Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελιών και αποστολών PS5 v2


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/11/2022 στις 4:49 ΜΜ, pictorino είπε

Το έγραψα και στην προηγούμενη σελίδα. Καλό είναι να τα ξεκαθαρίζετε αυτά πριν αγοράσετε κάποιο bundle. Όπως είχα αναφέρει και παλιότερα, στην πορτοκαλί αλυσίδα (οικογένειες δεν θίγουμε χαχαχ) μου είπαν ότι αν θέλω να επιστρέψω τα παιχνίδια του bundle θα τα αγοράσουν ως μεταχειρισμένα και θα δώσουν πιστωτικό! Στην κόκκινη αλυσίδα δε, μου ανέφεραν ότι πέρα από το γεγονός πως δεν μπορώ να κάνω επιστροφή τα κομμάτια που δεν θέλω (παρόλο που είναι ξεχωριστοί κωδικοί) δεν μπορώ ούτε να το βάλω και σε τιμολόγιο και να επωφεληθώ της αποφορολόγησης! Είναι γελοίο, εξοργιστικό και ίσως (κρατάω επιφύλαξη) παράνομο. Αν θέλετε Ps5 προσπαθήστε να βρείτε τα κανονικά bundles τα οποία κάνουν σιγά - σιγά την εμφάνισή τους. Η αρχή έγινε με fifa 23 και God of War Ragnarok, φαντάζομαι ότι θα βγαίνουν με κάθε μεγάλη κυκλοφορία στα 620€.

Τα κανονικα  bundles που αναφερεις δυστυχως και αυτα τα βαζουν  επιπλεον παιχνιδια και περιφερειακα

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, pictorino είπε

Το έγραψα και στην προηγούμενη σελίδα. Καλό είναι να τα ξεκαθαρίζετε αυτά πριν αγοράσετε κάποιο bundle. Όπως είχα αναφέρει και παλιότερα, στην πορτοκαλί αλυσίδα (οικογένειες δεν θίγουμε χαχαχ) μου είπαν ότι αν θέλω να επιστρέψω τα παιχνίδια του bundle θα τα αγοράσουν ως μεταχειρισμένα και θα δώσουν πιστωτικό! Στην κόκκινη αλυσίδα δε, μου ανέφεραν ότι πέρα από το γεγονός πως δεν μπορώ να κάνω επιστροφή τα κομμάτια που δεν θέλω (παρόλο που είναι ξεχωριστοί κωδικοί) δεν μπορώ ούτε να το βάλω και σε τιμολόγιο και να επωφεληθώ της αποφορολόγησης! Είναι γελοίο, εξοργιστικό και ίσως (κρατάω επιφύλαξη) παράνομο. Αν θέλετε Ps5 προσπαθήστε να βρείτε τα κανονικά bundles τα οποία κάνουν σιγά - σιγά την εμφάνισή τους. Η αρχή έγινε με fifa 23 και God of War Ragnarok, φαντάζομαι ότι θα βγαίνουν με κάθε μεγάλη κυκλοφορία στα 620€.

Ίσως λάθος μου που δεν το ξανά ανέφερα, αλλά όπως είπε και ο φίλος πιο πριν, δεν είχε θέμα επιστροφής στον Γερμανό αφού ήταν online παραγγελία. 

Όσο το ψάχνετε, τα ίδια θα σας λένε. Αν πατε όμως στο ταμείο με τα πράγματα δεν έχουν και άλλη επιλογή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pictorino είπε

 Όπως είχα αναφέρει και παλιότερα, στην πορτοκαλί αλυσίδα (οικογένειες δεν θίγουμε χαχαχ) μου είπαν ότι αν θέλω να επιστρέψω τα παιχνίδια του bundle θα τα αγοράσουν ως μεταχειρισμένα και θα δώσουν πιστωτικό!

Επρεπε ζητούσες να στο πουν αυτό γραπτά, να το έστελνες όπως ήταν σε συνήγορο του πωλήτη/ΓΓΚ, να τους είχες μετά σούζα, γιατί μιλάμε για κάτι το παράνομο, να δεχτούν πίσω σφραγισμένο προιον και να επιστρέψουν μέρος των χρημάτων(μτχ)και όχι ολόκληρο.

