Προς το περιεχόμενο

Lies of P [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φτανω προς το τελος . Τοσο αποτομα jumps στη δυσκολια το χαλανε τελικα για πολλους και κριμα  ...Προς καλη κατευθυνση το patch αλλα να μην νερφαρουν και τα drop chance οι βλαμμενοι ....Γενικα ειμαι της αποψης να ειναι πιο προσβασιμο σε πολλους οχι σε λιγους .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 minutes ago, Mhlogiatros said:

Φτανω προς το τελος . Τοσο αποτομα jumps στη δυσκολια το χαλανε τελικα για πολλους και κριμα  ...Προς καλη κατευθυνση το patch αλλα να μην νερφαρουν και τα drop chance οι βλαμμενοι ....Γενικα ειμαι της αποψης να ειναι πιο προσβασιμο σε πολλους οχι σε λιγους .

Αυτό που χάλασε κάποιους είναι η μεγάλη διαφορά στη δυσκολία ανάμεσα στα areas και τα area bosses. 

Κάποια ρίχνουν φάπες ανελέητα και επίσης κάποια builds είναι σχεδόν απαγορευτικά ανάλογα με το boss. Εγώ ας πούμε με αργό motivity build ζορίζομαι στα πιο γρήγορα bosses που άρχισαν να εμφανίζονται από τα μέσα του παιχνιδιού και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Mhlogiatros said:

Και εγω motivity high damage εχω αλλα μπορεις να κανεις reset και να πας balance 

Ναι, το ξέρω βρήκα το

Spoiler

δέντρο με τα gold coins

αλλά θέλω να εξαντλήσω κάθε περιθώριο με το motivity. Αν πέσω σε τοίχο για τα καλά θα το σκεφτώ, αλλά έχω ήδη upgraded το Holy Sword of the Ark και μου αρέσει το playstyle του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι καλό, μου αρέσει και το art style, αλλά αν είναι να έχω κάνα 2ώρο μετά τη δουλειά για gaming και να χάνω 115 φορές και πάλι απ' την αρχή, εε 'νταξει, είναι σπαστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

Γενικά είναι καλό, μου αρέσει και το art style, αλλά αν είναι να έχω κάνα 2ώρο μετά τη δουλειά για gaming και να χάνω 115 φορές και πάλι απ' την αρχή, εε 'νταξει, είναι σπαστικό. 

115 φορές χάνεις μόνο στα bosses.

Στα areas 9/10 τα βγάζω χωρίς καν death. Παίζω βέβαια πολύ με cheese στα minibosses όπου τα baitάρω μέχρι το σημείο που σταματούν να με κυνηγούν λόγω προγραμματισμού, ρίχνω ένα hit, περιμένω να ξαναγυρίσουν πλάτη και φτου κι από την αρχή.

Τόσα χρόνια Souls έχω μάθει κάθε φθηνή τακτική. 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2023 στις 1:26 ΠΜ, gtsoui είπε

Εντωμεταξυ, στα soulslike παιχνίδια δεν υπάρχει τίποτα πιο αποκαρδιωτικό από τα boss που έχουν 2 φάσεις.. τουλάχιστον το ψιλιαζομαι απο πριν και κάπως μετριάζεται η απογοήτευση..

Υπάρχει.....όταν τα boss έχουν 3....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν και οι περιοχες που πας απο πεσιμο πριν καν φτασεις σε boss .... Για να υπαρχει ποικιλια στα facepalm :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και το ολοκλήρωσα τώρα το ΣΚ και μου άφησε θετικές εντυπώσεις ας γράψω 2 λόγια για το παιχνίδι.

Τι μου άρεσε

+Γραφικά, ατμόσφαιρα. Εξαιρετικό και ταιριάζει πολύ καλά στην όλη θεματολογία.η οποία και αυτή ειναι αρκετά φρέσκια και μοναδική.

+Performance. ΑΨΟΓΟ. Το αναμένω να είναι στην λίστα των πιο optimized παιχνιδιών της χρονιάς.

+Ηχος. Ωραια μουσικά κομμάτια που ταιριάζουν στον κόσμο του παιχνιδιού και το voice acting δεν ειναι κακό.

+Διάρκεια. Ούτε πολύ μεγάλο, ούτε πολύ μικρό(γύρω στις 30 ώρες πάνω κάτω ανάλογα που θα κολλήσει κάποιος ή πόσο ψάξιμο θα ρίξει

+Είναι πιο γραμμικο, πράγμα που βοηθάει καλύτερα σε explore.

+Κάποια ωραία σημεία ιστορίας/χαρακτήρων, που έχουν σχέση με το backstory τους και ωραία διαφορετικά τέλη.

+Γενικά μου άρεσε πολύ το πρώτο μισό του παιχνιδιού που είναι πιο κοντά στις μηχανές/θεματολογία.

