Προς το περιεχόμενο

Μέση ενδεικτική κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος σε νοικοκυριό


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

Ποσες μεγαβατορες ειναι μια νορμαλ καταναλωση για 100τμ σπιτι? 3 δωματια, 4 ενοικοι

Ποια ειναι η ερωτηση πισω απο την ερωτηση;
Προσπαθεις να υπολογισεις τα εξοδα σου αν μετακομισεις σε 100τμ ή προσπαθεις να βαλεις ενα σπιτι 100τμ σε ενοικιαση με το ρευμα ενσωματομενο στο ενοικιο;

Γενικα ακρη δεν θα βγαλεις στη θεωρια γιατι ειναι παρα πολλοι οι παραγοντες που παιζουν ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, dbrillis είπε

Ποια ειναι η ερωτηση πισω απο την ερωτηση;
Προσπαθεις να υπολογισεις τα εξοδα σου αν μετακομισεις σε 100τμ ή προσπαθεις να βαλεις ενα σπιτι 100τμ σε ενοικιαση με το ρευμα ενσωματομενο στο ενοικιο;

Γενικα ακρη δεν θα βγαλεις στη θεωρια γιατι ειναι παρα πολλοι οι παραγοντες που παιζουν ρολο.

Πλέον στην ελπεντισον που έχω στέλνω τις μονάδες μέσω του application. Τους τελευταίους μήνες αν δεν έχω κάνει κάπου λάθος, είμαι στις 200 κιλοβατώρες τον μήνα. Θέλω να έχω μια εικόνα αν είμαι μέσα στα νορμάλ όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

Πλέον στην ελπεντισον που έχω στέλνω τις μονάδες μέσω του application. Τους τελευταίους μήνες αν δεν έχω κάνει κάπου λάθος, είμαι στις 200 κιλοβατώρες τον μήνα. Θέλω να έχω μια εικόνα αν είμαι μέσα στα νορμάλ όρια.

Καλά είσαι, 170-200 το μήνα είμαι και εγώ σε σπίτι 130τμ 3 άτομα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Herald είπε

2 άτομα σε 106τμ είμαστε στα 1800kwh / 4μήνο. 

Πριν σουτάρεις τον 13900; 😁

Κοντά στις 320 kWh τον μήνα εμείς.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

Ποσες μεγαβατορες ειναι μια νορμαλ καταναλωση για 100τμ σπιτι? 3 δωματια, 4 ενοικοι

πολλές ή μπορεί και λίγες , κάποιοι λένε όσες χρειάζονται

υπάρχει επιστημονικό νήμα (edit μεταφέρθηκε στο παρών) , αλλά να συμπληρώσεις ερωτηματολόγιο με τα ζώδια και τον οροσκόπο του καθενός , ξεχωριστά , ανα άτομο και θα σου βγάλει την κατανάλωση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ο παράγοντας πόσο ενεργειακά αποδοτικό είναι ένα ακίνητο. Άλλη κατανάλωση έχει το ακίνητο κατηγορίας Α και άλλη το ΣΤ/Ζ που "μπάζει από παντού".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pokemon640 είπε

Υπάρχει και ο παράγοντας πόσο ενεργειακά αποδοτικό είναι ένα ακίνητο. Άλλη κατανάλωση έχει το ακίνητο κατηγορίας Α και άλλη το ΣΤ/Ζ που "μπάζει από παντού".

Εννοείς αν καις ρεύμα για να ζεσταθείς/δροσιστείς? Έχω ακούσει και ένα άλλο, μετά τα 20 χρόνια τα καλώδια έχουν μειωμένη απόδοση και μεγαλύτερη κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Allan-Wake said:

Εννοείς αν καις ρεύμα για να ζεσταθείς/δροσιστείς? Έχω ακούσει και ένα άλλο, μετά τα 20 χρόνια τα καλώδια έχουν μειωμένη απόδοση και μεγαλύτερη κατανάλωση 

Κάτι αντίστοιχο με το ότι το νυχτερινο ρεύμα είναι φθηνότερο γιατί είναι μπαγιάτικο η υποδεέστερο 😅🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

Εννοείς αν καις ρεύμα για να ζεσταθείς/δροσιστείς? Έχω ακούσει και ένα άλλο, μετά τα 20 χρόνια τα καλώδια έχουν μειωμένη απόδοση και μεγαλύτερη κατανάλωση 

Και οι βρύσες. Σου γεμίζουν το μισό ποτήρι αλλά το ρολόι γράφει για ολόκληρο 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

 Έχω ακούσει και ένα άλλο, μετά τα 20 χρόνια τα καλώδια έχουν μειωμένη απόδοση και μεγαλύτερη κατανάλωση 

Mετά φταίω εγώ;Όχι, πειτε μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα μπαγιάτικα καλώδια, μου θυμίζει τη ΔΕΗ που αν πληρώσεις περισσότερα εθελοντικά, θα σου δίνει καλό ρεύμα, από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και όχι κακό από λιγνίτη!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2023 στις 1:06 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

Mετά φταίω εγώ;Όχι, πειτε μου!!!

Όπως οι σωλήνες νερού γεμίζουν άλατα και πουρί, έτσι και τα καλώδια πέφτουν σε απόδοση. Τι σου κάνει εντύπωση? Κάτσε googlare πριν ειρωνευτείς

Επεξ/σία από Allan-Wake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...