Δυστηχώς είναι λίγο λαχείο η όλη υπόθεση σε τι περίοδο και τι προσωπικό θα σου κάτσει. Εγώ πέρυσι απο το συγκεκριμένο κατάστημα, μου τα δέχτηκαν κανονικά πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 hours ago, pictorino said:

Το έγραψα και στην προηγούμενη σελίδα. Καλό είναι να τα ξεκαθαρίζετε αυτά πριν αγοράσετε κάποιο bundle. Όπως είχα αναφέρει και παλιότερα, στην πορτοκαλί αλυσίδα (οικογένειες δεν θίγουμε χαχαχ) μου είπαν ότι αν θέλω να επιστρέψω τα παιχνίδια του bundle θα τα αγοράσουν ως μεταχειρισμένα και θα δώσουν πιστωτικό! Στην κόκκινη αλυσίδα δε, μου ανέφεραν ότι πέρα από το γεγονός πως δεν μπορώ να κάνω επιστροφή τα κομμάτια που δεν θέλω (παρόλο που είναι ξεχωριστοί κωδικοί) δεν μπορώ ούτε να το βάλω και σε τιμολόγιο και να επωφεληθώ της αποφορολόγησης! Είναι γελοίο, εξοργιστικό και ίσως (κρατάω επιφύλαξη) παράνομο. Αν θέλετε Ps5 προσπαθήστε να βρείτε τα κανονικά bundles τα οποία κάνουν σιγά - σιγά την εμφάνισή τους. Η αρχή έγινε με fifa 23 και God of War Ragnarok, φαντάζομαι ότι θα βγαίνουν με κάθε μεγάλη κυκλοφορία στα 620€.

Παραθέτω ξανά μια μίνι έρευνα που έκανα προ εξαμήνου, που μπορεί να ισχύουν ακόμα τα ίδια ή μπορεί να την ισχύουν:

On 22/04/2022 at 12:22, Malthador said:

Έκανα ένα μίνι-ρεπορτάζ ρωτώντας σε Πλαίσιο, Public και Κωτσόβολο τι συμβαίνει με τις αποφορολογήσεις στα bundles του PS5, όταν κόβεται τιμολόγιο. Να ξεκαθαρίσουμε τα εξής:

1. Ο νόμος γράφει ότι μας ενδιαφέρει ποιο είναι το κύριο προϊόν (δηλαδή το ακριβότερο) στο bundle για να κριθεί αν πρέπει να γίνει αποφορολόγηση ή όχι. Για παράδειγμα αν αγοράσεις τηλεόραση και σου κάνουν δώρο ένα XBOX, προφανώς δεν γίνεται αποφορολόγηση, γιατί το κύριο προϊόν δεν είναι η κονσόλα. Στην περίπτωση κονσόλας παρέα με gamepads και games, προφανώς βάσει νόμου πρέπει να γίνεται αποφορολόγηση, μιας και το κύριο προϊόν σε αυτά τα bundles είναι η κονσόλα.

2. Δεν υπάρχει επιλογή τιμολογίου «με ή χωρίς ΦΠΑ». Βάσει νόμου όταν δίνεις το ΑΦΜ σου για να αγοράσεις προϊόντα του 39α και το ΑΦΜ σου ανήκει σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, τότε ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να σου κόψει αποφορολογημένο τιμολόγιο.

Στο δια ταύτα, το Public και το Πλαίσιο ήταν κάθετοι: κόβεται ένα αποφορολογημένο τιμολόγιο σε ολόκληρο το bundle, όχι δύο παραστατικά (ένα με 0% ΦΠΑ για την κονσόλα και άλλο ένα με 24% ΦΠΑ για τα υπόλοιπα). Προφανώς αυτό γίνεται, τόσο γιατί το ορίζει ο νόμος, όσο και γιατί δεν θέλουν να αγοράζεται η κονσόλα και να επιστρέφονται τα συνοδευτικά.

Τα πράγματα έγιναν ενδιαφέροντα όταν μίλησα με το helpdesk του Κωτσόβολου. Η κοπέλα με ενημέρωσε ότι δεν γίνεται να κοπεί τιμολόγιο με 0% ΦΠΑ στο bundle, γιατί κανονικά θα πρέπει να κοπεί μόνο στην κονσόλα και θα διαταραχτεί η τιμολογιακή πολιτική. Όταν της είπα ότι αφενός είναι υποχρεωμένοι να κόψουν τιμολόγιο, αφετέρου ο νόμος λέει ότι μπαίνει όλο το bundle μέσα, μου αντέτεινε ότι «αυτή την οδηγία έχουν». Επέμεινα ρωτώντας της από που έχουν αυτή την οδηγία και που απάντησε «από τα κεντρικά της εταιρείας, δεν τους επιτρέπουν να σπάνε τα bundles της Sony, κόβοντας ξεχωριστά παραστατικά». Και μου είπε ότι το ίδιο πρόβλημα έχουν και οι άλλες αλυσίδες, μιας και την ενημέρωσα ότι μίλησα και με αυτές.