Τι δεν μου άρεσε

-Bosses. Η πλειοψηφία τέρμα αδιάφορα(ήδη τα περισσότερα τα έχω ξεχάσει ήδη),και κάποια λίγα που είναι πιο εντυπωσιακά όπως η Lax δεν έχουν υπόβαθρο από πίσω πριν τα πολεμήσεις(άρα και αυτά είναι forgettable).

-Το παιχνίδι έχει κρίση ταυτότητας στο κομμάτι της μάχης. Δεν ξεκαθαρίζει εάν θέλει να είναι περισσότερο Soulsborne ή Sekiro.  Αυτό φαίνεται σε εχθρούς που σου σπαμάρουν combo και εσύ τα τρώς στην μούρη. Ούτε το παιχνίδι/εχθροί, έχουν χτιστεί όπως το Sekiro για να τους βγάζεις όλους εύκολα με perfect parry.

Και φαίνεται έντονα στα αργά Strength όπλα, που είναι χάλια στο συγκεκριμένο παιχνίδι, επειδή....ειναι αργά(ούτε Poise υπάρχει, ούτε stagger αλα Souls).

Και είναι και ένα από τα σημεία που έπεσε κράξιμο/κριτική στο demo του παιχνιδιού

Μια από τα ίδια και για τους μεγαλους εχθρούς στο explore, που από ένα σημείο και μετά, απλά τους προσπέρναγα μιας και είναι χάσιμο χρόνου, λόγω μεγάλου health pool/chain combos και ανούσια rewards.

-Το όλο κομμάτι Lie or Truth. Κλασσικά αν δεν καθήσεις στο youtube/internet, δεν θα καταλάβεις τι παίζει. Επίσης για άγνωστο λόγο υπάρχει χρονικό περιθώριο όταν επιλέγεις μια απάντηση, λές και είναι ζήτημα ζωής ή θανάτου.

-Ο χαρακτήρας Gemini δεν ταιριαζε στο παιχνιδι καθολου.

Τέλος, και στο κομμάτι των εχθρών τα χαλάει το παιχνιδι από την μέση και μετά, ειδικά με τον τέρμα αδιάφορο κεντρικό κακό.

-Γενικά δεν μου άρεσε το δεύτερο μισό τόσο.

Συνολικά, μιλάμε για μια πολύ καλή προσπάθεια πάνω στα γνωστά παιχνίδια της FromSoftware, η οποία κυρίως χάνει στο gameplay κομμάτι(μαχη/εχθροι/bosses) που υπάρχουν τα περισσότερα παράπονα.

Πολλά μπράβο ειδικά για το κομμάτι απόδοσης που το άλλο άκρο με την Fromsoftware.

Μεγάλο θετικό και η gamepass προσθήκη.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/10/2023 at 22:16, Fulgore said:

Μιας και το ολοκλήρωσα τώρα το ΣΚ και μου άφησε θετικές εντυπώσεις ας γράψω 2 λόγια για το παιχνίδι.

Τι μου άρεσε

+Γραφικά, ατμόσφαιρα. Εξαιρετικό και ταιριάζει πολύ καλά στην όλη θεματολογία.η οποία και αυτή ειναι αρκετά φρέσκια και μοναδική.

+Performance. ΑΨΟΓΟ. Το αναμένω να είναι στην λίστα των πιο optimized παιχνιδιών της χρονιάς.

+Ηχος. Ωραια μουσικά κομμάτια που ταιριάζουν στον κόσμο του παιχνιδιού και το voice acting δεν ειναι κακό.

+Διάρκεια. Ούτε πολύ μεγάλο, ούτε πολύ μικρό(γύρω στις 30 ώρες πάνω κάτω ανάλογα που θα κολλήσει κάποιος ή πόσο ψάξιμο θα ρίξει

+Είναι πιο γραμμικο, πράγμα που βοηθάει καλύτερα σε explore.

+Κάποια ωραία σημεία ιστορίας/χαρακτήρων, που έχουν σχέση με το backstory τους και ωραία διαφορετικά τέλη.

+Γενικά μου άρεσε πολύ το πρώτο μισό του παιχνιδιού που είναι πιο κοντά στις μηχανές/θεματολογία.

Τι δεν μου άρεσε

-Bosses. Η πλειοψηφία τέρμα αδιάφορα(ήδη τα περισσότερα τα έχω ξεχάσει ήδη),και κάποια λίγα που είναι πιο εντυπωσιακά όπως η Lax δεν έχουν υπόβαθρο από πίσω πριν τα πολεμήσεις(άρα και αυτά είναι forgettable).

-Το παιχνίδι έχει κρίση ταυτότητας στο κομμάτι της μάχης. Δεν ξεκαθαρίζει εάν θέλει να είναι περισσότερο Soulsborne ή Sekiro.  Αυτό φαίνεται σε εχθρούς που σου σπαμάρουν combo και εσύ τα τρώς στην μούρη. Ούτε το παιχνίδι/εχθροί, έχουν χτιστεί όπως το Sekiro για να τους βγάζεις όλους εύκολα με perfect parry.

