκες παιχνίδι να ζορίσει τη CPU. Και με FG κιόλας 🤣

Το έβαλα λίγο και ο 5800X3D ίσα που φτάνει τα 30W. Δεν ανεβάζει καν boost, τόσο λίγο ζόρι τραβάει.

πήρα το παιχνίδι που είναι το πιο βαρύ μαζί με το cyber με PT (και τυχαίνει να το έχω και εύκαιρο στο pc)... αλλά από αυτό που μου δείχνεις συμφωνείς με αυτό που είπα ότι καίει 20 watt παραπάνω (αν τα έχεις βάλει όλα max) επίσης άμα δεις όλο το video στη συνεχεια το κλείνω το fg για να μην υπάρχουν τα μα μου... δες όλο το video

εδώ και ένα cyber αυτό είναι ok? ποσο καίει το 3D με τα ίδια settings? αν θέλει ας ανεβάσει κάποιος

ένα που βρήκα 60-70 watt βλέπω... βεβαια εγώ έχω 50c αυτός 70c 🥵

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς κατόχους ASRock Nova: Διαβάζω σε ξένα φόρουμ ότι όταν βαζεις xmp, η μητρική δε φορτώνει τα ρεύματα του xmp profile αλλά βάζει τα default και πρέπει ο χρήστης να τα ρυθμίσει χειροκίνητα. Το έχει συναντήσει κανείς αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...