Εν κατακλείδι, παρόλο που δεν με ενδιαφέρει να πάρω PS5 στο άμεσο μέλλον, απλά για μελλοντικό reference κρατάω τα εξής:

1) Ο νόμος είναι σαφής.

2) Καμία εταιρεία δεν είναι υπεράνω του νόμου, είτε μιλάμε για πωλητή, είτε για κατασκευαστή.

3) Είτε αποφορολογείται όλο το ποσό του bundle, είτε θα πρέπει να κοπούν δύο παραστατικά (και επομένως θα μπορούν να επιστραφούν τα συνοδευτικά με το παραστατικό τους).

Τα υπόλοιπα είναι για καταγγελίες, αλλά είναι γιορτές τώρα.

Τώρα, για να καταλάβετε γιατί δεν θέλουν να κάνουν αποφορολογήσεις στα bundles: αν το κατάστημα αγοράσει από τον προμηθευτή του μια κονσόλα ή ένα έτοιμο μαμήσιο bundle (πχ να έχει μέσα στο κουτί το God of War), τότε το αγοράζει χωρίς ΦΠΑ, αφού μπαίνει στο 39α. Όταν το κατάστημα αγοράζει από τον προμηθευτή του ένα αξεσουάρ ή ένα game σκέτο, τότε το αγοράζει με ΦΠΑ, αυτά τα προϊόντα δεν εμπίπτουν στο 39α. 

Άρα όταν το κατάστημα φτιάχνει δικά του bundles, όπως αυτά που βλέπουμε να παίζουν, τότε βάζει μέσα πράγματα που έχει αγοράσει με ΦΠΑ και πράγματα που έχει αγοράσει χωρίς ΦΠΑ. Εάν πουλήσει ολόκληρο το custom bundle στον καταναλωτή αποφορολογημένο, τότε δεν θα εισπράξει τον ΦΠΑ στα προϊόντα που δεν προμηθεύτηκε με 39α, δεν θα έχει με τι να τον συμψηφίσει και άρα θα τον πληρώσει από την τσέπη του. 

Άρα από την στιγμή που υπάρχει ζοριλίκι να γίνει αποφορολόγηση (πράγμα τέρμα παράνομο), τότε καταλήγουμε σε δύο συμπεράσματα:

1. Τα bundles είναι των καταστημάτων και όχι της Sony (καθώς εάν ήταν της Sony, τότε δεν θα είχαν πρόβλημα να αποφορολογήσουν). 

2. Αφού τα bundles είναι των καταστημάτων και κόβονται διακριτά στο τιμολόγιο (μιας και παίρνουν διαφορετικούς ΦΠΑ), τότε μπορούν να "σπάσουν" μετά την πώληση και να επιστραφούν επιμέρους. 

Από εκεί και πέρα, για να είμαι ξεκάθαρος και να μην υπάρχουν παρανοήσεις, "επιστροφή" δεν σημαίνει "επιστροφή χρημάτων". Σημαίνει "πιστωτικό" ή "αλλαγή με άλλο προϊόν". Τέλος, μπορεί να χρειαστεί τσαμπουκάς και απειλές για να διεκδικήσετε τα κεκτημένα σας, όλοι ξέρετε σε ποια χώρα ζείτε. 

Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις με τα λίγα νομικά και λογιστικά που ξέρω. 

  • Like 3
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Παραθέτω ξανά μια μίνι έρευνα που έκανα προ εξαμήνου, που μπορεί να ισχύουν ακόμα τα ίδια ή μπορεί να την ισχύουν:

Τώρα, για να καταλάβετε γιατί δεν θέλουν να κάνουν αποφορολογήσεις στα bundles: αν το κατάστημα αγοράσει από τον προμηθευτή του μια κονσόλα ή ένα έτοιμο μαμήσιο bundle (πχ να έχει μέσα στο κουτί το God of War), τότε το αγοράζει χωρίς ΦΠΑ, αφού μπαίνει στο 39α. Όταν το κατάστημα αγοράζει από τον προμηθευτή του ένα αξεσουάρ ή ένα game σκέτο, τότε το αγοράζει με ΦΠΑ, αυτά τα προϊόντα δεν εμπίπτουν στο 39α. 