Και φαίνεται έντονα στα αργά Strength όπλα, που είναι χάλια στο συγκεκριμένο παιχνίδι, επειδή....ειναι αργά(ούτε Poise υπάρχει, ούτε stagger αλα Souls).

Και είναι και ένα από τα σημεία που έπεσε κράξιμο/κριτική στο demo του παιχνιδιού

Μια από τα ίδια και για τους μεγαλους εχθρούς στο explore, που από ένα σημείο και μετά, απλά τους προσπέρναγα μιας και είναι χάσιμο χρόνου, λόγω μεγάλου health pool/chain combos και ανούσια rewards.

-Το όλο κομμάτι Lie or Truth. Κλασσικά αν δεν καθήσεις στο youtube/internet, δεν θα καταλάβεις τι παίζει. Επίσης για άγνωστο λόγο υπάρχει χρονικό περιθώριο όταν επιλέγεις μια απάντηση, λές και είναι ζήτημα ζωής ή θανάτου.

-Ο χαρακτήρας Gemini δεν ταιριαζε στο παιχνιδι καθολου.

Τέλος, και στο κομμάτι των εχθρών τα χαλάει το παιχνιδι από την μέση και μετά, ειδικά με τον τέρμα αδιάφορο κεντρικό κακό.

-Γενικά δεν μου άρεσε το δεύτερο μισό τόσο.

Συνολικά, μιλάμε για μια πολύ καλή προσπάθεια πάνω στα γνωστά παιχνίδια της FromSoftware, η οποία κυρίως χάνει στο gameplay κομμάτι(μαχη/εχθροι/bosses) που υπάρχουν τα περισσότερα παράπονα.

Πολλά μπράβο ειδικά για το κομμάτι απόδοσης που το άλλο άκρο με την Fromsoftware.

Μεγάλο θετικό και η gamepass προσθήκη.

το καλυτερο "review" εκει εξω, well said, kind sir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα και εγώ.Συμφωνώ σε όλα με τον Fulgore μόνο που εγώ θα έβαζα την γραμμικότητα στα αρνητικά.

Αν και θεωρείται souls-like δεν είδα να έχουν κάποιο κοινό στο battle system ή το level design.

Όσο περισσότερο παίζεις τόσο περισσότερο αντιλαμβάνεσαι πως ουσιαστικά το παιχνίδι είναι φτωχό σε content.

Για παιχνίδι gamepass μια χαρά.Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση αν πλήρωνα περισσότερο απο 20-25€ θα το είχα μετανιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι η γραμμικότητα μπορεί κάποιον άλλο να τον ενοχλεί παραπάνω, οπως και τα side quests που ειναι και αυτά φιλοσοφίας Dark Souls και πολύ εύκολα μπορείς να τα χάσεις.

Εγώ να πω την αλήθεια δεν περίμενα πολλά πράγματα, ειδικά όταν ανακοινώθηκε από νωρίς ότι θα είναι day one στο gamepass(κακό σημάδι τις περισσότερες φορές).

Αρα έμεινα στην συνολικά θετική εικόνα που μου άφησε, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει θέματα το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις το τελειωσα και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω εκεινους που κλαιγονται οτι το παιχνιδι ειναι δυσκολο και μη-προσβασιμο.

ευχάριστο,βατό, ωραιο art direction (ειδικα στο πρωτο μισο που θυμιζε bloodborne,στο δευτερο μισο ηταν κόπια ds3 & elden ring), πολυ ενδιαφερον το mechanic του να δημιουργεις δικα σου οπλα.

εν ολιγοις, απο τα καλα soulslikes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι όντως δεν είναι δύσκολο γενικά και αόριστα.

Για παράδειγμα στο explore, πέραν από τους μεγάλους εχθρους που ειναι bullet sponges , οι υπόλοιποι ήταν οκ.

Στα Bosses όμως υπάρχει απότομη δυσκολία ειδικά μετά την μέση, δυσανάλογη με το υπόλοιπο παιχνίδι, εξού και τα παράπονα περι δυσκολίας.

Και ένα άλλο πράγμα που επίσης ανεβάζει την δυσκολία είναι ότι δεν είναι όλα τα builds το ίδιο βατά. Τα πιο αργά και μεγάλα όπλα, δεν κάνουν αρκετά μεγάλο damage σε σχέση με τα πιο αργά, με αποτέλεσμα να είναι ''hard mode'' ειδικά στα bosses.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοεις τα πιο γρηγορα . Rapiers και μπαλαρινα mode :P Λετε να βγαλουν κιαλλο patch πριν το expansion που ψηνουν ?

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...