Προς το περιεχόμενο

Lies of P [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, W_anakin said:

Μπορεί να μου πει κάποιος πως βγάζω το πρώτο mini boss, τον μεγαλώσομο αστυνομικό;

Αν δεν μπορείς να συνηθίσεις ακόμα το dodge, το οποίο χωρίς upgrade δεν είναι πολύ αξιόπιστο, προσπάθησε να κάνεις Perfect Guard/Parry. Ακόμα και να μην το πετύχεις το απλό guard αφαιρεί λιγότερο hp και κάνοντας attack στο καπάκι, παίρνεις πίσω κάποιο ποσοστό από το hp που έχασες. Απλά πρόσεχε την κόκκινη επίθεση.

Έτσι τον έβγαλα χωρίς δυσκολία. Γενικά στην αρχή έπαιζα πολύ Guard / Perfect Guard. Όταν αναβαθμίσεις το dodge γίνεται και αυτό αξιόπιστο εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, W_anakin είπε

Μπορεί να μου πει κάποιος πως βγάζω το πρώτο mini boss, τον μεγαλώσομο αστυνομικό;

Με μολοτοφ προσπάθησες;😁

Γύρω γύρω ολοι με dodge ,μ guard δε βγαίνει απο τι θυμαμαι..εχει βιντεάκια να δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ το νέο patch δεν έχει περαστεί ακόμα στο game pass. 

εγω σπο την άλλη έχω ήδη πεθάνει καμία 30αρια φορές στον πρώτο αρχηγό. 
και ενώ τον φτάνω μεχρι την μέση, όταν βγάζει τη «σφουγγαρίστρα» μετά απλά δεν μπορώ…

απλα δεν μπορώ ρε… 

🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

8 gb κατεβασε  το μεσημερι που δε ξεκιναει κιολας αμα το παιχνιδι δεν ειναι updated . Και σας σφουγγαριζει ετσι ακαρδα απο την αρχη ; :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν είχα 2 κύβους να κάνω διπλο heal στο specter δεν ξερω πόσο πιο πίσω θα ήμουν.

Έχω φτάσει μάλλον στο προτελευταίο boss.

Εντωμεταξυ, στα soulslike παιχνίδια δεν υπάρχει τίποτα πιο αποκαρδιωτικό από τα boss που έχουν 2 φάσεις.. τουλάχιστον το ψιλιαζομαι απο πριν και κάπως μετριάζεται η απογοήτευση..

Επεξ/σία από gtsoui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Εντωμεταξυ, στα soulslike παιχνίδια δεν υπάρχει τίποτα πιο αποκαρδιωτικό από τα boss που έχουν 2 φάσεις..

Συνήθως είναι κλασσικό. Το χειρότερο είναι όταν φαίνεται ότι πέθανε και τελικά τότε ανοίγει η 2η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, W_anakin είπε

Μπορεί να μου πει κάποιος πως βγάζω το πρώτο mini boss, τον μεγαλώσομο αστυνομικό;

στα πρωτα 10 λεπτα του παιχνιδιου εισαι και ηδη τα βρηκες σκουρα

...δεν μπορεις να φανταστεις τι επακκολουθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας τερματισει το παιχνιδι, καποια πραγματα τα οποια εκ των υστερων εκανα λαθος και μου στοιχισαν σε χρονο και ψυχικη υγεια...

Καταρχας, εξαρτηθηκα πολυ απο το specter..το summon που σε βοηθαει στα bosses. Εβαλα και μεσω των P organs να μπορω να χρησιμοποιω δυο φορες το healing πανω του και η βασικη μου στρατηγικη ηταν να περιμενω λιγα δευτερολεπτα μεχρι να τραβηξει aggro και να μπω γιουρια να βαραω απο πισω. Αυτο αποδειχθηκε λαθος εκ των υστερων. Δεν ειναι περιεργο το γεγονος οτι τα bosses που μου δημιουργησαν τα περισσοτερα προβληματα ηταν αυτα που δεν ειχα διαθεσιμο το specter. 

Το δευτερο ειναι οτι το παιχνιδι δεν επρεπε να το παιξω περισσοτερο σαν το bloodborne. Απο την στιγμη που υπαρχει ο μηχανισμος του perfect parry θα πρεπει να τον μαθεις. Θα κανει την ζωη πολυ πιο ευκολη. Βασικα με το dodge δεν κερδιζεις τιποτα...απλα δεν σε βαραει ο εχθρος. Με το parry ομως παλι δεν τρως damage και τον κανεις και stagger στο τελος. 

Το παιχνιδι το εμαθα ουσιαστικα στο τελευταιο boss fight...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, gtsoui είπε

Βασικα με το dodge δεν κερδιζεις τιποτα...απλα δεν σε βαραει ο εχθρος. Με το parry ομως παλι δεν τρως damage και τον κανεις και stagger στο τελος.

Δεν το έχω παίξει ακόμα το Lies, αλλά ακούγεται κάπως σαν το Sekiro ή δεν είναι το ίδιο mechanic;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν μπορείς να σπαμάρεις το dodge απ' ότι έχω καταλάβει. Δηλαδή αν πας να πατήσεις 2 φορές dodge γρήγορα, την δεύτερη φορά δεν θα πιάσει. Πρέπει να περάσουν κάποια δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

parry - parry  -hit-hit - parry -hit -parry -parry -parry  .... Phase 2 run -run -parry -parry -parry -parry  -hit  ...Νταξ το πιασες οτι θελει πολύ parry :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Και δεν μπορείς να σπαμάρεις το dodge απ' ότι έχω καταλάβει. Δηλαδή αν πας να πατήσεις 2 φορές dodge γρήγορα, την δεύτερη φορά δεν θα πιάσει. Πρέπει να περάσουν κάποια δευτερόλεπτα.

Υπάρχει skill που μπορείς να πάρεις, το link dodge που ουσιαστικά κανείς ένα επιπλέον καταμεσής του πρώτου dodge. Είναι χρήσιμο στο τελευταίο boss για να αποφύγεις κάποια skills του. Εγώ εκεί το χρησιμοποίησα κάποιες φορες

2 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Δεν το έχω παίξει ακόμα το Lies, αλλά ακούγεται κάπως σαν το Sekiro ή δεν είναι το ίδιο mechanic;

Ουσιαστική διαφορά δεν έχει. Απλά στο sekiro από ότι θυμάμαι αναγκάζοσουν από την αρχή να το μάθεις καθώς το παιχνίδι δεν παιζόταν διαφορετικά, ακόμα και ενάντια σε απλούς εχθρούς. Στο Lies of P μπορείς και να παίξεις και με dodge, απλά αν φτάσεις σε κάποιο boss και πας να μάθεις τότε το parry, θα τα βρεις σκούρα. Επίσης μου φάνηκε ότι και το παράθυρο για perfect parry είναι πιο στενό από του sekiro.

Επιπλέον, άμα το παρακάνεις θα χαλάσει το όπλο και θα χρειαστεί καταμεσής της μάχης να το φτιάξεις κάτι που περιπλέκει τα πράγματα. Γενικά θα πρέπει να συνδυάζονται τα dodge και τα parry εκεί που πρεπει

Επεξ/σία από gtsoui
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...