Άρα όταν το κατάστημα φτιάχνει δικά του bundles, όπως αυτά που βλέπουμε να παίζουν, τότε βάζει μέσα πράγματα που έχει αγοράσει με ΦΠΑ και πράγματα που έχει αγοράσει χωρίς ΦΠΑ. Εάν πουλήσει ολόκληρο το custom bundle στον καταναλωτή αποφορολογημένο, τότε δεν θα εισπράξει τον ΦΠΑ στα προϊόντα που δεν προμηθεύτηκε με 39α, δεν θα έχει με τι να τον συμψηφίσει και άρα θα τον πληρώσει από την τσέπη του. 

Άρα από την στιγμή που υπάρχει ζοριλίκι να γίνει αποφορολόγηση (πράγμα τέρμα παράνομο), τότε καταλήγουμε σε δύο συμπεράσματα:

1. Τα bundles είναι των καταστημάτων και όχι της Sony (καθώς εάν ήταν της Sony, τότε δεν θα είχαν πρόβλημα να αποφορολογήσουν). 

2. Αφού τα bundles είναι των καταστημάτων και κόβονται διακριτά στο τιμολόγιο (μιας και παίρνουν διαφορετικούς ΦΠΑ), τότε μπορούν να "σπάσουν" μετά την πώληση και να επιστραφούν επιμέρους. 

Από εκεί και πέρα, για να είμαι ξεκάθαρος και να μην υπάρχουν παρανοήσεις, "επιστροφή" δεν σημαίνει "επιστροφή χρημάτων". Σημαίνει "πιστωτικό" ή "αλλαγή με άλλο προϊόν". Τέλος, μπορεί να χρειαστεί τσαμπουκάς και απειλές για να διεκδικήσετε τα κεκτημένα σας, όλοι ξέρετε σε ποια χώρα ζείτε. 

Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις με τα λίγα νομικά και λογιστικά που ξέρω. 

Όπως το είπες. Τα bundles είναι των καταστημάτων όχι της Sony. Αλλά όταν τους είπα ότι απλώς ήθελα να αλλάξω το παιχνίδι μου είπαν ότι το bundle είναι επίσημο από τη Sony και δεν γίνεται. Γενικά υπάρχει μια υποκρισία και όλα γίνονται για το χρημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 minutes ago, Christmas Gamer said:

Όπως το είπες. Τα bundles είναι των καταστημάτων όχι της Sony. Αλλά όταν τους είπα ότι απλώς ήθελα να αλλάξω το παιχνίδι μου είπαν ότι το bundle είναι επίσημο από τη Sony και δεν γίνεται. Γενικά υπάρχει μια υποκρισία και όλα γίνονται για το χρημα 

Κοίτα, χωρίς να θέλω να κρίνω την ιδιοσυγκρασία του χαρακτήρα σου, έχω καταλάβει ότι τους μίλησες με περισσότερη σύνεση και ευγένεια απ' ότι αναλογεί στην κατάσταση. 

Δεν ζητάς κάτι, απαιτείς. Έχεις ένα σφραγισμένο προϊόν και την απόδειξη αγοράς του, απαιτείς λοιπόν να σου το αλλάξουν με άλλο προϊόν ίσης αξίας ή μεγαλύτερης πληρώνοντας την διαφορά. 

Τελοσπάντων, ενδέχεται μέσα στο μήνα να αγοράσω PS5, θα ενημερώσω τι θα συμβεί όταν βρεθώ σε αντίστοιχη θέση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Christmas Gamer είπε

Όπως το είπες. Τα bundles είναι των καταστημάτων όχι της Sony. Αλλά όταν τους είπα ότι απλώς ήθελα να αλλάξω το παιχνίδι μου είπαν ότι το bundle είναι επίσημο από τη Sony και δεν γίνεται. Γενικά υπάρχει μια υποκρισία και όλα γίνονται για το χρημα 

Τα Bundles της Sony είναι μόνο αυτά τα οποία έχουν το παιχνίδι εντός του κουτιού, συνήθως σε ψηφιακό κωδικό.

Αυτά όντως δεν σπάνε με τίποτα, ούτε επιστρέφονται αφού έχουν ανοιχτεί.

Τα παιχνίδια αυτών των bundle επίσης δεν μπορούν να πωληθούν ξεχωριστά, γιαυτο έχουν και ειδική στάμπα.

Από εκεί και πέρα, καλώς ή κακώς λόγω της όλης κατάστασης με την διαθεσιμότητα των κονσολών, πρέπει ο καθένας να ξέρει τι θέλει και να το διεκδικει με τον ανάλογο τρόπο.

Το οτι λέει κάτι ο κάθε πωλητής, δεν σημαίνει ότι ισχύει κιολας, οπως η πιο πάνω περίπτωση που αναφέρθηκε με επιστροφή σφραγισμένου παιχνιδιού και μερική επιστροφή.

PS5 Games - Own4Less

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Fulgore είπε

Τα Bundles της Sony είναι μόνο αυτά τα οποία έχουν το παιχνίδι εντός του κουτιού, συνήθως σε ψηφιακό κωδικό.

Αυτά όντως δεν σπάνε με τίποτα, ούτε επιστρέφονται αφού έχουν ανοιχτεί.

Τα παιχνίδια αυτών των bundle επίσης δεν μπορούν να πωληθούν ξεχωριστά, γιαυτο έχουν και ειδική στάμπα.

Από εκεί και πέρα, καλώς ή κακώς λόγω της όλης κατάστασης με την διαθεσιμότητα των κονσολών, πρέπει ο καθένας να ξέρει τι θέλει και να το διεκδικει με τον ανάλογο τρόπο.

Το οτι λέει κάτι ο κάθε πωλητής, δεν σημαίνει ότι ισχύει κιολας, οπως η πιο πάνω περίπτωση που αναφέρθηκε με επιστροφή σφραγισμένου παιχνιδιού και μερική επιστροφή.

PS5 Games - Own4Less

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χωρίς να ξέρω το κατάστημα , απλά επειδή έπεσε το μάτι μου . PS5 Disk 520,80 € στο Skroutz 

PS5

9 λεπτά πριν, tliako είπε

Χωρίς να ξέρω το κατάστημα , απλά επειδή έπεσε το μάτι μου . PS5 Disk 520,80 € στο Skroutz 

PS5

Τέλος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε τι φάση είμαστε αυτό τον καιρό με τα PS5 στην αγορά;

Αν θέλω να αγοράσω κονσόλα πώς πάει η φάση, απλά περιμένω πότε θα φανεί διαθεσιμότητα σε αλυσίδα ή μπορώ να προ-παραγγείλω κάποιο bundle ακόμα κι αν είναι εκτός αποθέματος;

Είχε βγάλει ένα bundle o Γερμανός που με ενδιέφερε, με Horizon, Uncharted και GoW, αλλά δεν μπορούσαν στο κατάστημα να μου το βάλουν σε παραγγελία για κάποιο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Σε τι φάση είμαστε αυτό τον καιρό με τα PS5 στην αγορά;

Αν θέλω να αγοράσω κονσόλα πώς πάει η φάση, απλά περιμένω πότε θα φανεί διαθεσιμότητα σε αλυσίδα ή μπορώ να προ-παραγγείλω κάποιο bundle ακόμα κι αν είναι εκτός αποθέματος;

Είχε βγάλει ένα bundle o Γερμανός που με ενδιέφερε, με Horizon, Uncharted και GoW, αλλά δεν μπορούσε στο κατάστημα να μου το βάλουν σε παραγγελία για κάποιο λόγο.

Στην συγκεκριμένη περίοδο που είμαστε τώρα, μάλλον κάνεις λίγη υπομονή να εμφανιστούν bundles για την περίοδο τώρα των γιορτών που όλο και κάποιο θα δούμε, μέσα στον Δεκέμβριο.

Και κλασσικά, εξακολουθει να υπάρχει το γνωστό ζητούμενο με επιστροφές προιοντων πίσω(να τα μασάνε δηλαδή για επιστροφές πραγμάτων των bundle).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Malthador είπε

Είχε βγάλει ένα bundle o Γερμανός που με ενδιέφερε, με Horizon, Uncharted και GoW, αλλά δεν μπορούσαν στο κατάστημα να μου το βάλουν σε παραγγελία για κάποιο λόγο.

Δεν έχεις eurobank? Κρίμα που δεν το πήρες με την επιστροφή που έπαιζε, και ψαχνιοσουν με παραγγελία από φυσικό κατάστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, SabotazNic said:

Δεν έχεις eurobank? Κρίμα που δεν το πήρες με την επιστροφή που έπαιζε, και ψαχνιοσουν με παραγγελία από φυσικό κατάστημα 

Αυτό ήθελα να κάνω, να το έπαιρνα με επιστροφή, αλλά ήθελα να κόψω και τιμολόγιο, πράγμα που δεν γινόταν ηλεκτρονικά στον Γερμανό. Οπότε πήγα σε κατάστημα και δεν γινόταν να μπει σε παραγγελία η κονσόλα. 

Ωστόσο, δεν με καίει τόσο η επιστροφή, μπορώ να αγοράσω και από το Πλαίσιο που έχω ένα πιστωτικό που θέλω να εξαργυρώσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηγα στο Κωτσο 
εκει που καθεται ενας κ εχει οθονη pc

κ του ειπα θελω σκετο το bundle fifa 23

χωρις εξτρα παιχνιδια ή χειριστηρια και μια χαρα

οπως τα ζητησα ετσι τα παρηγγειλε.
Επειδη το site δεν το χει

δε σημαινει οτι εκει δεν θα βρεις το απλο bundle

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να αναλύσω και λίγο παραπάνω πως έγινε η φάση στον Γερμανό καθώς παρουσιάζει ενδιαφέρον η διαχείρηση που κάνει στα bundles του.

Όπως είπα ήθελα τιμολόγιο και είχα κοζάρει το bundle που έδινε κονσόλα + 3 games (FW, GoW, Uncharted) στα 679 ευρώ νομίζω το είχε. Ήταν το Σάββατο πριν λήξει η προσφορά της επιστροφής και όλα τα bundles πλέον φαίνονταν χωρίς διαθεσιμότητα. Λέω στον υπάλληλο, δεν πειράζει, θέλω να βάλουμε παραγγελία το bundle και όποτε έρθει, αν γίνεται να στο εξοφλήσω τώρα για να πάρω την επιστροφή και κόβουμε τιμολόγιο με την παράδοση. Μου απάντησε ότι αυτό δεν γίνεται, καθώς θα πρέπει να έχει όλα τα προϊόντα μαζεμένα για να χτυπήσει τα barcodes και μετά να γίνει πληρωμή. Λέω δεν βαριέσαι, αφού ήταν bundle με games που με ενδιέφεραν και δεν θα χρειαζόταν να μπω σε διαδικασία επιστροφής κλπ, παράγγειλέ τα και θα τα κόψω τιμολόγιο όταν έρθουν έστω και χωρίς επιστροφή με Eurobank (σημειωτέον, τιμολόγιο κόβεται μόνο η κονσόλα, όχι μαζί με τα games).

Μπαίνει στο σάιτ να βρει τους κωδικούς των προϊόντων και ήταν άφαντοι, τους είχαν αφαιρέσει από το σύστημα εντελώς (και κατά βάση της κονσόλας που μας ενδιαφέρει περισσότερο). 

Δεν μπόρεσα δηλαδή να βάλω προπαραγγελία κονσόλα/bundle για όποτε ερχόταν. Και μάλιστα τώρα έχουν βγάλει και χριστουγεννιάτικα bundles που τα βλέπω εκτός διαθεσιμότητας.

Θα ρωτήσω αύριο/μεθαύριο και στο Πλαίσιο αν γίνεται να βάλω παραγγελία ή στον Κωτσόβολο που επίσης έχω κάμποσους πόντους για εξαργύρωση στην Alpha.

3 hours ago, Se7en92 said:

Εγω πηγα στο Κωτσο 
εκει που καθεται ενας κ εχει οθονη pc

κ του ειπα θελω σκετο το bundle fifa 23

χωρις εξτρα παιχνιδια ή χειριστηρια και μια χαρα

οπως τα ζητησα ετσι τα παρηγγειλε.
Επειδη το site δεν το χει

δε σημαινει οτι εκει δεν θα βρεις το απλο bundle

Ναι και ο Γερμανός προσπάθησε να παντρέψει στο κατάστημα σκέτη την κονσόλα μαζί με τα games του bundle, άρα υπάρχει στα καταστήματα σκέτη η κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...